Etsy’de satış yapmak için bilmeniz gereken pek çok nokta var. Her şeyden önce bu platformun size uygun olup olmadığını belirlemek gibi.

Yaklaşık 4 milyon aktif satıcısı ve 70 milyondan fazla alıcısı bulunan Etsy, zamanla dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri olmuştur. Etsy’de satış yapmak, döviz getirisi ile birlikte müşteri kazancını, portföyünü ve potansiyelini arttırmak gibi büyük avantajlara sahiptir. Türkiye’den Etsy platformu üzerinde satış yapmak zannedildiğinden daha kolay bir işlemdir.

Sizn için hazırladığımız Etsy’de nasıl satış yapılır kılavuzu ile tüm süreçleri öğrenmenin yanında aklınıza gelebilecek tüm soruların cevapları da sayfanın devamında sizleri bekliyor!

Etsy Nedir?

Etsy, kendi orijinal işini, sanatını, ikinci el ürünlerini, vintage ürünlerini satmak isteyenler için uluslararası kullanıma açık bir online pazaryeridir. Burada satıcılar özel yapım takı, ev dekorasyonu, sanat eserleri ya da koleksiyonlarından parçaları satabilir.

Bu perakende platformu kullanıcılarına çeşitli gönderi ve ödeme seçenekleri sunar. Hediye kartları, Apple ve Google Pay de dahil olmak üzere farklı ödeme şekillerini destekler. 

Shopify, Big Cartel ve Amazon Handmade gibi büyük platformlarla rekabet eden oldukça yaygın kullanılan bir online pazaryeridir. Amazon’dan farklı olarak Etsy’deki ürünler satıcılar tarafından üretilir.

Ayrıca satıcılarla müşteriler arasında aracılık ederek küçük işletmeleri, kendi ürettiğini satmak isteyenleri ya da kendi eserlerini ortaya koyan sanatçıları da desteklemiş olur. 

Etsy Nasıl Çalışır?

Etsy, el yapımı ürünler, eski ürünler veya el işi malzemeleri satan bir pazaryeridir. Hem alıcılara hem de satıcılara değer sağlayan bir C2C platformdur.

Etsy’nin çalışma mantığı da tıpkı diğer pazaryerleri gibidir fakat Etsy’yi öne çıkaran detay, satılan ürünlerdir. Diğer pazaryerlerinde küçükten büyüğe pek çok marka ve satıcı varken Etsy’deki en popüler satıcılar genellikle KOBİ’lerdir.

Çünkü Etsy’deki ürünler genellikle el yapımı ya da küçük zanaatkarların ürettiği ürünlerdir. Bu da Etsy’i özellikle biricik ürünler üreten küçük satıcılar için oldukça ideal bir pazaryeri haline getirir.

Peki Etsy’de nasıl satış yapılır? Şimdi buna göz atalım.

Etsy'de Satış

Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?

Etsy’de satış yapmanın ilk aşaması, Etsy’nin ana sayfasındaki “Satmaya başla” düğmesine tıklamadan çok önce gerçekleşir. Etsy’nin sizin için doğru pazar yeri olup olmadığına karar vermek için bir dakikanızı ayırın.

Bazı ürünler Etsy’nin pazarında diğerlerinden daha hızlı satılır. Ev ve yaşam, sanat ve mücevher kategorilerindeki ürünler alıcılar arasında en popüler olanlarıdır. Bu sebeple rakiplerinizin çoğu zanaatkarlar ve el yapımı ürünler satanlar olacaktır.

Etsy’de satış yapmaya karar verdiğiniz göre şimdi 6 adımda Etsy’de nasıl satış yapılacağını öğrenme vakti! Bugün Etsy’de satışa başlamak için adımları takip edin.

1. Etsy Satıcı Hesabı Oluşturun

etsy hesap acma

Etsy’nin sizin için doğru olduğuna karar verdiğinize göre önce ücretsiz olarak Etsy’de hesap açma işlemini tamamlayın. Etsy’nin web sitesine gidin ve başla tuşuna tıklayın. Bir hesap oluşturmak için adınız ve e-posta adresiniz gibi bazı temel kişisel bilgileri girin.

2. Etsy Mağazanızı Açın

etsy magaza acma

Bir hesap oluşturduktan sonra Etsy mağazanızı açmak profiline gidin. 
Ürünlerinizi tanımlamak için kullanacağınız dil, satış yaptığınız ülke ve satış yapacağınız para birimi dahil olmak üzere mağaza tercihlerinizi girerek başlayın. Ardından, mağazanızın adını girin.

3. Ürünlerinizi Yükleyin

etsy urun ekleme

Artık ürünlerinizi yüklemeye hazırsınız. Her ürününüzü ayrı ayrı girip tek tek tüm ayarlarını yapmalısınız. Ürün yüklerken en önemli kısmın fotoğraflar olduğunu unutmayın. Kaliteli ürün fotoğrafları size pek çok satış getirecektir.

Ürün başına en fazla 10 yüksek kaliteli resim veya bir video ekleyebilirsiniz. 
Her biri, pazardaki diğer satıcılar tarafından satılan ürünlere karşı öne çıkacak kadar dikkat çekici olmalıdır.

4. Ürünün Fiyat Ayarlarını Yapın

etsy urun fiyati girme

Ürününüz için fiyatlandırmayı Envanter ve Fiyatlandırma bölümünde ayarlayın. Birinin öğe için ödeyeceği tutarı, para birimini, elinizde kaç tane olduğunu ve SKU’yu (kullanıyorsanız) girin. Bu noktada, farklı boyut veya renkteki öğeler gibi varyasyonlar da ekleyebilirsiniz.

Burada global pricing kısmı ile ülkelere göre de fiyatlandırma yapabilmeniz için bir seçenek bulunuyor. Her ülke için ayrı bir fiyat belirlemeyi düşünüyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

5. Kargo Bilgilerini Girin

etsy kargo bilgileri

Son olarak, Etsy mağazanızdan ürününüzü satın alırken müşterilerin bilmesi gereken nakliye bilgilerini yükleyin. Ürünü nereden gönderdiğinizi ve ortalama işlem sürenizi belirtin.

Sabit kargo fiyatları mı yoksa farklı kargo teklifleri mi göstermek istediğinizi seçin. Uluslararası müşterilere ürün gönderiyorsanız, gümrük için bir tarife numarası ekleyin.

Bu noktada Etsy satışlarınızı doğrudan Navlungo entegrasyonu ile yönetebilirsiniz. Sipariş aldığınızda ülke fark etmeksizin en uygun kargo ücretleri kısa sürelerde kargonuzu gönderebilirsiniz.

6. Nasıl Ödeme Alacağınızı Seçin

etsy odeme yontemleri

Sonraki sayfada, nasıl ödeme almak istediğinizi seçmeniz istenecektir. Bireysel satıcı mı yoksa anonim şirket mi olduğunuzu seçin. Ardından, adınız ve adresiniz dahil olmak üzere kişisel bilgilerinizi girin. Son olarak, Etsy gelirinizi almak istediğiniz banka hesabının ayrıntılarını girin.

7. Fatura Ayarlarını Yapın

Bir hesap oluşturmak ücretsiz olsa da Etsy’den satış yapmak maliyetlidir. Ödemeleri nasıl almak istediğinizle ilgili bilgileri girdikten sonra bir ödeme yöntemi seçmeniz istenecektir. Ürünlerinizi yayınlamak ve mağazanızı açmak için bu şekilde ödeme yapabilirsiniz.

8. Etsy Mağazanızı Özelleştirin

etsy magaza ozellestirme

Bir Etsy mağazası açmanın son adımı, mağazanızı özelleştirmektir. Yani potansiyel müşterilerin mağaza profilinizi ziyaret ederken göreceği bilgiler. Bunu yapmak için:

Bir profil ve başlık fotoğrafı yükleyin: Etsy mağazanızın önüne ve ortasına kendinizi, ürünlerinizi veya işletmenizin logosunu koyun.

Bir kullanıcı profili oluşturun: Kendinizi mağaza müdürü olarak tanıtın ve pazarda sattığınız ürünler için yüz koyun. Potansiyel müşterilere, ekranın diğer tarafında bir insan olduğuna dair güven verin.

İnsanlara yeni mağazanızdan bahsedin: Ne satıyorsun? neden? Mağazanız nasıl hayat buldu? Yeni Etsy vitrininize ilk kez gelen ziyaretçilere neden ürünlerinizi satın almaları gerektiği hakkında biraz bilgi verin.

Mağaza politikalarınızı yükleyin: Teslimat, ödeme seçenekleri, iadeler, değişimler ve gizlilik politikaları sıkıcı ama gereklidir. Etsy müşterileriyle herhangi bir karışıklığı önlemek için mağazanızdan satın alma koşullarını en baştan netleştirin.

20230215 nav Etsy Blog Sayfasina Yatay Banner 960x350 v02
Navlungo Etsy entegrasyonu ile ürünlerinizi tüm dünyaya ulaştırın.

Etsy’de Nasıl Mağaza Açılır?

Etsy mağaza açma işlemi oldukça kolay ve ücretsizdir. Etsy üyeliğini oluşturduktan sonra kısa süre içerisinde mağazanızı yayına hazır hale getirebilirsiniz. Etsy’de mağaza açmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Etsy ana sayfası üzerindeki “Register” kısmından yeni bir hesap oluşturun.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra “Sell on Etsy” seçeneğine tıklayın.
 • “Open your Etsy Shop” yazısına tıkladıktan sonra sitenin yönlendirmelerini takip edin. Tüm bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra kayıt olduğunuz email adresine bir onay emaili gelecektir. Onay emailini kabul ettikten sonra, mağaza bilgilerinizi dilediğiniz gibi sisteme girebileceksiniz.
 • Sonraki aşamada ise dükkanınızın bulunduğu ülke, geçerli para bilimi, kullanılan dil ve bazı anket soruları ile karşılaşacaksınız. Etsy’de satış yapmak için bu bilgileri eksiksiz girmeniz çok önemli. Mağazanızı Türkiye’de açacağınızı varsayarsak dil seçeneğini istediğiniz gibi seçebilirsiniz ama para birimini USD olarak işaretlemek zorunludur. Anket üzerinde sorulan “Etsy ile ne kadar ilgilenebilirsiniz?” sorusunu da yanıtladıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Bir önceki adımları tamamladıktan sonra “Name Your Shop” aşamasında mağazanızın ismini belirlemeniz gerekmektedir.
 • Mağaza isminizi belirledikten sonra dükkanınızda satacağınız ürünleri eklemeniz gerekir. “Add A Listing” yazısına tıkladıktan sonra ürününüzün net bir fotoğrafını yükleyerek devam edebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi yükledikten sonra, ürün bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekir.
 • Etsy’de satış yapmak için aramalarda belirgin olmanız hayli kritik. Aramalarda öne çıkmak için ürün için gireceğiniz etiket tanımlarını doğru girmelisiniz. Satış yapmak ve alıcıların ürünlerinize daha kolay ulaşabilmesi için, “Tags” kısmına ürünü almak isteyecek kişilerin yazacağı anahtar kelimeleri, “Materials” kısmına ise ürünlerinizde kullandığınız malzemeleri ve malzemelerin türünü belirtmeniz kullanıcılar tarafından kolay bulunmnıza katkı sağlar.
 • Bir sonraki adımda ise, ürünün nasıl kargolanacağını belirleyeceksiniz. “By itself” seçeneğinde, ürünü tek olarak kargoluyorsunuz. “With Another Item” seçeneğinde ise, aynı kargoya birden fazla ürün ekleme şansına sahip oluyorsunuz.

Etsy Komisyon Oranları Nedir?

Etsy komisyon oranları, her ülke için farklıdır. Bu noktada Etsy Türkiye satışları için de ayrı komisyon oranları belirlemiştir. Öncelikle tüm satışlarda KDV oranı vardır.

Bunun yanı sıra Etsy’de her ürün için 0,20 $ listeleme ücreti ödemeniz gerekiyor. Etsy ürün satış komisyonu ise ürün başına %6.5’dur. Bu fiyat yalnızca ürün üzerinden değil, kargo ve paketleme ücreti dahil toplamından hesaplanır.

Ayrıca Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye, Etsy’de düzenleyici işletim ücretine tabiidir. Bu ücret yine ürün fiyatı, kargo ve paketleme üzerinden bir yüzde ile alınır. Düzenleyici işletim ücreti yüzdeleri şu şekildedir:

ÜlkeKomisyon
Birleşik Krallık%0.25
Fransa%0.40
İtalya%0.25
İspanya%0.40
Türkiye%1,1
increase

Etsy Maliyetleri Ne Kadardır?

Etsy’de satış maliyeti olarak ürünlerinizden belli oranda komisyon alınır. Mağazanızı açmak için ücret ödemeniz istenmez fakat satmak istediğiniz her ürün için belirli bir listeleme ücreti ödemeniz gerekir.

Ayrıca yaptığınız her satış için de satış komisyonu ücreti ödersiniz. Bunun dışında platformun reklam hizmetleri gibi ekstra hizmetlerinden de yararlanmak isterseniz ek ücret ödemeniz gerekir.

Ödenmesi gereken ürün başına listeleme ücreti 2022 yılında 0.20$ olarak belirlenmiştir. İşlem ücreti olarak %5 komisyon, satış için %6,5 komisyon vardır. Türkiye için Payments komisyonu %6.5 + 3.00 TL olarak alınır.

Reklamla ürününüzü satmanız halinde %15 komisyon alınır. Bu miktarlar zamanla değişebilir. Başarılı ve kazançlı satışlar yapabilmek içinse öncelikle Etsy’de ne satılır bilmeniz gerekir. Eğer satış yapmak istiyorsanız ve ne satacağınızı tam bilemiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

etsy satis maliyeti

Etsy’de Ne Satılır?

Etsy’de satış yapabileceğiniz oldukça fazla kategori vardır. Bu kategoriler arasından size uygun olan herhangi birini tercih edebilirsiniz. Buna ek olarak Etsy, birden fazla mağaza oluşturmanıza izin verir. Farklı ürün gruplarınız için ayrı mağazalar açabilirsiniz.

Peki Etsy’de ne satılır? İşte Etsy’de satış yapabileceğiniz kategoriler:

 • Aksesuarlar
 • Giyim
 • Sanat ve Koleksiyon
 • Kağıt ve Parti Malzemeleri
 • Zanaat Malzemeleri ve Araçları
 • Evcil Hayvan Malzemeleri
 • Çantalar
 • Elektronik ve Aksesuar
 • Ayakkabı
 • Banyo ve Güzellik
 • Ev Eşyası
 • Oyuncaklar
 • Kitap, Film, Müzik
 • Takı
 • Düğün İhtiyaçları

Etsy’deki ana 15 kategori yukarıdaki gibidir. Bunların içerisinde 100’lerce farklı kategori bulunur. Bu sayede sattığınız ürünleri doğru kişilere gösterebilirsiniz.

medal

Etsy’de En Çok Satılan Ürünler Neler?

Etsy’de yüzlerce kategori olsa da belli başlı talep gören ürünler vardır. Bu ürünler Etsy müşterilerinin en çok ilgi duyduklarına göre belirlenir. Etsy’de en çok satan ürünler şunlardır:

 • El Sanatları ve Malzemeler
 • Takılar
 • Düğün Ürünleri (davetiye, süsleme, elbise vb.)
 • Parti Malzemeleri
 • Giyim (tişört, sweatshirt, iç giyim vb.)
 • Antika ürünler
 • Ev dekorasyon ürünleri
 • Tablo ve Koleksiyon Parçaları

Yukarıdaki kategoriler, Etsy’de kullanıcıların en çok satın alım yaptığı ürün gruplarıdır. Bu ürün gruplarından herhangi birini satıyorsanız pek çok satıcıya göre daha çok avantajınız olduğunu söylemek mümkün.

forbidden

Etsy’de Satılması Yasak Olan Ürünler Nelerdir?

Etsy satış için pek çok ürüne izin verse de bazı ürünlerin satışına karşıdır. Etsy’de satılması yasak olan ürünler şu şekilde listelenebilir:

 • Alkol, Tütün, Uyuşturucu, Uyuşturucu Gereçleri ve Tıbbi Uyuşturucular
 • Hayvansal Ürünler ve İnsan Kalıntıları
 • Tehlikeli Eşyalar: Tehlikeli Maddeler, Silahlar
 • Nefret Öğeleri: Nefreti Teşvik Eden, Destekleyen veya Yücelten Öğeler
 • Yasa Dışı Öğeler, Yasa Dışı Faaliyetleri Teşvik Eden Öğeler ve Yüksek Düzenlemelere Tabi Öğeler
 • Uluslararası Düzenlemelere Tabi Öğeler
 • Çıplaklık ve Yetişkinlere Uygun İçerik
 • Şiddet Öğeleri: Şiddeti Teşvik Eden, Destekleyen veya Yücelten Öğeler

Etsy’de yukarıda belirtilen öğelerin satışı yasaktır. Daha detaylı bilgi için Etsy’nin politikalarına mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

20230215 nav Etsy Blog Sayfasina Yatay Banner 960x350 v02
Navlungo Etsy entegrasyonu ile ürünlerinizi tüm dünyaya ulaştırın.

Etsy Ödemeleri Nasıl Alınır?

Etsy ödemelerini almak oldukça kolaydır. Etsy Türkiye‘de de geçtiğimiz yıllarda Payments özelliklerini aktif ettiği için kolayca satışlarınızın ödemesini Etsy Payments yöntemi ile alabilirsiniz.

Etsy Payments’tan günlük, haftalık, iki haftada bir veya aylık olarak ödeme alabilirsiniz. Yeni satıcılara varsayılan olarak her Pazartesi ödeme yapılır, ancak ödeme alma sürenizi Mağaza Yöneticisi > Finans > Ödeme Ayarları > Para Yatırma Planı bölümünden değiştirebilirsiniz.

Etsy Payments ile ödeme alırken 600 TL üzeri para transferlerinde 42 TL depozito ücreti kesilir.

PayPal: Etsy Payments ile beraber en çok kullanılan kanal olan Paypal, bu sisteme tanımladığınız karta Etsy satış ücretlerinizi transfer ediyor. Etsy Payments gibi satıcıya tek tuşla ödeme alabilme imkanı sunmasa da Etsy entegrasyonu bulunan Paypal, ne yazık ki yasaklandığı için ülkemizde kullanılamıyor.

Other (Diğerleri): Bu ödeme kanalında, ödeme yalnızca satıcı ve alıcı arasında karşılıklı anlaşılan bir durum haline geliyor ve Etsy ödeme konusunda 3. parti olmaktan çıkıyor. Bu da hem satıcı hem alıcı nezdinde güven sorunları, manuel ödeme yöntemleri, ekstra limit ve komisyonlar gibi dezavantajları ortaya çıkarabiliyor. Etsy Payments ve Paypal yöntemlerine kıyasla dezavantajları bulunsa da Others başlığı altından ödemeler verimli bir şekilde yapılabilmekte.

etsy odeme yontemleri

Etsy Payments Nedir?

Etsy Payments platformun kendisine özel bir ödeme alma yöntemidir. Ödemelerinizi Payments üzerinden aldığınızda bulunduğunuz ülkeye göre bir belirlenen işlem komisyonu ödemeniz gerekir.

Alıcı bu yolla size ödeme yapmayı tercih ettiğinde para direkt olarak size gelmek yerine önce sitenin havuzuna aktarılır. Ürünün alıcıya ulaştığı onaylandıktan sonra para satıcıya iletilir. Bu şekilde alıcı, ürününün kendisine ulaşması konusunda, satıcı da ödemenin kendine ulaşması konusunda korunmuş olur.

Etsy Payments Türkiye Nedir?

Etsy Payments Türkiye’de iki buçuk yıldır faaliyet gösteren platformun ödeme alma sistemidir. Artık Türkiye’de de alıcılar ürünlerin ödemesini kredi ya da banka kartıyla bu sistemi kullanarak yapabilir.

Bu sistem diğer online pazaryerlerinde de olduğu gibi havuz sistemi kullanılan bir ödeme yoludur. Türkiye için Payments komisyonu %6.5 + 3.00 TLdir. Bunun haricindeki ödeme tercihleri ise uluslararası havale, Payoneer, PayPal, Iyzico ve Shopier’dir.

image 68

Etsy Payments’ın Müşterilerine Sunduğu Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Platformun kendisine entegre halde olan bu ödeme seçeneğini kullanarak kredi kartı, banka kartı, Etsy Credits, Etsy hediye kartı, Paypal, Klarna, Sofort, iDeal, Apple Pay, Google Pay tercihlerinden herhangi birisiyle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda Payments müşterilere geniş ödeme seçenekleri sunarak kolaylık sağlar.

Etsy Payments’e Nasıl Başvurulur?

Payments sistemini kullanabilmek için hesabınızdan başvuru yapmalısınız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “shop manager” kısmından başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için sizden banka adı ve banka hesap bilgileri, kimlik belgesi, ikametgâh adresi gibi gerekli bilgileri girmeniz istenir. Bilgileriniz doğrulandıktan sonra başvurunuz onaylanır.

Satıcı hesabınızda “shop manager” kısmı görünmüyorsa Etsy Payments başvuru sayfasına da giderek işleminizi yapabilirsiniz. Güvenilirliği nedeniyle çoğu satıcı ve alıcı ödemelerinde bu yolu tercih eder. Dolayısıyla siz de hem kolay hem güvenilir satış yapabilmek için Payments’e başvurabilirsiniz. 

office building

Etsy’de Satış Yapmak için Şirket Gerekir mi?

Etsy, Amazon’da satış yapmanın aksine satıcılardan Etsy’de mağaza açmak ve satış yapmak için şirket istemez. Fakat tabii ki bazı yasal sorumluluklar vardır. Bu da satış yaptığınız ürün başına fatura kesme ve gelir beyan etme ile alakalıdır. Fakat bu sizi üzmesin çünkü Türkiye’den Etsy’de satış yapmak için pek çok imkan bulunur.

Şimdi şirket kurmadan Etsy’de satış yapmanın en kolay yolu olan vergi mükellefiyetini inceleyelim.

Etsy’de Vergi Mükellefiyeti Nedir?

Etsy’de satış yapmak isteyen fakat herhangi bir şirkete sahip olmayanlar kişiler için Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz yıllarda yeni bir yasa çıkardı. 7256 sayılı yasaya göre, evde üretilen ya da el ile üretilen ürünlerin internet ortamındaki satışlarında herhangi bir vergi ücreti alınmayacak. Bu durumdan yararlanmak için esnaf muafiyet belgesi almanız gerekiyor. Bu belgeye sahip olduğunuzda yılda 250 bin TL’nin altında kazanıyorsanız herhangi bir vergi ödemenize gerek yok.

Buna ek olarak yıllık 35.316 TL’nin altında satış gerçekleştirdiğinizde de herhangi bir vergi ödemeniz gerekmiyor. Bu rakamın altı vergi mükellefiyetinizin olmadığı anlamına geliyor. Bundan yararlanmak için de yine vergi dairesinden bir belge alabilirsiniz.

Geliriniz bunun üzerindeyse Etsy satışları için şirket kurmanız gerekir. Şirket türleri ve kurulumu hakkında detaylı bilgi arıyorsanız linkteki bloğumuza göz atabilirsiniz.

Etsy’de Nasıl Fatura Kesilir?

Etsy’de fatura kesmek için ek bir işlem yapmanız gerekmiyor. Eğer Etsy Payments kullanıyorsanız ve oraya vergi numaranızı girdiyseniz Etsy sizin yerinize fatura keserek müşterilerinize gönderiyor.

Buna ek olarak dilerseniz Etsy üzerinden yaptığınız satışlar için mali müşavirinizle fatura kesmenizde mümkün.

fast delivery

Etsy’de Yurt Dışına Nasıl Kargo Gönderilir?

Etsy’de ürün satmak isteyenlerin en önemli sorularından biri de Etsy’de sattığı ürünleri yurt dışına nasıl kargolayacağıdır. Doğrudan bir kargo firması ile görüşen yeni satıcılar, düzenli satışlara sahip olmadığı için oldukça yüksek rakamlar ile karşılaşır.

Bu noktada Navlungo Etsy entegrasyonunu kullanmak size hem uygun fiyata kargo gönderme kolaylığı hem de sipariş yönetimini kolaylaştıran pek çok avantaj sunar.

Navlungo ile FedEx, DHL, UPS ve PTT gibi kargo firmalarından en ucuz teklifleri alarak dünyanın dört bir yanına ürünlerinizi en cazip fiyatlarla gönderebilirsiniz.

Detaylı bilgi için Navlungo Etsy entegrasyonu yazımıza göz atarak size sağladığı tüm avantajları öğrenebilirsiniz.

Etsy’de Satış Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları

Etsy gibi dünya çapında kullanıcıya sahip olan bir platformda satış yapmanın pek çok avantajı vardır. Bu avantajları şu şekilde sırayabiliriz:

 • Kolay kurulum ve satışa başlama
 • Geniş müşteri kitlesi
 • Küçük işletme başarı taahhüdü
 • Site içi reklam fırsatları
 • Düşük listeleme ücretleri

Etsy’de satış yapmanın dezavantajları ise şu şekildedir:

 • Marka imajı oluşturması zor
 • Yüksek rekabet

Etsy’de satış yapmanın oldukça fazla avantajı varken dezavantajları görece olarak daha azdır. Eğer platformun eksileri sizin için sorun olmayacak ise Etsy’de satış yapmak oldukça idealdir.

Etsy’de Nasıl Reklam Verilir?

Etsy’de site içi reklam vermeniz mümkündür. Bu sayede satmak istediğiniz ürünleri kategori ve aramaların en üstünde çıkararak daha fazla kullanıcıya gösterme şansı elde edersiniz.

Bunun için üye girişi yaptıktan sonra Etsy ADS kısmına giderek reklam ayarlamalarını yapabilirsiniz. Ortalama olarak, bir Etsy reklamı için tıklama başına yaklaşık 0,2-0,5 $ ödeme yaparsınız.

Etsy’de Satış Yapmak Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Etsy’den satış yapmayı araştıran kullanıcıların sıklıkla sorduğu soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Etsy’de Ürün Satmak Ücretli mi?

Evet, Etsy’de listelediğiniz her ürün için 0,20 $ listeleme ücreti ödemeniz gerekir.

Etsy Hangi Kargo ile Çalışıyor?

Etsy herhangi bir kargo firması ile çalışmıyor. Yani global kargo firmalarının her biri ile Etsy siparişlerinizi kargolayabilirsiniz.

Etsy Türkiye’ye Gönderim Yapıyor mu?

Etsy üzerinden yaptığınız satım alımlarda Etsy Türkiye’ye ürün gönderiyor.

Etsy’de Ne Tür Ürünler Satılıyor?

Etsy’de neredeyse her türlü ürünün satışı mümkün olsa da daha çok el yapımı ürünler ve antikalar değer görüyor.

Etsy’de Reklam Vermek Mantıklı mı?

Etsy’de reklam vermek, ürününüzün fiyatına göre değişir. Örneğin 5 $’lık bir ürün için reklam vermek gün sonunda size kâr sağlamayacaktır fakat 25-30 $ ve üzeri ürünlerde oldukça mantıklı denebilir.

Yorum Yaz