Her pazarlama işleminde olduğu gibi, bir ürünü satmak istiyorsanız öncelikle ürünü hedef kitlenizle tanıştırmanız gerekmektedir. Alıcıda olumlu iz bırakıp, bilinirlik yaratılması gerekir. Yeterli bilinirliğe sahip olmayan bir ürünün veya satış kanalının etkinliği düşük olacaktır. Bunun için e-ticarete yeni başlayacak olan satıcılar, “mağaza” ve “kanal” konusuna da dikkat etmelidir.

Nerede ve nasıl bir ürün satılacağının kritiği en ince ayrıntısına kadar yapılmalıdır. Ürün-hedef kitle uyumunu da baz alarak satışların nereden gerçekleştirileceği belirlenmelidir. Satışın en çok gerçekleştirildiği siteler:

  • Etsy
  • Ebay
  • Shopify
  • Amazon gibi pazar yerleridir.

E-ticaret web sitesi kurarak da satış yapmayı tercih eden kişiler mevcuttur. Siz de e-ticaret hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, İnternetten satış yapmak için gerekenler nelerdir diye merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Hangi platform üzerinden satış yapmalısınız?

Dünyanın en popüler ve en çok kullanılan sanal pazar yerlerinde mağaza açmak, yeni ve geniş hedef kitleye ulaşma şansınızı doğrudan arttıracaktır. Satıcılar, genellikle daha çok insana hitap edebilmek amacıyla her bir e-ticaret kanalına ilgi göstermektedir.

Milyonlarca kişi e-ticaret pazar yerlerini ziyaret etmekte ve güvenerek alışveriş yapmaktadır. Bu da satıcılara büyük bir avantaj olarak geri dönmektedir. Başta Etsy, Amazon, Shopify, Ebay olmak üzere çeşitli online pazar yerlerinde veya bir web sitesi kurularak satış yapılabilmektedir.

E-ticaret satıcılarının büyük bir kısmı online pazar yerlerinde satış gerçekleştirmeyi tercih etmektedir. Web sitesi kurmak pazar yerlerine kıyasla daha zahmetli ve ilk adım için oldukça maliyetli bir süreç olabilmektedir. E-ticaret sitesi kurmak için gerekli donanım varsa harika işler çıkarılabilmektedir.

E-Ticaret Pazar Yerleri

Etsy’de satış yapmak

Öncelikle Etsy nedir sorusundan başlamak bahsetmek gerekirse, kullanıcılara el emeği ile üretilen orijinal ve işçiliği yüksek ürünler sunan bir pazar yeridir. Etsy, fabrikasyon ürünlerin satışına izin vermemekte ve bu politikasının denetimini sıkı bir şekilde yapmaktadır. Etsy’de çoğunlukla Amerika’ya satış yapılmaktadır. Ürünlerin hedef kitlesini Amerika olarak daha özele indirgemek sizin için ürün geliştirmede daha belirgin adımlar attırır. Ayrıca vintage ürünler satmak için de Etsy pazarına girmek mantıklı olacaktır.

Etsy satış kanalı seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Etsy’de siparişe özel üretim yapılır ve stoklu çalışılmaz. Bu hazırlık süresinin kısa sürmesi gerektiğine, müşterilerin hıza karşı olumlu dönütler vereceğine işarettir. Etsy’ de ürünler fabrikasyon ürünleri olmadığı için ürünlerin kırılma ihtimali olacaktır. Ürünlerin çok iyi paketlendiği konusunda müşterinizi ikna etmeniz gerekir bunun için de ürünlerinizin kargolanmış halini de görsellere eklemeniz çok yararlı olacaktır. Ürün paketleme hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.

Ayrıca Etsy’deki ürünlerinizi Pinterest ve Facebook üzerinden yapacağınız reklamlar ile arttırmanız daha mümkün olacaktır çünkü genel kitle bu ağlar üzerinde aktif olmaktadır.

Etsy mağazanızı Navlungo’ya entegre ederek gelen bütün siparişlerinizi kargo planlamasını saniyeler içinde yapabilirsiniz.

Amazon’da Satış Yapmak

Amazon e- ticaret ve yapay zekaya odaklanan çok uluslu bir Amerikan teknoloji şirketidir. Amazon’da satış yaparken hangi model ile satış yapılacağı ve hangi ülkedeki pazarda satış yapılacağı en dikkat edilmesi gereken konulardır.

Amazon satış modelleri:

FBA: Direkt olarak Amazon depolarına gönderim yapıp tüm süreçleri Amazon’ un yönettiği modeldir.

FBM: Ürünlerin direkt müşteriye gönderildiği ve süreçleri satıcının yönettiği modeldir.

Amazon satış modeli seçimi, işlemler için belirgin adımları oluşturacaktır.

Amazon satış kanalı seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Amazon ile 100’ ün üzerinde ülkeye gönderim sağlanabilmektedir. Amazon’ un bu geniş ağa sahip gücünden yararlanarak satışlara başlamak oldukça mantıklı olacaktır. Ayrıca Etsy’ nin aksine fabrikasyon ürünleri satabiliyor olmak bu pazarı daha cazip kılmaktadır.

Ürünlerin kolayca tedarik edilip satışlarına hızlıca stoklu şekilde başlanabilmektedir. Ayrıca Amazon’da satışa hazır olarak paketlenmiş ürünleri satan aracı siteler de bulunmakta. Hazır paketlenmiş ürünleri satan aracılardan yararlanarak pazara hızlıca giriş yapılabilmektedir.

Amazon kullanıcılarının ürünü satın alacağı ülke seçimi yaparken kendilerine en yakın ülke pazarını seçiyor olmaları, satıcıları daha fazla Amazon pazarına katılmaya itmektedir.

Kendi Web Siteniz Üzerinden Satış Yapmak

Kendi web sitesini kurup oradan ilerlemek isteyen satıcılara çok büyük sorumluluklar düşmektedir. Sitenin satış-pazarlama kısmını yönetebilmek, sitenin teknik kısımlarıyla ilgilenebilmek, performans pazarlamasını yapabilmek oldukça emek gerektiren süreçlerdir. Ayrıca sosyal medya yönetimini sağlayabilmek, e-mail trafiğini yönetebilmek de bir sistem kurulabilmesi için gerekecek yetkinliklerden bazılarıdır.

Satıcının kendi pazar yerini açıp, satış trafiğini oluşturması gerekmektedir. Çok daha kapsamlı olan bu satış kanalına yönelmek e-ticarete yeni başlayanlar için makul bir seçenek olmayacaktır. Onlar için online pazar yerlerinde marka bilinirliğini arttırıp ve geniş müşteri kitlesini kendi web sitesine çekebilir hale gelmek daha ulaşılabilir olacaktır.

ikas ile E-Ticaret Sitenizi Kolayca Kurun

ikas e-ticaret altyapısı, kendi e-ticaret sitenizi, yazılım gerekmeden, kolayca açmanızı ve anında satış yapmanızı sağlayan yeni nesil bir e-ticaret altyapısıdır. Türkiye menşeili ve global çapta kullanılan bu e-ticaret altyapısı yurt dışına satış yapmak isteyen kullanıcılara geniş e-ihracat özellikleri de sunmaktadır.

Aynı zamanda Navlungo entegrasyonu da bulunan ikas ile çok dilli e-ticaret siteleri açabilir, kolaylıkla farklı ülkelere yerelleştirme yapabilir ve istediğiniz ülkeye, istediğiniz para biriminde ister otomatik olarak, ister manuel olarak fiyatlandırma yapabilirsiniz. Aynı zamanda Navlungo entegrasyonu da bulunan ikas ile sadece tek bir panelden, hem Navlungo işlemlerinizi, hem de e-ticaret sitenizi yönetebilirsiniz.

Shopify’da Satış Yapmak

Öncelikle Shopify nedir?’den bahsedilecek olursa, e-ticaret mağazası yazılımı olarak bilinen sistemdir. Shopify ile ürünler sanal ortamda pazarlanır ve satışı sağlanır.

Shopify pandemi dönemi ile birlikte hızlı bir artış yakalayarak 1 milyonun üzerinde mağazaya sahip bir pazar yeri haline gelmiştir. Çok temel bazı özellikleri barındırmıyor olması ile kullanma sıkıntısı yaratması ve eklenti almaya zorlaması gibi dezavantajlara sahip olsa da çok fazla talep görmektedir.

İçeriğinde çok fazla tema alternatifi sunuyor olması bu yoğun talebi çeken en önemli etkendir. Birçok entegrasyon ile satıcı ve alıcıları buluşturmaktadır. Her zaman globale çok hızlı bir şekilde ulaşmaktadır.

Ayrıca Shopify, yönetim panelinde çok büyük kolaylık sağlamakta ve istenilen birçok düzenleme kolayca yapılabilmektedir. Mağaza yönetimin sunduğu kolaylıklar ve şu an yükselen değeri göz önünde bulundurularak satışa başlamak için uygun bir kanal olarak değerlendirilmektedir.

E-Bay’de Satış Yapmak

eBay nedir? eBay, hem sabit fiyatlarla hem de açık artırma sistemi yoluyla ürün almak ve satmak için büyük bir pazar yeridir.

E-Bay satış kanalı seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlar

Belli zaman aralığı içerisinde en yüksek teklifi veren kişi ürünü satın alma hakkını kazanmış olmakadır. Dolayısıyla ürünlerin, benzersiz veya bulunması zor olan ürünlerden seçilmesi müşteriyi çekecektir.

eBay’ de kategori başına, listeleme başına bir ekleme ücreti vardır. Ancak satıcılar eBay hesap türüne bağlı olarak aylık sabit bir “ücretsiz giriş” alır. Girişin arttırılabilmesi için ödeme yapılabilecek gelişmiş liste seçenekleri de bulunmaktadır.

Şirketlerin eBay’de ürün satmak için kendi mağazalarını açabildikleri gibi kullanıcılar da burada bir hesap açarak ürün satışı yapabilirler. Bu nedenle eBay kendi markasını yaratmak ve markasına bir değer katmak isteyenler için doğru bir yer değildir. Kullanıcılar büyük çoğunlukla bir ürün aramak için gelirler, bir marka ya da firma için değil. Bu sebeple de kendi marka değerinizi bu platformda oluşturmanız pek mümkün değildir.

Bu önemli konuları dikkate alarak size en uygun satış kanalını seçtikten sonra ürünlerinizi hızlı bir şekilde yükleyebilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı gönderilerinizde ise express veya eco express taşıma modlarıyla Navlungo’yu tercih edebilirsiniz. Navlungo bünyesi içerisinde 200+ lojistik firması bulundurmaktadır. Bu sayede satışlarınızı yaparak Navlungo’dan karşılaştırmalı taşıma teklifi alabilirsiniz. Ticaretinize hız ve boyut kazandırmak Navlungo ile çok kolay!

Yorum Yaz