Navlungo'ya Git

Mikro İhracat Kapsamında Kara Yolu ETGB’li Gönderim

2 dakikalık okuma

Ticaretinizi yaptığınız ürünü kara yolu ETGB’li olarak göndermek ister misiniz?

Yurt dışına e-ticaret gerçekleştiren satıcılar, Mikro İhracatın kolaylıklarından sıklıkla faydalanmaktadır. Buna ETGB’li gönderim de denilmektedir. Navlungo üzerinden gerek express hava kargo taşımacılığında gerekse kara yolu taşımacılığında kolaylıkla ETGB’li gönderim yapabilirsiniz. Her iki taşıma yöntemi için de prosedür işleyişi ve süreç tamamen aynıdır. Bu yazımızda, express hava kargo ETGB’li gönderim yönteminden daha az bilinen kara yolu ETGB’li gönderim’den bahsedeceğiz.  Kara yolu Mikro İhracat’ı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Mikro İhracat nedir?

Tek seferde gönderilecek bir kargonun, toplam ağırlığı 300 kilogramı ve mal bedeli 15.000 Euro’yu aşmadığı durumlarda kullanılan ihracat biçimidir. Mikro İhracat sınırı  300 kg, 15000 Euro’dur. Gümrük işlemlerini es geçerek ihracatınıza hız katabilir, üstelik KDV iadesi alarak kolaylıkla Mikro İhracat gerçekleştirebilirsiniz.  Mikro ihracat hakkında detaylı bilgiye SIKÇA SORULAN SORULAR – MİKRO İHRACAT/ETGB yazımızdan ulaşabilirsiniz. Navlungo’da,  iki adet faturaya sahip olarak Mikro İhracat gerçekleştirebilirsiniz. Birincisi, Navlungo sistemi üzerinden oluşturulan proforma fatura/konşimento’dur. İkincisi ise e-arşiv faturadır. E-arşiv hakkındaki detaylı bilgiye, Mikro İhracat İşlemleri İçin E-Arşiv Fatura Düzenleme Süreci yazımızdan ulaşabilirsiniz.

ETGB Nedir?

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi, ihracat beyannamesine ihtiyaç duyulmadan dijital ortamda düzenlenebilen belgedir. Yurt dışı edilen ürünün mikro ihracat kapsamında çıktığını belirtmektedir. ETGB belgesinin, İhracat sonrası ilgili makamlara sunulması gerekmektedir. ihracat gerçekleştikten sonra ilk olarak, kargo firmaları tarafından ihracatçıya ETGB belgesi iletilmektedir. Sonrasında ihracatçı, içerisinde bulunan ETGB sorgulama numarasını muhasebecisine ileterek KDV iadesi başvurusunda bulunabilmektedir.

Express hava kargo ve Kara yolu taşıma arasındaki farklar nelerdir?

Ürününüz, kara yolu taşıma yöntemiyle 10-15 gün gibi ortalama bir sürede teslim edilmektedir. Express hava kargo taşımasında ise 2-4 iş günü gibi daha kısa bir sürede teslim edilmektedir. Express kargo, yüksek maliyetlerle karşılaşılan taşıma yöntemiyken, kara yolunda navlun fiyatları oldukça makul düzeydedir. Örneğin; Almanya Amazon depolarına aciliyeti olmayan 7 adet koli tekstil ürünü göndermek istiyorsunuz. Burada rahatlıkla kara yolu taşıma yöntemini tercih edebilirsiniz. Böylelikle ortalama bir sürede ve ortalama navlun ücretleriyle ürün teslim etmeniz sizler için en mantıklısı olacaktır.

Kara yolu Mikro İhracat kargo fiyatları nelerdir?

Sizde kara yolu taşıma yönteminin sunduğu avantajlardan faydalanarak ürün göndermeye başlayabilirsiniz. Mikro ihracat kargo fiyatları hakkında bilgi edinmek için www.navlungo.com sitesi üzerinden “Teklif Al” butonunu kullanabilirsiniz. Gönderi talebinizi info@navlungo.com adresine iletebilirsiniz. Uzman ekip arkadaşlarımız ilgili rotadaki kara yolu veya express hava kargo fiyatları hakkında sizi bilgilendirecektir.

Navlungo platformu, bünyesi içerisindeki 200’ü aşkın taşıyıcı firması ve dijital gücü sayesinde lojistiğe hız ve kolaylık katmaya devam ediyor. Daha çok ihracat avantajları elde etmek için bizi takipte kalın. Dijital lojistik platformu Navlungo ile dijital ticaret artık çok daha kolay!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir