Navlungo'ya Git

AMERİKA’DA ŞİRKET KURMAK

2 dakikalık okuma

Amerika’da şirket kurma hayaliniz varsa hangi şirketin sizin için en uygun olacağına karar verirken bazı detaylara dikkat etmelisiniz.

Amerika’da kaç çeşit şirket yapısı var?
Bu şirket yapılarının aralarındaki farklar neler?
Bu sorulara cevap bulabilmeniz için konuyu genel hatlarıyla ele aldık.

Amerika’daki şirket yapıları:

● Sole Proprietorship (Şahıs şirketi)
● Partnership (Ortaklık şirketi )
● C Corporation (Anonim Şirket)
● S Corporation (Küçük İşletme Seçimi Yapılmış Anonim Şirket)
● Limited Liability Company (LLC / Sınırlı Sorumlu Şirketi)

Amerika’daki şirket yapılarının kendi içindeki özellikleri sizin için şu noktalarda kesişebilir:

● Kazandığınız parayı devlete belgelemek,
● Vergi konusundaki bazı detaylardan yararlanmak,
● Hisse senedi satarak firmanızı geliştirmek,
● Herhangi bir mahkemeye verilme durumunda kendi mal varlığınızı koruma altına almak,
● Şahıs kredinizi ve şirket kredisini ayrı tutmak.

Amacınızı belirledikten sonra bu amaca hizmet eden şirket modelini bulmalısınız.

İlk olarak şahıs şirketi ve ortaklık şirketlerini inceleyerek başlayalım. Bu şirket modellerinin ortak – pozitif yönü kurulumlarının kolay, problemsiz oluyor olması ve evrak işlemlerinin az, şahıs üzerinden yapılıyor olmasıdır. Vergilendirme boyutuna gelindiğinde ise vergi beyannamenizde şahıs bilgilerinizi, karlarınızı, gelirlerinizi, giderlerinizi detaylı olarak bildirmelisiniz. Negatif yönü ise, mahkemelik bir durumunuz olduğunda mal varlığınız koruma altında olmaz çünkü firmanız değil siz mahkemeye verilmiş olursunuz. Karşı taraf tüm mal varlığınıza müdahale edebilir.

Anonim şirket (C Corporation), küçük işletme seçimi yapılmış anonim şirket (S Corporation)
modellerine baktığımız zaman görüyoruz ki aslında şirket kurduğumuzda bütün şirketler anonim şirket olarak kuruluyor ve daha sonra Internal Revenue Service (Amerika Birleşik Devletlerinde gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi)’ e bir belge veriyorsunuz ve o belge ile S Corporation olarak kabul edilebiliyor ve vergilendirilebiliyorsunuz.

S Corporation modelinde şahsınız ve firmanız ayrı tutulur. Muhtemel mahkemeye verilme durumunda firma üzerinden işlem yapılır.

Vergilendirilme kısmında ise firmanızın vergisi ve firmanıza sunulan vergi kısıtlamaları ayrı şekilde incelenir. Alabileceğiniz fazladan vergi indirimlerinden yararlanabilirsiniz. S Corporationlarda maximum 100 ortak olabilirsiniz ve hisse senedi satarak para kazanabilirsiniz.

Ayrıca C Corporationlar, S Corporationlar her sene en az bir tane genel kurul yapmak zorundadır. Genel kurullarda alınan tüm kararlar dosyalanmalıdır ve takip edilmelidir.

Sizin şahıs olarak kredileriniz, kredi raporlarınız ve firmanızın kredileri tamamen birbirinden ayrı olur. S Corporation firmalarının dezavantajı fazla evrak işlemi olmasıdır. Bu işlemlerin belli rutinlerle yapılması gerekebilir. Bu durumda takibi zorlaşır ve maliyeti artabilir, size tavsiyemiz bir muhasebeciyle çalışmanız yönünde olur.

C Corporationların ortak sayıları sınırsızdır ve çift vergilendirilirler. İlk olarak firma kendi karı için vergi öder ve bir de eğer kar payı dağıtıyorsa verdiği kar payı da vergilendirilir ve onun da vergisini ödemek durumunda kalırlar.
Firma ve şahıs kredileri ayrı tutulmalıdır.

Son olarak bu firmaları kuran kişilerin Amerika vatandaşı olma veya Amerika’da yaşıyor olma zorunluluğu vardır.

Limited Liability Company (LLC / Sınırlı Sorumlu Şirketi) modeli ise Türkiye’de yaşayan birçok insanın ilgilendiği modeldir. En uygun modelin bu olduğu bilinir. Eğer şirketi kurarken tek kişiyseniz veya iki ortaksanız en uygunudur çünkü beyanname sunulurken çift taraflı sunabilirsiniz ve şahıs firması gibi mi, S Corporation gibi mi vergilendirileceğiniz konusunda seçim yapabilirsiniz.

Şahıs firmasında olduğu gibi kendi malınıza müdahale edilmez. Kurulması, incelenmesi, vergilenmesi kompleks değildir ve bu şirketi dünyanın neresinde olursanız olun kurabilirsiniz. Türkiye’den Amazon’da satış yapmak, online satış yapmak isteyen kişilerin kurması gereken şirket budur. Amerika dışında yaşayanlar için Bireysel Vergi Mükellefi Kimlik Numarası (ITIN) üzerinden firmalar kurulabilir. Bu numarayı almak için Internal Revenue Service (Amerika Birleşik Devletleri’nde gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi) ‘den başvuru yapılmalı, firmanız kurulduğu zaman bir de EIN (ABD İşveren Kimlik Numarası) alınmalıdır. Bu da firmanızın vergi numarası olmaktadır.

Son olarak da genel kurul yapma şartınız yoktur ama size tavsiyemiz yapmanız yönünde olur. Tüm bu detaylar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra geriye kalan tek şey firmanızı kurmak için harekete geçmenizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir