Payoneer, tüm dünya tarafından kullanılan Amerika merkezli bir ödeme sistemidir. PayPal’ın Türkiye’de kullanımının engellenmesiyle beraber e-ihracat ile ilgilenen satıcılar ona alternatif bir ödeme sistemi olarak tercih etmeye başlamıştır. İnternet üzerinden özellikle uluslararası satış yapan birçok satıcının tercihidir.

Bu sanal ödeme sistemi sayesinde tüm dünyaya açılabilir, kendinize daha geniş bir pazar alanı oluşturabilir ve böylece satışlarınızı artırarak daha çok kazanabilirsiniz. Başlamadan önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır. Gelin, bunları birlikte inceleyelim!

Payoneer Nedir?

Payoneer Nedir?

Küreselleşen dünyada satıcıların online pazar alanı tercihinin arttığı bu dönemde Payoneer uluslararası ödemeleri almanıza yarayan bir sistemdir. Tüm dünya tarafından tercih edilen bu sanal ödeme sistemi ülkeler ve para birimleri genelinde e-ihracatı kolaylaştıran yenilikçi bir platformdur.

Binlerce şirketin kullanıcısı olduğu bu platform sayesinde dünyanın öbür ucuna satış yapabilir ve ödeme alabilirsiniz. Günümüzde pek çok bölgede, 200 civarı ülkede, kullanılmaktadır ve 150’den fazla para birimini desteklemektedir. 

Payoneer Nasıl Çalışır?

Payoneer sizin için belirlenen para biriminde bir alıcı hesabı ayarlar. Para transferi yapabilmek için bu alıcı hesabının ayrıntılarını birlikte çalıştığınız şirketle ya da pazaryeriyle paylaşırsınız. Paylaştığınız bu bilgiler size banka havalesi göndermek için kullanır ve böylece hesabınıza ödemeyi alırsınız. Ödemeler bu hesabınıza geldikten sonra dilediğinizde parayı çekebilir ya da transfer edebilirsiniz.

Temel para transferi işlemlerini gerçekleştiren Payoneer Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılır. Mali ödeme hizmetleri, bir banka kartıyla doğrudan para çekme, yerel banka havalesi dahil olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında para transferi olanağı sağlar. Bu sanal ödeme platformunun amacı, firmaların e-ticaret ve online ödemeler için müşterilerle hızlı bir bağlantı kurmasını sağlamaktır. İşletmeler, daha sonra online ödeme seçeneğine sahip olan müşterileri için faturalar oluşturup gönderebilir.

Payoneer Nasıl Kullanılır?

Payoneer Nasıl Kullanılır? (Payoneer Hesap Açma)

Daha az transfer ücreti sunduğu ve daha güvenilir olduğu için Payoneer hesap açmayı ertelememeniz gerekir. Hesap açarken izlenmesi gereken adımlar ise başlıca şöyle:

 • Başlangıç Seçimleri
 • Hesap Gereksinimlerinin Girilmesi
 • İletişim Detayları
 • Güvenlik Ayrıntıları
 • Ödeme Yöntemi Tercihleri
 • İnceleme Süreci
 • Belgeleri Göndermek

Öncelikle web sitesine giderek “Register” butonuna tıklamalısınız. Daha sonra çıkan “online seller” ya da “freelancer” gibi seçeneklerden kendi iş durumunuza uygun olanı seçiniz. Sırada yine size uyan aylık kazanç durumunu seçin ve tekrar “register” butonuna tıklayarak ilerleyin.

Kaydolmak için “sign up” kısmına gelmiş olacaksınız. Bu aşamada bireysel mi yoksa şirket olarak mı hesap açtığınızı seçip Payoneer kayıt bilgilerinizi girmelisiniz. Bu noktada sizden tam adınız, adresiniz, doğum tarihiniz, banka hesabı ayrıntılarınız istenir.

İstenen bilgileri girdikten sonra iletişim bilgilerinizi doğrulamanız beklenir. En sonda buradan paranızı çekebilmeniz için banka bilgilerinizi girmeniz gereklidir. Bu aşamada banka hesap türünüz, para biriminiz, banka adınız, hesap adınız ve banka hesap numaranız gibi bilgileri girmeniz istenir ve 3 iş günü içerisinde doğrulamayla ilgili bir e-mail alırsınız. Doğrulama sürecini tamamlamak için gerekli belgeleri göndermeniz gerekir.

İstenen belgeleri yüklemek için -posta adresinizi ve şifrenizi kullanarak Payoneer girişinizi yapmalısınız. Hesabınıza girdikten sonra Settings > Verification Center bölümüne gidin. Bu aşamada belgeleri göndermeden önce aldığınız bildirimden istenen belgelerin geçerliliğini kontrol ederek yüklemelisiniz.

Belgelerin doğruluğundan emin olduktan sonra “Submit” butonuna tıklayarak gönderin. Birkaç iş günü içinde, hesabınızın başarıyla onaylandığına dair bir e-posta alabilirsiniz. Bu sanal ödeme sisteminin avantajlarından biri de şirketin size ücretsiz bir MasterCard sunmasıdır. Bu kartı farklı ATMlerden nakit çekmek için kullanabilirsiniz.

Payoneer Kartı Nasıl Alınır?

Payoneer Kartı Nasıl Alınır?

Payoneer kart almak için kayıt olurken kullanacağınız kart olarak “Ön Ödemeli MasterCard” seçeneğine tıklamalısınız. Hesabınızda oturum açtıktan sonra aşağıdaki adımları izleyin:

 • Banks & cards > Payoneer cards seçin
 • Order a card seçeneğine tıklayın
 • Fiziksel ya da sanal kart seçeneklerinden kullanmak istediğiniz kart türünü seçin
 • İstediğiniz para birimini seçin
 • Talimatları takip edin

İlk fiziksel kartınızı sipariş ediyorsanız ve hesabınızda yeterli bakiye varsa, kartınızı ekspres kargo ile sipariş etme seçeneğiniz vardır. Ayrıca kayıtlı adresinize kartın 15 gün içinde gönderilebilmesi için ikametgâh belgenizin olması, adresinizin kimliğinizdeki bilgilerle de uyuşması gerekir. Kartınızı etkinleştirmek için herhangi bir Payoneer kart ücreti talep edilmemektedir. Yalnızca kart değişimi ve yıllık hesap işletim ücreti için ödeme yapmanız istenir.

Payoneer İle Nasıl Ödeme Alınır?

Payoneer ile ödeme almak için bu işleme uygun olan şirketle ya da pazaryeriyle hesap bilgilerinizi paylaşmalısınız. Paylaştığınız hesap bilgileri sayesinde tarafınıza banka havalesi gönderilebilir ve böylece hesabınıza ödemeyi almış olursunuz. Örneğin; Amazon, Etsy ve Ebay bu sanal ödeme sistemi platformunu destekleyen pazaryerlerindendir.

Payoneer İle Nasıl Para Gönderilir?

Eğer farklı bir Payoneer hesabına para göndermek istiyorsanız, hesabınızdan “ödeme yap” kısmına gitmelisiniz. Burada yalnızca alıcının e-posta adresini kullanarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz. E-mail adresini yazdıktan sonra para birimi ve tutarı da girerek para gönderme işleminizi kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Payoneer İşlem Ücretleri ve Komisyon Oranları Nedir?

Payoneer İşlem Ücretleri ve Komisyon Oranları Nedir?

Para transfer işlemleri için Payoneer komisyonu %2 oranında talep edilmektedir. Ödeme alma için %1, sistem bakiyesi kullanarak ödeme almak için %0.50 komisyon alınır. Ödeme yapmak için ise komisyon alınmaz. Bakiyenizi ATM’lerden sorguladığınızda ise 1 dolar işlem ücreti kesilir.

Payoneer İle Nasıl Çoklu Ödeme Yöntemi Sunabilirsiniz?

Payoneer sayesinde şirketlerin, ACH banka tahsilatı, yerel banka havalesi ve kredi/banka kartı ödemesi dahil olmak üzere çeşitli küresel ödeme yöntemlerini seçmeleri mümkündür. 

Payoneer’in Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Payoneer kendini dünya çapında kanıtlamış ve binlerce kullanıcısı olan bir platform olması nedeniyle oldukça avantajlıdır. Ödemeler iki saat içerisinde gerçekleşir ve alışveriş yapabileceğiniz mağazalarda, bu ödeme sistemini destekleyen online mağazalarda ve ATM’lerde kullanabilirsiniz.

Maliyeti ve talep ettiği komisyon ücretleri oldukça düşüktür. Amazon, Etsy, eBay gibi büyük online pazaryerlerinde kullanabilirsiniz. Birden fazla mağazanızın ödemelerini tek hesabınızda toplayabilirsiniz. Türkiye’deki herhangi bir bankayla da kolayca para transferi gerçekleştirebilirsiniz. 

Dezavantaj olarak Payoneer’in hesap türünüze bağlı olarak ödeme almak gibi işlemler için komisyon talep etmesi sayılabilir. Döviz kuru PayPal’ın kuruna göre daha düşüktür. Destek almak istediğinizde sorunuza cevap verilmesi bazen birkaç günü bulabilir. Yüksek ödemeler alabilirsiniz ancak herhangi bir zamanda özel olarak göndermek için 1000 USD sınırı vardır.

Payoneer Güvenilir Mi?

Payoneer Güvenilir Mi?

Payoneer, tüm dünya tarafından kullanılan ve PayPal’ın en iyi alternatiflerinden biri olarak oldukça güvenilir bir platformdur ve işlemlerinizi güvenli bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

Payoneer İle Para Birimi Nasıl Dönüştürülür?

Öncelikle Payoneer oturumunuzu açın ve Activity > Manage Currencies gidin. Değiştirmek istediğiniz ücret miktarını ve onun para birimini girin. Ardından dönüştürmek istediğiniz para birimini seçmeniz gerekir. Daha sonra ücretleri ve alacağınız tutarı doğrulayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. 

Payoneer Yurt Dışı Pazaryerleri ile Uyumlu Mudur?

Payoneer birçok yurtdışı pazaryeri ile uyumludur. Amazon, Etsy, eBay gibi önemli ve büyük pazaryerleri de ödeme yöntemi sistemi alternatifi olarak kullanmaktadır.

Payoneer Türkiye’deki Satıcılar için Neden Önemlidir?

Payoneer Türkiye’deki Satıcılar için Neden Önemlidir?

PayPal’ın Türkiye’de kullanımının engellenmesinin üzerine e-ihracat ile uğraşanların dünyanın birçok yerinden ödeme alabilmesi için Payoneer en iyi alternatiflerden birisi olmuştur. Bu alternatif ödeme sisteminin hem yaygın olarak kullanılması hem de güvenilir olması önemli bir tercih sebebidir.

Düşük maliyetlerinin olması, birçok online pazaryeri tarafından kullanılması, kolay uyum sağlanabilir olması ve Türkçe müşteri desteği de onu öne çıkarmaktadır. Aracı bankalara para ödemek zorunda bırakmaz. Ayrıca ilk kez hesap açanlara özel olarak, 6 ay içinde 25 bin USD satış yaparsanız 250 USD size geri ödenmektedir.

Payoneer Hesabı Nasıl Kapatılır?

İletişim kanalları üzerinden hesap kapatma talebi oluşturabilirsiniz. Ayrıca  hesabınıza giriş yaparak da Payoneer hesap kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Oturum açtıktan sonra ana menüden Banks & cards seçeneğine tıklayın. Önce paranızı çekmek için banka hesabınızı seçin. Sonra silmek istediğiniz banka hesabını seçin. Banka hesabı ayrıntıları açıldığında, sağ alt köşedeki Delete Account’u seçin. Bu işlem için müşteri hizmetleriyle de iletişime geçebilirsiniz.

Payoneer Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda Payoneer’i araştıran kullanıcıların en çok sorduğu soru ve cevapları sizler için derledik, herhangi bir ek sorunuz olduğunda doğrudan bizimle yorumlar üzerinden iletişime geçebilirsiniz. 🙂

Payoneer Türkiye’de Çalışıyor mu?

Evet, Payoneer Türkiye’de aktif olarak hizmet vermektedir. Türkiye’de birçok freelancer, işletme sahibi ve profesyonel, Payoneer’ı yabancı para birimlerinde ödeme almak ve göndermek için kullanmaktadır. Türkiye’de yerel banka hesaplarına kolayca para transferi yapılabilir ve Payoneer kartı Türkiye’de birçok ATM ve iş yerinde kullanılabilir.

Payoneer Hangi Banka ile Çalışıyor?

Payoneer, uluslararası bir ödeme platformu olduğu için birçok farklı banka ve finansal kurumla iş birliği yapmaktadır. Türkiye’de ise genellikle büyük bankalarla uyumlu çalışır; ancak Payoneer kendi websitesinde spesifik bankalar hakkında detaylı bilgi vermemektedir. Önemli olan Payoneer’in Türkiye’deki yerel banka hesaplarına para transferi yapabiliyor olmasıdır.

Payoneer Hesabı Ne İşe Yarar?

Payoneer hesabı, uluslararası ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış bir finansal hizmettir. Freelancer’lar, küçük işletme sahipleri ve online satıcılar için oldukça kullanışlıdır. Payoneer ile farklı para birimlerinde ödeme alabilir, dünyanın dört bir yanına para gönderebilir ve hatta bir Payoneer kartı ile alışveriş yapabilirsiniz. Türkiye’de ve dünyada genel olarak çok sayıda işletme ve birey tarafından kullanılmaktadır.

1 Comment

 1. ingilterede kendi şirketim mevcut payoner kullanmak istiyorum fakat kullanırken vpn kullanmalı mıyım wıse hesabım tr oturumu olduğu için ban yedi kapatıldı payonerde de aynı sorunu yaşamak istemiyorum öneriniz nedir vpn kullanmalımıyım şimdiden teşekkür ederim

Yorum Yaz