Almanya’ya satış yapan e-ihracatçıları ilgilendiren Almanya Ambalaj Yasası değişikliği kapsamındaki tüm konuları blog içeriğimizde anlattık.

1 Ocak 2019’da Almanya’nın VerpackG (Ambalaj Yasası) yürürlüğe girmişti. Son 3 senedir yürürlükte olan Almanya ambalaj yasası için 2021 senesinde yapılan görüşmeler finalize edildi ve yasanın en güncel halinin 3 Temmuz 2022 tarihinde yürürlüğe girmesi kararlaştırıldı. Bu ambalaj yasası, paketlemede kullanılan ambalaj malzemelerinin (karton kutu, bant, balonlu naylon ambalajlar) yeniden kullanılmasını, hatta geri dönüştürülmesini teşvik ediyor. Almanya’ya satış yapan bütün satıcıları ve e-ticaret mağazalarını etkileyecek olan yeni yasanın neleri etkileyebileceğini bu yazımızda derledik.

Lucid sistemine kayıt olmayı size adım adım anlattık, dokumana ulaşmak için yazımızın sonundaki formu doldurabilirsiniz.

Ambalaj Yasası Kimler İçin Geçerlidir?

Ambalaj/paketleme yasası, Almanya’ya satış yapan bütün yerel ve uluslararası satıcıları ve e-ticaret mağazalarını etkilemektedir. Bireysel veya genel kullanım amaçlı paketlemelerde kullanılan bütün malzemeler (askılı etiketler, torbalar, kutular ve kartonlar) ve nakliyede kullanılan malzemelerin büyük bir bölümü (zarf, kutu, ambalaj) dahil olmak üzere, genele vurulduğunda kullanımından sonra atık olarak kullanılabilecek ambalajların çoğunluğunu kapsayan ürünler için geçerlidir. Bu yasa değişikliğinden sonra, uygun olabilecek ambalajlar arasına kartonlar, cam ambalaj ve kaplamalar, alüminyum ambalajlar, doğal malzemeler, plastik ve karbon kompozit malzemeler ve daha fazlası eklenmiştir.

Ambalaj Yasası nezdinde, kullanılan bu ambalajlar ilk kez Alman pazarında ticari faaliyet sebebiyle “dolaşıma” açıldığında, yeni ambalajın “yerleştirilmesi” olarak kabul görür ve Almanya Paketleme Kayıt Merkezi (ZSVR) tarafından yürütülen LUCID Ambalaj Kaydı’nda muhasebeleştirilip yasallaştırılmalıdır.

Ambalaj Yasası Değişikliğinden Sonra Almanya’daki E-Ticaret Alıcılarına Satış Yapmanın Gereklilikleri Nelerdir?

Almanya’daki Ambalaj Yasası değişikliği, e-ticaret satıcılarının satış yapma yükümlülüklerini büyük ölçüde değiştirecektir. 1 Temmuz 2022 tarihinden sonra, Almanya’da satış yapmak için şu adımları izlemek gerekecektir:

LUCID’e kaydolun:

İnternet üzerinde Almanya’ya satış yapan herkesin LUCID Packaging Register’a kayıt yaptırması gerekecektir. Almanya’daki herhangi bir alıcıdan tek bir sipariş bile alsanız, bu sisteme kayıt olmanız ve bunu bildirmeniz gerekmektedir. 1 Temmuz 2022’den önce bu kaydın tamamlanması çok önemlidir. Lucid sistemine adım adım kayıt olma dokumana ulaşmak için yazımızın sonundaki formu doldurabilirsiniz.

Alıcılarınızı iade ve geri dönüştürme seçenekleri konusunda bilgilendirin:

Yeni Almanya ambalaj yasası değişikliği yasası ayrıca satıcıların alıcılara iade ve geri dönüştürme seçenekleri hakkında bilgi vermesini gerektirmektedir. Bu bilgileri, satış yaptığınız pazar yerindeki mağazanızda bir mesaj olarak yayınlayabilirsiniz. Ekstra bilgi almak için LUCID internet sitesini ziyaret edebilir veya hukuki danışmanlık alabilirsiniz.

LUCID kimlik numaranızı satış yaptığınız pazar yerine kaydedin:

Pazar yerlerinin büyük çoğunluğu, Almanya’ya satış yapan mağazalar ve satıcılar için bu kimlik numarasını talep etmektedir. Eğer bugün talep etmiyorsa, emin olun yarın edecektir. Ondan dolayı kaydınızı hemen oluşturup kimlik numaranızı kayıt altına almanız büyük önem taşımaktadır.

LUCID’e Kayıt Olmamanın Sonuçları Neler Olabilir?

Almanya’ya satış yapan herhangi bir satıcının LUCID sistemine kayıt olmaması durumunda satıcı, en iyi ihtimalle yazılı uyarı ile geçiştirilebilir. Bu duurmda oluşabilecek en kötü ihtimal ise, €200.000’ya kadar çıkabilecek para cezaları ile karşı karşıya gelmektir. LUCID kaydı ücretsizdir ve paketleme/ambalaj “üreticisi” olarak kabul edilen her kuruluş bireysel olarak kayıt olmalıdır. Detaylı bilgi almak ve kayıt olmak için LUCID’i ziyaret edebilirsiniz.

LUCID kaydı, birincil Paketleme Yasası gereksinimlerinden biri olsa da satıcıların bilmesi gereken ek gereksinimler bulunmaktadır:

İkili Sisteme Katılım: İkili Sistem ortağı, ambalaj malzemeleriniz için lisans ücreti ödediğiniz üçüncü parti şirketlere denir. Bu şirketler, ürünleri paketlemede kullandığınız malzemelerin veya ambalajlarının toplanması ve piyasaya geri kazanılmasıyla ilgilenirler.

İkili Sistem ortağı kullanmak, ambalaj kaydınızı dosyalamanızı ve piyasaya sürdüğünüz ambalajın toplam ağırlığını ve kullanılan malzeme türünü yıllık olarak raporlamayı içerir. Sisteme raporlanan miktarlar, aynı olmak kaydıyla en az yılda bir kez LUCID aracılığıyla Merkezi Ajans’a bildirilmelidir.

Tamlık Beyanı: Satıcıların piyasaya sürdüğü ambalaj miktarlarına bağlı olarak, yıllık eksiksizlik beyanı ibraz etmek için ek bir gereksinim mevcuttur. Bu gereksinime ancak 80 tondan fazla camdan, 50 tondan fazla kağıt, karton veya kartondan veya 30 tondan fazla bunlardan farklı bir malzemeden yapılmış zorunlu katılımlı ambalajı piyasaya sürdüğünüz takdirde uymanız gerekir.

Almanya’da Satış Yapmak İçin Çözüm Ortaklarınız Mevcut

Bütün bilgileri edindikten sonra, Almanya’da satış yapmaya artık hazırsınız. Satış yaparken doğru bir çözüm ortağına ihtiyacınız vardır. Entegre taşımacılığı bir üst seviyey taşımak için paylaşları ile ortak projeler geliştiren Navlungo olarak, ürünlerinizi hızlı ve güvenli şekilde Dünya’nın her yerine kargolayabilirsiniz Doğru analizlerden sonra ürünlerinizi satmaya başlayıp, hacimlerinizi arttırdıkça bir yerden sonra Amazon’un depolama sistemini kullanan satıcılar, zamanla Amazon’un depolama fiyatlarından şikayetçi olup, 3. Parti ara depo hizmetlerini kullanmaya başlıyorlar. Park Palet olarak da, 18 farklı bölgede, 200’den fazla depoyla Türkiye’nin en büyük depo ağı olarak hizmet veriyoruz. Bütün Amazon satıcılarına ve diğer pazar yerlerinde satış yapan bütün herkese, satış yapma metodu fark etmeksizin, istenilen anda, istenilen yerde, istenildiği kadar depolama hizmeti sunuyoruz.

Yorum Yaz