Navlungo'ya Git

SIKÇA SORULAN SORULAR – MİKRO İHRACAT/ETGB

1 dakikalık okuma

Mikro ihracat, ürün bedelinin 15000 Euro‘yu, ağırlığının ise 300 kilogramı geçmediği durumlarda kullanılan ihracat biçimine verilen isimdir.

Bu ihracat türü; gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden kurtararak ihracat işlemlerini daha kolay gerçekleştirilmesini sağlar. Son dönemlerde küçük işletme ve kobiler tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir.

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı) nedir?

İhracat beyannamesi açmaya gerek duyulmadan ürünlerin yurt dışı edilmesini sağlayan belgedir. Ekspres taşıyıcılar yani entegratör firmalar tarafından elektronik ortamda düzenlenir. Gümrük müşavirleri ETGB düzenleyemezler.

Mikro İhracat gümrük işlemlerinin yapılabilmesi için hangi evrakları hazırlamam gerekiyor?

Yükünüzü yurt dışına mikro ihracat ile gönderebilmeniz için aşağıda verilen belgeler istenmektedir.

  • Maliye onaylı Türkçe e-arşiv fatura ya da matbu fatura 
  • İngilizce hazırlanacak commerical (ticari) fatura gereklidir. 
  • İlk defa mikro ihracat yapacaksanız ilgili gümrük müdürlüklerinden ya da e-devlet üzerinden gümrük kaydı oluşturmalısınız.

E-arşiv faturamı ve ticari faturamı hazırlarken nelere dikkat etmem gerekir?

  • E-arşiv faturanızda KDV değeri sıfır olmalıdır. Fatura tipi istisna ya da satış olabilir. Ancak faturaya beyannameli ihracat yazılmamalıdır. E-arşiv faturada mal değerinin TL karşılığı mutlaka belirtilmelidir. Yabancı para birim karşılığı da yazılabilir.
  • Ticari fatura ise İngilizce içerikli olarak hazırlanmalıdır ve malın satış değeri ilgili döviz kuru üzerinden düzenlenmelidir.
  • Bu iki fatura üzerinde belirtilen mal değeri tutarları aynı olmalıdır. Aksi takdirde işlemlerde sıkıntı meydana gelir ve beyan açılamaz. Aynı zamanda iki belgede de kaşe ve imza olması zorunludur.

Mikro ihracat kapsamındaki malımın yurt dışına gönderimi ne zaman sağlanır?

Navlungo tarafından teslim alınan mikro ihracat gönderiniz, gümrük ihracat süreçlerine tabi olacağından ertesi iş günü yurt dışı edilir.

Limit dahilindeki her ihracatımı mikro ihracat kapsamında yurt dışına yollayabilir miyim?

Satış harici gönderiler (numune, hediye, vs) mikro ihracat yöntemi ile gönderilmemektedir. Bu gönderiler için klasik express kurye gönderimi tercih edilir. Limit dışındaki gönderiler ise bölünerek parçalı şekilde mikro ihracat yapılabilir. Mümkün değilse klasik beyannameli ihracat tercih edilmelidir.

Mikro İhracat ile çıkış yapan gönderilerim için Navlungo ‘ya ödeyeceğim gümrükleme ile ilgili bir masraf var mı?

Mikro ihracat yoluyla çıkış yapacak gönderileriniz için Navlungo‘ya kargo bedeliniz dışında bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

Mikro İhracat ile çıkış yapan gönderilerim için İhracatçılar Birliği ücreti ödeyecek miyim?

ETGB ile Mikro ihracatlarda birlik onayı gerekmediğinden, bu işlem yapılmamakta ve herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.

İhracat yaptığımı nasıl kanıtlayacağım?

ETGB evrağı ile ihracat yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz. Her mikro ihracatınız sonrasında Navlungo müşteri temsilcinize ulaşarak ETGB evrağınızı temin edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir