Etsy, satıcılar ve alıcıların bir araya geldiği bir online pazaryeridir. Bağımsız satıcılar burada eşsiz ürünlerini satışa koyar. Sanatçılar, zanaatkârlar ve koleksiyonerler platforma orijinal ya da ikinci el ürünlerini koyabilir.

Her şey satıcı tarafından yönetilir. Ayrıca arama sorgularının daraltılması ve müşterinin aradığı ürünü kolayca bulabilmesi için ürünler kategorize edilir ve arama geçmişine göre ürün önerilir. Küçük işletmelere ve sanatçılara fırsatlar tanıyan bu platform nedir biraz daha detaylı bakalım.

Etsy Nedir?

Etsy Nedir?

Etsy, kendi orijinal işini, sanatını, ikinci el ürünlerini, vintage ürünlerini satmak isteyenler için uluslararası kullanıma açık bir online pazaryeridir. Burada satıcılar özel yapım takı, ev dekorasyonu, sanat eserleri ya da koleksiyonlarından parçaları satabilir.

Bu perakende platformu kullanıcılarına çeşitli gönderi ve ödeme seçenekleri sunar. Hediye kartları, Apple ve Google Pay de dahil olmak üzere farklı ödeme şekillerini destekler. 

Shopify, Big Cartel ve Amazon Handmade gibi büyük platformlarla rekabet eden oldukça yaygın kullanılan bir online pazaryeridir. Amazon’dan farklı olarak Etsy’deki ürünler satıcılar tarafından üretilir.

Ayrıca satıcılarla müşteriler arasında aracılık ederek küçük işletmeleri, kendi ürettiğini satmak isteyenleri ya da kendi eserlerini ortaya koyan sanatçıları da desteklemiş olur. 

Etsy Sistemi Nasıl İşler?

Etsy de diğer online pazaryerlerine benzer şekilde işler. Farkı ise diğer online pazaryerlerinde çeşitli markalar yer alırken burada KOBİ’lerin yer almasıdır.

Bu platformun siz ve ürünleriniz için doğru yer olduğuna karar verdikten sonra satışa başlamak için gerekli adımları takip edebilirsiniz. Satışa başlama adımları şunlardır:

 • Satıcı hesabı oluşturma
 • Mağazanızı açma
 • Satmak istediğiniz ürünleri yükleme
 • Ürünün fiyatını belirleme
 • Kargo bilgilerini girme
 • Nasıl ödeme alacağını seçme
 • Fatura ayarlarını yapma
 • Mağazanızı özelleştirme

Satış yapmaya başlamak için öncelikle kendinize Etsy’de bir satıcı hesabı oluşturmalısınız. Mağazanızı kurarken sizden önceden seçilmemiş benzersiz bir isim seçmeniz istenir.

Dünyanın her yerinden kullanıcısı olduğu için mağazanızı kurarken dil ve para birimi tercihini de bu esnada kolaylıkla yapabilirsiniz. Mağazanızı açtıktan sonra ürünlerinizi yükleyebilir ve ne kadara satmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Bu aşamada ürünlerinizi satabilmeniz için doğru isim ve makul fiyat seçimi önemlidir.

Etsy'de Satış Maliyeti Ne Kadardır?

Etsy Maliyetleri Ne Kadardır?

Etsy’de satış maliyeti olarak ürünlerinizden belli oranda komisyon alınır. Mağazanızı açmak için ücret ödemeniz istenmez fakat satmak istediğiniz her ürün için belirli bir listeleme ücreti ödemeniz gerekir.

Ayrıca yaptığınız her satış için de satış komisyonu ücreti ödersiniz. Bunun dışında platformun reklam hizmetleri gibi ekstra hizmetlerinden de yararlanmak isterseniz ek ücret ödemeniz gerekir.

Ödenmesi gereken ürün başına listeleme ücreti 2022 yılında 0.20$ olarak belirlenmiştir. İşlem ücreti olarak %5 komisyon, satış için %6,5 komisyon vardır. Türkiye için Payments komisyonu %6.5 + 3.00 TL olarak alınır.

Reklamla ürününüzü satmanız halinde %15 komisyon alınır. Bu miktarlar zamanla değişebilir. Başarılı ve kazançlı satışlar yapabilmek içinse öncelikle Etsy’de ne satılır bilmeniz gerekir. Eğer satış yapmak istiyorsanız ve ne satacağınızı tam bilemiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Etsy'de Ne Satılır?

Etsy’de Ne Talep Görür?

Etsy’de 7 ana kategoride ürün satışı yapabilirsiniz. Bu kategoriler şunlardır;

 • Takı ve Aksesuarlar
 • Giyim ve Ayakkabı
 • Ev ve Yaşam
 • Düğün ve Parti
 • Oyuncaklar ve Eğlence
 • Sanat ve Koleksiyon
 • Zanaat Malzemeleri ve Araçları

Bu ana kategorilerin içerisinde de pek çok farklı alt kategoriler bulunur. Ürününüzü doğru kategoride satışa sunduğunuzda ona göre alıcıların ürününüze ulaşması da kolay olacaktır.

Alıcıların en çok ilgi gösterdiği ürünler çoğunlukla el sanatları ve malzemeleri, el yapımı takılar, düğün veya parti gibi özel gün süslemeleri ya da kıyafetleri, ev dekorasyon ürünleri ve antika ürünlerdir.

Etsy Payments Nedir?

Etsy Payments platformun kendisine özel bir ödeme alma yöntemidir. Ödemelerinizi Payments üzerinden aldığınızda bulunduğunuz ülkeye göre bir belirlenen işlem komisyonu ödemeniz gerekir.

Alıcı bu yolla size ödeme yapmayı tercih ettiğinde para direkt olarak size gelmek yerine önce sitenin havuzuna aktarılır. Ürünün alıcıya ulaştığı onaylandıktan sonra para satıcıya iletilir. Bu şekilde alıcı, ürününün kendisine ulaşması konusunda, satıcı da ödemenin kendine ulaşması konusunda korunmuş olur.

Etsy Payments Türkiye Nedir?

Etsy Payments Türkiye’de iki buçuk yıldır faaliyet gösteren platformun ödeme alma sistemidir. Artık Türkiye’de de alıcılar ürünlerin ödemesini kredi ya da banka kartıyla bu sistemi kullanarak yapabilir.

Bu sistem diğer online pazaryerlerinde de olduğu gibi havuz sistemi kullanılan bir ödeme yoludur. Türkiye için Payments komisyonu %6.5 + 3.00 TLdir. Bunun haricindeki ödeme tercihleri ise uluslararası havale, Payoneer, PayPal, Iyzico ve Shopier’dir.

Etsy Payments’ın Müşterilerine Sunduğu Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Etsy Payments’ın Müşterilerine Sunduğu Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

Platformun kendisine entegre halde olan bu ödeme seçeneğini kullanarak kredi kartı, banka kartı, Etsy Credits, Etsy hediye kartı, Paypal, Klarna, Sofort, iDeal, Apple Pay, Google Pay tercihlerinden herhangi birisiyle ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu anlamda Payments müşterilere geniş ödeme seçenekleri sunarak kolaylık sağlar.

Etsy’de Ödeme Nasıl Alınır?

Temelde üç ayrı yolla ödeme almak mümkündür. Bunlar Etsy Payments, PayPal ve Diğer seçenekleridir. PayPal ne yazık ki Türkiye’de aktif olarak kullanılamamaktadır. Diğer seçeneğinde ise alıcı ve satıcı kendi arasında ödemeyi halleder.

Ancak bu seçenek hem güvensiz hem uzun hem de ekstra maliyetli olduğu için avantajlı değildir. Bunların yanı sıra Payments alıcılara çeşitli ödeme yolları da sunduğu ve havuz sistemini kullandığı için daha avantajlı ve güvenilirdir.

Etsy Payments’e Nasıl Başvurulur?

Payments sistemini kullanabilmek için hesabınızdan başvuru yapmalısınız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra “shop manager” kısmından başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için sizden banka adı ve banka hesap bilgileri, kimlik belgesi, ikametgâh adresi gibi gerekli bilgileri girmeniz istenir. Bilgileriniz doğrulandıktan sonra başvurunuz onaylanır.

Satıcı hesabınızda “shop manager” kısmı görünmüyorsa Etsy Payments başvuru sayfasına da giderek işleminizi yapabilirsiniz. Güvenilirliği nedeniyle çoğu satıcı ve alıcı ödemelerinde bu yolu tercih eder. Dolayısıyla siz de hem kolay hem güvenilir satış yapabilmek için Payments’e başvurabilirsiniz. 

Etsy Alternatifleri Nelerdir?

Eğer Etsy’nin siz ve ürünleriniz için doğru platform olduğunu düşünmüyorsanız ya da uluslararası pazar alanınızı genişletmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak istiyorsanız başka alternatif web sitelerini de deneyebilirsiniz. Bu alternatiflerden başlıca yaygın olarak kullanılanlar Amazon ya da Amazon Handmade, eBay, Mercari, Shopify, Poshmark ve Big Cartel sayılabilir.

Yorum Yaz