Günümüzde marka bilinirliği için pazarlama planı bir zorunluluk haline geldi. Günümüzde markalar, ideal müşterilerine ulaşmak için hedefli bir stratejiye de ihtiyaç duyuyor. Pazarlama planı hem hedef kitlenizle bağlantı kurmanızı hem marka itibarınızı arttırmanızı sağlıyor. Bu nedenle sıfırdan pazarlama planlaması oluşturmanızı sağlayacak detayları buraya derledik. İşte, pazarlama planlaması ile ilgili bilmeniz gereken detaylar.

Pazarlama Planı Nedir?

Pazarlama planı nedir ya da pazarlama planlaması nedir sorusunun yanıtı girişimciler tarafından detaylıca bilinmesi gerekiyor. Kuruluşların belirli bir dönemde pazarlama stratejilerini organize etmesi, yürütmesi ve takip etmesi için oluşturdukları belgeye veya haritaya pazarlama planı denir.

Pazarlama planının amacı, stratejileri düzenli ve özenli bir şekilde yazmaktır. Böylece doğru yolda kalabilirsiniz ve kampanyalarınızı etkili bir şekilde yürütebilirsiniz. Yani bir pazarlamada stratejik planlama yapmak her kampanyanın misyonunu, bütçesini, özelliklerini ve taktiklerini düşünmenize olanak tanıyacaktır.

Pazarlama Planı Nedir?

Pazarlama Planı ve Pazarlama Stratejisi Arasındaki Fark Nedir?

Pazarlama stratejisi, belirli bir hedefi veya misyonu nasıl başaracağınızı açıklar. Bu, herhangi bir kampanyayı etkili bir şekilde yürütmenize yardımcı olur. Pazarlama planı ise birden fazla stratejiyi içerir.

Dolayısıyla tüm pazarlama stratejilerinizin oluşturulduğu çerçevedir. Her pazarlama stratejisi daha büyük bir hedefe ve operasyona bağlanmanızı sağlar. Örneğin, şirketiniz yeni bir ürün piyasa sürüyor. Müşterilerin bu ürüne ilgi göstermesini istiyorsunuz. Bu, pazarlama departmanının ürünü tanıtmak için stratejik pazarlama planlaması yapması gerekir.

Yani işletmenizin pazarlama planı, yeni bir ürün piyasaya sürmek ve ürünü tanıtmaktır. İşletmeniz bu planı üç pazarlama stratejisi ile yürütür. Yeni bir sektör blog yazıları kaleme alır, YouTube videoları çeker ve sosyal medya hesaplarında aktif olur. Bunların tümü pazarlama stratejisidir.

Pazarlama Karması Nedir?

Müşterilerin ürünleri satın almasını etkileyebilecek faktörlerin birleşimine pazarlama karması denir. Yani organizasyona uygun olmalıdır. Aynı zamanda pazarlamadaki ürüne, promosyona, fiyata ve yere odaklanmalıdır.

Girişimciler pazarlama planı yaparken bu faktörü de ele alarak ilerlemelidir. En önemlisi stratejik pazarlama planlaması nedir sorusunun yanıtını iyi araştırmalıdırlar. Böylece ilerleme gösterebilirler.

Pazarlama Karması Nedir?

Pazarlama Planının Önemi

Pazarlama planına sahip olmak hedef pazarınızı anlamanızı sağlar. Aynı zamanda hedef pazarınıza ürün veya hizmetlerinizin nasıl fayda sağlayacağını anlama şansı elde edersiniz. Bu stratejik belge, hedeflerinizi ölçülebilir hale getirmenize ve tüm tehditleri değerlendirmenize olanak tanır.

Ayrıca işinizde kaynakları iyi yönetebilmeniz gerekir. Çoğu zaman pazarlama planı olmayan markalar, kaynak eksikliği ile karşı karşıya kalır. Bu durum, müşteri kayıplarına neden olabilir. Yani hedef kitlenin belirlenmesi, tutarlı ilerlenmesi, net olunması ve rakip analizi yapılması için pazarlama planının önemi bilinmesi gerekir.

Pazarlama Planının İşletmenize Faydaları Nelerdir?

Pazarlama planına her işletme ihtiyaç duyar. Sonuçta pazarlama planının işletmenize bir dizi avantajı vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Ölçülebilir iş hedefleri oluşturmanıza olanak tanıyabiliyor.
 • Tüm ekiplere ne yapması gerektiği hakkında net fikirler verir.
 • Bütçenize göre ilerlemenize yardımcı olur.
 • Müşterilerinize daha iyi hizmet vermenizi sağlar.
 • Şirketinizin ihtiyaç duyduğu gerçeklik kontrolünü sunar.
 • Pazarlama departmanınız için motivasyon kaynağı olabilir.
 • Daha fazla yatırımcı çekmenize olanak tanır.
 • Proaktif olmanıza zemin hazırlayabilir.
Pazarlama Planının İşletmenize Faydaları Nelerdir?

Pazarlama Planı Türleri Nelerdir?

Çalıştığınız sektöre bağlı olarak çeşitli pazarlama planları oluşturmanız gerekebiliyor. O halde yaygın olarak kullanılan pazarlama planı türlerine yakından bakalım.

1. Aylık ve yıllık pazarlama planları

Aylık ve yıllık pazarlama planları, belirli bir dönemde ulaşacağınız hedefleri ve kampanyaları tanımlar. Bu pazarlama planı türü, marka sadakatini arttırmanızı ve hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştırır.

2. Sosyal medya pazarlama planı

Bu plan, özellikle sosyal medyada gerçekleştirmeyi düşündüğünüz kanalları, kampanyaları ve taktikleri vurgular. Yerel reklamcılık, PPC veya ücretli sosyal medya promosyonlarını kapsar. Sosyal stratejinizi optimize etmek için verileri kullanmanız gerekir.

3. İçerik pazarlama planı

İşletmenizi ve ürününüzü tanıtmak için içerik pazarlama planı kullanılır. Farklı stratejileri, taktikleri ve fırsatları kapsayabilir.

4. Yeni ürün lansmanı pazarlama planları

Yeni ürün lansmanı pazarlama planlamasında uygulayacağınız taktikler ve stratejiler için bir yol haritası olur.

5. Büyüme pazarlama planı

Sonuçları yönlendirmek için verileri ve deneyleri kullanan pazarlama planıdır. Farklı kampanyalar ile denemeler yapmak istiyorsanız bu harika bir seçenek olacaktır.

Pazarlama Planının Unsurları

Bir pazarlama planı şu unsurları içermesi gerekir:

 1. Pazarlama hedefleri
 2. Mevcut kuruluş pazarlama konumlandırması
 3. Pazar araştırması
 4. İş hedef pazarının ana hatları
 5. Pazarlama faaliyetleri
Pazarlama Planının Unsurları

Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

İyi planlanmış bir pazarlama stratejisi, hedeflerinize ulaşmanıza, marka imajını geliştirmenize ve gelirlerinizi arttırmanıza yardımcı olur. İlk başta öne çıkan şirketlerin pazarlama süreci örneği detaylıca incelenmesi gerekir. Ardından sektörünüze uygun bir plan hazırlanabilir.

Şimdi gelin, pazarlama planının nasıl hazırlanması gerektiğini adım adım keşfedelim!

1. Hedeflerinizi açıkça tanımlayın

Plan yaparken açıkça tanımlanan hedeflerinizin olması gerekiyor. Dolayısıyla ilerlemenizi ölçmek için somut ölçütler belirlemelisiniz. Yani hedefler olmadan başarıyı ve yatırım getirisini (ROI) ölçmeniz zorlaşıyor.

Dolayısıyla paylaştığınız ve yaptığınız her şey, hedeflerinize bağlı olmalı. Ayrıca etkili bir pazarlama stratejileri oluşturmak için zaman ve çaba harcamanız gerektiğini unutmamalısınız. İşte, pazarlama planı için göz önünde bulundurmanız gereken hedeflerden bazıları:

– Marka bilinirliğinizi arttırmak
– Ürünleriniz için talep yaratmak
– Ortaklıklar oluşturmak
– Sadık takipçiler kazanmak
– Potansiyel müşteri edinmek
– Sosyal kanıt oluşturmak
– Hedef pazarınızda öne çıkmak
– Etkili müşteri hizmetleri sağlamak
– Web sitenize trafik çekmek

2. Kitlenizi detaylıca araştırın

Stratejinize ve ulaşmak istediğiniz hedeflere uygun kampanyaları seçmelisiniz. Bunun için kitlenizi detaylıca araştırmalısınız. Böylece hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşma şansı elde edersiniz. Ek olarak markanız için hedef karakter oluşturmanız tavsiye edilir. Yaş, cinsiyet, yaşam tarzı ve ilgi alanları gibi faktörleri dikkate alarak hedef karakter oluşturmanız mümkün.

Bu faktörlere dayanarak ne tür içerikler paylaşmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor. Dolayısıyla markanızın pazarlama özellikleri belirlenirken hedef kitlenizi detaylıca araştırmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ayrıca pazarlama planı örneği araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Pazarla planı örnekleri etkili stratejilerle ilerlemenizi sağlar. Hedef kitlenizin bulunduğu mecraları tespit ettikten sonra planlı bir şekilde ilerlemelisiniz.

3. Misyon bildirimi oluşturun

Misyon bildirimi beyanınız gelecekteki eylemlerinizi yönlendirmenizi sağlar. Bu yüzden dikkatli olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Örneğin hedef kitleniz ağırlıklı olarak Y kuşağından oluşuyorsa içeriklerinizi buna göre şekillendirebilirsiniz.

Misyon beyanınız marka kimliğinizi yansıtmalı. Yani markanızla tutarlı bir misyon bildirimi oluşturmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca misyon beyanını oluşturmaya çalışırken ideal müşterilerinizi aklınızda bulundurmalısınız.

Aynı zamanda her şey marka kimliğinizle uyumlu olmalı. Öte yandan, yol gösterici bir misyon bildiriminiz olduğunda rastgele ilerlemezsiniz. Bu da sektörde öne çıkmanıza yardımcı olabilir.

4. Rakiplerinize bir göz atın

Pazarlama stratejileri oluştururken rakiplerinize göz atmalısınız. Rakiplerinizin neler yaptıklarını araştırmalısınız. Sektörünüzün işletmenizden ne beklediğini bulmalısınız. Aynı zamanda rakiplerinizin hatalarından ders çıkarmalısınız.

Elbette rakiplerinizin yaptıklarını kopyalamamalısınız. Sadece içeriklerinden ilham almalısınız. Ardından marka kişiliğinize uygun şekilde ilerlemelisiniz. Örneğin, Rolex ve Daniel Wellington markaları saat satıyor. Ancak her ikisinin de pazarlama stratejileri farklı.

Rolex Instagram hesabında saatlerini paylaşıyor. Daniel Wellington Instagram hesabında influencer tarafından oluşturulan içerikleri paylaşmayı tercih ediyor. Dolayısıyla her marka farkını ortaya koyması gerekiyor.

5. Pazarlama bütçenizi belirleyin

Pazarlama ekibinizin hesaba katması gereken birkaç temel gider var. Bu giderler, pazarlama bütçenizi belirlerken netleşir. Pazarlama planınızın her aşamasında ne kadar giderinizin olacağını açıkça tanımlamanız gerekir.

Aynı zamanda planınızın eksik kalan kısımları da tanımlamalısınız. Pazarlama ekibinizin odak noktası ne? Bu sorunun yanıtını araştırmalısınız. Yani pazarlama ekibiniz nelere odaklanmaması gerektiğini açıkça bilmesi gerekir. Tek bir pazarlama kampanyası ile herkesi memnun edemezsiniz.

7. Performansınızı izleyin ve optimize edin

Pazarlama planınız, işletmeniz için önemli. İlk denemede doğru olacağını varsaymamalısınız. Dolayısıyla birkaç hata yapabilirsiniz. Yani performansınızı sürekli olarak izlemelisiniz ve optimize etmelisiniz.

İlk başta hangi işlerin hedef kitlenizde yankı uyandırdığını belirlemelisiniz. Buna göre stratejilerinizi optimize etmelisiniz. Spesifik hedefler belirlemeye özen göstermelisiniz. Stratejileriniz ve hedefleriniz değişebileceğinden planınızı zaman zaman incelemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Yani trendlere göre düzenlemeler yapmanız gerekir. En iyi pazarlama planlayıcıları bile deneme yanılma yöntemine güvenir.

Dolayısıyla planınızda ince ayarlamalar yapmanız gerektiği zamanlar olacak. İşletmenizi öne çıkarmak için yeni yollar aramaya devam etmelisiniz. Böylece tutarlı sonuçlar elde edebiliyorsunuz.

Pazarlama Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Pazarlama planlaması hazırlarken sadece bütçe ve stratejilere odaklanmamak gerekir. Müşterileri elde tutmaya ve kazanmaya da odaklanmalısınız. O halde pazarlama planı hazırlarken dikkat etmeniz gereken detayları inceleyelim!

Pazarlama Planı Hazırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
 • İlk başta durum analizi yapmalısınız. Markanızla tutarlı bir durum analizi yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Hedef kitlenizi tanımlamadan pazarlamada ilerlemeniz mümkün değil. Yani hedef kitlenizi tanımlamak plandaki en önemli unsurlardan biridir.
 • Pazarlama hedeflerinizi iyi bilmelisiniz. Akıllı, spesifik ve ölçülebilir hedefler belirlediğinizden emin olmalısınız.
 • Paraya ve zamana yatırım yapmalısınız. Çünkü planınızın her adımında bütçeye ihtiyacınız olacak.
 • Stratejilerinizi ve ölçümlerinizi belirlemelisiniz. Böylece potansiyel müşterilerinize ulaşma şansı elde edersiniz.

Pazarlama Planı Örnekleri

Bir plan oluşturduğunuzda bunun etkili olup olmadığını merak edebilirsiniz. Örneğin, bir SaaS işletmesinin bir e-ticaret işletmesinden çok farklı istek ve ihtiyaçları vardır. Yani pazarlama planlarınızın özelleştirilmeye ihtiyacı vardır.

Bunun için sektörünüzdeki rakiplerinizin planlarına göz atmanız ve onlardan ilham almanız gerekebilir. İşinizi ilerletmek için öne çıkan markaların pazarlama planlarını da inceleyebilirsiniz. İşte, planlarını başarılı bir şekilde oluşturan kuruluşlardan bazıları.

1. Austin, Teksas

Pazarlama Planı Örnekleri
Austin, Teksas pazarlama planını görüntülüyorsunuz.

Austin, pandemi sırasında turizmin önemli ölçüde azalmasıyla turistleri çekmek için bir pazarlama planı yarattı. Visit Austin kuruluşunun pazarlama planı, geçmiş yıllardaki çalışmalarının etkisini ölçüyor. Yani 2021 kazanımlarının görsel bir temsilini içeriyor.

2. Coca- Cola

Coca- Cola 2020 yılında video pazarlama planını oluşturdu. Planda görsellere ve yazılara yer verildi. Pazarlama planınızı büyük bir gruba iletmeniz gerekiyorsa video kullanmanız yararlı olur.

Coca-Cola markasının video pazarlama planı örneği.

3. Sony

Basit ve uygulanabilir bir plan oluşturmak istiyorsanız Sony markasından ilham alabilirsiniz. Plan; giriş, vizyon ve pazarlama hedeflerini netçe belirtiyor. Sony markasının pazarlama planı fiyatlanmaya odaklanmak konusunda harika bir iş çıkarıyor.

Sosyal medya hızla gelişiyor. Markanızı tanıtmak ve büyütmek için her zaman güncel sosyal medya pazarlama planlarınızın olması gerekir. Emek vererek, açık fikirli olarak ve risk almaktan korkmayarak sosyal medya stratejilerinizin meyvelerini toplayabilirsiniz. Bol Şanslar Diliyoruz!

Yorum Yaz