Navlungo'ya Git

Mikro İhracat İşlemleri İçin E-Arşiv Fatura Düzenleme Süreci

1 dakikalık okuma

E-ticaret ile uğraşan birçok küçük işletme ve kobi, şirketlerini büyütebilmek ve yurt dışına kargo gönderimini kolaylaştırmak için mikro ihracat kapsamında işlem sağlamaktadır. Mikro ihracat, yurt dışına satış işlemlerinde, ürün bedelinin 15000€‘yu, ağırlığının ise 300 kilogramı geçmediği durumlarda kullanılan ihracat biçimidir. 

Mikro ihracat işleminin birçok kolaylığı olduğu gibi mükellefleri için birkaç da şartı bulunmaktadır. Öncelikle bir şahıs şirketiniz olmalı ve e-arşiv fatura düzenleyebilmelisiniz. E-arşiv fatura ise; yukarıda bahsetmiş olduğumuz yurt dışına e-ticaret yapmak isteyen şirketlerin alacakları ödemelerle ilgili yerine getirmeleri gereken resmi bir prosedürdür. E-arşiv fatura düzenlenirken dikkat edilmesi gereken kısımlar aşağıdaki gibidir: 

  • Faturada malın içeriği anlaşılır şekilde Türkçe ve tam olarak yazılmalıdır. 
  • Fatura, KDV’siz olarak düzenlenmelidir. 
  • Fatura TL olarak kesilmeli, proforma ile fatura tutarı aynı olmalıdır.
  • Faturada ürünün GTIP numarası olmalıdır.
  • Faturada “Türk Menşeilidir” ibaresinin yer alması gerekmektedir.
  • Fatura üzerinde kaşe ve imza olmalıdır.
  • İşlemi gerçekleştirecek kişi faturasını E-fatura olarak değil, E-arşiv fatura olarak düzenlemeye dikkat etmelidir.

Mikro ihracat kapsamında Navlungo üzerinden yaptığınız ürün gönderimi ETGB kapsamına girmektedir. Bu yüzden ürüne Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) düzenlenir. 

Aynı zamanda e-arşiv faturanızın geçerli olabilmesi için üzerinde kesinlikle bulunması gereken birtakım bilgiler vardır. 

Bunlar: 

Paketin; 

– varış adresi 

– içindeki ürünün cinsi ve birim fiyatı 

– toplam satış bedeli 

– içindeki ürün adedi 

– boyutları ve ağırlık değeri 

– Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) numarası 

– satıcının vergi dairesi ve vergi numarası bilgileri 

– teslim koşulları 

– içindeki ürünü satın alan kişi veya kurumun bilgileri 

– içindeki ürünü satın alanın ülkesindeki vergi mükellefiyeti bilgileri 

– ödeme detayları 

şeklindedir. 

Bu bilgilerden herhangi birinin eksik olması durumunda mikro ihracat işlemi tam anlamıyla gerçekleşemez. Aynı zamanda düzenlenecek ETGB evrağı ile fatura birbirini doğrulamalıdır. Faturada yazan herhangi bir bilgi ETGB evrağına da aynı şekilde yazmalıdır. Eksiksiz şekilde hazırlamış olduğunuz e-arşiv faturanız ve paketinizi güvenle Navlungo ‘ya teslim ederek mikro ihracat işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Mikro ihracat işleminiz sonrasında ETGB evrağınız Navlungo tarafından en geç iki hafta içerisinde size elektronik ortamdan iletilir.

Mikro ihracat hakkındaki bir diğer yazımıza buradan, “E- İhracat’ta Dünya Ticaretinde Nasıl Yer Alırız?” konulu keyifli yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir