Navlungo'ya Git

Amazon Amerika Satış Rehberi

7 dakikalık okuma

Amazon Amerika Satış Rehberi

ABD’de satış yapabilmek için Amazon satıcı hesabı açmak, Amazon FBA, dropshipping, ABD’ye kargo gönderimi ve çok daha fazlası bloğumuzda.

Amazon, piyasa değeri ve toplam satış hacmi açısından dünyanın en büyük online alışveriş sitesidir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan firmanın Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında toplamda 16 yerel sürümü bulunur. 1995 yılında amazon.com adresinden kitap satışı yapılmaya başlanan sitede 1998 yılında farklı ürünlerin satışı yapılmaya başlandı. 2000 yılından sonra da online bir pazar yerine dönüşen Amazon 3. taraf kişilerin de satış yapabilmesine olanak tanıdı. Türkiye’de de 2018 yılında açılan Amazon 1 Trilyon dolar piyasa değerine ulaşmıştır.

330 milyon nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri, Çin’den sonra en büyük ikinci e-ticaret pazarına sahiptir. 2018’de 501 milyar dolar olan bu hacim, 2023’de 743 milyar dolara ulaşması tahmin edilmektedir. ABD’deki e-ticaret müşterilerinin %34’ü en az 1 kere yurt dışından alışveriş yapmıştır. Bunun diğer ülkelere göre oldukça az olmasının sebebi Amerika’nın kendi e-ticaret pazarının oldukça büyük, çok gelişmiş bir teknolojik altyapıya sahip olması ve ürün çeşitliliği açısından çok geniş olmasıdır.

Amazon Amerika’da Satış Hesabı Açmak

Amazon Amerika sitesinde bireysel ve profesyonel satıcı hesabı olarak iki farklı satış hesabı açılabilmektedir. Bireysel satıcı hesabı ücretsiz olurken profesyonel satıcı hesabı için aylık belli bir ücret ödenmektedir. (39,99 $)

Profesyonel satıcı hesabı bireysel satıcı hesabından farklı olarak bazı ayrıcalıklara sahiptir. Örnek verecek olursak, bireysel satıcılar aylık 40 üründen fazlasını satamazken, profesyonel satıcılarda böyle bir kısıtlama mevcut değildir.

Amazon Amerika’da satış için Amazon Seller Central üzerinden Amerika hesabı açılması gerekmektedir. Önceden, burada ‘TR’ seçeneği işaretlenerek yapılan bu işlem, seller central kısmından ‘TR’ işareti kaldırıldığı için ilk önce Amazon Türkiye sayfasında satıcı hesabı açmak gerekmektedir. Daha sonra bu hesap üzerinden ‘Global Satış’ seçeneği kullanılarak Amerika’da satış hesabı açılabilir. Burada, Türkiye satıcı hesabı açılırken kullanılan bilgilerin kullanılması çok önemlidir.

Amazon Amerika’da Satış Yapmak için Hangi Belgeler İstenir?

Amerika’da satıcı hesabı açabilmek için Amazon’un istediği bazı bilgiler ve belgeler bulunmaktadır. Bu bilgi ve belgelerin uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde bunların uygun olmaması durumunda Amazon bu hesabın açılmasını onaylamaz.

Aşağıdaki belgeler, hesap açılışında ihtiyacımız olan belgelerdir:

 • Kimlik Bilgileri: Kimlik ya da pasaport bilgileri kullanılabilir. İsim soyisim, doğum yeri ve tarihi yazılır. Bu belgelerden birinin sisteme PDF formatında yüklenmesi gerekir.
 • Telefon Bilgisi: Geçerli ve kullanılan telefon numarası ülke kodu ile birlikte girilmesi gerekir.
 • Kredi Kartı Bilgisi: Aktif ve kullanım süresi dolmamış banka ya da kredi kartı bilgileri girilir. Güncel kart ekstresi de sisteme PDF belgesi olarak yüklenmelidir.

Bireysel olarak satıcı hesabı açılacak ise kişisel bilgileri girmek yeterli iken şirket olarak bir satış hesabı açılıyorsa firmaya ait işletme türü, mersis numarası ve vergi numarası bilgileri sisteme girilmelidir. 

Son olarak, Amazon Amerika’da satılacak olan ürünlerle ilgili mini bir anket doldurulması beklenmektedir. Bunu da tamamladıktan sonra hesap açılış ücreti olan 47 dolar ödenir ve sisteme girilen bilgi ve belgeler incelenir. Uygunlukları onaylandıktan sonra 72 saat içinde hesap açılışı gerçekleştirilmiş olur.

Amazon için Amerika’da Şirket Kurmak Gerekli mi?

Amazon Amerika’da satış yapabilmek için Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk etapta bir şirket olması zorunluluğu yoktur. Sistemden bireysel veya profesyonel hesap açılışı yaparak satış yapmaya başlanabilir. Fakat satışlar arttığı zaman doğal olarak elde edilen gelir de artacaktır, ve yüksek gelirlerde ABD’de vergi zorunluluğu olduğu için şirket kurmak gerekebilir. Bir diğer konu da tahsilat sistemidir. Amazon, Türkiye’deki banka hesaplarını kabul etmediği için Amazon’un belirlediği ülkelerde banka hesabımız olmalıdır. Ya da Türkiye’de yaşayan için satıcılar için tahsilat yöntemi Payooner kullanılılarak çözülmektedir.

Amazon’da satış yapan satıcıların Amerika Birleşik Devletleri’nde şirketi var ise satış yaparken bireysel satıcılara göre daha güvenli kabul edilir ve daha fazla satış yaparlar. ABD’de kurulacak şirket Limited Liability Company (LLC) ya da Anonim Şirketi (General Corporation) olması gereklidir.

Amazon Amerika’da Satış Yapmak için Stratejiler

Amazon Amerika’da satış yapabilmek için gerekli stratejilerin bilinmesi, satış için oldukça önemlidir. Amazon, politikaları gereği müşteri memnuniyeti ve ürün sergileme konusunda çok titiz davranmaktadır. Bunları bilerek hareket etmek gerekmektedir. Satış stratejilerini ve Amazon’da satış sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Satılacak ürünlerin araştırılması ve analizi çok iyi yapılmalıdır. Rağbet gören ürünleri bulabilmek ve ürün stoğunun devamlılığı oldukça önemlidir.
 • Rekabetin az olduğu ve karlılığı iyi olan ürünlere odaklanmak satış için önemli adımlardan biridir.
 • Aynı ürünü başka kişiler de satabilir. Karar verilen ürün-ürünler için rekabet analizi yapmak da bir o kadar önemlidir.Bu tarz ürünlerde rakiplerinden ayrışan bir özellik ekleyerek ürün farklılaştırılabilir. 
 • Amazon Amerika’da satış yaparken, satılacak olan ürünlerin jenerik bilgilerinin yanında ürün ile ilgili oldukça detay bilgi vermek müşteri çekmenin yollarından biridir.
 • Koyulacak görsellerin Amazon’un belirlediği ölçülerde ve özelliklerde olması oldukça önemlidir. Amazon bu konuda çok titiz davranmaktadır.
 • Listeleme sırasında ürünü tam anlamıyla tanımlayan arama terimlerinin kullanılması, ürünlerin daha ön sıralarda çıkmasına ve satışların hızlanmasına katkı sağlar.
 • Amazon sistemindeki reklam araçlarını kullanmak, satışların artması için çok faydalıdır.
 • Müşteri deneyimi ve geri bildirimler oldukça önemlidir. Satış sonrası müşterilere geri bildirim vermek, müşteri mesajlarına kısa sürede dönüş yapmak ve çözülemeyen bir konu var ise Amazon’a yönlendirmek dükkan puanını etkileyen faktörlerdendir.

AMAZON FBA (Fulfillment By Amazon)

Satış yapılacak olan ürünlerin Amazon’un tüm depolarından birinde depolanması ve satış oldukça Amazon’un ürünü paketlemesi, teslim etmesi ve iade alması işlemlerinin yapılmasına denir. Bu işlemlerin hepsini belli bir komisyon karşılığında Amazon yapmaktadır. Böylece depolama, ürün paketleme, nakliye ve geri iade işlemlerini kendisi yapmış oluyor. FBA satış modeli oldukça yaygındır. Amerika’daki Amazon satıcılarının %70’i FBA modeli ile çalışmaktadır. Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan Amazon FBA satış modelinin avantaj ve dezavantajlarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Avantajları

 • Düşük lojistik maliyeti: depolara toplu olarak ürün göndererek ürün başına oluşan lojistik maliyetini azaltabilirsiniz.
 • Zaman tasarrufu: iade işlemleri gibi zaman alan konularla Amazon ilgileneceği için zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz.
 • Uygun fiyatlı depolama hizmeti: sınırsız bir depolama hizmetine olabildiğince uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.
 • Müşteri memnuniyeti: ürünler Amazon Prime müşterilerine 1 günde teslim edildiği için müşteri memnuniyetini arttırabilirsiniz. Bu durum mağaza puanlarına ve satışlara olumlu yansıyacaktır.

Dezavantajları

 • Maliyet: Amazon, hem depolama hem de yapılan işlemler için komisyon almaktadır.
 • Ek ücretler: Ürünlerin 6 aydan fazla depoda kalması durumunda ödenmesi gereken ek ücretler mevcuttur. 
 • Artan iadeler: İade işlemleri çok kolay olduğu için sık sık iadelerle karşılaşabilirsiniz.
 • Maliyet takibi: ABD’nin neredeyse her eyaletinde depoları olduğu ve her eyaletin satış vergisi farklı olduğu için hesapların takibi konusunda zorlanabilirsiniz.

AMAZON FBM (Fulfillment By Merchant)

FBA modelinin tam tersi olarak listelenen ürünlerin satışı gerçekleştiğinde bu ürünlerin paketlemesini ve kargo işlemlerini bizzat satıcının kendisinin yaptığı satış modeline FBM denir. Bu satış modelinde depolama hizmetine gerek duyulmamaktadır. 

Avantajları

 • Süreç kontrolü: Tüm kontrol satıcının elindedir. Satış ve stok yönetiminde tam hakimiyet sağlayarak tüm süreci kontrol edebilir, anlık olumsuz durumlarda müşterilerle birebir iletişime geçerek hemen müdahale edebilirsiniz.
 • Tasarruf: Depolama ücretinden, işlem komisyonlarından ve ürünler depolara gönderilmediği için gereksiz tax (vergi) maliyetinden tasarruf edebilirsiniz.
 • Başlangıç maliyeti: FBA satış modeline göre daha az maliyet ile işe başlayabilirsiniz.
 • Yüksek karlılık: Satış yapılan üründen FBA modeline göre daha fazla kar marjı sağlayabilirsiniz.

Dezavantajları

 • Düşük trafik: Amazon, FBA modelinde satış yapan mağazaları FBM modeline göre daha üst sıralarda gösterir. Amazon’un algoritması gereği FBM olarak listelenen ürünlerin ön plana çıkartmak oldukça zordur.
 • Lojistik maliyeti: Her Amazon Amerika siparişi için tek tek gönderi yapılacağından lojistik maliyeti dezavantajı olacaktır.

AMAZON DROPSHIPPING

Stoğu olmayan e-ticaret olarak da bilinen dropshipping, Amazon satıcılarının yaygın olarak kullanıldığı bir satış modelidir. Satılacak ürün için herhangi bir stok tutulmaz. Satışa sunulan ürüne ait bir sipariş geldiğinde bu talep tedarikçi firmaya iletilir ve ürünler tedarikçi tarafından alıcıya gönderilir. Bu işlem yapılırken Amazon’un satış kurallarına uygun hareket edilmesi, iade taleplerinin karşılanması ve gönderilen ürünlerin üzerinde aracılık edildiğine dair başka bir fatura ya da belge bulunmaması gerekmektedir. Bir satıcı hesabına ihtiyaç duyulan bu sistemde önce rağbet gören bir ürün bulmak, daha sonra bu ürünü üreten ve gönderimini yapacak bir tedarikçi firma bulmak ve en son olarak bu ürünlerin listelenmesi gerekmekte. Avantajlarına ve dezavantajlarına bakacak olursak:

Avantajları

 • Pasif gelir: Şirket kurmaya gerek duymadan pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Stoksuz e-ticaret: Yüksek talepli ürünleri bularak üretime ve stok tutmaya gerek kalmadan satış yapabilirsiniz.
 • Geniş müşteri kitlesi: Satış kapasitesi çok yüksek olan bir pazar yeri olduğu için Amazon’da çok fazla müşteri bulabilirsiniz.
 • Bütçe tasarrufu: Reklam giderlerinin daha düşük olmasından dolayı bütçenizden tasarruf sağlayabilirsiniz.
 • Etkileşim ve trafik: Satış yapma oranı daha yüksek olan bu modelde satış yaptıkça mağazanızın arama motorlarında görünmesini arttırabilirsiniz.
 • Tedarikçi ağı: Amazon’da bulunan tedarikçi firmalar ile birebir çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Dezavantajları

 • Komisyon maliyeti: Yapılan her satışta, satış başına ödenecek yüksek komisyonlar ödeyeceğiniz için ürün başına kar marjı düşük olabilir.
 • Rekabet: Amazon’da dropshipping yapan çok fazla satıcı olduğu için rekabet oldukça fazladır.
 • Araştırma süresi: satışı planlanan ürünlerin fiyatını ve kar marjları için detaylı bir araştırma yapılması gerekir. Bu da çok fazla zaman alabilir.
 • Müşteri deneyimi: Amazon, müşteri deneyimine çok önem verdiği için satış yapılan ürünler belli bir iade oranını geçerse hesap kapatılabilir ya da satıştan elde edilen gelirler 90 gün boyunca Amazon tarafından tutulabilir.

Amazon Amerika’ya Kargo Gönderimi

FBA ve FBM ya da Dropshipping, tüm Amazon satış modelleri için tek lojistik çözüm adresiniz: Navlungo!

Navlungo olarak çok uygun fiyatlar ile Amerika depolarına binlerce kargo göndermekteyiz. Amazon Amerika depolarına her gün havayolu express, 15 günde bir de deniz yolu ile kapıdan kapıya – door to door teslim servislerimiz mevcuttur. Servislerimiz hakkında fiyat ve süreç ile alakalı detaylı bilgi almak için sales@navlungo.com adresine mail atabilirsiniz. Amazon ticaretinizi Navlungo farkı ile gerçekleştirin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.