Navlungo'ya Git

İthalatta Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

2 dakikalık okuma

İthalatta Gümrük vergisi, Gümrük tarafından alınan bir vergi türüdür. Her ürüne göre vergi değişiklik göstermektedir. İthali yapılan üründen ne kadar vergi alınacağı GTİP numarasına göre belirlenmektedir. GTİP, karşımıza HS Code, Tariff Code ya da Tariff Number olarak da çıkabilmektedir.

Gümrük vergisi, genel olarak Gümrük Vergisi Matrahı üzerinden hesaplanmaktadır. Gümrük Vergisi Matrahına malzemenin CIF bedeli baz alınarak ulaşılır. Matrah üzerinden GTİP karşılığı belirtilen oran kadar gümrük vergisi çıkmaktadır.

CIF bedeli: Mal değeri + sigorta bedeli + navlun ücreti

İthalat Nedir?

İthalat, yurt dışında üretilmekte olan bir malın (emtianın), ülkedeki alıcılar tarafından satın alınmasına denir.  Bir başka deyişle dışalım olarak da adlandırılmaktadır. İhracat ile birlikte ise ülkenin dış ticaret dengesini oluşturmaktadır. Süreç eşyanın, yürürlükteki ithalat ve gümrük mevzuatına uygun olarak  farklı ülkelerden  veya serbest bölgelerden getirilmesi ile gerçekleştirilmektedir.

İthalat yapanların izlemesi gereken adımlar nelerdir?

Herhangi bir ülkeden iç pazarda satmak için hazır ürün, yarı mamül ya da hammadde alımı yapan ithalatçıların, malzemenin ülkeye girişini yapabilmeleri için belirli koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Adım adım neler yapılacağı aşağıda belirtilmektedir.

  • Öncelikle gümrük idaresine kayıtlı, kimlik numarasına sahip gerçek kişi veya Türkiye’de ikameti olan vergi numarasına sahip tüzel bir kişilik olması gerekmektedir.
  • İthalatta gümrük idaresine ibraz edilmesi gereken belgelerin öğrenilmesi için malzemenin Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) bilgisi olmalıdır. 
  • İthal edilecek malzemenin GTİP bilgisine göre ülkeye girişi konusunda izin, yasak, kota, ihtisas gümrüğü uygulaması vb. durumlar varsa, gerekli belgeleri (sağlık sertifikası, CE belgesi, analiz raporu, MSDS vb.) gümrük idaresi tarafından talep edilip edilmediğini araştırmalı ve bu konudaki hazırlıkların tamamlanması gerekmektedir.
  • Son olarak malzemenin ülke gümrüğüne varış yaptıktan sonra vergilerinin hesaplanması, ödenmesi ve gümrükten çekilmesi gerekmektedir.

3000 usd tutarındaki metal yedek parça ithalatında ne kadar gümrük vergisi oluşur?

Örneğin, Çin İthalat yapmak istiyorsunuz ve Çin’den 3000 USD tutarında metal yedek parça getirtmek istiyorsunuz. Ürünün GTİP numarasına göre uygulanan ithalat gümrük vergisi %14 olsun. Malzeme değeri: 3000 USD,  Sigorta(%3): 90 USD,  Navlun: 750 USD olsun

1. CIF bedeli belirlenmelidir.

CIF bedeli: Malzeme değeri (3000 usd)+ Sigorta (90 usd) + Navlun (750 usd) = 3840 USD olarak hesaplanır.

2. Net gümrük vergisi belirlenmelidir.

CIF bedeli (TL) x GTİP numarasına göre uygulanan ithalat gümrük vergisi yüzdesi (%14)

1 USD = 7.5 TL olarak değerlendirirsek,

3840 USD = 28800 TL

Gümrük Vergisi %14

28000 x 0.14 = 4032 TL gümrük vergisi çıkacaktır.

Ödenecek gümrük vergisi dışında ürünün gümrükten çekimini yapabilmek için ödenecek diğer iki tutar ise ordino ve oluşabilecek ardiye masrafıdır.

Navlungo üzerinden express kurye olarak 300 kilograma kadar ithalatını yapmak istediğiniz ürünlerde standart olarak sadece 230 TL ordino ücreti ödeyerek çekim işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Siz de dünyanın tüm ülkelerinden en rekabetçi ithalat fiyatlarına anında ulaşıp tek tıkla kapınıza kadar ürünlerinizi getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir