Marka kimliği oluşturmak işletmelerin karşılaşabileceği en büyük zorluklardan biri. Çünkü markanızın kimliğini ortaya çıkarmak, logo tasarlamaktan ve bir ad bulmaktan çok daha fazlasını içeriyor.

Güçlü marka kimliğiyle ilerlediğiniz takdirde, satışlarınızı arttırabiliyorsunuz ve rekabette öne çıkabiliyorsunuz. Dolayısıyla ürünlerinizi ve markanızı dünyaya stratejik olarak sunduğunuzda başarının kapısını aralamanız kolaylaşıyor.

Yani ürünleriniz bir şekilde üretiliyor. Fakat markanızın hedef kitlenizin zihninde güçlü bir şekilde yer alması gerekiyor. Bu nedenle marka kimliği ile alakalı detayları bilmeniz lazım. O halde marka kimliği ile alakalı bilmeniz gereken detaylara yakından bakalım!

Marka Kimliği Nedir?

Marka kimliği nedir sorusunun yanıtı birçok girişimci tarafından merak ediliyor. Bir markanın tüketicisine doğru imajı yansıtmak için oluşturduğu unsurların toplamına marka kimliği denir. Dolayısıyla bir markanın algılanan kişiliğini, davranışını ve görünümünü etkileyen benzersiz özellikleri kapsar.

Esasen marka kimliğiniz işletmenizin kişiliğini oluşturur. Aynı zamanda müşterinize verdiğiniz söz demektir. Birçok açıdan markanın görsel yönüdür. Örneğin, Apple markasının elma görselini düşünebilirsiniz. Güçlü bir kimlik, şirketinizin popülerliğini ve rekabetçi pazardaki varlığını güçlendirir.

Marka Kimliği Nedir?

Marka Kimliği Temel Unsurları Nelerdir?

Marka kimliği oluştururken üzerinde durmanız gereken temel ögeler var. Bu unsurlar oldukça önemlidir. İşte, kimlik oluştururken dikkat etmeniz gereken temel unsurlar.

1. Logo

İyi hazırlanan bir logo onlarca yıl yaşayabilir. Dil ve kültürel engelleri aşabilir. Üzerinde swoosh bulunan bir ayakkabıyı hangi markanın yaptığını bilmek için Nike kelimesine gerek duymazsınız. Yani bu logo, markanızın kısaltmasıdır. Dolayısıyla marka logosu oluştururken ekstra çaba harcamalısınız.

2. Renk şeması

Renkler markanızın önemli bir unsurudur. Görsel olarak markanızı rakiplerinizden ayırır. Ayrıca müşterilerin algısını ve psikolojisini etkileyebilir. Örneğin, insanlar kırmızı ve pembe rengini sevgiyle ilişkilendiriyor.

Markanız için renk seçerken neyi iletmek istediğinizi düşünmelisiniz. Yani insanlara renklerle hangi duyguyu iletmek istersiniz? Bu sorunun yanıtını düşünerek ilerlemelisiniz. Öte yandan, seçtiğiniz renklerde uyumu yakalamalısınız.

3. Ses ve ton

Marka sesi ve tonu, marka kişiliğinizi yazılı olarak aktarmanızı sağlar. Aynı zamanda marka tutumunuzu da aktarmanıza yardımcı oluyor. Pazarlama materyallerinde müşterilerle iletişim kurma şeklinizdir. Örneğin, esprili ve komik olabilirsiniz. Bunun yanında akademik ve profesyonel olabilirsiniz. Dolayısıyla marka kişiliğinize ve hedef kitlenize göre üslup seçmeye çalışmalısınız.

4. Tipografi

Markanızın tipografisi, yazı tipinizi oluşturur. Çoğu marka yalnızca iki yazı tipi seçer. İkiden fazla yazı tipi seçtiğinizde tasarımınız karmaşık olabiliyor. Bu nedenle profesyonel bir tasarımcının markanız için yazı tipi oluşturmasını istemelisiniz.

5. Marka ismi

Marka ismi, işletmenizi tanımlamak için kullandığınız kelimedir. Bir marka ismi bulmak kolay görünebiliyor. Ancak çok büyük emek gerektirebiliyor. Dolayısıyla marka ismi bulma sürecinde etkili stratejiler ile ilerlemek gerekiyor.

6. Paketleme

Ürün ambalajınız da marka kimliğinizin bir parçasıdır. Yani paketleme görsel olarak kimliğinizle uyumlu olmalı. Aynı zamanda marka logonuzu taşımalı ve markanızın renklerini kullanmalı. Ayrıca yazı yazılacaksa marka tipografinizle tutarlı olmalı. Ambalajın üzerinde veya içerisinde yazılacak her türlü içerik marka sesinizi yansıtmalı. Elbette bu süreçte hedef kitlenizin değerlerine saygı duymayı unutmamalısınız.

7. Görseller

Görseller, işinizi benzersiz kılmanıza yardımcı oluyor. Bu sebeple etkili bir grafik ve görsel tanımlamak gerekiyor. Web sitenizdeki arka plan görsellerinin ve ürün görsellerinin markanızı nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz.

8. Slogan

Slogan, her işletme için uygun olmayabilir. Ancak kullanıldığında markalamanızın önemli bir bölümünü oluşturur. Çünkü slogan, pazarlama materyallerinde ve reklamlarda kullanılabiliyor.

Marka Kimliğinin Önemi Nedir?

Marka kişiliği oldukça önemlidir. Çünkü kimlik olmadan müşteriler bir markayı kolayca tanıyamaz. Ayrıca markanızı sonsuz rakip denizinden ayırmanızı sağlar. Bunun yanında müşterilerinize kim olduğunuzu göstermenize yardımcı olur.

Yani marka kimliği neden gereklidir diyorsanız, markanıza yönelik sadakat duygusunu arttırmanıza olanak tanıyor. Şirketinize amaç kazandırmış olursunuz. Ayrıca yeni müşteriler yaratırsınız ve mevcut müşterilerinizi memnun edersiniz.

Marka Kimliğinin Önemi Nedir?

Marka Kimliği ve Marka İmajı Arasındaki Fark Nedir?

Marka kimliği ve marka imajı birbiri ile karıştırılıyor. Ancak ikisi çok farklı şeylerdir. O halde aralarındaki farklı detaylıca inceleyelim!

 • Marka imajı, bir markadan gelen sinyalleri hedef kitlenin nasıl algıladığı ve yorumladığıdır. Yani marka imajı hedef kitleden gelir.
 • Marka kimliği ise markayı benzersiz kılar. Dolayısıyla marka kimliği markanın kendisinden gelir.
 • Marka imajı pasiftir. Marka kimliği ise markanın aktif katılımını gerektiriyor.
 • Marka imajı bir şirketin logosunu, sloganını, rengini, tasarımını, kalitesini ve güvenirliğini kapsar.
 • Marka kimliği ise şirketin logosunu, sloganını, rengini ve tasarımını içerir. Yani bir şirketin görünen unsurlarını yansıtır.
 • Marka imajında tüketici deneyimlerini iyileştirmeye odaklanılır. Ancak marka kimliğinde tamamen markayı geliştirmekle uğraşılır.

Yanıtlamanız Gereken 7 Marka Kimliği Sorusu

Marka kişiliğinizi oluşturmadan önce yanıtlamanız gereken sorular bulunmaktadır. Bu sorular şu şekildedir:

Yanıtlamanız Gereken 7 Marka Kimliği Sorusu

1. İdeal müşterileriniz kim?

Marka kimliğini oluşturan unsurlar arasında müşteriler, en fazla önem verilmesi gereken noktada yer alıyor. Çünkü güçlü bir marka tanımlaması yapmak için ideal müşterilerinizi iyi bilmelisiniz. Ürünlerinizi kimler çekici bulur? Bu soruyu da yanıtlamalısınız. İdeal müşterilerinizi bulmak için pazar araştırması yapmalısınız.

Aynı zamanda anketler düzenlemelisiniz ve kampanyalar oluşturmalısınız. Bu adımlar net sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olabiliyor. İdeal müşteriniz markanızın her yönünü şekillendirmenize olanak tanıyor.

Ayrıca dünyaca ünlü marka kişiliği örnekleri üzerinden de ilerleyebiliyorsunuz. Yaptıkları kampanyaları ve anketleri araştırmalısınız. İdeal müşterilerinizi net bir şekilde tanımladıktan sonra sağlam bağlantılar kurmanız kolaylaşıyor. Bunun yanında müşteri sadakati oluşturabiliyorsunuz.

2. Müşterilerinize ne konuda yardımcı olacaksınız?

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra kitlenizin sorunlarını belirlemelisiniz. Sonuçta müşterileriniz bazı sorunlarına çözüm bulmak için markanızla çalışıyor. Yani müşterilerinize hayatlarını iyileştirecek veya sorunlarını çözecek ürünleri sunmalısınız. Müşterilerinizin mutluluğunu önemsemelisiniz.

Marka kimliği örnek olaylar üzerinden gidersek Coca-Cola markasını baz alabiliriz. Coca- Cola marka kimliğinde mutluluğu ön plana çıkarıyor. Bu şekildeki büyük markaların marka imajı örnekleri üzerinden ilerlemelisiniz.

Dolayısıyla marka kimliği yaratma adımlarında en çok işinize yarayacak sorulardan biri bu. Müşterilerinize ne konuda yardımcı olacağınızı açıkça belirtmelisiniz. Aynı zamanda müşterilerinizin hayatlarını nasıl değiştireceğinizi örnekler vererek anlatmalısınız.

3. Markanıza hangi değerler yön verecek?

Her işletme temel etik kurallara uymalı. Ancak hedef kitlenizin işine yarayacak değerler, başarılı bir şekilde ilerlemenizi sağlıyor. Değerlerinize göre işinize yön vermelisiniz. Bu sayede müşterilerinizde tutarlı bir deneyim yaratmanız kolaylaşıyor.

Dolayısıyla işinize yön verecek değerleri belirlemek ve ifade etmek oldukça önemli. Tutarlı bir uygulama neticesinde ilerleme kaydedersiniz. Böylece bu değerler markanızla ilişkilendiriliyor. Aynı zamanda bu değerleri benimseyen kitleleri çekiyorsunuz.

4. Kimlerle rekabet etmelisiniz?

Pazarda hayatta kalmak için çok sayıda marka ile rekabet etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Sonuçta markanızla aynı ürünleri satan birçok işletme olabiliyor. Dolayısıyla rekabet edeceğiniz markaları veya işletmeleri iyice araştırmalısınız. Marka kimliğinizi bu araştırmalarınıza göre yaratmalısınız.

Rakiplerinizi bilmek rekabette öne çıkmanıza ve marka kimliğinizi güçlendirmenize yardımcı oluyor. Ayrıca rakiplerinizi bildiğinizde uluslararası markalaşma stratejilerinizi belirlemeniz kolaylaşıyor. Daha emin adımlarla ilerleme şansınız oluyor.

5. Markanızı farklı kılan şey ne?

Markanızın rakiplerinizden farklı olarak ne yaptığını belirlemelisiniz. Pazarda benzersiz bir ürünü veya hizmeti müşterilerinize sunmak neredeyse imkânsız. Dolayısıyla markanızla aynı ürünü veya hizmeti sunan çok sayıda işletme ile karşılaşırsınız. Benzersiz satış teklifiniz (USP) olmalı. Yani müşterilerinize sunduğunuz avantajları kısa ve öz bir ifade ile belirtmelisiniz.

Markanızı benzersiz kılan detayları bildiğinizde uzmanlık alanlarınızı güçlendirebiliyorsunuz. Aynı zamanda kimliğinizi bunun etrafında inşa edebiliyorsunuz. Ayrıca farklılığın yeterli olmadığını söylememizde fayda var. Farklı olduğunuz alanları durmadan geliştirmeye özen göstermelisiniz.

6. Markanızın temel kişilik tipi ne?

Markanızın temel kişilik tipi de olmalı. İşletmeler, hedef kitlesini temel kimlikleri ile karıştırarak hata yapıyor. Dolayısıyla net olmalısınız. Tüketicilerinize netlik sunmalısınız. Çünkü marka kimliğiniz karmaşık olduğunda müşterilerinizi kaybedebiliyorsunuz.

Markanız bir kahraman mı yoksa bakıcı mı? Markanızın temel kişilik tipini belirlemek uzun bir yol katetmenizi sağlayabiliyor. Bununla beraber markanızın gelişmesine yardımcı olabiliyor. Markanızı tanımlamak için hangi kelimeleri kullanırdınız? Bu sorunun yanıtını araştırmanız yeterli olabiliyor.

7. Marka hikayeniz nedir?

Markanızı etkili bir şekilde tanıtmak istiyorsanız markanızın hikayesini anlatmalısınız. Örneğin, işinizi kurmanız için sizi motive eden şey neydi? A noktasından B noktasına gelmeyi nasıl başardınız? Yol boyunca hangi aksiliklerin üstesinden geldiniz? Markanız müşterilerinizin yaşamlarıyla nasıl etkileşime giriyor?

Bu soruları yanıtlayarak marka hikayesi oluşturma şansınız var. Marka hikayesi sayesinde insanlarla ilişkilerinizi güçlendirme fırsatınız olabiliyor. Paylaştığınız duygu ve deneyimler bağlantı kurmanızı sağlıyor. Ayrıca marka hikayeniz zamanla değişiyor. Çünkü markanız büyüdükçe müşterileriniz de hikayenin bir parçası oluyor.

Marka Kimliği Nasıl Oluşturulur?

Marka kişiliği oluşturmak aceleyle yapılacak bir iş değildir. Bir logo oluşturmanın ve bazı anahtar renkleri seçmenin ötesine geçen birçok unsur vardır.

Marka Kimliği Nasıl Oluşturulur?

Yani marka kimliği oluşturmak için çeşitli markalama ögelerine önem vermeniz gerekir. Şimdi gelin, marka kimliği nasıl oluşturulur sorusunun yanıtını keşfedelim!

1. Hedef kitlenizi ve değer önerinizi araştırın

Marka kimliği oluştururken hedef kitlenizi neden iyi tanımalısınız sorusunun yanıtı ile başlayalım. Hedef kitlenizle uyumlu olmayan bir marka, popülerliğini korumakta zorlanır.

Yani hedef kitlenizin sıkıntı noktalarını öğrenmelisiniz. Ardından ürününüzün veya şirketinizin bu sorunları nasıl çözeceğini tanımlamalısınız. Aynı zamanda değer önerinizi ve rekabetinizi araştırmalısınız.

Ayrıca kim olduğunuzu bilmeniz gerekir. Kişiliğiniz nedir? Neleri Önemsiyorsunuz? Yaptığınız işten nasıl bahsediyorsunuz? Bunlar markanızın ileteceği görsel unsurlardan bazılarıdır. Amacınız, vizyonunuz ve misyonunuz önemlidir. Marka isminizi seçmeyi de unutmamalısınız. Daha sonra mevcut kimliğinizi değerlendirmelisiniz.

2. Logonuzu tasarlayın

Marka kimliğinde logonun önemi büyüktür. Tasarım markanızın sessiz elçisi konumundadır. Bu nedenle logonuzu markanızla tutarlı bir şekilde oluşturmalısınız. Aynı zamanda esnekliğe de önem vermelisiniz. Yani markanızın logosu her yerde kullanılabilmeli.

3. Renk düzeninizi ve yazı tipinizi seçin

Sağlam bir markanızın olması için renk paletine ihtiyacınız var. Renk, markanızı rakiplerinizden farklı kılmanızı sağlıyor. Fakat rengin aynı zamanda farklı duygular uyandırabileceğini de unutmamalısınız. Bu sebeple seçimlerinizi akıllıca yapmaya çalışmalısınız.

Tasarımının her aşamasında zorluklarla karşılaşma olasılığınız var. Ancak görsel dilde yanıltıcı olabiliyor. Dolayısıyla zamanla modası geçecek olan trendlere göre hareket etmemelisiniz. Yazı tipinizi her zaman kullanılabilir olmalı. Modası asla geçmemeli.

4. Marka yönergelerinizi oluşturun

Marka kimliğinin her bir parçası için yönergeler oluşturmalısınız. Ayrıca tasarımcınızın marka kimliğini başarılı bir şekilde kopyalamasına yardımcı olmak için pratik ayrıntıları da eklemelisiniz. Tamamladıktan sonra ekibinize ulaştırıp gerektiğinde güncellemeler yapmayı unutmayın.

Marka Kimliği Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Küçük işletme sahipleri, pazarlamacılar ve girişimciler işletmeleri için marka kimliği oluştururken bazı noktalara dikkat etmeli. Bu sorunlu noktaları bilmek hedef kitlenizde yankı uyandıran bir marka oluşturmanıza yardımcı olur. İşte, marka kişiliği oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar.

 • Nereden başlayacağınızı bilmeniz gerekir.
 • Marka kimliği stratejisi oluşturmalısınız.
 • Ayırt edici tasarım süreçleri ile ilerlemelisiniz.
 • Tasarım uzmanları ile çalışmalısınız.
 • Rakiplerinizden farklılaşmanın yollarını aramalısınız.
 • Marka tutarlılığını mutlaka korumalısınız.
 • Kültürel nüanslara dikkat etmelisiniz.
 • Müşteri algılarını iyi yönetmelisiniz.
 • Markanızın itibarını korumalısınız.
 • Yaratıcılık ve pratikliğin dengelenmesi lazım.

Doğru marka kimliği yaratmak için bu soruları dikkatlice yanıtlamalısınız. Umarız bu içeriğimiz, marka kimliğinizi etkili bir şekilde oluşturmanıza yardımcı olur. Bol Satışlar Diliyoruz!

Yorum Yaz