Parsiyel taşımacılık, uluslararası satış yapan ihracatçıların oldukça yakından bildiği bir kavramdır. Özellikle ihracata ya da yurtdışı satışa yeni başlayacak kişiler, parsiyel taşımacılık ile kargolarını uygun fiyatlara gönderebilir.

Peki parsiyel taşımacılık nedir, ne avantaj sağlar? Tüm detaylar yazımızın devamında!

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

Parsiyel taşımacılık ya da parsiyel yük taşımacılığı, farklı şirketlerin kargolarını aynı anda taşınmasını sağlayan bir taşıma yöntemidir. Bu yöntem sayesinde düşük parçalı kargo çıkaran işletmeler daha uygun fiyatlarla kargolarını gönderebilir.

Parsiyel taşımacılıkta genel amaç, aynı yere teslim edilecek olan ama bir konteyneri ya da aracı dolduramayacak kadar malı olmayan firmaları bir araya getirerek taşıma işlemini gerçekleştirmektir.

Parsiyel yük taşımacılığı İngilizce’de “daha az konteyner yükü” anlamına gelir. Bu şekilde yapılan taşımalarda her firmanın kargo maliyeti alana göre ayrı ayrı hesaplanır. Özellikle uluslararası taşımacılık anlamında maliyet ve zaman olarak sıklıkla tercih edilir.

Hava, kara, deniz ve demiryolu olmak üzere tüm taşımacılık yöntemlerinde parsiyel taşıma yöntemi kullanır. Özellikle deniz ve demiryolu sevkiyatlarında alandan kaynaklı olarak daha sık tercih edilir.

parsiyel tasimacilik nedirr

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Parsiyel taşımacılıkta önemli olan aynı güzergahta yer alan teslim noktalarının farklı gönderici ve alıcılara ait olsa da birlikte taşınmasıdır. Parsiyel taşımacılık süreçleri sırasıyla şu şekilde ilerler:

 1. Farklı müşterilerden aynı noktaya gidecek olan yükler toplanır.
 2. Alınan yükler konteyner ya da araçlara yüklenir.
 3. Mallar varış noktasına ulaşır.
 4. Mallar depoya indirilir.
 5. Tüm yükler depodan firma özelinde ayrı ayrı çıkış sağlar.

Bu sayede küçük parçalarda ürün çıkaran pek çok müşterinin kargosu uygun fiyata ulaşması gereken yere ulaşır.

Parsiyel taşımacılıkta hedeflenen, taşımacılık esnasında harcanan tüm kaynakların verimli şekilde kullanılmasıdır. Lojistik sürecinde zaman, enerji, iş gücü gibi sınırlı kaynakları doğru kullanabilmek oldukça önemli. Bu konuda parsiyelik taşımacılık yöntemi, verimi artırarak lojistik firmalarına zaman ve esneklik avantajı verebilmektedir.

Parsiyel Taşımacılık Nedir

Parsiyel Taşımacılık Türleri Nelerdir ?

Parsiyel taşımacılık 4 farklı türde yapılabilir. Bunlar:

 • Karayolu parsiyel yük taşımacılığı
 • Denizyolu parsiyel yük taşımacılığı
 • Demiryolu parsiyel yük taşımacılığı
 • Havayolu parsiyel yük taşımacılığı

Yani taşıma modlarının her birinde parsiyel taşımacılık yapılabilir. Bu yöntemler arasında en sık kullanılanlar ise denizyolu, havayolu ve demiryoludur.

Uçak, gemi ve trenlerde alan genişliği olduğu için tek firmanın yüklü bir teslimatı yok ise parsiyel taşımacılık için oldukça uygun yöntemler haline gelirler. Yükler bu yöntemlerle açık yük ve konteyner olmak üzere iki farklı şekilde taşınır. Yüklemeler liman ve demiryollarından yapılır.

Karayolu ile parsiyel yük taşımacılığında ise diğer yöntemlerin aksine yükleme kapıda ya da depoda yapılabilir. Bu yöntem diğerlerine göre daha az tercih edilse de uygun şartlarda en düşük maliyetli parsiyel taşıma yöntemidir.

parsiyel yuk nasil hesaplanir

Parsiyel Yük Nasıl Hesaplanır?

Parsiyel taşımacılığı, firmaların mallarını parça parça taşıyıp kişinin kargosuna göre fiyatlandırma yaptığı için özel bir hesaplama yöntemi kullanır. Parsiyel kargo maliyeti metreküp yani m³ ile hesaplanır. Parsiyel yük hesaplaması kargonun “en x boy x yükseklik x adet” şeklinde yapılır.

Parsiyel Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Parsiyel taşımacılık firmalara pek çok avantaj sunar. Peki bu avantajlar nelerdir?

 • Uygun maliyetli
 • Düşük sayıda ürün sevk etmek mümkün
 • Sık kargo çıkarılabilir
 • Uluslararası taşımacılıkta sık kullanılır

Komple Yük ile Parsiyel Yük Arasındaki Fark Nedir?

Komple yük ile parsiyel yük arasında çok temel bir fark vardır. Komple yük, tek bir firmanın ürünlerini toplu bir şekilde taşır. Bu yöntemde firmanın sevkiyat boyutlarının büyük olması gerekir ki maliyeti düşük olsun.

Parsiyel yükte ise pek çok firmanın ürünlerini aynı anda taşır. Bu yöntem az ürünü olan firmaların sevkiyatları için en iyi çözümdür çünkü kargo maliyetlerini komple yüke göre ciddi anlamda düşürür.

choice

Kimler Parsiyel Taşımacılığı Tercih Etmeli?

Parsiyel taşımacılık, zaman ve esneklik açısından komple yük sahibi olmayan müşteriler için avantajlı bir seçenektir. Buna ek olarak özellikle Türkiye’de fiyat açısından da en avantajlı taşıma tipi olarak gösterilebilir.

Parsiyel yüklemenin kişiler en büyük avantajı ise navlun bedelinin adet, tonaj ve ölçüye göre hesaplanmasıdır. Bu sayede küçük parçalı kargo çıkaranlar sevkiyat maliyetlerini minimuma indirirler.

KOBİ’ler, ihracata yeni başlayanlar, küçük girişimciler ve e-ticaret satıcıları bu yöntemi rahatlıkla tercih edebilir.

Yükünüzü En Uygun Fiyata Navlungo ile Taşıyın

Navlungo tek adet olan kargonuzu dahi parsiyel taşımacılık yöntemi ile en uygun fiyatları sunar. Küçük ya da büyük fark etmeksizin yurtdışı için tüm lojistik çözümlerinizi Navlungo ile gerçekleştirebilirsiniz.

Parsiyel Taşımacılık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Parsiyel taşımacılık ile ilgili kullanıcıların en sık sorduğu soru ve cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

LTL Parsiyel Ne Demek?

LTL parsiyel Less Than Truckload kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçesi ise bir kamyondan daha az yük anlamına gelir.

LCL Parsiyel Yük Nedir?

LCL, Less Container Load kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçesi daha az konteyner yükü anlamına gelir.

Yorum Yaz