Navlungo'ya Git

Navlun Fiyatları Yükselişte, Konteyner Bulmak Zorlaşıyor.

1 dakikalık okuma

Lojistik sektörü, her sektörde olduğu gibi COVID-19 sebebiyle 2020 yılının ilk çeyreğinde olumsuz yönde etkilenmeye başladı.  Özellikle 2020 Aralık ayı içerisinde; geçen yıl ile kıyaslandığında ithalat navlunları yaklaşık 3 kat, ihracat navlunları ise yaklaşık 2 kat artmış durumda. İkinci dalgalanmanın yaşandığı bu dönemde Çin-Amerika arasında Medikal malzeme bazında yoğun bir ticaret akışı söz konusu olmaya başladı. Navlun fiyatlarının bu denli artışına karşın armatörler rotayı Çin-ABD hattına çevirdi. 40’lık konteynerler bu hat yoğunluğunda taşıma gerçekleştirmeye başladı. Ek olarak ABD’ye giden konteynerlerin Çin’e ihraç edilenden çok daha az olmasıyla aksamaların, sektörün olumsuz yönde etkilenmesinin bir diğer sebebi olarak gösterildi. 

Navlun fiyatlarının artışı Uzak Doğu ve Amerika pazarından Avrupa pazarına da sıçramış durumda. Çin-Türkiye ve Çin-Avrupa gönderilerinde yeterli sayıda 40’lık konteyner bulunamıyor. Avrupa ülkelerinde ithalat gerçekleştirenler deniz yolundan ziyade karayolu taşımacılığını tercih etmeye başladı. Aslında karayolundaki durum denizyolundaki durumdan çokta da farklı değil… Navlun fiyatlarının artışı sektörü domino etkisiyle kötü etkilemeyi başardı. 

Bütün bunların yanı sıra Türkiye’de döviz kuru yüksekliği sebebiyle de gerçekleştirilen ithalatlarda minimum seviyeye indi. Beraberinde ülkeye giren konteyner sayısı da çok daha fazla azalış gösterdi. Türkiye, krizi en çok yaşayan ülkelerden biri oldu.

Türk ihracatçıları konteyner bulamadıkları için taşıma planlarını geciktirip, teslim sürelerini arttırmak durumunda kalırken, ithalatçılar da tedarik sürelerini oldukça uzatmak durumunda kaldı.

Dış ticarette ithalat /ihracat dengesizliği devam ettiği sürece konteyner taşımacılığında ekipman sıkıntısı yaşanmasının kaçınılmaz olduğu görülmekte. İthalat/ihracat firmaları artan  navlun fiyatlarına rağmen uluslararası rekabetini sürdürmekte zorlandığı da ortada. Çin-ABD ticareti, büyük ölçüdeki varlığını da uzun bir süre devam ettireceğinden bahsediliyor. Bu sürecin en az  Çin yeni yılına kadar (2021 yılı Şubat ayına kadar) devam edeceği de ön görülmekte.

Bizde Navlungo olarak bu zorlu süreci en az zararla atlatmayı amaçlıyoruz. Platform üzerinden kullanıcılarımıza anlaşmalı olduğumuz 100+ lojistik firmasından eş zamanlı olarak rekabetçi fiyatlar iletiyoruz. Gerek parsiyel, gerek konteyner; oluşturduğunuz her talebinizi online ihale sistemiyle buluşturuyoruz. Dijitalin gücünü kullanarak, kullanıcılarımızın en az zahmetle ithalatlarını/ihracatlarını organize etmelerinde yardımcı oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir