Navlungo'ya Git

Pandemi Döneminde Artan Blank Sailing Nedir?

2 dakikalık okuma

Bildiğimiz gibi içinde bulunduğumuz pandemi süreci her sektörü oldukça etkiledi. Bu süreçten en çok etkilenen sektörlerden biri de tabi ki lojistik sektörü oldu. Covid-19 salgınının artmasıyla beraber deniz yolu taşımacılığında da birçok değişiklik meydana geldi.  Bunlara örnek olarak servislerin yaşamış oldukları yük kayıpları, hacim yetersizliği, alıcıların göndericilerin kapalı olması ve hali hazırdaki döngüye gemi sayısının yetmemesi.  Bu da karşımıza çok sık karşılaşılmayan hatta olağanüstü diyebileceğimiz  “Blank Sailing”( Void veya cancelled adıyla da anılıyor) durumunu çıkardı. 

Blank Sailing kısaca bir deniz taşımacılığı hattının çeşitli nedenlerden dolayı (grev, salgın, force major) belirli bir limanda veya bölgede çalışmayı iptal etmesi olarak tanımlanır. Bu durum  gerçekleştiğinde söz konusu liman/ bölge tüm rotanın blank sailing’i olarak ilan edilir. Böylece o hafta, iki hafta veya ay için o bölgede tahliye edilecek veya yükleme yapılacak bir gemi olmayacaktır.  Bu durum tabi ki de hiçbir armatörün (ticaret gemisi olanlar) karşılaşmak istemeyeceği bir durumdur. 

Bir örnekle durumu açıklayacak olursak, Çin’de ilk vakanın çıkması ve vaka sayılarının artması sonrasında ülkenin kendisini dış ticarete kapatması durumunu düşünelim.  Çin’in kendini kapatması durumunda yük hacminin hızla düşüşe geçmesiyle birlikte bir gemi alabileceği mevcut kapasiteden çok daha az yük alabilir konuma geçiyor. Gemilerin birçoğu bu şekilde boşa çıkınca da bahsetmiş olduğumuz gibi ‘Blank Sailing’ durumu ortaya çıkıyor.  Bu durumda da mevcut bölgeye hizmet veren gemi o dönemde (hafta veya ay) servisten tamamen kaldırılıyor.

Başlangıç noktasından başlayıp daha sonrasında 5 farklı limana uğrayacak bir gemi düşünelim. Ama gemilerin kapasitelerinin tam olarak dolmadığı bir durumla karşı karşıyayız. Bu durumda armatör o bölgedeki gemisini servisten o dönem için (hafta veya ay) kaldırır ve başka bir tarihe erteler. Bununla birlikte de geminin uğrayacağı limanlardan birinde sizinde yükünüz olursa gönderinizin teslim süresi sekteye uğramış olur. Eğer uğrayacağı 5 liman arasında temel aktarma limanı olan bir liman mevcut ise, o limandaki gönderilerde de gecikme yaşanır. Yani servisten bir geminin çekilmesi birçok aksaklığa yol açar.  Armatörler bu durumda bir sonraki blang sailing tarihini de açıklamaktadır. Bu yüzden yükleme planlarınızı bu açıklanan tarihlere göre yapmalısınız ki beklenmedik bir durumla karşılaşmayasınız.

Bir de yükünüzü gönderirken Blank sailing’ten farklı olarak Omit durumuyla da karşılaşmak mümkündür. Blank sailing 5 farklı uğrak noktası olan geminin tamamen servisten kaldırılması durumudur. Omit ise 5 farklı limandan rotanın daha aza indirilmesi yani 3 farklı limana gidecek şekilde planlanmasıdır.  Blank sailing’in çok fazla istenmeyen durum doğuracağı konularda armatörler bu durumu tercih edebilir. 

Deniz yolu taşımacılığı ile ilgili bir diğer yazımız: Deniz Yolu Taşımacılığında Direkt ve Aktarmalı Servis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir