Navlungo'ya Git

Shopify ile Yurt Dışına Ürün Satmak ve Dropshipping

4 dakikalık okuma

Shopify ile yurt dışına satış yapmak, Shopify üzerinden yaygın kullanılan dropshipping yöntemi ve Gürkan Oruderi’nden tavsiyeleri bu blog içeriğimizde derledik.

Küçük işletmeler, artık ürettiği ürünleri mikro ihracat yoluyla yurt dışına satarak yurt dışı pazarlarında boy göstermeyi, işini büyütmeyi ve kazancını genişletmeyi hedefliyor. Ürünlerinizi yurt dışı pazarlarına açmanın en kolay yolu farklı pazar yerlerinde hesaplar oluşturup ürünlerinizi listelemek ve satışa sunmak. Sattığınız ürünlerin çeşidine göre Ebay, Amazon, Etsy, WooCommerce, Shopify gibi farklı platformlar üzerinden ürün satışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Shopify Nedir? Shopify Üzerinden Nasıl Satış Yaparsınız?

Global pazar yerlerinden Shopify, her alandan üreticinin sıkça kullandığı ve her çeşit ürünün satışının kolaylıkla yapılabildiği bir platform olması sebebiyle çok sayıda satıcı tarafından tercih ediliyor.

Shopify ile Türkiye’de ve tüm dünyada satışa yapmak için bir satıcı hesabı oluşturmanız ve size sunulan formu doldurarak hesabınızı onaylamanız yeterli. Ayrıca Shopify, tüm yeni kullanıcılara 14 günlük bir deneme sunuyor.

Shopify Üzerinden Satış Yapmak Ne Kadar Kazançlı?

Kurulduğu 2006’dan bu yana online alışveriş ekosisteminin önemli bir oyuncusu konumuna gelmiş olan Shopify, her yıl 457 milyon alıcının ürün siparişinde bulunduğu en güçlü pazar yerlerinden biridir. 1,75 milyon satıcının online mağazasının yer aldığı platform; yalnızca 2021 yılında 2,1 milyar dolar gelir elde etmiş, 79,5 milyar dolar sipariş değerine ulaşmıştır.

Kaynak: Shopify Revenue and Merchant Statistics in 2022 (backlinko.com)

Aşağıdaki tabloda Shopify üzerinden satış yapan online ticaretçilerin yıllara göre artış grafiğini inceleyebilirsiniz:

Senelere göre artan Shopify satıcıları

 

Her yıl artan mağaza ve online ticaretçi sayısı elbette artan talep ve müşteri sayısıyla doğru orantılı. Aşağıdaki grafik ise Shopify üzerinden online alışveriş yapan müşteri adedinin yıllara göre artış trendini sunuyor:

Shopify üzerinden yurt dışı satış oranları

Yıldan yıla büyüyen ve yarısından fazlası ABD’de olmak üzere çarpıcı büyüklükte bir pazar hacmine ulaşan Shopify, online ticaretinin yüzünü dünyaya daha fazla çevirmek isteyen işletmelerin büyük pazarlara hitap etmesinde çok kritik bir aracı görevi görüyor.

Shopify ile Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping e-ticaret modeli; Amazon, Ebay gibi önde gelen global pazar yerlerinde satıcıların sıklıkla kullandığı bir yöntem. Shopify ise dropshipping’in en çok tercih edildiği ve yaygın olarak uygulandığı pazar yeri desek yanlış olmaz. Bugün Shopify’ın elde ettiği başarıda dropshipping modelinin payı oldukça büyük. Bu başlıkta Shopify üzerinden dropshipping’in nasıl yapıldığını inceleyeceğiz ancak öncesinde dropshipping e-ticaret modelinin ne olduğuna bakalım.

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Popüler e-ticaret modellerinden biri olan dropshipping ya da stoksuz e-ticaret ile satıcılar, satışını gerçekleştirdikleri ürünlerin stoğunu yapmaya gerek duymadan ürünleri tedarikçilerden temin edip doğrudan müşteriye gönderilmesini sağlarlar. Stoksuz e-ticaret yönteminde bir depo veya mağazaya gerek olmadığı için işletme masraflarını ve ürünlerin elinizde kalma riskini ortadan kaldırmış, düşük bir sermaye ile kazanç sağlamış olursunuz.

Shopify Üzerinden Dropshipping Nasıl Yapılır?

Shopify üzerinden dropshipping ya da stoksuz satış yapabilmek için ilk olarak Shopify mağazanızı açmanız ve alan adınızı almanız gerekir. Akabinde dropshipping yapmak için ürünler bulabileceğiniz uygulamaları Shopify’ın uygulama mağazasından indirerek dilediğiniz ürünleri seçip stok tutmadan, dilediğiniz gibi mağazanızda satışa sunabilirsiniz.

Doğru şekilde dropshipping yapabilmek için kredi kartı ile ödeme almanızı sağlayacak sanal pos seçiminizi yapıp online mağazanıza eklemelisiniz. Bu yöntemle e-ticaret yaparken pazarlama ve SEO çalışmalarınızı güçlendirmeye ve belirli bir ürün çeşidinde uzmanlaşmaya odaklanabilirsiniz.

Shopify’dan Gelen Sipariş Sevkiyatlarınızı Nasıl Yönetirsiniz?

Shopify üzerinden gelen yurt içi ve yurt dışı siparişlerinizin kargolama ve lojistik sürecinde prestijli kargo şirketlerinden destek almanız, ürünlerinizin müşterilerinize beklenilen zamanda ve hasarsız bir şekilde ulaşması için önemli. Bu konuda kargo firmalarıyla kendiniz birebir çalışabileceğiniz gibi çözüm odaklı bir dijital lojistik asistanıyla da yurt dışı kargo süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

Navlungo, alanında başarılı yurt dışı kargo firmalarının taşıma için sunduğu teklifleri tek bir ekranda size ulaştırarak tüm seçenekleri bir arada görmenizi sağlar. Böylece gönderiniz için en uygun rekabetçi yurt dışı kargo teklifini seçebilir, bütün süreçlerin Navlungo liderliğinde yürütülmesini sağlayabilirsiniz.

Üstelik Navlungo’nun devreye aldığı Shopify entegrasyonu ile sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan Shopify mağazanıza gelen siparişleriniz Navlungo panelinize iletilir. Panel üzerinden otomatik olarak teklif alma sürecinizi başlattıktan sonra kapınıza gelen kuryeye gönderinizi teslim edebilir veya anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları ile paketinizi doğrudan depomuza gönderebilirsiniz.

İşin Uzmanına Sorduk: Shopify’da Etkili E-Ticaret Stratejisi İçin Tavsiyeler

E-ticaret, dijital pazarlama, dropshipping ve FBA süreçlerinde önemli deneyimleri ve başarıları olan Gürkan Ordueri’ne Shopify özelinde başarı için sorularımızı yönelttik. Kendisinden gelen cevapları aşağıda inceleyebilirsiniz:

Soru 1) Shopify’da satışa başlayacak online ticaretçilere önerileriniz neler?

Shopify başlangıç aşamasında kullanımı çok rahat olan ve panel ile çalışmayı öğrenmenizin bir haftadan fazla sürmeyeceği bir aracı. Bu yönüyle fazlasıyla kullanım dostu olduğunu söyleyebiliriz.

Shopify kullanmaya başladığınızda fark edeceğiniz en önemli detay ise Shopify’ın genel olarak app’ler üzerinden ilerliyor oluşu. Bunu erkenden fark etmek önemli çünkü Shopify’dan tam verim almak istiyorsanız başlangıç aşamasından itibaren doğru app’leri kurmayı öğrenmeli ve bunları hızlıca entegre etmelisiniz. 

Bir diğer önemli mevzu ise Shopify Analitiklerini iyi okumayı öğrenmek. Özellikle pazar yerlerinden kendi platformuna geçen e-ticaret firmalarının elde ettikleri verileri kullanması bu noktada çok önemli. Bununla ilgili olarak Shopify Analitik kısımlarında bulunan KPI değerlerini incelemenizi ve bu konularda kendinizi geliştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Soru 2) Shopify’da veya başka bir global pazar yerinde satış yaparken özellikle uygulanması veya mutlaka kaçınılması gerektiğini düşündüğünüz konuları paylaşır mısınız?

Müşterilerinizin beklentilerini doğru seviyede tutmak her zaman en önemli konu. Bazen satış stratejileri üzerine giderken teslimat veya ürün kriterleri ile ilgili tutulması zor sözler verilebiliyor. 

Ne yazık ki tutulmayan her söz de ölçeklenme noktasında olan bir şirketin müşteri memnuniyetini sağlayamaması ve iade talepleri ile sonuçlanıyor. Dolayısı ile LTV üzerine odaklanmış bir şirketin buna dikkat etmesi gerekiyor.

Soru 3) Shopify özelinde hangi kategorideki ürünler daha çok rağbet görüyor?

Shopify altyapısı kullanan 1,7 milyonun üzerinde web sitesi var. Dolayısı ile Shopify’da rağbet gören kategori demek biraz zor. Fakat e-ticaret içinde domine olan sektörler burada da domine diyebiliriz.

Soru 4) Kargo planlaması e-ihracatta oldukça önemli bir adım biliyorsunuz ki. Shopify özelinde kargo süreçleri için satıcılara vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir?

Müşterinizin vazgeçemeyeceği ürünlerde kargo süresi büyük bir dert değil diyebiliriz. Fakat günümüzde müşterinin vazgeçemeyeceği ürün tabirini kullanmak çok zor, bu yüzden rakiplerinizin önüne geçmek ve geri dönen müşteri sayısını artırmak için kargolama ve kargo süresi çok büyük önem taşıyor.

Bu yüzden hangi ürünü satarsanız satın, öncesinde fizibilite ve lojistik altyapı çalışmalarının yapılması fazlası ile önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.