Navlungo'ya Git

Kombine Taşımacılık Hakkında Merak Edilenler

3 dakikalık okuma

Türkiye’de Kombine Taşımacılık

Gelişen ve değişen dünyayla birlikte  mevcut pazarda da genişleme görülmektedir. Ticaretin bu kadar yaygınlaşmasıyla beraber taşıma hizmeti de satıcılar tarafından önem kazanmaya başladı. Satıcılar kendi yüklerinde en uygun satış modlarını  seçmeleri de gerekli hale geldi. 

Klasik taşıma modlarına (karayolu ,havayolu, denizyolu vb.)  yeteri kadar bilinmektedir. Bu yazıda klasik taşıma modlarına alternatif olabilecek çoklu taşıma sisteminden, kombine taşımacılığın üstün yönlerinden bahsedilmektedir.

Kombine Taşımacılık nedir? 

Çıkış noktasından varışına kadar olan sürede minimum iki taşıma modu (demiryolu, kara yolu, hava yolu, deniz yolu) kullanılarak gerçekleştirilen taşımaya “Kombine Taşımacılık” veya ”Çoklu Taşımacılık” denilmektedir.

Şimdi gelin birlikte kombine taşımacılığın üstün yönlerini inceleyelim.

 Kombine Taşımacılık avantajları nelerdir?

Kombine taşımacılığın avantajları – ekonomik yararları:

  • Ağırlığı fazla olan yüklerin taşınmasında kolaylık ve avantaj sağlamaktadır.
  • Karayolu taşımasında ortaya çıkan geçiş ücretleri, ek masraflar ortadan kaldırılmaktadır.
  • Sürekli değişiklik gösteren yakıt ücretlerinden etkilenmemektedir.
  • Lojistik maliyetlerini düşürmektedir. Personel, araç ihtiyacını en aza indirmektedir.
  • Uygulanan yasaklardan istisna sağlamaktadır.
  • Demir yolu ve deniz yolu ile güvenilir taşıma gerçekleştirilmektedir.

Maddelerde de belirtildiği gibi kombine taşımacılık birçok yönden tek modlu taşımacılığa göre çok daha avantajlıdır.

Kombine taşımacılıkta;

Deniz yolu- kara yolu modlarını bir arada kullanabilmek adına, aktarım yapılan limanlar ve Roll On Roll Of (RO-RO) gemileri bulunmaktadır. 

Demir yolu-kara yolu modlarını bir arada kullanabilmek için ise, aktarım yapılan istasyonlar ve Rollende Landstrasse (RO-LA) demiryolu taşımacılığı bulunmaktadır.

Kombine Taşımacılık örnekleri

Türkiye’den Avrupa bölgesine gidecek tam tır yükte RO-RO sistemi kullanılarak taşıma gerçekleştirilebilmektedir. Karayolu yükü, belirli bir noktadan sonra tekerlekli rampalarla gemiye bindirilerek yola deniz yolu ile devam ettirilebilmektedir.

İntermodal – Multimodal Taşımacılık 

Kombine taşımacılık türleri iki alt kategoride incelenebilmektedir. intermodal ve multimodal nedir? Aralarındaki farklar nelerdir? 

İntermodal Taşımacılık nedir? 

Yükler, içinde bulunduğu taşıma ünitesinden çıkartılmadan taşıma ünitelerinin (Konteyner vb.) aktarılmasıyla oluşan taşımacılıktır. Bahsedildiği gibi birden fazla taşımacılık modu kullanılmaktadır. İntermodal Taşımacılıkta amaç, göz önünde bulundurulan maliyet, zaman gibi parametreleri gerektirdiği seviyede uygun hale getirmektir. Kullanılacak olan İntermodal taşıma modlarında birden fazla taşıyıcı, taşıma sözleşmesi yapılmaktadır.

Multimodal Taşımacılık nedir? 

Multimodal taşıma türünde ise yine birden fazla taşıma modu kullanılmaktadır. Temel amaç yüklerin içinde bulunduğu taşıma ünitesinden aktarılmasıdır.Kullanılacak olan Multimodal taşıma modlarında tek taşıyıcı, taşıma sözleşmesi yapılmaktadır. Çoklu taşıma modunu, yalnızca bir taşıyıcı organize edebilmektedir.

Özet

İntermodal, multimodal kategori arasındaki temel fark sözleşme türüne, ilgili lojistik yönetim miktarına bağlıdır.

Örneğin, farklı ülkeden Türkiye’ye yapılan yük taşımacılığı yapılmak isteniyor. Yük öncelikli olarak limana teslim edilecek kamyon tarafından alınır. Deniz yoluyla farklı ülkeye  gönderilir, trenle alıcının şehrine teslim edilir. 

İntermodal taşımacılıkta nakliye segmentinin her biri farklı taşıyıcı firmalar tarafından, kendi sözleşmeleriyle organize edilmektedir. İntermodal taşımacılık daha fazla lojistik çaba gerektirmektedir. Aynı zamanda gönderenin her lojistik sağlayıcısıyla koşulları müzakere etmesine izin verilmektedir. Sunulan müzakere, İntermodal taşımacılık avantajları arasında gösterilmektedir.

Şirket Multimodal taşımayı tercih ederse, tüm gönderi yalnızca bir lojistik sağlayıcısı ile tek bir sözleşme altında olacaktır. Segmentlerin belirli kısmı dış kaynaklardan faydalanılarak gerçekleştirilmiş olsa dahi ilgili lojistikçi tüm süreçten sorumludur. Multimodal taşıma süresince, tek bir lojistik firmasıyla işlemler halledilebildiğinden lojistik tarafında daha az koordinasyon gerektirmektedir.

Siz de Navlungo aracılığıyla multimodal nakliye çözümlerinin avantajlarından veya intermodal nakliye çözümlerinin avantajlarından faydalanarak göndermeye başlayabilirsiniz.

İntermodal Multimodal Kombine Taşımacılık farkları nelerdir?

İNTERMODAL              MULTIMODAL 

· Yükler, içinde bulunduğu taşıma  ünitesinden aktarılmamaktadır

· Yükleme-varış arasında kullanılacak her taşıma türüne birden fazla taşıma sözleşmesi oluşturulmaktadır

· Süreçten birden fazla taşıyıcı sorumludur.

· Sadece Deniz yolu- Kara yolu- Demir yolu kombinasyonu yapılmaktadır.

· Yükler farklı taşıma modlarının gerektirdiği ünitelere aktarılabilmektedir.

· Yükleme-varış arasında kullanılacak her taşıma moduna tek bir taşıma sözleşmesi oluşturulmaktadır.

· Süreçten tek bir taşıyıcı sorumludur.

· Tüm taşıma modları arasında kombinasyon yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir