Navlungo'ya Git

E-Ticaret’in Kalbi Amazon’da FBA ve FBM Modeli Nedir?

2 dakikalık okuma

E-ticaret yapan orta ve büyük ölçekli şirketler için pazar yeri çok önemlidir. Daha hızlı satış yapmak ve işe avantajlı başlamak açısından büyük önem taşır. Amazon bize bu fırsatı sunan en büyük Pazar yerlerinden birisidir. Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu olan Brand Finance, 2020’de dünyanın en değerli markası olarak birinci sırada 352,2 milyar dolarla Amazon olduğunu açıkladı. 2021’de 1.liği kaptırsa da  hep ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Durum böyle olunca Amazon gibi bir pazar yerinde satış yapmamak işten bile değil. Ayrıca Amazon’un diğer pazar yerlerinden farklı olarak sağladığı farklı bir model vardır: FBA modeli.

FBA Nedir?

Açılımı Fulfillment By Amazon (FBA) olan bu modelde depolama, paketleme ve dağıtım süreçlerinin Amazon tarafından yapıldığı satıcının iş yükünün önemli derecede üstlenildiği bir model. Amazon müşterileri tarafından gittikçe tercih edilen bu modelde müşteriler ürünlerini toplu bir şekilde amazon depolarına gönderebiliyor. Burada kişileri zorlayacak durum ise birden fazla ürün yelpazesine sahip olan müşterilerin bu süreçte ürünlerini tek tek barkodlaması ve kolilerini Amazonun verdiği depolara koli etiketlerini doğru yapıştırarak göndermesi büyük önem taşımaktadır.

Burada lojistik sürecinin çok iyi bir şekilde yürütülmesi ve uygun fiyatlara gönderilmesi müşteri için en önemli faktördür. Eğer ürünlerin lojistiğini doğru ve etkin bir şekilde yapamazsanız verdiğiniz onca emek boşa gidebilir. Navlungo olarak göndereceğiniz her sevkiyatınızı kendi sevkiyatımız gibi benimseyip size en uygun maliyetler sunarak gönderilerinizi en optimum sürede Amazon depolarına ulaştırıyoruz.

FBM Nedir?

Açılımı Fulfillment By Merchant (FBM) olan bu modelde birçok pazar yeri firmasında olduğu gibi ürününüzün satıldıktan sonraki süreçlerini de sizin yönettiğiniz bir modeldir. Buradaki en büyük avantajlardan birisi ürününüzün paketlemesini kendiniz yapacağınız için markanızın tanınırlığını paketlemede öne çıkarabilirsiniz. Dezavantajlar ise yapacağınız satışlardaki yöneteceğiniz lojistik, FBA modeline göre daha karmaşık ve takibi zor olduğundan ekstra insan gücü gerektirebilmektedir. Bu da maliyet olarak size yansıyabilir. Tam bu anda Navlungo olarak dijital platformumuz ile siz değerli müşterilerimizin yanında olmaktayız. Yapacağınız her satışın bütün verilerini açacağınız hesap ile sistemimiz üzerinden girebilir ve her siparişinizin size maliyetini istediğiniz zaman görebilir, aynı zamanda gönderinizi ‘’yurt dışı takip’’ alanından takip edebilirsiniz. Navlungo olarak bu satış sürecinin sonunda lojistik aşamasında ne yapacağını düşünen müşterilerimize, optimum maliyet ve optimum taşıma süresi ile lojistik çözümler sunarak platformumuz üzerinden kolayca organizasyon yapabilmenizi sağlıyoruz. Gönderiniz için gerekli olan proformanızı oluşturabilirsiniz. Maliyetlerinizi sistem üzerinden takip edebilirsiniz. Gönderilerinizin an be an takibini yapabilir, toplu gönderimi tercih edebilirsiniz. Mikro ihracat kapsamında gönderim yapabilirsiniz. Yardıma ihtiyacınız olduğu anda platform üzerindeki mesajlar kısmından veya müşteri hizmetlerinden bizlere anında ulaşabilirsiniz. Haydi durmayın NAVLUNGO bir tık uzağınızda!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir