Navlungo'ya Git

Mikro İhracat Nedir? Nasıl Yapılır? Navlungo Mikro İhracat Rehberi

11 dakikalık okuma

Kimler mikro ihracat yapabilir? Mikro ihracat için gereken belgeler nelerdir? Sunduğu avantajlar ve kolaylıklar nelerdir? Hepsi bloğumuzda.

Mikro ihracat; küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, kendi ürünlerini üreterek gelir elde eden bireysel satıcıların yeni pazarlar keşfetmek ve işletmelerini büyütmek amacıyla yurt dışına satış için son yıllarda sıklıkla tercih ettiği bir satış işlemidir. Ürün bedelinin 15.000 Euro’yu, brüt ağırlığının ise 300 kilogramı geçmediği siparişleri kapsayan bir ihracat türü olan mikro ihracatta, gümrük müşavirliği hizmetine gerek duyulmaması bu hizmeti hayli cazip hale getiriyor.

Bu içeriğimizde mikro ihracatın kapsamını, avantajlarını, ondan nasıl faydalanılacağını anlatarak Navlungo ile yapılan mikro ihracat gönderilerinde Navlungo’nun sağladığı kolaylıkları aktaracağız. Hazırsanız sıcak içeceğinizi alıp en rahat koltuğunuza yerleşebilirsiniz 🙂

Mikro İhracat Nedir?

Yazının girişinde de bahsettiğimiz gibi mikro ihracat, ürünün fatura bedelinin 15.000 Euro’yu, brüt ağırlığının ise 300 kilogramı aşmadığı siparişlerde geçerli bir ihracat türüdür. Mikro ihracat sayesinde işletmeler, gümrük işlemlerinden doğan masraf ve prosedürlerden muaf olarak bütün süreçleri daha kolay, hızlı ve tamamen elektronik ortamda gerçekleştirebilirler.

Mikro İhracatın Geleneksel İhracattan Farkı

Mikro ihracat, geleneksel ihracatın belirli limitlerde gerçekleşen halidir ve belirli konularda geleneksel ihracattan ayrılır:

 • Geleneksel ihracat, gümrük müşavirliği hizmetlerini de kapsar ancak mikro ihracat tamamen elektronik ortamda gerçekleşir ve gümrük müşavirliği hizmeti veren bir firmayla çalışmayı gerektirmez.
 • Geleneksel ihracatın aksine mikro ihracatta İhracatçılar Birliğine kayıt oluşturmak gerekmez.
 • Geleneksel ihracat daha maliyetli bir ihracat tipiyken mikro ihracatta çok fazla zaman ve maliyet tasarrufu sağlanır.

Mikro İhracat Nasıl Yapılır?

Mikro ihracatı açıkladığımız paragrafta mikro ihracatın sınırlı bir ihracat modeli olduğunu ve 2022 yılı için mikro ihracat sınırının 300 kilogram ağırlığı ve 15.000 Euro fatura değeri olduğunu belirtmiştik. Taşıması yapılacak ürünlerin bu sınırları aşmıyor olması gerekir. Elbette bu sınırlar kapsamında yer alsa bile her ürün mikro ihracat kapsamında taşınamaz. İhracı yasak olan ürünler haricindeki bütün ürünler ETGB düzenlenerek mikro ihracat kapsamında yurt dışına sevk edilebilir.

Mikro ihracat modelinde gümrük müşavirine ihtiyaç duyulmadığı için klasik ihracata kıyasla süreçleri daha hızlı ve belge trafiğinde boğulmadan ilerletirsiniz. E-ticaret yapıyorsanız Navlungo’nun akıllı panelini kullanarak mikro ihracata adım atabilirsiniz. Mikro ihracat kapsamında Navlungo üzerinden yaptığınız ürün gönderimleri için proformanız panel üzerinde otomatik olarak oluşturulur. ETGB için sizin taşıyıcı firmaya başvuru yapmanıza gerek kalmaz, ilettiğiniz e-arşiv faturasıyla birlikte Navlungo, taşıyıcı firmadan ETGB beyanını talep eder ve elektronik ortamdan en geç iki hafta içinde size iletir.

Mikro İhracat Yapabilmek İçin Ne Gerekir?

Mikro ihracat kapsamında ticaret yapabilmek için ilk olarak fatura kesebileceğiniz bir şirketinizin olması ve bu şirketin gümrük mükellef kaydının yapılmış olması gerekir. Şahıs şirketi sahiplerinin e-devlet üzerinden, limited ve anonim şirket sahiplerinin ise en yakın gümrük müdürlüğüne başvurarak gümrük mükellef kaydını yaptırması mikro ihracat yapabilmek için zorunludur.

Şahıs Şirketleri İçin Gümrük Mükellef Kaydı Nasıl Yapılır?

Şahıs şirketi sahipleri e-devlet platformu üzerinden kolaylıkla gümrük mükellef kaydını yaptırabilir. Aşama aşama bahsedecek olursak,

 • www.e-devlet.gov.tr üzerinden “Gümrük İşlemleri İçin Mükellef Kaydı Başvurusu” bölümünü aratın ve ekrana gidin.
 • Karşınıza gelen ekranda ‘’Ticaret Bakanlığı Gümrük İşlemleri İçin Mükellef Kaydı Başvurusu’’ tıklayın.
 • Açılan sayfada bilgileriniz otomatik olarak gelecektir, “Kaydet” tuşuna basmanız yeterli. Gümrük mükellef kaydınızı oluşturdunuz.

Limited ve Anonim Şirketler İçin Gümrük Mükellef Kaydı Nasıl Yapılır?

Limited veya anonim şirket sahiplerinin gümrük mükellef kaydı talep edebilmesi için öncelikle belirli belgeleri toplayıp aşağıdaki örnekteki gibi bir dilekçe yazarak en yakın şehir gümrük müdürlüğüne iletmesi gerekir.

Gümrük mükellef kaydı için gereken belgeler:

 • İmza sirküleri
 • Vergi levhası
 • Ticari Sicil Belgesi
 • Şirket yetkilisi kimlik fotokopisi

Gümrük mükellef kaydı için dilekçe örneği:

…………………………………… Gümrük Müdürlüğüne,

 …………….. vergi dairesine bağlı …………. vergi numaralı ………………… adlı firmamın mikro ihracat ile ETGB kapsamında gümrük mükellef kaydının yapılmasını rica ederim.

Ad Soyad

Kaşe İmza

Mikro İhracat Yapabilmek İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Klasik ihracata kıyasla belge yönünden kolaylıkları olsa da mikro ihracat yapabilmek için de birtakım belgelerin temin edilmesi gerekir. Bunları aşağıdaki gibi listeleyebiliriz:

 • ETGB beyanı
 • E-arşiv faturası (kaşeli, imzalı)
 • Proforma (commercial invoice)

ETGB Beyanı Nedir? 

Mikro ihracat ile yurt dışına satışı yapılan bedelli ihracatlar için gereken bir belgedir. ETGB beyanı edinebilmek için gönderinizi gerçekleştirecek olan taşıyıcı firmadan belgeyi talep etmeniz gerekir. Bunun üzerine taşıyıcı firma ETGB belgesini hazırlayıp e-mail üzerinden sizinle paylaşır.

E-Arşiv Faturası ya da Mikro İhracat Faturası Nedir? Mikro İhracat Faturası Nasıl Kesilir?

E-arşiv fatura ya da daha sık kullanılan adıyla mikro ihracat faturası, mikro ihracat yapabilmek için gönderilen ürünlere kesilen faturadır. E-fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerin nihai tüketicilere mal teslimi ya da hizmet iletimi karşılığında elektronik ortamda düzenlediği ve ilettiği bir belgedir.

E-arşiv faturası mutlaka Türkçe açıklamalı, KDV’siz, imzalı ve kaşeli şekilde düzenlenmelidir. Ayrıca içinde GTİP numarası yer almalıdır.

Detaylı e-arşiv faturası oluşturabilmek için ilgili içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Aşağıda ilettiğimiz örnek e-arşiv faturasını inceleyebilirsiniz:

Proforma Nedir?

Ticaret işlemlerinde proforma, gönderilen ürünün kimliği niteliğindedir. Gönderici, alıcı bilgileri, gönderilen ürüne ait açıklama, gönderim nedeni proforma içinde eksiksiz yer almalıdır. Proforma hazırlama konusunda daha detaylı bilgi için ilgili içeriğimize başvurabilirsiniz.

Türkiye İçin İhracı Yasak Olan Ürünler Nelerdir?

 • Sığla (liquidambar orientalis)
 • Hint keneviri
 • Tütün tohumu ve fidesi
 • Kültür ve tabiat varlıkları (eski eserler)
 • Odun
 • Ceviz, dut, kiraz, armut, erik, porsuk, dışbudak, karaağaç ve ıhlamur adlı ağaç türlerinin kütük, tomruk, kereste, kalas ve taslak olarak ihracı 
 • Salep (toz, tablet ve her türlü formda)
 • Datça hurması (Phoenix theophrasti crenter)
 • İhracı ön izne bağlı mallar listesinde yer alan türler hariç bütün av ve yaban hayvanları (canlı ve cansız olarak ve tanınabilir en küçük parçaları ile bunlardan mamul konfeksiyon)
 • Yalankoz (pterocarya carpinifolia)
 • Doğadan toplanan doğal çiçek soğanları
 • Zeytin (tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesi’nde yayımlanmış olan çeşitlerinin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları hariç), incir (tescili yapılmış ve Milli Çeşit Listesi’nde yayımlanmış olan çeşitlerinin yurt içinde sertifikalandırılmış olanları hariç), fındık, antep fıstığı, asma (sultani çekirdeksiz) fidanları

Mikro İhracatın Avantajları Nelerdir?

Küçük ve orta büyüklükteki on binlerce firmanın yurt dışına açılmasına olanak tanıyan mikro ihracat iş modeli çok sayıda kolaylık ve avantaj sunar. Bunları aşağıda madde madde inceleyelim:

 • Küçük boyutlu ve düşük ağırlıklı ürünlerin yurt dışına satışını kolaylaştırır.
 • Gümrük müşavirliği hizmet bedeli, çıkış ambar ücreti gibi masrafları yoktur.
 • Noter tasdikli vekaletname gerektirmez.
 • Beyanname arşivlenmesine ve vekaletnameye gerek yoktur, bütün belge ve bilgiler elektronik ortamda yönetilir.
 • İhracatı yapan firmaların gönderilerden KDV iadesi almasını sağlar.
 • İhracatçı Birliği onayı aranmaz.
 • Gümrük işlemleri hızlı ve kolaylıkla halledilir.

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) Nedir?

Mikro ihracat iş modeli ile yurt dışına gönderim yapabilmek için ETGB belgesine ihtiyaç duyulur. ETGB belgesi, hızlı kargo taşımacılığıyla gelen ve giden ürünlerin gümrük işlemlerinde kullanılan, ihracat beyannamesine ihtiyaç duyulmadan dijital ortamda düzenlenen bir belgedir.

Beyanı, alıcı ve göndericiler adına yetkilendirilmiş taşıyıcı firmalar yapar. ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) uygulamasıyla birlikte mikro ölçekte ihracat yapan ihracatçıların gümrük beyan ve müşavirlik maliyetleri azaltılarak ihracat yapmaları ve vergi iadesi almaları sağlanır.

UPS, FedEx, TNT ve DHL gibi uluslararası kargo taşımacılığı yapan firmalar, ithalat ve ihracat işlemleri için ETGB verme yetkisine sahiptir. Navlungo panelinden hızlıca gönderi talimatı oluştururken ETGB İhracat Bilgi Formu ve Commercial Invoice (Proforma) arka planda otomatik olarak oluşur. Bu belgelerin çıktısını alınarak Mikro İhracat kapsamında kolaylıkla ürünlerin çıkışı gerçekleştirilir.

Aşağıda örnek ETGB belgesini inceleyebilirsiniz:

Mikro İhracatta KDV İadesi Nasıl Alınır?

Mikro ihracatın küçük işletmeler için en önemli fırsatlarından biri ihracatçıya sunulan vergi muafiyeti avantajı. Vergi muafiyetinden yararlanabilmek için gönderiyi gerçekleştiren ihracatçı firmanın talebi üzerine ETGB Belgesi, gönderiyi gerçekleştiren taşıyıcı kargo firmaları tarafından düzenlenir ve ihracatçıya iletilir. KDV iadesi alabilmek için ETGB belgenizin Gümrük Müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanması ve VEDOP (Vergi Daireleri Otomasyon Projesi) sistemine aktarılması gerekir. Akabinde Ticaret Bakanlığının sitesinde beyanname sorgulama alanında ETGB’yi işaretleyerek beyanname numarasını girmeniz ve karşınıza çıkan ekranın çıktısını almanız gerekir. Bu çıktıyı vergi dairesine ibraz ederek KDV iadesi talebinde bulunabilirsiniz.

Ürünün GTİP Kodu Nedir? GTIP Kodu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dünyanın farklı yerlerinde üretilip uluslararası ticarette dolaşıma giren ürünlerin detaylı bilgilerinin yer aldığı listeye ulaşmak için kullanılan 12 haneli kod, ürünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunu, kısa adıyla GTIP kodunu verir.

İhracını yapacağınız ürünlerin GTIP kodunu öğrenmek için Ticaret Bakanlığının Tarife Arama Motoru ekranına gelip ürün adınızı yazarak GTIP kodunuzu bulabilirsiniz.

Navlungo ile ETGB Beyanı Nasıl Oluşturulur?

ETGB belgesini Navlungo da sizin yerinize taşıyıcı firmadan talep edebilir. Bunun için Navlungo paneli üzerinden gönderi türünü “mikro ihracat” olarak seçip teklifinizi oluşturduktan sonra e-arşiv faturanızı iletmeniz gerekir. Akabinde taşıyıcı firmadan istenen ETGB beyanı, Navlungo tarafından size iletir.

Proforma ve ETGB ihracat bilgi formu Navlungo sistemi üzerinde otomatik olarak hazırlanır. Yalnızca e-arşiv faturanızı sisteme sizin yüklemeniz gerekir. Proforma bedeli kadar KDV’siz, Türkçe şekilde hazırladığınız e-arşiv faturanızı kaşeli imzalı bir şekilde sisteme yükleyebilirsiniz.

Belgelerinizle birlikte ürünlerin depomuza gönderimini sağladığınızda depo personelimiz proforma, ETGB ihracat bilgi formu ve faturanızın çıktısını alır ve çıkış işlemini gerçekleştirir.

Navlungo ile Mikro İhracatınızı Kolaylıkla Nasıl Planlarsınız?

Navlungo üzerinden yurt dışı kargo teklifinizi alıp operasyonu başlattıktan sonra başlattıktan sonra Proforma ve ETGB İhracat Bilgi Formu arka planda otomatik olarak hazırlanıyor. “Sevkiyatlarım” bölümünde ilgili gönderinin içine girerek belgeleri bilgisayarınıza indirip çıktılarını alabilirsiniz. Bunun yanında bir de sizin keseceğiniz e-arşiv faturasına ihtiyacımız var. E-arşiv faturası; KDV’siz şekilde, Türkçe, ürünlerin TL ve Döviz karşılıkları görünür olacak şekilde hazırlanmalıdır. Açıklamalar kısmında GTİP kodu, ürün menşei ve faturanın kesildiği günün döviz kuru gibi bilgiler yer almalıdır.

Belgeleriniz tamamlandıktan sonra gönderinizi, kaşeli & imzalı e-arşiv faturası, proforma ve ETGB beyanınız ile birlikte adresinize gelen kuryeye teslim edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.