Navlungo'ya Git

Yurt Dışından Nasıl Ödeme Alırsınız? 

2 dakikalık okuma

Yurt dışı satışlarınızda kullanabileceğiniz, müşterilerinizden kolaylıkla ödeme alabileceğiniz veya karşı tarafa ödeme yapabileceğiniz birçok sanal ödeme sistemi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Payoneer, Hyperwallet, Etsy Payments, Transferwise’dır. Güvenilir bir para transferi gerçekleştirebilmek için en bilinen ödeme sistemlerini sizler için derledik.                   

PAYONEER

Payoneer, uluslararası bir ödeme sistemi olarak bilinmektedir. Pratikliği ve güvenilirliğiyle hızlı çözüme ulaştıran bu ödeme sistemi, iki yüzden fazla ülkede, binlerce işletme tarafından tercih edilmektedir. Banka havaleleri, banka kartları ve online ödemelerle işlem sağlar. Aynı zamanda yeni teknolojik gelişmelere uyum sağlar, bankacılık alt yapısına kadar birçok teknolojiden faydalanır.

Global anlamda en çok tercih edilen ödeme sistemi konumundadır ve bundaki en büyük etken Amazon, Etsy gibi pazar yerlerinde kolayca entegre olabilmesi, satıcı ödemelerini anında gerçekleştirmesidir. Birden fazla mağaza hesabınız varsa bu ödeme sistemi sayesinde ayrı hesaplar açmanıza gerek kalmadan tümünü Payoneer hesabınızda yönetebilirsiniz.

Komisyon oranlarından bahsedecek olursak, hesabınızda bakiye bulunduğu takdirde Payoneer sizden her yıl 29,95 dolar kesinti yapacaktır. Kart değiştirmek için 12.95 dolar alınır. Payoneer Kart ile ATM’den para çekme işlemi reddedilirse ve bakiye sorgulamak istenirse 1 dolar kesilir. ATM’den para çekme işlemi için 3.15 dolar ödeme alınır. Türkiye içerisinde ATM’ler aracılığıyla paranızı çekerken bir komisyonla daha karşılaşacaksınız. Her bankanın kendine göre komisyon oranları bulunmaktadır.

HYRERWALLET

Şu anda Paypal bünyesi altında bulunan Hyperwallet, Amazon’un önerdiği sanal ödeme sistemidir. Büyüyen işletmeler, kazanç ödemelerinin izlenmesini sağlayan teknoloji platformunu entegre etmek için Hyperwallet’i tercih ediyor. Hyperwallet, işletmelerin iş gücünü kolayca ödemelerini sağlayan bir ödeme platformudur. Örneğin Amazon, satışlarınızın tutarından kendi komisyon tutarını alarak kalan kazancınızı Hyperwallet hesabınıza aktarır. 

Hyperwallet’ten gerçekleştireceğiniz her para transferi için %5 komisyon tahsil edilir. Talep ettiğiniz tutar 1-3 iş günü içerisinde hesabınıza aktarılır. 

ETSY PAYMENTS

Farklı birçok ödeme kanalından tek tuşla ödeme alabilmenizi sağlatan Etsy Payments kredi kartı, banka kartı, Etsy Credits gibi kanallar üzerinden satıcıya ödemeyi aktarabiliyor. Etsy ödeme yöntemi olarak havale/EFT, mobil ödeme, kapıda ödeme, hediye çekiyle ödeme gibi alternatifleri müşteriye sunar. Fakat Etsy kendini garantiye almak açısından online ödeme yöntemini daha fazla tercih etmektedir. Komisyon oranları ise; Her satış fiyatı üzerinden %6,5+3 TL komisyon alınır. Ek olarak da %2.5 döviz dönüşüm oranı kesilir.

Etsy üzerinde gerçekleşen satışların %84’ü Etsy Payments ödeme seçeneğiyle, %15’i Paypal ile ve %1’i diğer ödeme seçeneğiyle gerçekleşir.

TRANSFERWİSE

Gelişen ve dijitalleşen dünyada teknolojinin en popüler ödeme sistemlerinden biri olan TransferWise, global dünyada para transferinde aracı konumda olup para transferini hızlı ve kolay gerçekleştirmeyi sağlayan bir şirkettir.

TransferWise’ın en önemli avantajlarından biri para transferi gerçekleşmeden önce şirket tarafından yapılacak olan herhangi bir kesinti durumu varsa önceden bildirmesidir.

Para transferi işlemlerinizde ilk 500 sterline ulaşılırsa ek bir ücret kesintisi bulunmamaktadır. 500 Sterlin limitini aşan işlemlerde ise; tek seferliğine mahsus 50 Sterlin size hediye edilir.

E-ticaret sürecinizde işinizi kolaylaştıracak sistemleri sizlerle paylaşmaya devam ediyor olacağız. Navlungo Blog’u takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir