Navlungo'ya Git

Parsiyel Taşımacılık Nedir?

3 dakikalık okuma

Parsiyel taşımacılık nedir?

Parsiyel taşımacılığın avantajları, dezavantajları nelerdir? Komple taşımacılığa kıyasla ne gibi kolaylıklar sunar ve ne zaman tercih edilir? Bu gibi faydalı bilgiler ve daha fazlasını blog içeriğimizde inceleyeceğiz.

Günümüzde dağıtım ağının hayatlarımızdaki önemi katlanarak artmaya devam etmektedir. Bununla birlikte lojistik sektörü hızlı bir değişim içine girmiş, gelen talepler doğrultusunda daha esnek ve çözüm odaklı bir yapıya bürünmüştür. Bu durum, göndericilerin ve alıcıların işini kolaylaştırmış, ticari faaliyetlerin menzilinin artmasını sağlamıştır.

Lojistik sektörü, taşıma modu ve türüne göre farklı şekilde sınıflandırılmaktadır. Kullanılan araç ve güzergah bakımından hava, kara, deniz ve demir yolu modlarına ayrılan taşımacılık, türlerine göre komple ve parsiyel taşımacılık olarak ikiye ayrılmaktadır. Bugünkü yazımızın konusu ise lojistik sürecini kolaylaştıran taşıma türlerinden biri olan parsiyel taşımacılık.

Parsiyel taşımacılık nedir?

Sözcük anlamı olarak bütün olmayanı ifade eden parsiyel, günümüzde lojistik sektöründe müşterilerin beklentilerine karşılık verebilmek için geliştirilen bir taşıma yöntemidir. Kısaca özetleyen bir ifadeyle parsiyel taşımacılık, farklı alıcıların yüklerini bir araya getirerek tek ve birleştirilmiş yük olarak taşınmasıdır. Parsiyel, başka bir ifadeyle parça anlamına gelirken parsiyel taşımacılık ya da parsiyel yükleme, sektör içinde pratiklik ve esneklik açısından ihtiyacı karşılamaya yönelik geliştirilmiştir. Bu yöntemle, birden fazla firmanın üretmiş olduğu mallar, farklı aracılara doğru yola koyulurken aynı taşıma aracıyla taşınabilmekte.

Parsiyel taşımacılık nasıl yapılır ve avantajları nelerdir?

Parsiyel taşımacılık, taşıma modu (hava yolu, kara yolu, deniz yolu ya da demir yolu) ya da taşıma aracı (konteyner, tır, vagon, uçak vs) fark etmeksizin yapılabilmektedir. Önemli olan nokta, aynı güzergahta yer alan teslim noktalarının farklı gönderici ve alıcılara ait olsa da akıllı bir şekilde planlanarak taşınmasıdır. Burada hedeflenen, taşımacılık esnasında harcanan tüm kaynakların verimli şekilde kullanılmasıdır. Lojistik sürecinde zaman, enerji, iş gücü gibi sınırlı kaynakları doğru kullanabilmek oldukça önemli. Bu konuda bu taşımacılık yöntemi, verimi arttırarak lojistik firmalarına zaman ve esneklik avantajı verebilmektedir. 

Komple yük ile parsiyel yük arasındaki fark nedir?

Parsiyel taşımacılığın kullanım alanı genellikle firmaya ait ürünün komple taşımacılık yapılmasına uygun olmadığı noktalardır. Tek bir firmaya ait yükün bir taşıma aracını doldurabiliyor olması o ürünün komple taşımacılığa uygun ve yükün komple yük olduğu anlamına gelir. Taşıma talebi olan müşterinin ürünleri, bu şartları sağlayamadığı noktalarda parçalı taşımacılık hizmeti ile taşınabilmektedir.

Parsiyel taşımacılık hangi durumlarda tercih edilir?

Parsiyel taşımacılık ya da parsiyel sevkiyat, yukarıda belirtildiği üzere zaman ve esneklik açısından komple yük sahibi olmayan müşteriler için avantajlı bir seçenektir. Buna ek olarak özellikle Türkiye’de fiyat açısından da en avantajlı taşıma tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Çevre ülkelere baktığımızda Fransa’da parsiyel taşımacılığın da oldukça revaçta olduğunu gözlemlemek mümkün. Keza, Almanya için de parsiyel sevkiyat oldukça cazip bir seçenek haline gelmekte. Parsiyel yükleme özelliklerinden biri de navlun bedelinin adet, tonaj ve ölçüye göre hesaplanması. Buna göre, parsiyel sevkiyat fiyatı komple araç kiralama ile karşılaştırıldığında daha az maliyetli bir tablo sunuyor.

Navlungo’da her türlü lojistik faaliyetlerine en akıllı çözümü bulmak için çalışıyoruz. Yazıda bahsetmiş olduğumuz parsiyel ya da diğer tüm taşımacılık talepleriniz için bizlere kolayca ulaşabilir, hızlı ve pratik çözüm önerileri alabilirsiniz. Tüm talepleriniz için uzman ekibimiz sizlere seve seve yardımcı olacaktır.

E-ihracat yoluyla yurt dışına kargo gönderimi yapıyorsanız sizin için rehber niteliğinde blog içeriğimizi okuyarak kargo ve lojistik süreçlerinizde fayda ve çözüm odaklı destek alabilirsiniz:
Yurt Dışına Kargo Gönderimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.