Navlungo'ya Git

AMAZON FBA BARKODLAMA SÜRECİ

2 dakikalık okuma

Amazon kargo gönderimi için ürünleriniz hazır. Amazon Amerika’da mağazanızı açtınız. Amazonun FBA (Fulfilled by Amazon) modelinden yaralanmak istiyorsunuz. Tek yapmanız gereken ürünlerinizi bulunduğunuz yerden Amerika’daki depolara göndermek. Kargolama sürecinde barkodlama sürecini nasıl yapacaksınız? Bilmeniz gereken bütün süreçleri bu yazımızda anlatıyor olacağız.

Ülkemizde ve dünyada e-ticaret hızla büyüyen bir pazar haline gelmiş bulunmaktadır. Bu pazarda yerini almak isteyen girişimci sayısı da hızla artış göstermektedir. Pazarın başını çeken hepimizin de bildiği gibi Amazon şirketidir. Amazon kullanıcılarına sürekli yeni iş modelleri sunarak kullanıcıların satışlarını kolaylaştırıyor. Amazon FBA’da bunlardan birisi. Amazon FBA (Fulfilled by Amazon) modeli kendi ürettiğiniz veya farklı ülkelerden satın aldığınız ürünleri Amazon’un depolarına göndererek satışlarınızı Amazon’un depolarından kolayca yapmanızı sağlamaktadır.  Bu sayede hem alıcılar için hem de satıcılar için büyük kolaylık sağlanmaktadır. Burada asıl önemli olan konu ise ürünlerin Amazon deposuna doğru bir şekilde gönderiminin sağlanmasıdır. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Amazon depolarında tanımlama sistemi barkod ile yapılmaktadır. Gönderdiğiniz ürünün Amazon yetkilileri tarafından tanınması için barkodlu olması gerekmektedir. Barkodları satıcı merkezi (seller center ) kısmından bulabilirsiniz.

Amazon barkodlama işlemini farklı şekillerde yapabilirsiniz. Bunlar;

  • Her ürününüzün üzerine barkodlarının yapıştırılması şeklinde yapabilirsiniz.
  • Eğer zamanınız yoksa Amazon sizin yerinize barkodlama işlemini ürün başı 0,20 cent karşılığında yapmaktadır.
  • Maliyeti ucuz olsun diye farklı bir ülkede ürettirdim veya farklı bir ülkeden satın aldım diyorsanız aldığınız veya ürettirdiğiniz satıcı ile konuşup barkodlarını onun yapıştırmasını isteyebilirsiniz. Bu seçim biraz riskli olabilir. Üretici sizin ürününüzü hangi platformda ne kadar fiyata sattığınızı öğrenip size rakip olabilir.
  • Son olarak eğer belli bir markanın ürününü satıyorsanız barkodsuz, karışık envanter olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde ürünlerinize barkod yapıştırmanız gerekmeyecektir. Bu tarz ürünlerin barkodlamasını Amazon depolarına girdikten sonra Amazon çalışanları tarafından ücretsiz olarak yapılacaktır. Bu şekilde bir gönderim yapıyorsanız ürünleriniz, aynı ürünü satan diğer satıcıların ürünleriyle değişimli olarak satılacak ve müşterilere daha hızlı gönderilecektir.

Barkodları yazıcıdan çıkartırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Bunlar;

  • Lazer yazıcı kullanın. Mürekkepli yazıcı kullanmaktan kaçının. Mürekkepli barkodlar solma ve yıpranmaya meyillidir.
  • Kaliteli kağıt kullanımına özen gösterin.
  • Yazdırdıktan sonra barkodların okunur olduğunu çeşitli uygulamalardan kontrol edebilirsiniz.

 

Yurtdışı Kargo Takibi

Navlungo olarak ülkemizde Amazon gibi çeşitli sitelerde e-ticaret yapan kullanıcılara kargolama süreçlerinde hızlı, ekonomik, pratik ve izlenebilir çözümler sağlıyoruz. Amacımız ülke ihracatına katkı sağlayacak çözümler sunarak ülkemizdeki girişimcilerin yaşadıkları en büyük sorunlardan biri olan kargolama sorunlarının en optimum şekilde gerçekleşmesini sağlamak ve girişimcilerimize kargolama süreçlerinde yardımcı olmaktır.

Daha fazla Navlungo içeriğine ulaşmak için:

https://bit.ly/3kJBlOu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir