Navlungo'ya Git

DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞINDA DİREKT VE AKTARMALI SERVİS

1 dakikalık okuma

DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞINDAKİ SERVİS TİPLERİ

Günlük hayatımızda uçak ile seyahat edeceğimiz zaman duymaya alışık olduğumuz ‘aktarmalı servis’ ve ‘direkt servis’ terimleri, deniz yolu taşımacılığına geldiğimizde karışıklığa yol açabilmektedir. Bu karışıklığı yok etmek için bu terimlerin deniz yolu taşımacılığında ne anlama geldiklerini iyice kavramak gerekir. Örneğin İstanbul havalimanından Dubai havalimanına taşıma organize edeceksiniz ve teklif aldığınız taraf taşımanın direkt servis olacağını belirtti. Buradaki direkt kavramı, uçuşun İstanbul havalimanından, Dubai havalimanına tek bir uçakla gerçekleşeceğini belirtmektedir. Bu durum deniz yolu taşımacılığına gelindiğinde yanlış bir algı oluşturur.

DENİZ YOLU TAŞIMACILIĞINDA DİREKT SERVİS NE ANLAMA GELİR?

Deniz yoluyla Hindistan limanından Türkiye limanına bir lojistik hizmeti alacağınızı ve teklif istediğinizi düşünelim. Teklifi veren firma size servisin direkt olacağını söyledi. Buradaki direkt serviste, konteynerin yüklendiği gemi varış limanına direkt gitmemektedir, aradaki uğrak limanlara uğrayarak, bu limanlardan yük alıp bu limanlara yük indirebilmektedir. Deniz nakliyesinde temel alınacak unsur gemi değil, konteynerin kendisidir. Bu konteyner Hindistan limanında gemiye yüklendikten sonra eğer geminin uğradığı herhangi bir limanda bırakılmadıysa ilk yüklendiği ana gemi ile seferini tamamlayıp varış limanına geliyorsa bu servis direkt servistir.

PEKİ DENİZ YOLU DÜNYASINDA ‘AKTARMALI SERVİS’ NE ANLAMA GELİR?

Öncelikle buradaki gemi direkt sefere çıkan gemi ile aynı boyutlarda olmaz
daha küçüktür ve belirli sularda, belirli bölgede, kısa mesafede hizmet verir.
Örneğin Hindistan’daki bir limanda konteyneriniz gemiye yüklendi ve Hamburg limanına bırakıldı. Limanda bırakılan konteynerleri yine anlaşmış olduğunuz servisin ana gemisi aldı ve varış limanına taşıdı. Bu taşımaya aktarmalı taşıma denir. Bu aktarma tek aktarmalı iki veya aktarma şeklinde de olabilir.

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 4600 liman bulunmaktadır. Tüm limanlar arasında, karşılıklı olarak parsiyel servisin sağlanması mümkün değildir ve yük hacmi yüksek bazı limanlar aktarma limanı olarak kullanılmaktadır. Deniz yolu nakliyesinde aktarma limanı olarak en çok tercih edilen limanlar Singapore, Port Klang, Hong Kong, Dubai, Hamburg, Rotterdam, Antwerp, Barcelona, Genoa, New York ve Miami limanlarıdır. Bu limanlarda yapılan aktarmalar sayesinde çok daha fazla varış limanına parsiyel konteyner seferleri ile taşıma yapılabilmektedir.

Deniz yoluyla yükünüzün taşınmasını isterseniz Navlungo ’dan online teklif alabilir, bu teklifleri değerlendirerek birini tercih edebilirsiniz.

Teklif almak için tıklayın:

navlungo.com

İhracat/İthalat ve lojistik süreçlerinizde destek olacak daha fazla yazımızı okumak
için sizi şöyle alalım:

Navlungo.blog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir