Navlungo'ya Git

Türkiye’den Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?

6 dakikalık okuma

Etsy’de satış yapmak hakkında neler biliyorsunuz? Etsy komisyon oranları, kargo işlemleri, yasaklı ürünler ve daha fazlasını blog yazımızda derledik.

Yaklaşık 4 milyon aktif satıcısı ve 70 milyondan fazla alıcısı bulunan Etsy, zamanla dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri olmuştur. Etsy’de satış yapmak, döviz getirisi ile birlikte müşteri kazancını, portföyünü ve potansiyelini arttırmak gibi büyük avantajlara sahiptir. Türkiye’den Etsy platformu üzerinde satış yapmak zannedildiğinden daha kolay bir işlemdir.

Bu bloğumuzda, çok fazla merak uyandıran ve soru sordurtan bir konu olan Türkiye’den Etsy’de satış yapmak için mağaza başvurusunda bulunma, satış yapmak için şirket kurma zorunluluğu ve bunun gibi bir çok bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Etsy’de Mağaza Başvurusu Nasıl Yapılır?

Etsy’de satış yapmak için mağaza açma zorunluluğu vardır. Mağaza başvurusu yapmak ve açmak sanıldığından daha kolay bir işlemdir. Başvuru yapmak için şu adımları izlemeniz gerekecektir:

 • Etsy ana sayfası üzerindeki “Register” kısmından yeni bir hesap oluşturun.
 • Hesabınızı oluşturduktan sonra “Sell on Etsy” seçeneğine tıklayın.
 • “Open your Etsy Shop” yazısına tıkladıktan sonra sitenin yönlendirmelerini takip edin. Tüm bilgilerinizi eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra kayıt olduğunuz email adresine bir onay emaili gelecektir. Onay emailini kabul ettikten sonra, mağaza bilgilerinizi dilediğiniz gibi sisteme girebileceksiniz.
 • Sonraki aşamada ise dükkanınızın bulunduğu ülke, geçerli para bilimi, kullanılan dil ve bazı anket soruları ile karşılaşacaksınız. Etsy’de satış yapmak için bu bilgileri eksiksiz girmeniz çok önemli. Mağazanızı Türkiye’de açacağınızı varsayarsak dil seçeneğini istediğiniz gibi seçebilirsiniz ama para birimini USD olarak işaretlemek zorunludur. Anket üzerinde sorulan “Etsy ile ne kadar ilgilenebilirsiniz?” sorusunu da yanıtladıktan sonra bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
 • Bir önceki adımları tamamladıktan sonra “Name Your Shop” aşamasında mağazanızın ismini belirlemeniz gerekmektedir.
 • Mağaza isminizi belirledikten sonra dükkanınızda satacağınız ürünleri eklemeniz gerekir. “Add A Listing” yazısına tıkladıktan sonra ürününüzün net bir fotoğrafını yükleyerek devam edebilirsiniz.
 • Ürünlerinizi yükledikten sonra, ürün bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir biçimde girmeniz gerekir.
 • Etsy’de satış yapmak için aramalarda belirgin olmanız hayli kritik. Aramalarda öne çıkmak için ürün için gireceğiniz etiket tanımlarını doğru girmelisiniz. Satış yapmak ve alıcıların ürünlerinize daha kolay ulaşabilmesi için, “Tags” kısmına ürünü almak isteyecek kişilerin yazacağı anahtar kelimeleri, “Materials” kısmına ise ürünlerinizde kullandığınız malzemeleri ve malzemelerin türünü belirtmeniz kullanıcılar tarafından kolay bulunmnıza katkı sağlar.
 • Bir sonraki adımda ise, ürünün nasıl kargolanacağını belirleyeceksiniz. “By itself” seçeneğinde, ürünü tek olarak kargoluyorsunuz. “With Another Item” seçeneğinde ise, aynı kargoya birden fazla ürün ekleme şansına sahip oluyorsunuz.

Etsy’de Satış Yapmak için Şirket Kurmak Gerekir Mi?

Etsy’de satış yapmak için bir şirket kurma gereksinimi mevcut değildir. Etsy üzerinde bireysel satıcı olarak da satış yapabilirsiniz. Şirket kurmadan satış yapabilme opsiyonu, birçok pazar yerine nazaran Etsy için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Şirket türleri ve kurulumu hakkında detaylı bilgi arıyorsanız linkteki bloğumuza göz atabilirsiniz.

Etsy’de Vergi Mükellefiyeti Nedir?

Etsy’de mağaza kaydı yaparken herhangi bir şirket sahibi olma yükümlülüğü koyulmuyor ama, Etsy üzerinde yaptığınız her satış için fatura kesme zorunluluğu mevcuttur. 2022 senesinin Ocak ayından itibaren, yıllık geliri 240 bin Türk Lirası’nın altında bulunan bireysel satıcılar, influencerlar vb. tüzel olmayan gerçek kişilere vergi muafiyeti getirilmişti. Ancak yıllık kazancınız, bu miktarın üzerindeyse vergi mükellefi olmanız gerekmektedir.

Etsy Komisyon Oranları Nedir?

Etsy’de komisyon oranları, satılan ürüne ve kategorilere göre değişkenlik göstermektedir. Etsy’deki giderler işlem ücreti, ödeme işlem ücreti, ve reklam ücreti olarak karşımıza çıkar. Etsy üzerinde satışa sunulan her ürün için $0.20’lik bir listeleme ücreti ödersiniz. Özel bir liste oluşturmadığınız sürece, listelenen ürün satılsa da satılmasa da sizden bir listeleme ücreti alınacaktır. Bu durumda, yalnızca özel liste satıldığında sizden listeleme ücreti alınır.

Etsy üzerinden bir satış gerçekleştirdiğinizde, her bir listeleme için gösterdiğiniz fiyatın %6.5’i üstüne nakliye ve hediye paketi için aldığınız tutarın %6,5’i kadar bir işlem ücreti alınır.

Etsy’de yurt dışı mağazanızı açıp satışa başladıktan sonra ödemeniz gereken bütün ücretler, KDV oranları, vergi meblağları için Etsy 2022 Ücretlendirme Rehberi blog içeriğimizi de okuyabilirsiniz.

Türkiye'den Etsy'de nasıl satış yapılır?

Etsy’de Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Etsy ödeme yöntemleri, temel olarak üç ana başlık altında toplanıyor. Etsy Payments, PayPal ve diğerleri olarak bunları ayırabiliriz.

Etsy Payments: Birbirinden farklı ödeme kanallarından tek tuşla ödeme alabilmenizi sağlayan Etsy Payments, müşterinin banka ve kredi kartı, Etsy Credits, Etsy Gift Card, Sofort, PayPal, Klarna vb. farklı kanallar üzerinden satıcıya ödemesini transfer edebiliyor. Sattığınız ürünün ödemesi, bir süre Etsy’de kaldıktan sonra, “Finances” kısmından “Deposit” diyerek tanımladığınız karta alabiliyorsunuz. Ancak bu sistem, PayPal gibi şu anda ülkemizde kullanılmamaktadır.

PayPal: Etsy Payments ile beraber en çok kullanılan kanal olan Paypal, bu sisteme tanımladığınız karta Etsy satış ücretlerinizi transfer ediyor. Etsy Payments gibi satıcıya tek tuşla ödeme alabilme imkanı sunmasa da Etsy entegrasyonu bulunan Paypal, ne yazık ki yasaklandığı için ülkemizde kullanılamıyor.

Other (Diğerleri): Bu ödeme kanalında, ödeme yalnızca satıcı ve alıcı arasında karşılıklı anlaşılan bir durum haline geliyor ve Etsy ödeme konusunda 3. parti olmaktan çıkıyor. Bu da hem satıcı hem alıcı nezdinde güven sorunları, manuel ödeme yöntemleri, ekstra limit ve komisyonlar gibi dezavantajları ortaya çıkarabiliyor. Etsy Payments ve Paypal yöntemlerine kıyasla dezavantajları bulunsa da Others başlığı altından ödemeler verimli bir şekilde yapılabilmekte.

Etsy’de Kargo İşlemleri Nasıl Yapılır?

Etsy herhangi bir kargo hizmeti vermemektedir. Kargo işlemleri satıcılar tarafından belirlenmektedir. Kargo ücretlendirmesini, göndereceğiniz yer veya bölgeye göre ücretlendirmeyi alıcı üzerinden alabilir, ya da ücretsiz yapıp kendiniz karşılayabilirsiniz.

Etsy üzerinde satıcıysanız ve anlaşmış olduğunuz bir kargo firması hizmeti yoksa, Navlungo üzerinden dünyanın bütün noktalarına en uygun kargo fiyatlarını alabilir, ürünlerinizi güvenli bir biçimde alıcılarınıza ulaştırma şansına sahip olursunuz.

Üstelik Navlungo’nun sunduğu Etsy entegrasyonu sayesinde mağazanızı birkça tıkla Navlungo paneline bağlayabilirsiniz. Bu sayede Etsy mağazanıza gelen her sipariş için saniyeler içinde yurt dışı kargo teklifi alabilirsiniz.

Etsy’de Hangi Ürünleri Satabilirsiniz?

Etsy’nin odaklandığı belli başlı ürün çeşitleri vardır. Barındırdığı ürün portföyünde çoğunluğu el yapımı (handmade) ve eski (vintage) olarak adlandırılan ürünler yer alır. Odaklandığı belli bir çizgi olmasından dolayı Etsy’de belli ürünlerin satışı, her pazar yerinde olduğu gibi yapılamamaktadır. Hatta bazı ürünler de yasaklı ürünler kategorisine girmektedir.

Etsy'de hangi ürünleri satabilirsiniz?

El Yapımı Ürünler:

El yapımı ürünler mağaza sahibi veya üyesi olarak şahsınız tarafınızdan üretilen veya tasarlanan ürün çeşitleridir.

El yapımı ürünler satmayı planlıyorsanız aşağıdaki ipuçlarına bakabilirsiniz:

 • Ürünlerinizin orjinal tasarımlarını fiziksel olarak yapabilirsiniz.
 • Üretim sürecinizin detaylarını, sürecin yürümesi ve işlemesinde katkıda bulunan herkesi mağazanızın “Hakkında” kısmında detaylı bir şekilde açıklayabilirsiniz.
 • Üretim ve tedarik sürecinde bir ortak ile çalışıyorsanız detaylarını ürünlerinizi girerken belirtmeniz gerekir.
 • Sattığınız ürünlerin görselleri şahsınıza ait olmalıdır.

Vintage Ürünler:

Etsy’de satmak istediğiniz vintage ürünler 20 yıl kotasını doldurmuş olmalıdır. Etsy; vintage kategorisinde yeni, eskitilmiş veya koleksiyonluk ürünlerin satışına izin vermemektedir.

Etsy’de Satılması Yasak Olan Ürünler:

 • Alkol, tütün, uyuşturucu, uyuşturucu malzemeleri ve tıbbi uyuşturucular
 • Belirli hayvansal ürünler ve insan kalıntıları
 • Silah ve benzeri tehlikeli patlayıcı/tehlikeli ürünler
 • Nefret içeren, nefrete teşvik eden ve destekleyen ürünler
 • Üst düzey izinler gereken, yasa dışı ve yasa dışı faaliyetlere teşvik eden ürünler
 • Uluslararası satışı yasaklanmış ürünler
 • Yetişkinlere yönelik ürünler
 • Şiddet içeren, şiddete yönelten ve şiddeti destekleyen ürünler

Gelin, Güçlerimizi Birleştirelim

Etsy üzerinde mağazanızı açtınız ve satış yapmaya başladınız. Bu blog ile de Türkiye’den satış yapmayı öğrendiğinize göre, satacak olduğunuz ürünlerinizi hem depolama hem de kargolama ihtiyacı doğacaktır. Navlungo olarak, detaylı bir şekilde blog yazımızda anlattığımız Etsy entegrasyonu ile ürünlerinizi hızlı ve güvenli şekilde Dünya’nın her yerine kargolayabilirsiniz. Depolama ve fulfillment işlemleriniz için Park Palet by Navlungo ile, Dünya’nın her yerinde bulunan 250+ deposunda sabit depo ücreti ödemeden depolayabilir, dilediğiniz gibi müşterilerinize güvenli ve hızlı bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.