Navlungo'ya Git

NAVLUN NEDİR? NAVLUN NASIL HESAPLANIR?

1 dakikalık okuma

“Navlun” ne anlama gelir?

Navlun, Türk Dil Kurumu tarafından “bir yerden başka yere ulaştırılmak için gemiye alınan eşyanın bütünü” ve “taşıyıcı tarafından gemisinde taşınacak yük için istenen ücret” şeklinde tanımlanmıştır. Navlun için deniz yolu taşımacılığı ve taşıma ücreti denilmesi de mümkündür. Sonuç olarak yükü taşıyacak tarafın talep ettiği ücrete navlun denilmektedir. Navlun deniz yolu, hava yolu, kara yolu ve multimodal taşımacılıkta kullanılmaktadır.

Nasıl Navlun Teklifi Alınır?

Navlun bedeli, gemi ekipmanı ve taşıma kapasitesine göre farklı fiyatlarda belirlenmektedir. Bu nedenle aynı boyutlardaki yük için gemilerin farklı bir navlun fiyatı olabilir. Aynı hacme sahip hafif yükler için çok daha uygun fiyat alınırken bu durum değişebilmektedir.

Sürekliliği Olan İşler İçin Navlun Bedeli Nedir?

Navlun teklifi almada süreklilik önemlidir. Sürekliliği olan işlerde uygun fiyatlarda navlun teklifi alınabilmektedir. Eğer düzenli aralıklarla yükleme ihtiyacınız olacak ise bunun için farklı teklifler alabilmeniz mümkündür.

Deniz Yolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Gemi navlun fiyatları oldukça uygundur. Gemi taşımacılığının yaygınlaşması fiyat düşüşlerinin en önemli sebebidir. Gemi, taşınacak ürün ve müşteri arzına göre fiyat değişiklik göstermektedir. Gümrük süreci hava ve kara yolu taşımacılığında önemli olduğu kadar deniz yolu taşımacılığında da oldukça önemlidir. Titizlik, deniz taşımacılığında yüksek tonaj ve miktarlarda taşıma yapıldığı için ön plandadır.

Hava Yolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Firmalar öncelikle hacimsel ağırlığı hesaplamalıdır. Ağırlık ve desi navlun fiyatının belirlenmesinde ve en doğru şekilde hesaplanmasında önemli bir yer edinmektedir. Hacimsel ağırlık belirlendikten ve taşınacak ürün taşımacılığa uygun olup olmadığı araştırıldıktan sonra firmalar uygun fiyat tekliflerini sunmaktadır.

Kara Yolu Taşımacılığı Navlun Hesaplaması

Esneklik ve geniş alanları sebebiyle kara yolu taşımacılığı sık tercih edilen bir taşıma türüdür. Navlun hesaplaması yapılırken komple yük ve parsiyel yük taşımacılığı bağımsız biçimde incelenmektedir. Komple yük, mesafe ve piyasa koşullarına bağlı olarak hesaplanır. Parsiyel yük taşımacılığında ise yükün hacimsel ağırlığı belirlendikten sonra navlun fiyatlandırmasında uygulanacak ağırlık hesaplanır.

İlginizi çekebilir: “Navlun Fiyatları Yükselişte, Konteyner Bulmak Zorlaşıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir