Navlungo'ya Git

Çin’den Ürün Getirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1 dakikalık okuma

İthalatlarınızı yaparken alıcınızla yaptığınız pazarlık kadar önemli olan tedarik zinciri süreçlerini de doğru  planlamanız gerekmektedir. Navlungo ithalat departmanı sizler için şu önerileri sıraladı :

 1. Nakliye anlaşmalarınızı CIF değil FOB olarak yapmaya çalışın : bunun sebebi CIF anlaşmalarda karşınıza çıkacak masrafların kontrolünüz dışında olmasıdır.FOB olarak www.navlungo.com üzerinden ya da kendi nakliyecinizden teklif aldığınızda sürpriz rakamlarla karşılaşmazsınız.
 2. Nakliye anlaşmalarını olabildiğince siz yapın Çinli satıcınıza bırakmayın.
 3. Numunelerinizi olabildiğince 30 kg ve üzerinde almaya çalışın,bunun sebebi, global kargo sektöründe 30 kg ve üzeri rakamların numuneler için daha avantajlı olmasıdır.
 4. Kargo ya da navlun faturasını malzeme gümrüğe geldiği an almış olmanız gerekir.Ardiye oluşmaması için nakliyeci firmanız ile ödeme,konşimento belgesini teslim alma konularını halletmelisiniz.
 5. Malzemeler daha Çin’den çıkmadan hatta ürününüzün pazarlığını yaparken gümrükçünüz ile birlikte Türkiye’de çıkacak gümrük masraflarını hesaplatın. Bunun için HS code,ürün cinsi,fotoğrafı ve malzeme fatura bedeli istenebilir.Navlungo size bu konuda da yardımcı olabilir.
 6. Nakliye firmanıza ürünlerin kutu ölçülerini,ağırlıklarını,malzemelerin alınacağı açık adresi eksiksiz vermeniz gerekir.Aksi halde sürpriz ilave masraflar karşınıza çıkabilir.
 7. Satıcı firmalarınızdan tonajlı hava kargo yüklerinizde ya da denizyolu yüklerinizde en yakın limana getirmesini isteyebilirsiniz.Bu size nakliye konusunda maliyet avantajı sağlayacaktır.
 8. İthalat ürünlerinizin ,laboratuvar  kontrolü,TSE incelemesi,CE belgesi gibi prosedürler için gümrük firmanız ile tüm hazırlıkları yapmanız gerekir.
 9. Ürünlerin uçaktan ya da gemiden indirildikten sonra sizin ithalat süreçlerinizin bitişine kadar geçen süreye Ardiye adı verilir.Bu ardiye süreleri belli tarifelerle ücretlendirilir;bu ücretlerden kaçınmak için varış gümrük işlemlerinizi hızlandırmanız gerekmektedir.
 10. Satıcı firmaya yapacağınız para transferini şirketin DTH hesabından yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda KKDF maliyeti doğabilir. Bu süreçleri Gümrük Müşavirinizle önceden görüşmenizde fayda var.
 11. CE v.b denetime tabi bir ürün ise Gümrük müşaviriniz Declaration of Conformity ve Test Raporu talep edebilir, satıcı firma ile öncesinde bu hususları konuşmakta fayda var.

Dünyanın her ülkesinden ürünlerinizi www.navlungo.com üzerinden güvenle getirebilirsiniz. Taleplerinizi info@navlungo.com adresine yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir