Amazon, piyasa değeri ve toplam satış hacmi açısından dünyanın en büyük online alışveriş sitesidir. 1994 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulan firmanın Avrupa, Asya ve Amerika kıtalarında toplamda 16 yerel sürümü bulunur. 1995 yılında amazon.com adresinden kitap satışı yapılmaya başlanan sitede 1998 yılında farklı ürünlerin satışı yapılmaya başlandı. 2000 yılından sonra da online bir pazar yerine dönüşen Amazon 3. taraf kişilerin de satış yapabilmesine olanak tanıdı. Türkiye’de de 2018 yılında açılan Amazon 1 Trilyon dolar piyasa değerine ulaşmıştır.

330 milyon nüfusu ile Amerika Birleşik Devletleri, Çin’den sonra en büyük ikinci e-ticaret pazarına sahiptir. 2018’de 501 milyar dolar olan bu hacim, 2023’de 743 milyar dolara ulaşması tahmin edilmektedir. ABD’deki e-ticaret müşterilerinin %34’ü en az 1 kere yurt dışından alışveriş yapmıştır. Bunun diğer ülkelere göre oldukça az olmasının sebebi Amerika’nın kendi e-ticaret pazarının oldukça büyük, çok gelişmiş bir teknolojik altyapıya sahip olması ve ürün çeşitliliği açısından çok geniş olmasıdır.

Amazon Amerika’da Satış Hesabı Açmak

Amazon Amerika sitesinde bireysel ve profesyonel satıcı hesabı olarak iki farklı satış hesabı açılabilmektedir. Bireysel satıcı hesabı ücretsiz olurken profesyonel satıcı hesabı için aylık belli bir ücret ödenmektedir. (39,99 $)

Profesyonel satıcı hesabı bireysel satıcı hesabından farklı olarak bazı ayrıcalıklara sahiptir. Örnek verecek olursak, bireysel satıcılar aylık 40 üründen fazlasını satamazken, profesyonel satıcılarda böyle bir kısıtlama mevcut değildir.

Amazon Amerika’da satış için Amazon Seller Central üzerinden Amerika hesabı açılması gerekmektedir. Önceden, burada ‘TR’ seçeneği işaretlenerek yapılan bu işlem, seller central kısmından ‘TR’ işareti kaldırıldığı için ilk önce Amazon Türkiye sayfasında satıcı hesabı açmak gerekmektedir. Daha sonra bu hesap üzerinden ‘Global Satış’ seçeneği kullanılarak Amerika’da satış hesabı açılabilir. Burada, Türkiye satıcı hesabı açılırken kullanılan bilgilerin kullanılması çok önemlidir.

Amazon Amerika’da Satış Yapmak için Hangi Belgeler İstenir?

Amerika’da satıcı hesabı açabilmek için Amazon’un istediği bazı bilgiler ve belgeler bulunmaktadır. Bu bilgi ve belgelerin uygun olması gerekmektedir. Aksi takdirde bunların uygun olmaması durumunda Amazon bu hesabın açılmasını onaylamaz.

Aşağıdaki belgeler, hesap açılışında ihtiyacımız olan belgelerdir:

 • Kimlik Bilgileri: Kimlik ya da pasaport bilgileri kullanılabilir. İsim soyisim, doğum yeri ve tarihi yazılır. Bu belgelerden birinin sisteme PDF formatında yüklenmesi gerekir.
 • Telefon Bilgisi: Geçerli ve kullanılan telefon numarası ülke kodu ile birlikte girilmesi gerekir.
 • Kredi Kartı Bilgisi: Aktif ve kullanım süresi dolmamış banka ya da kredi kartı bilgileri girilir. Güncel kart ekstresi de sisteme PDF belgesi olarak yüklenmelidir.

Bireysel olarak satıcı hesabı açılacak ise kişisel bilgileri girmek yeterli iken şirket olarak bir satış hesabı açılıyorsa firmaya ait işletme türü, mersis numarası ve vergi numarası bilgileri sisteme girilmelidir. 

Son olarak, Amazon Amerika’da satılacak olan ürünlerle ilgili mini bir anket doldurulması beklenmektedir. Bunu da tamamladıktan sonra hesap açılış ücreti olan 47 dolar ödenir ve sisteme girilen bilgi ve belgeler incelenir. Uygunlukları onaylandıktan sonra 72 saat içinde hesap açılışı gerçekleştirilmiş olur.

Amazon için Amerika’da Şirket Kurmak Gerekli mi?

Amazon Amerika’da satış yapabilmek için Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk etapta bir şirket olması zorunluluğu yoktur. Sistemden bireysel veya profesyonel hesap açılışı yaparak satış yapmaya başlanabilir. Fakat satışlar arttığı zaman doğal olarak elde edilen gelir de artacaktır, ve yüksek gelirlerde ABD’de vergi zorunluluğu olduğu için şirket kurmak gerekebilir. Bir diğer konu da tahsilat sistemidir. Amazon, Türkiye’deki banka hesaplarını kabul etmediği için Amazon’un belirlediği ülkelerde banka hesabımız olmalıdır. Ya da Türkiye’de yaşayan için satıcılar için tahsilat yöntemi Payooner kullanılılarak çözülmektedir.

Amazon’da satış yapan satıcıların Amerika Birleşik Devletleri’nde şirketi var ise satış yaparken bireysel satıcılara göre daha güvenli kabul edilir ve daha fazla satış yaparlar. ABD’de kurulacak şirket Limited Liability Company (LLC) ya da Anonim Şirketi (General Corporation) olması gereklidir.

Amazon Amerika’da Satış Yapmak için Stratejiler

Amazon Amerika’da satış yapabilmek için gerekli stratejilerin bilinmesi, satış için oldukça önemlidir. Amazon, politikaları gereği müşteri memnuniyeti ve ürün sergileme konusunda çok titiz davranmaktadır. Bunları bilerek hareket etmek gerekmektedir. Satış stratejilerini ve Amazon’da satış sürecinde dikkat edilmesi gerekenleri aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • Satılacak ürünlerin araştırılması ve analizi çok iyi yapılmalıdır. Rağbet gören ürünleri bulabilmek ve ürün stoğunun devamlılığı oldukça önemlidir.
 • Rekabetin az olduğu ve karlılığı iyi olan ürünlere odaklanmak satış için önemli adımlardan biridir.
 • Aynı ürünü başka kişiler de satabilir. Karar verilen ürün-ürünler için rekabet analizi yapmak da bir o kadar önemlidir.Bu tarz ürünlerde rakiplerinden ayrışan bir özellik ekleyerek ürün farklılaştırılabilir. 
 • Amazon Amerika’da satış yaparken, satılacak olan ürünlerin jenerik bilgilerinin yanında ürün ile ilgili oldukça detay bilgi vermek müşteri çekmenin yollarından biridir.
 • Koyulacak görsellerin Amazon’un belirlediği ölçülerde ve özelliklerde olması oldukça önemlidir. Amazon bu konuda çok titiz davranmaktadır.
 • Listeleme sırasında ürünü tam anlamıyla tanımlayan arama terimlerinin kullanılması, ürünlerin daha ön sıralarda çıkmasına ve satışların hızlanmasına katkı sağlar.
 • Amazon sistemindeki reklam araçlarını kullanmak, satışların artması için çok faydalıdır.
 • Müşteri deneyimi ve geri bildirimler oldukça önemlidir. Satış sonrası müşterilere geri bildirim vermek, müşteri mesajlarına kısa sürede dönüş yapmak ve çözülemeyen bir konu var ise Amazon’a yönlendirmek dükkan puanını etkileyen faktörlerdendir.

Amazon Amerika’ya Kargo Gönderimi

FBA ve FBM ya da Dropshipping, tüm Amazon satış modelleri için tek lojistik çözüm adresiniz: Navlungo!

Navlungo olarak çok uygun fiyatlar ile Amerika depolarına binlerce kargo göndermekteyiz. Amazon Amerika depolarına her gün havayolu express, 15 günde bir de deniz yolu ile kapıdan kapıya – door to door teslim servislerimiz mevcuttur. Servislerimiz hakkında fiyat ve süreç ile alakalı detaylı bilgi almak için [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Amazon ticaretinizi Navlungo farkı ile gerçekleştirin!

Yorum Yaz