Navlungo'ya Git

DİKKAT! ÜRÜN PAKETLEME HER ŞEYDİR! 

3 dakikalık okuma

Binbir zahmetle ürününüzü satmayı başardınız, peki bu ürünü müşterinize doğru şekilde nasıl göndereceksiniz ?

Kargo gönderirken yapılan hatalar, gönderinin gitmesi gereken adres yerine farklı bir adrese gitmesine veya hasar görmüş şekilde ulaşmasına yol açabilir.

Bu hatalara baştan önlemler alarak kargonuzun hasarsız, güvenli ve zamanında adresine ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Peki bu hataları nasıl engelleriz gelin hep birlikte bakalım!

KARGO PAKETLERİ

Tüketiciler, satın aldıkları ürünler ellerine ulaştığında ilk olarak kargo paketine dikkat etmektedir. Kutunuzun ilgi çekici ve kaliteli özellikler taşıması, farklı tasarımlarda ve klasik kahverengi kutulardan olmaması müşteri memnuniyeti ve satışlarınızda devamlılık kazanmanız için oldukça önemlidir.

Kendinize ait kargo paketleri kullanabilir, paketlerin üzerine mağaza adınızı, satış yaptığınız siteyi, iletişim bilgilerinizi ve mağaza bilgilerinizi ekleyebilirsiniz.

Eğer eski kutulardan kullanıyorsanız da sağlam olduklarından, üzerinde herhangi bir tehlike etiketi veya sembolü bulunmadığından emin olmalısınız.

Paketleme sırasında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta, kutunun ürününüzün boyutlarına uygun olmasıdır. Kutu büyük seçilir ve dolgu malzemeleri ile ürün sarılmazsa, kutunun içinde hareket eder, bu da gönderinizin hasar almasına neden olur. Hele ki ürününüz cam, porselen, kristal, seramik eşyalar, aynalar gibi kırılacaklar statüsünde ise ekstra dikkat etmelisiniz çünkü bu ürünler sigorta kapsamına girmeyecektir. Bütün sorumluluk paketlemenize ait olacaktır.

Ürününüzün ebatlarına uygun kutulardan birini seçerek kolayca paketleyip gönderinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Kutu seçimi yaparken ürününüzün uzunluk, genişlik, yükseklik ve ağırlık değerlerine dikkat etmelisiniz. 

Ağırlığın ve hacmin yanlış hesaplanması kargo ücretinin de değişmesine neden olacaktır. Ürünün olduğundan ağır tartılması ve üründen gereksiz büyük bir kutu seçip hacmi arttırmak daha yüksek bir fatura ile karşılaşmanıza neden olacaktır. Hem zaman hem de paradan tasarruf etmek için ağırlığın, hacmin doğru belirlenmesi, gerekli durumlarda da konunun uzmanlarından destek alınması gerekir.

Ayrıca kutu, ürünün ağırlığını tam anlamıyla taşıyabilecek kadar dayanıklı olmalıdır. Oluklu, karton oluklu ve kaliteli dış kaplamaya sahip kutular seçilmeli. Değerli eşyaların gönderiminde ağır hizmet tipi, çift katmanlı koli kullanmak bu değeri yüksek eşyaların hasarsız bir şekilde varış adresine ulaşmasını sağlar.

AMBALAJ MALZEMELERİ

Kargo paketi hazırlarken ürünün zarar görmemesi için kutu ya da kolinin içinde kullanılan kargo paketleme malzemeleri kargonun adrese hasarsız ulaşmasının garantisidir.

Ürünlerinizi müşterilerinize kargolarken düzgün, kaliteli hatta markanıza özel ambalaj kâğıdı ile sarmanız, özel stickerlarla paketleri mühürlemeniz, şekilli bantları tercih etmeniz müşterilerinizin memnuniyetini artırır, merak duygusunu canlandırır, markanızın kaliteli olduğuna ilişkin fikir oluşturur ve ürünlerinize olan güven artar. 

Ayrıca özel dönemlerde özel kutu ve ambalajlar tercih etmeniz de satışlarınızı arttıracaktır.

Hava kabarcıklı ambalaj malzemeleri, hava kanallı ambalaj malzemeleri, hava yastıkları, mukavva kutular, ambalaj dolgu köpükleri en çok kullanılan koruyucu malzemelerindendir.

Örneğin kırılabilecek ürünlerinizde boşluk doldurucu malzeme olarak hava kanallı ambalaj malzemelerinden kullanmalısınız. Kolide boşluk bırakmayarak içindekilerin hareket etmemesini sağlarsınız ve kırılma riskini en aza indirgemiş olursunuz.

Bir koli içinde birden fazla ürün göndermek isterseniz almanız gereken ekstra önlemler olacaktır. Her bir parçayı tek tek sarabilir veya uygun bölücü malzemeler ile birbirinden ayırabilirsiniz. Böylece taşıma sırasında ürünler birbiriyle temas etmez ve hasar görmelerinin önüne geçilir.

Ayrıca kesici ve sivri nesneler için ekstra önlemler almalısınız, kenarları emniyetli bir şekilde sabit, ağır kartonlarla kapatabilirsiniz. 

Sıvı ürünlerinizin akmadan ve hasarsız ulaşması için sızdırmaz kaplardan, strafor gibi iç malzemelerden yararlanabilirsiniz. Yarı sıvıları, yağlı, güçlü kokulu ürünleri yapışkan bantlar yardımıyla kapatabilir, dayanıklı kağıda sarabilirsiniz.

ETİKETLEME

Yanlış etiketleme yapmak kargo gönderirken yapılan hatalar içerisindeki bir diğer önemli etmendir. Hatalardan kaçınmak için almanız gereken bazı önlemler vardır.

Kargonuzun doğru alıcıya ulaşması için varış adresini, alıcı bilgilerini ayrıntılı olarak yazmalı, doğruluğundan emin olmalısınız. İletişim bilgilerini doğru vermeniz yanlış adrese gitme ya da alıcıyı yerinde bulamama gibi sorunlara önlem olacaktır. Ayrıca herhangi bir nedenden dolayı kargo gümrükte tutuluyorsa, gümrük acenteleri de alıcınızla doğrudan bağlantı kurabilir.

Tüm bu önlemlerle hazırladığınız kargonuz yolculuğa hazır hale geldi. Kargo şirketine rahatlıkla teslim edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir