Navlungo'ya Git

ATR Dolaşım Belgesi Nedir? Nasıl Temin Edilir?

2 dakikalık okuma

Öncelikle ATR nedir sorusuna cevap verecek olursak; Fransızca kelimelerinin (Admission Temporaire Roulette) bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. 03.09.2002 yılında Türkiye ve Avrupa Birliği’nce imzalanarak yürürlüğe girmiş bir serbest dolaşım sertifikasıdır.  Dolayısıyla A.TR yalnızca Avrupa Birliği’nde geçerli olup, diğer ülkelerde düzenlenmemektedir. Belge Türkiye’de Ticaret Odası’ndan veya İhracatçılar Birliği’nden temin edilmektedir. Çalınması, kaybolması veya yanlış düzenlenmesi sonucunda yenilenmesi için ilgili birim olan Ticaret Odası’na gidilmelidir. İhracatçılar Birliği’ne de başvurulabilmektedir. Akabinde yenilenen belgenin gümrüğe de tescil ettirilmesi gerekmektedir.

ATR dolaşım belgesinin düzenlenebileceği ülkeler nelerdir?

Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan,  Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan A.TR belgesinin düzenlenebileceği ülkeler arasındadır. 

Serbest Dolaşım Sertifikası, ATR’nin işlevi nedir?

Serbest dolaşım halinde bulunan işlenmiş tarım ürünlerinin veya sanayi ürünlerinin gümrük muafiyetlerini sağlamaktadır. Türkiye’den Avrupa Birliği’ne bir ürün satıldığında Avrupa’daki alıcı yalnızca KDV’sini öder. Aynı şekilde, Avrupa Birliği’nden alınan bir ürün için de Türkiye’deki alıcı yalnızca KDV’sini öder. Ürün, belge olmadan taşıması gerçekleşir ise 3. ülkelere uygulanan vergilere tabi tutulur. 

ATR dolaşım belgesi üzerinde doldurulması istenilen bölümler nelerdir?

  • İlgili kişi veya kuruluşun bilgileri (adı,adresi)
  • Taşıma belgesinin numarası
  • Alıcı bilgileri (adı, adresi)
  • İhraç edilen ülke 
  • İthal edilen ülke
  • Ürün ile ilgili sıra numarası
  • Ürünün tanımı, markası, numarası, miktarı ve ambalaj türü 
  • Ürünün ölçüleri (kg vs) 
  • Gümrük idaresi’nin doldurulması istenilen bölüm.

ATR dolaşım belgesinin onay ve vize süreci nasıl olur?

ATR Onay ve vize süreci için işlem gerçekleştiren kişinin İhracatçı veya yetkili bir gümrük müşaviri olması gerekmektedir. İlgili kişi ATR belgesini, ticaret odası ya da ihracatçı birliklerinden biri yeşil, dördü beyaz olacak şekilde beş nüsha satın alır ve doldurur. Onayı için ticaret odası ya da ihracatçı birliklerine ibraz eder. İbraz edilen kurum tarafından belgenin uygunluğu teyit edilir ve onaylanır. Beyaz renk nüshalar ilgili memur tarafından imzalanır ve mühürler onaylanır. İhracatçıya ya da yetkili gümrük müşavirine teslim edilir. Yeşil nüsha ise onaylayan kurumda kalmaktadır. Teslim edilen 4 nüsha işlemlerin yapılacağı gümrük idaresine ibraz edilir. Gümrük idaresince gereken kontroller yapılır, onay verilir ve belge vizelenir. İhracat süreci bittikten sonra gümrük idaresine teslim edilmesi için yeşil nüsha ve 1 adet beyaz nüsha ihracatçı veya yetkili gümrük müşavirine teslim edilir. Gümrük idaresi teslim aldığı bu 2 nüshadan birini kendisine bırakır bir diğerini ise belge başvurusunun yapıldığı, ticaret odası veya ihracatçı birliğine göndermesi için ihracatçı veya yetkili gümrük müşavirine teslim edilir. Böylelikle ihracatçı veya yetkili gümrük müşavirinde bir adet yeşil bir adet beyaz olmak üzere iki adet nüsha kalmış olur. Bu son iki nüshanın yeşil renklisi ithalatçı gümrüğüne gönderilirken beyaz renklisi ihracatçıda saklı kalır.

Navlungo Blog’un İhracat ve gümrük gibi konularla alakalı diğer tüm yazılarını okumak için sizi şöyle alalım:

E-İhracat İle Yeni Satış Kanalları Yaratın

E-İhracat İle Dünya Ticaretinde Nasıl Yer Alırız?

GTİP(Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir