Amazon’da stoksuz satış nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını öğrenmek için blog yazımızı okumaya devam edin!

İnternetten alışverişin her geçen gün daha fazla yaygınlaşmasıyla e-ticaret, pek çok işletme için gelir kapısı olmaya devam ediyor. Fiziksel işletmeler dijitale kayıp ürünler e-ticaret altyapıları veya pazar yerleri üzerinden son tüketicilerle buluşurken farklı e-ticaret modelleri ile de e-ticaret ekosistemi gittikçe zenginleşiyor.

Bu farklı modellerden en popüleri, kolaylıkları sebebiyle son dönemde satıcılar tarafından daha fazla tercih edilen dropshipping satış yöntemi. Satıcılar tarafından sıklıkla tercih ediliyor çünkü dropshipping’te satıcı kargolama veya stok tutma gibi işlerle ilgilenmiyor.

Dropshipping ya da stoksuz e-ticaret modeli ile satıcılar, anlaştıkları tedarikçi firmaların ürünlerini kendi online mağazaları veya e-ticaret sitelerinde sergileyerek son tüketiciye sunarlar. Satıcının aslında tedarikçi için ekstra bir vitrin görevi gördüğü bu iş modelinde ürünlere sipariş geldikçe paketleme ve kargolamayı tedarikçi sağlar, satıcı da aracılık yaptığı her satıştan kâr elde eder.

Bu içeriğimizde Amazon’da dropshipping yapmanın detayları, avantajları ve dezavantajlarını inceleyeceğiz.

Amazon’da Dropshipping Hesabı Nasıl Açılır?

Amazon üzerinden dropshipping yapabilmek için uygulamanız gereken ilk adım bir satıcı hesabı oluşturmak.

Satıcı hesabınızı açtıktan sonra sırada satışını yapacağınız ürünlere karar vermek geliyor. Bu aşama rekabeti çok yüksek olmayan ancak tüketicilerden yoğun talep gören ürünlere yönelmenizde fayda var.

Peki hangi ürünün ne kadar popüler olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bunun için de Amazon satıcılarına ürünlerin fiyat geçmişini, fiyat trendlerini gösteren belli yardımcı programlar var. CamelCamelCamel ve Amazon Keepa bunlardan bazıları. Amazon satıcılarının mutlaka bilmesi gereken bu programlar hakkında bilgi edinmek için ilgili blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Amazon mağazanızda sergileyeceğiniz ürünlere karar verdikten sonraki adım ise uygun bir tedarikçi ile anlaşmak. Tedarikçiden ürünlerin görsellerini ve bilgilerini aldıktan sonra bunları mağazanıza yerleştirip listelemeye başlamalısınız.

Ürünlerinizi satışa sunarken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta stoksuz satış yaptığınızı belli etmeden listeleme yapmanız. Buradaki amaç, müşterilerin kafasında soru işaretleri oluşmasının önüne geçebilmek.

Amazon Dropshipping Yasal mı?

Evet. Amazon dropshipping dünya üzerinde yüz binlerce online satıcı tarafından kullanılan yasal bir satış modelidir. Amazon’un stoksuz satış yaparken dikkat edilmesini beklediği birtakım kurallara uyduğunuz takdirde sorunsuz bir şekilde Amazon üzerinden dropshipping yapabilirsiniz.

Amazon dropshipping’e başlarken Amazon’un stoksuz satış politikasını okuyarak işe girişmenizde fayda var.

Amazon'da stoksuz satış

Amazon Dropshipping’in Avantajları

Yüksek rağbet gören ürünleri bulma, seçme ve kitlelere pazarlamanın oldukça esnek ve pratik bir yolu olan Amazon dropshipping pek çok kolaylığı sebebiyle online satıcılar ve online satışa yeni başlayan kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Gelin, bu modeli cazip hale getiren maddeleri birlikte inceleyelim.

Başlamak için büyük bir sermaye gerektirmez.

Her şeyden önce dropshipping, depo alanı bulmayı ve stok bulundurmayı gerektirmediği için çok büyük bir yatırıma veya sermayeye ihtiyaç duymadan başlayabileceğiniz bir satış modeli. Devamında da yüksek maliyetlere maruz kalmadan kârlılığınızı artırarak kısa zamanda işletmenizi iyi bir noktaya getirebilmeniz mümkün.

Minimum zaman harcayarak ilerlemeniz mümkün.

Stoksuz ticaret, kendi ürünlerinizi online ortamda satmaya kıyasla daha az zaman gerektiren bir satış modeli. Sizin asıl yapmanız gereken iyi bir tedarikçiyle anlaşarak satışa sunmak istediğiniz ürünlerin seçimine kafa yormak ve zaman ayırmak.

Normal e-ticarete kıyasla daha düşük maliyetlerle ticaret yapabilirsiniz.

Envanter taşımanıza, stok bulundurmanıza, depo kiralamanıza gerek olmadığı için geleneksel e-ticarete kıyasla dropshipping; daha minimum maliyetlerle yürütebileceğiniz bir satış modeli. Bu anlamda daha kısa sürede kârlılığınızı artırmanız olası.

Amazon’un geniş kullanıcı kitlesine erişebilirsiniz.

Minimum maliyet ve zaman gerekliliğine ek olarak dünyanın en büyük online pazar yeri Amazon’da dünyanın her yerinden ürün satın alan kullanıcılara ürünlerinizi ulaştırabilirsiniz. Bu anlamda yüksek bir satış potansiyeline erişmeniz oldukça olası.

Kargo ve lojistik operasyonları ile ilgilenmezsiniz.

Dropshipping yönteminde siz yalnızca tedarikçinin ürünlerini mağazanızda sunduğunuz için ürünlere gelen siparişlerin paketlenmesi, ilgili adrese kargolanması, ve lojistik operasyonlarının yönetimi tamamen tedarikçinizin sorumluluğundadır.

Amazon Dropshipping’in Dezavantajları

Kargo ve paketleme operasyonlarında yer almamanız, maliyet ve zaman avantajı ticaret yapmak isteyen kesim arasında dropshipping’i her ne kadar çok çekici hale getirse de bu avantajlarla birlikte dile getirmemiz gereken bazı olumsuz yanları da mevcut.

Kâr oranı düşüktür.

Günün sonunda başka mağazalarda da satılan ürünleri direkt üreticiden temin ettiğiniz için dropshipping modelinde çok yüksek kâr marjları belirleyemiyorsunuz. Sürümden kazanabilmek adına yüksek hacimlerde ve geniş bir ürün portföyünde satış yaparak bu dezavantajın önüne geçmeye çalışabilirsiniz.

Stok takibi yapmak zor.

Dropshipping e-ticaret modelinde dikkatinizi vermeniz gereken en önemli konulardan biri ürünlerini mağazanızda yayınladığınız tedarikçinin web sitesini sık sık ziyaret edip stokların durumunu kontrol etmek olmalı. Stokta kalmayan bir ürüne sipariş geldiğinde müşterilerinizin ürünü gönderemeyecek pozisyona düşmek müşterilerin sadakatini ve güvenini olumsuz etkileyen bir durum.

Rakiplerin arasından sıyrılmanız çetrefilli olabilir.

Dropshipping modeli, kolay ve pratik olması sebebiyle e-ticarete başlamak isteyen pek çok kişinin ilk tercihi. Dolayısıyla Amazon üzerinde çok sayıda benzer ürünü satan çok sayıda rakip mağaza bulunuyor. Ürünlerinizi niş sektörlerden seçerek ve mağazanızı iyi pazarlayarak var olan yoğun rekabetin arasında kendinizi ön plana çıkarmaya çalışmanız oldukça kritik.

Ürünlerin kalitesini yeteri kadar kontrol edemeyebilirsiniz.

Amazon stoksuz satış modelinde siz ürünlerin paketlenme ve kargolanma aşamasında yer almadığınız için anlaşmalı olduğunuz tedarikçinin bu adımları ne kadar özenli bir şekilde yürüttüğünden emin olamabiliyorsunuz. Ürün kalitesini denetleyeceğiniz aktif bir kontrol mekanizması olmadığı için de günün sonunda müşterinize giden hatalı bir sipariş veya kusurlu bir ürün mağazanızın güvenilirliğine zarar verebilir.

Amazon’da Dropshipping Yapmak için Doğru Ürünü Nasıl Seçersiniz?

Dropshipping’in başlangıç noktası ve en önemli adımı aslında pazar araştırması yaptığınız ve satacağınız ürünleri belirlemeye çalıştığınız aşamalar.

Kullanıcıların dikkatini çeken, yoğun talep gören ürünlere mağazanızda yer vermek dikkate almanız gereken en kritik unsurlardan birisi. Başarıya ulaşabilmek için birden fazla sektörde birkaç ürünü sergileyerek başlamak her zaman tek çeşit ürünle işe girişmekten daha garanti bir yoldur. Böylelikle hangi ürünlerin beğenildiğini, daha iyi satıldığını görebili; zaman içinde de yatırımınızı daraltarak belirli ürünlerle ilerleyebilirsiniz.

Aynı zamanda hedef kitle ve pazar analizi yapıp belirli bir hedef kitlenin ilgilendiği ürünleri satışa çıkararak yüksek rekabetten kendinizi bir şekilde sıyırmaya çalışmanız önemli. Özelleştirilmiş bir hedef kitlenin ihtiyaç duyduğu bir ürünle pazara adım atmak her zaman sizi öne çıkarır.

Hassas olmanız gereken bir diğer konu ise mağazanızı geliştirmek ve görünürlüğüne katkıda bulunmak. Bunun için devamlı olarak sosyal medya trendlerini takip ederek, Amazon mağazanızı ve ürünlerinizi arama motorlarında üst sıralara çıkaracak anahtar kelime analizleri yaparak bunlara uygun şekilde ürün bilgilerini optimize etmek kullanıcıların önüne çıkma oranınızı iyileştirecektir.

Amazon dropshipping tedarikçi seçimi

Amazon’da Dropshipping Yaparken Doğru Tedarikçiyi Nasıl Seçersiniz?

Her ne kadar tedarikçiniz ürün siparişlerinizi paketliyor, kargoluyor ve müşterinize ulaştırıyor olsa da sorunlu her siparişte veya kargo ile ilgili aksayan her konuda sorumlu olarak müşterilerinizin karşısında siz varsınız.

Tedarikçinizin yaptığı her işlem aslında sizi temsil ettiği için piyasada iyi bilinen, ürün kalitesi iyi, müşteri hizmetleri konusunda hassas olan bir tedarikçiyle anlaşmak bu anlamda önemli.

Tedarikçi seçme aşamasında farklı tedarikçilerden numune ürünler sipariş ederek en doğru kararı verebilirsiniz. Bu seçme aşaması biraz zaman alsa da her bir tedarikçinin ürün ve paketleme kalitesini, nakliye hızını görmek açısından size en doğru geri bildirimi verecektir.

İşiniz Büyüdüğünde Kendi Tedarik Ağınızı Kurmanın Önemi

Amazon üzerinden dropshipping’le e-ticarete başlamak, bir bebeğin yürümeye hazırlık için önce emeklemesi gibi. Ancak bebek ayaklanıp kendi başına bir yerlere gidebiliyor hale geldikten sonra bile anne babasının desteğine ihtiyaç duyar.

Siz de sipariş adetleriniz sınırlıyken işletmenizin yönetimini kendiniz sağlayabilirsiniz. Ancak mağazanız büyüyüp gelen sipariş sayınız arttığında 3. parti lojistik sağlayıcılarından destek almanız gerekebilir. Bu noktada ürünlerinizi toplu olarak Amazon’un ABD depolarına gönderip oradan Avrupa’ya ve tüm dünyaya dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bu noktada ParkPalet’in fulfillment ve depolama hizmetlerinden faydalanarak kendi tedarik ağınızı kurabilirsiniz. Bu sayede artan siparişlerinizin yurt dışı operasyonlarını daha verimli yönetir, profesyonel destek alarak büyüyen işletmenizi müşteri memnuniyetiyle besleyebilirsiniz.

Aşağıdaki platform üzerinden ParkPalet’i ve fulfillment hizmetlerini inceleyebilirsiniz: PARK PALET

Yorum Yaz