Navlungo'ya Git

E-Ticaret’in Kalbi Amazon’da FBA ve FBM Modeli Nedir?

1 dakikalık okuma

E-ticaret yapan orta ve büyük ölçekli şirketler için pazar yeri çok önemlidir. Daha hızlı satış yapmak ve işe avantajlı başlamak açısından büyük önem taşır. Amazon bize bu fırsatı sunan en büyük pazar yeridir. Brand Finance, 2020’de dünyanın en değerli markasının Amazon olduğunu açıkladı. 2021’de 1. olmasa da  hep ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Durum böyle olunca Amazon gibi bir pazar yerinde satış yapmamak işten bile değil. Amazon’un diğer pazar yerlerinden farklı olarak sağladığı modeller vardır: FBA modeli ve FBM modeli.

FBA Nedir?

FBA açılımı Fulfillment By Amazon’dur. FBA modelinde depolama, paketleme ve dağıtım süreçleri Amazon tarafından yapılır. Satıcının iş yükünü önemli derecede üstlenir. FBA modeli Amazon müşterileri tarafından gittikçe daha çok tercih ediliyor. FBA modelinde müşteriler ürünlerini toplu bir şekilde Amazon depolarına gönderebiliyor. Depoya gönderilmeden önce ürünlerin doğru barkodlandığına ve koli etiketlerinin doğru yapıştırıldığına dikkat edilmelidir. 

Lojistik sürecinin çok iyi bir şekilde yürütülmesi ve uygun fiyatlara gönderilmesi müşteri için en önemli bir diğer faktördür. Ürünlerin lojistiği doğru ve etkin bir şekilde yapılmalıdır. 

Bu durumda Navlungo  size en uygun maliyetleri sunar. Gönderilerinizi en optimum sürede Amazon depolarına ulaştırır.

FBM Nedir?

FBM açılımı Fulfillment By Merchant’tir. Ürünün satışı ve ardındaki süreçleri de satıcının yönettiği bir modeldir. FBM modeli ürünün paketlemesini size bırakır. Bu büyük bir avantajdır. Bundan dolayı markanın tanınırlığını paketlemede öne çıkarabilirsiniz. Dezavantajı ise  yapacağınız satışlardaki yöneteceğiniz lojistiğin, FBA modeline göre daha karmaşık olmasıdır. Daha fazla insan gücüne ve maliyete gerek duyulur.

Navlungo olarak dijital platformumuz ile siz değerli müşterilerimizin yanında olmaktayız. Yapacağınız her satışın bütün verilerini Navlungo paneli üzerinden girebilirsiniz. Böylece her siparişiniz için girdiğiniz bilgilerle otomatik fiyat teklifi alabilirsiniz. Gönderinizi yurt dışı takip alanından online takip edebilirsiniz. Navlungo olarak optimum maliyet ve optimum taşıma süresi ile lojistik çözümler sunuyoruz. Platformumuz üzerinden kolayca organizasyon yapabilmenizi sağlıyoruz. Navlungo üzerinden toplu gönderim, mikro ihracat gönderimi gibi ticaretinize kolaylık sağlayan işlemleri yapabilirsiniz.

Yardıma ihtiyacınız olduğu anda info@navlungo.com adresinden veya 0850 532 7949 numaralı şirket telefon hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir