Navlungo'ya Git

Lojistikte Taşıma Modları

2 dakikalık okuma

Taşıma Modları Nelerdir?

Taşıma modları, kısaca ürünlerin varış noktalarına ulaşma rotalarını ifade eder. İşletmelerde lojistik yönetimi, önemli bir süreç olarak ele alınmalıdır. Taşıma, lojistik maliyetleri içinde yüzde 40 oranında bir etkiye sahiptir. Bu yüzden ithalat ve ihracatçılar, hem zaman hem de maliyet açısından en uygun taşıma modunu seçmelidir.

Navlungo, bu süreçte sizler için en uygun, hızlı ve güvenli taşıma modunu seçmenizde ve tüm lojistik operasyonlarınızı yönetmenizde yardımcı olacaktır.

Taşıma modları ürünün çıkış ve varış noktalarına göre farklılıklar göstermektedir. Böylelikle en yakın rotalardan en uzak rotalara kadar hem maliyet, hem de zaman açısından farklı alternatifleri değerlendirmek mümkündür.

Taşıma modları genel hatlarıyla 4 şekilde değerlendirilmektedir.

  • 1 – Unimodal taşımacılık
  • 2 – Multimodal taşımacılık
  • 3 – İntermodal taşımacılık
  • 4 – Kombine taşımacılık

Unimodal Taşımacılık

Unimodal taşımacılık; malların kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığından sadece birisi kullanılarak taşınmasını ifade eder. Bu yöntem lojistik sektöründe en geleneksel yöntem olarak bilinir. Unimodal taşımacılığın kapsadığı en çok bilinen bu dört taşıma tipinin yanı sıra, nehir ve boru taşımacılığı da yer almaktadır.

Kara Taşımacılığı

Taşımacılıkta çıkış ve varış noktaları arasında direkt olarak ulaşım imkanı sunar. Parsiyel ya da tam tır yüklerin daha kolay ve belirli mesafelere kadar daha hızlı taşınabilmesi gibi avantajlara sahiptir. Birçok taşıma türüne göre daha hızlıdır.

Kapıdan kapıya ve birden fazla adrese teslimat yapılabilmesi olanağı sunar. Bu durum, hem taşıyıcı firmaya hem de işletmelere esneklik sağlamaktadır. Kara taşımacılığı 7/24 yükleme imkanı sunar. Kısa mesafeli taşımalarda nispeten fiyat olarak uygundur. Zorlu coğrafi koşullar oluşmadığı sürece taşımacılığın kesintiye uğraması mümkün değildir.

Deniz Taşımacılığı

Uluslararası anlamda en çok kullanılan taşıma türüdür. Tüm taşıma modları arasında en düşük maliyetli olanıdır. Özellikle mesafesi fazla olan ülkeler arası büyük hacimli yüklerin taşınması ihtiyacını karşılamaktadır. Deniz yolu taşımacılığı, tüm dünya ticaretinin %92-95 ini oluşturmaktadır.

Türkiye jeopolitik olarak deniz yolu taşımacılığında avantajlı bir konuma sahiptir. Uğrak limanlara sahip olmamızın avantajı ile dünyanın her noktası için uygun koşullarda ithalat ve ihracat yapılabilir.

Deniz taşımacılığının bir kısmında yine kara taşımacılığından destek alınması gerekir. Limana taşımayı yapan vasıta, yükleme ünitesinin konteyner olması durumunda konteyner gemisine yüklenirken treyler olması durumunda ise Ro-Ro gemisine yüklenir.

Özellikle hacmi çok büyük olan hammadde yüklemelerinde farklı alternatiflerle deniz yolu taşımacılığında taşıma yapmak maliyet açısından büyük olanak sağlar.

Hava Taşımacılığı

Günümüzde ithalatçı ve ihracatçıların taşımacılıkta en önemli kriterlerinden biri de hız ve güvenliktir. Bu ihtiyaçlar ise hava taşımacılığı aracılığıyla karşılanmaktadır.

Multimodal Taşımacılık

Birden fazla taşıma modunun ve farklı araçların kullanıldığı taşımacılığa multimodal taşımacılık denilmektedir. Multimodal taşımacılık tek bir taşıyıcı tarafından, tüm taşıma türlerinde yalnızca bir adet taşımacılık sözleşmesi yapılmaktadır.

Intermodal taşımacılık

Yüklerin birden fazla taşıma modu ile taşıma ünitesi değiştirilmeden yapılan taşımalara intermodal taşımacılık denilmektedir. Taşım modunun değişmesinde aşağıdaki etmenler yer almaktadır.

  • Mevsim
  • Yükün açık alıcı adresi
  • Varış süresindeki değişiklikler
  • Ekonomik şartlar

Kombine Taşımacılık

Bir taşıma birimi içerisinde yükün farklı taşıma modlarıyla, yeniden yüklemeye gerek kalmadan taşınması haline kombine taşımacılık denilmektedir. Kombine taşımacılığına en iyi örnek RO-RO taşıması olarak verilmektedir. Örneğin, tekerlekli araçlarların gemiye bindirilmesiyle gerçekleşmesinden bahsedilebilir. Son dönemlerin oldukça popüler taşıma modeli olarak da bilinir. Oldukça ekonomik olması sebebiyle de oldukça fazla tercih edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir