Navlungo'ya Git

Amazon FBA Nedir? Amazon FBA Ücretleri Nasıl Hesaplanır?

3 dakikalık okuma

Amazon FBA nedir? Amazon FBA hizmetleri neleri kapsar ve ücretleri nedir? Amazon FBA hakkında tüm merak ettiklerinizi blog yazımızda derledik.

E-ihracata başlamak ve ABD’de satış yapmak için en elverişli iş modeli olan Amazon FBA, online satıcıların dünyanın farklı ülkelerinde stok bulundurup oralardan ürünleri satışa çıkarabilmesini sağlayan bir depo yönetim ve dağıtım sistemi. Bu sistem sayesinde satıcıların ürünlerini Amazon depolarına göndermesi yeterli.

Sipariş geldikçe ürünler, FBA yapılan ülkeden paketlenip müşteriye kargolanıyor. Bu hizmet kapsamında iade süreçleri ile de ilgilenen Amazon, satıcıların stoğunu her daim güncel tutarak onları büyük bir dertten kurtarmış oluyor.

Amazon FBA ile dünyanın farklı bölgelerinde satış yapabilmek için Amazon Seller Central’da satıcı hesabı açmak ve ürünleri Amazon depolarına göndermek gerekiyor. Amazon’da satışa nasıl başlayacağınızı ve Amazon depolarına ürünlerinizi nasıl göndereceğinizi daha detaylı öğrenmek için ilgili linklerdeki içeriklerimizi okuyabilirsiniz.

Amazon FBA Ücretleri Nelerdir?

Amazon FBA ile ürünlerin depolanması, paketlenmesi, dağıtımı ve iadesi ürün başına fiyatlandırılır. Ürünlerin boyutuna ve ağırlığına göre de bu ücretlendirmeler değişiklik gösterir.

Amazon’un standart ve oversize paketler için iki ayrı fiyatlama grubu vardır. Standart gruptaki küçük olarak nitelenen paketlerin ağırlık değerine göre minimum 2,92 USD, maksimum 3,59 USD ödeme alınır. Büyük paketler için ise minimum 3,54 USD, maksimum 6,43 USD ücret ödemeniz gerekir. “Oversize” olarak nitelendirilen farklı boyutlardaki paketler için ise 9,32 USD’den başlayan ücretler talep edilir.

Bu meblağlara Amazon FBA depo ücreti, kargo ücreti, paketleme, dağıtım, iade ve müşteri destek hizmetleri dahildir. Ürün boyutlarına göre daha detaylı bilgilendirme için linkteki sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Ek olarak iade edilen ürünleri Amazon’un geri alması için satıcının 3,62 USD’lik bir ücret ödemesi gerekir. Amazon’a iletmek yerine ürünün size gönderilmesini veya imha edilmesini talep edebilirsiniz. Geri gönderilmesi için 0,50 cent, imha edilmesi için ise 0,10 cent ödeme yapmak durumundasınız.

Ürünlerinizi Amazon FBA’e Nasıl Çevirirsiniz?

İster kargonuz hazır olduğunda, isterseniz de henüz kargo planınızı oluşturmamışken ürünlerinizi satıcı hesabınızda Amazon FBA’e çevirebilirsiniz. FBA’e ürün çevirme adımlarını aşağıda sizinle paylaşıyoruz:

  1. “Inventory” ve arkasından “Manage Inventory” sekmelerini tıklayın.
  2. FBA’e çevireceğiniz ürünleri bu ekranda işaretleyip sayfanın sağındaki “Edit” butonunu tıklayın.
  3. Önünüze gelen menüde “Change to Fulfilled by Amazon” seçeneğini işaretleyin.
  4. Kargonuz hazırsa sonraki sayfada açılan “Convert & Send Inventory” butonuna, kargonuz henüz hazır değilse yalnızca “Convert” butonuna tıklayarak ürünlerinizi FBA’e dahil edebilirsiniz.

Amazon FBA nedir?

Amazon FBA’de Fatura Kime Kesilir?

Türkiye’den ABD’deki Amazon depolarına toplu ürün gönderen satıcılar esasında iki ayrı fatura keserler. İlk fatura, ürünlerin gümrükten geçmesi için kişinin kendisi tarafından, fatura adresi Amazon gösterilerek kesilir. Bu faturada miktar, ürünlerin satış fiyatı üzerinden hesaplanır ve bu şekilde belirtilir.

İkinci fatura ise ürünlerin satışı gerçekleştikçe müşterilere kesilen faturadır ve şirketin muhasebesi tarafından dikkate alınması gereken fatura budur.

E-ihracatta e-fatura düzenlenmesi hakkında daha fazla bilgi için ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Amazon FBA için Şirket Kurmak Gerekli Midir?

Amazon üzerinde satıcı hesabı açabilmek için Amazon sizden şirket sicil numarası ve şirket adresi gibi bilgiler ister. Dolayısıyla Amazon FBA ile satış yapabilmek için en az şahıs şirketi sahibi olmanız zorunludur. Ayrıca şirketinizi ABD’de kurarak ürünlerinizi Türkiye’den veya bir tedarikçi aracılığıyla Amazon depolarına göndermeniz ve satış yapabilmeniz daha da kolaylaşır.

Şirket kurma hakkında daha fazla faydalı bilgi ve detay için blog içeriğimize göz atabilirsiniz.

Amazon FBA ile Kargo Gönderimi

Amazon FBA sayesinde dünyanın farklı yerlerinde açtığınız dükkanlarınız varmış gibi satılan ürünleriniz dünyanın dört bir yanına gönderilebilir. Bu hizmet ile hem depolama hem de yurt dışı kargolama maliyetleri büyük dertler olmaktan çıkar ve sonrasındaki süreçler de dahil olmak üzere profesyonel ekiplerce yönetilir. Bu sayede iade veya kargolamayla uğraşmadığınız için ciddi bir zaman ve maliyet tasarrufu sağlarsınız.

Tüm süreci başlatan, ürünlerinizi ABD’deki Amazon depolarına toplu olarak gönderme kısmında ise hesaplı Amazon Deniz Yolu servisiyle Navlungo yanınızda. Bu servis sayesinde ABD’de bulunan Amazon depolarına hava yolundan kat kat daha avantajlı şekilde gönderebilir, akabinde uzun soluklu bir fulfillment planı yapabilirsiniz.

Ayrıca ürünleriniz ABD’ye vardıktan sonra geçici bir süreliğine bir yerde tutmak isterseniz Charlotte, NC’da bulunan depomuz ile ara depo hizmeti alabilirsiniz. ParkPalet’in ABD’de gittikçe genişleyen fulfillment ağı ile siparişlerinizi ara depodan doğrudan müşterilerinize veya Amazon FBA depolarına gönderiyoruz.

Yurt dışı kargo operasyonunuzda Navlungo ve ParkPalet uçtan uca çözüm ortağınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.