İthalat ve ihracat yapanların sıklıkla kullandığı ETA, ETD, ATA ve ATD terimlerinin anlamı nedir? Bu terimlerin anlamı ve lojistikteki önemini bu içeriğimizde ele alacağız.

İthalat ve ihracat yapan firmalar, ETD, ETA, ATA, ATD gibi terimleri hem hava yolu hem deniz yolu taşımacılığında sıkça kullanır. Tedarik zincirini yönetmek ancak bu tarihlerin doğru planlanması ile mümkün olur. Bu blog içeriğimizde bu terimlerin anlamlarını, neden önemli olduklarını ve bu tarihleri etkileyen unsurları inceleyeceğiz.

lojistikte eta etd ata atd terimleri 2

ETA, ETD, ATA ve ATD nedir?

ETD (Tahmini Çıkış Zamanı)

“Estimated time of departure” kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulmuş olup Türkçeye “Tahmini çıkış zamanı” olarak çevrilir.

ETA (Tahmini Varış Zamanı)

“Estimated time of arrival” kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulmuş olup Türkçeye “Tahmini varış zamanı” olarak çevrilir.

ATA (Gerçek Varış Zamanı)

“Actual time of arrival” kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulmuş olup Türkçeye “Gerçek varış zamanı” olarak çevrilir.

ATD (Gerçek Çıkış Zamanı)

“Actual time of departure” kelimelerinin ilk harfleri ile oluşturulmuş olup Türkçeye “Gerçek çıkış zamanı” olarak çevrilir.

ETA, ETD, ATA ve ATD terimlerinin lojistikte önemi nedir?

Bu tarihlerin her birinin doğru şekilde tayin edilmesi ve işlenmesi ile tedarik zincirini minimum pürüzle yönetmek mümkün hale gelir. Özellikle liman yönetimi, taşımacılığın sorunsuz ilerlemesi ve ithalatçı firmaların ürünlerini zamanında teslim alması bakımından her bir tarihin önemi büyüktür.

Tahmini varış ve kalkış tarihleri olan ETA ve ETD liman yönetimi için önem arz eder. Liman yetkilileri bu tarihler vasıtası ile;

  • Kaynakları verimli şekilde dağıtır.
  • Gemilerin bekleme sürelerini minimize eder.
  • Liman yoğunluğunu kontrol altına alır.

Böylelikle limanlarda gereksiz tır kuyrukları ve bekleme ücretleri önlenerek zaman kazanılır.

lojistik eta etd ata atd terimleri

Bu tarihlerin doğru belirlenmesinin liman yönetimi yanında taşımacılık sürecinin ilerleyişinde de etkisi büyüktür. Dünya nüfusundaki hızlı artış ile birçok ürünün tedariği normalden daha kritik hale geldi. Gemilerin kapasiteleri ve sefer sayıları arttı. Bu sebeple tahmini varış ve kalkış tarihleri olan ETA ve ETD bu anlamda tüm süreci etkilemeye başladı. Bir geminin belirtilenden daha geç ya da erken gelmesi diğer seferleri olumsuz etkileyerek tüm süreci sekteye uğratabilir.

Son olarak ithalatçı firmalar için de bu tarihlerin en doğru şekilde belirlenmesi hayli önemli. İthalatçı firmalar, ürün tedariğini kendilerine verilen ETA bilgisine göre planlamaktadırlar. Çoğu ithalat firması, transit sürelerindeki uzamaları ön görerek hareket etmektedir. Fakat bazı gecikmeler ürünün tedarik süresini olumsuz etkiler. Örneğin aktarmalı bir servis ile taşınan bir ürün aktarma limanındaki yoğunluğa göre bir ya da iki hafta limanda bekleyebilir. Bu gecikme ithalatçı firma için yüklü cezalara ya da müşteri kaybına neden olabilir. Taşıyıcı firmaların verdikleri tahmini varışların gerçekçi olması ithalatçı firmalar açısından çok kritiktir.

ETA ve ETD bilgilerini olumsuz etkileyen unsurlar nelerdir?

Elbette bu tarihler tahmini olduğu için bazı durumların etkisiyle gerçek bilgilerden zaman zaman sapma gösterebilir. Bu bilgileri olumsuz etkileyen durumlar aşağıdaki gibi örneklenebilir:

  • Kötü hava koşulları
  • Grevler
  • Varış limanındaki yoğunluk
  • Çıkış limanındaki yoğunluk
  • Gemi arızaları ya da kazaları
  • Savaş ya da korsan saldırıları

Deniz yolu taşımacılığı ile ihracat yaparken dikkat edilmesi gerekenler ve bu taşımacılık şeklinin püf noktaları için ilgili blog içeriğimizi okumanızı tavsiye ederiz.

Lojistik ve küresel tedarik zincirine dair daha fazla blog içeriği ve faydalı bilgi için blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın. Ayrıca haftalık lojistik bültenimiz ile o haftanın önemli lojistik gelişmelerinizi mail kutunuzda bulabilirsiniz:

Navlungo Lojistik Bülteni | Revue (getrevue.co)

Yorum Yaz