Amazon’un Prime üyesi müşterilerine sunduğu özel fırsatları kapsayan, indirimlerin ve çeşitli ayrıcalıkları 48 saat boyunca devam ettiği, senede bir kere düzenlenen özel indirim zamanı Amazon Prime Day olarak adlandırılır.

Black Friday, Cyber Monday gibi diğer indirim günlerinden farklı olarak Prime Day, yalnızca Amazon tarafından düzenleniyor. Her sene etkinlik boyunca hem alıcılar indirimli ürünlerden faydalanıyor, hem de e-ticaret satıcıları yoğun alışveriş ve satış neticesinde memnun oluyor.

Amazon Prime Day ile ilgili detaylara ve e-ihracat satıcıları için ipuçlarına geçmeden önce Amazon üzerinden yurt dışına nasıl satış yapabileceğinizi açıklayan blog içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Amazon Prime Day Kaç Gün Sürüyor?

Amazon’un düzenlediği bu en büyük alışveriş şöleni, Prime üyesi kullanıcılar için iki gün boyunca özel indirimler sunuyor. İndirim döneminde Prime kapsamı dışında olan indirimler de listelense de en büyük indirimlerin tümü genellikle Prime Day dahilinde sunulan fırsatları kapsıyor.

Amazon Prime Day 2022 Ne Zaman?

Amazon’un aslında Black Friday’in koltuğunu kapmak amacıyla 2015 yılında başlattığı bu senelik alışveriş etkinliği; 2020 yılında pandemiden dolayı Ekim ayında, 2021 yılında ise Haziran sonunda gerçekleşmişti. Amazon ilk çeyrek sonuçlarını açıkladığı raporunda, bu seneki Prime Day etkinliğinin 12-13 Temmuz 2022’de 20’den fazla ülkede gerçekleşeceğini duyurdu.

Amazon Prime Day İndirimleri Nelerdir?

İki gün süren etkinlik boyunca Prime üyesi kullanıcılar özellikle elektronik, bahçe & mobilya, kitap & kırtasiye, takı & aksesuar gibi kategorilerde yer alan on binlerce ürünün bulunduğu geniş bir yelpazede prime indirimlerinden faydalanabilecek.

Amazon Prime Day 2022 İçin E-İhracat Satıcılarına Tavsiyeler

Senenin en büyük alışveriş etkinliklerinden birine dönüşen Amazon Prime Day kapsamında tüketiciler, 2021 yılında iki günde toplam 11,2 milyar dolar değerinde ürün satın aldılar. Bu rakam 2020’de ulaşılan 10,4 milyar dolarlık tüketici harcamasının yaklaşık %7,7 katına tekabül ediyor.

Mevcut istatistikleri göz önünde bulundurduğumuzda Amazon Prime Day’in online satıcılar için  ciddi fırsatlar barındırdığını söyleyebiliriz. Bu doğrultuda uluslararası pazar yerinde bulunan veya online e-ticaret altyapılı mağazanızda listelediğiniz ürünleri gözden geçirip güncellemek, fiyatlarınızı optimize etmek, paketleme & kargo süreçlerinizi iyileştirecek adımlar atmak ve reklam kampanyalarınızı düzenlemek; bu 48 saatlik alışveriş karnavalını en doğru şekilde geçirmeniz için almanız gereken aksiyonlardan bazıları.

Ürün listelerinizi güncelleyin.

Özellikle Prime Day’e özel olarak satışa sunacağınız veya halihazırda mağazanızda bulunan ürünlerinizin kullanıcılar tarafından kolayca bulunmasını sağlamak ve görünürlüğünü artırmak amacıyla ürün başlığını, açıklamasını güncellemeyi ve yüksek çözünürlüklü görseller kullanmayı düşünebilirsiniz.

Prime Day’den önce reklam vermeye başlayın.

Amazon Prime Day indirimlerinden ve ürünlerinizden müşterilerin haberdar olabilmesi ve markanızla etkileşim kurabilmesi için Prime Day’den mümkün olduğu kadar önce reklam vermeye başlayın. Yakın zamanda Kantar Quickfire tarafından yapılan bir ankete göre müşterilerin %75’inden fazlası etkinlik başlamadan önce gördükleri bir ürünü Prime Day sırasında satın alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirtmiş. Bu sebeple, satın alma yolculuğunun farklı evrelerinde olan müşterilere hem Prime Day öncesinde hem de sonrasında markanızı ve fırsatlarınızı vereceğiniz reklamlar yoluyla sergilemeniz satışlarınıza olumlu etki yapar.

Aynı zamanda idirimlerinizle etkinlik boyunca aktif olacağınızı Prime Day’den önce ve Prime Day boyunca sosyal medya hesaplarınız ve e-posta kampanyalarınız aracılığı ile hedef kitlenize duyurmayı unutmayın.

Ürünlerinizin fiyatlandırmasını optimize edin.

Prime Day gibi benzer indirim dönemlerinde satıcılar birbirleriyle rekabet edebilmek ve kendi ürünlerini ön plana çıkarabilmek için ürün fiyatlarında belli revizyonlara gider. Listenizde bulunan her üründe en ucuz fiyatı verme gayretindense ürünlerinizin geçmişteki performansını, satış hacmini ve fiyatlandırmasını analiz edip Temmuz ayındaki etkinlikte nasıl bir fiyatlandırmayla tüketicilerin karşısına çıkaracağınızı belirleyebilirsiniz.

Tüketicilerin dikkatini çekebilmek, rakip mağazalarla başarılı bir şekilde rekabet edebilmek ve Amazon mağazanızı geliştirebilmek için kullanmanız gereken programları ilgili blog içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Paketleme ve kargo operasyonlarınız için destek alın.

Hem e-ihracatla ilgilenen bireysel satıcıların hem de yurt dışına satış yapan firmaların her etkinlik ve indirim döneminde azami özen göstermesi gereken konuların başında kargo ve lojistik operasyonları gelir.

Prime Day’de yurt dışı siparişlerinizde yaşayabileceğiniz olası yoğunluğu iyi yönetebilmeniz için Navlungo, işinizin kargo tarafında size destek olur. Sağladığı onlarca global pazar yeri entegrasyonu sayesinde siparişiniz mağazanıza düştüğü anda kargo teklifi panelinizde belirir. Dilediğiniz yurt dışı kargo teklifini seçip siparişinizin adresine ulaşması için operasyonu tek tıkla başlatabilirsiniz.

Belirli bir satış hacmine ulaşan yurt dışı siparişleriniz için ise ParkPalet ile fulfillment desteği alabilir, yurt dışı lojistik sürecinizin kargo ve dağıtımını uçtan uca yönetebilirsiniz.

Yorum Yaz