Navlungo'ya Git

GTİP Kodu Nedir? Ürünümün GTİP Kodunu Nasıl Öğrenebilirim?

4 dakikalık okuma

GTİP kodu

GTİP kodu nedir, nasıl öğrenilir ve uluslararası ticarette neden önemlidir? GTİP koduna dair tüm merak edilenleri bloğumuzda derledik, okumaya devam edin!

Uluslararası ticarette dolaşıma giren bütün ürünler, belirli bir düzen ve sistem çerçevesinde işlenerek büyük karışıklıkların ve olası tutarsızlıkların önüne geçmek hedeflenir. Her bir ülkenin gümrük hizmetinin aynı üründen bahsetmesini sağlayabilmek amacıyla GTİP sistemi geliştirilmiştir.

GTİP Kodu (HS Code) Nedir?

Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısa adı olan GTİP, Türk Gümrük Tarife Cetvelindeki 12 haneli koddur. HS Code veya HTS Code olarak da adlandırılan GTİP kodu, ithalat ve ihracat işlemlerinde fatura ya da proforma faturada mutlaka belirtilmelidir.

GTİP Neden Kullanılır?

Uluslararası ticareti yapılabilen tüm ürünlerin GTİP kodu vardır. Bu kod sayesinde gümrük vergilerinin hesaplanması sorunsuz bir şekilde yapılabilir ve uluslararası ticarette gereken diğer vergilerin oranları doğru şekilde bulunabilir. Evrensel bir sistem olan gümrük tarife istatistik pozisyonu sayesinde dünyadaki tüm ürünlerin belirli bir kurala göre sınıflandırılması sağlanır. Ürünlerin gümrükte işlem görmesi bu kodlar ile kolaylıkla gerçekleşir.

İhracat veya ithalat yapıyorsanız ürünlerinizin kolaylıkla işlenmesini sağlayacak GTİP kodunu bulabilmek için link üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Armonize Sistem Nedir?

Uluslararası ticaret içinde dolaşımı sağlanan tüm malların bütün dünyada işlenmesi, her ülkenin tarife cetvelinin temelini oluşturan Armonize Sistem aracılığı ile gerçekleşir. Tam ve resmi adı Armonize Mal Tanımı ve Kodlama Sistemi olan Armonize Sistem toplamda 21 bölüm, 96 fasıldan oluşur.

Armonize sistemde yer alan fasılların ve kodların detayına inecek olursak her ülkenin tarife cetvelinin başında yer alan ilk 6 rakam birbirinin aynısıdır. Tüm dünyada bu kodlar aynı ürünü ifade eder. Bir örnekle somutlaştıracak olursak, 030559 6’lı kodu tüm dünyada tuzlanmış ve salamura edilmiş balığı ifade eder.

6’lı koddan sonraki bölümler ise her ülkenin kendi ihtiyacı, her ürün için daha detaylı gümrük vergisi uygulayabilmek gibi sebeplerle ülkelere göre farklı şekillenir. 7. ve 8. rakamlar Avrupa Birliği ülkelerinin kullandığı kodları, 9. ve 10. rakamlar farklı vergi numaraları sebebiyle açılan kodları, 11. ve 12. rakamlar ise gümrük tarife istatistik poziyonu yani GTİP kodunu ifade eder.

Türkiye’de ürünler en detaylı haliyle 12 haneli gümrük tarife istatistik pozisyonuyla sınıflandırılır. Avrupa Birliği ülkeleri ile ortak gümrük birliğine sahip olmasından dolayı Türkiye’nin 8’li ürün kodları AB ülkeleri ile aynıdır.

HTS Code Nedir?

HTS Code (Harmonized Tariff System) ve HS Code (Harmonized System) da Armonize sistemi temsil eder ve 12 haneli kod aracılığıyla ürün için ödenecek gümrük vergilerinin ve diğer vergilerin oranlarının belirlenmesinde kullanılır.

HS Code Neden Önemlidir?

GTİP Kodu (HS Code), bir nevi ürününüzün kimlik numarasıdır ve herhangi bir uluslararası işlemde söz konusu ürünün farklı ülkelerin gümrükleri tarafından hatasız anlaşılabimesi için doğru girilmesi oldukça önemlidir. Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonunun hatalı girilmesi sonucunda ürününüzün yanlış sınıflandırılması, gümrük ve diğer vergileri eksik ya da fazla ödemenize sebebiyet verebilir. Böyle bir durumda gümrükte kalan mallarınız imha edilebilir ya da gümrükte ürünlerinize el konabilir.

HS Code Nasıl Sorgulanır?

Uluslararası ticarete konu olan ürünlerinizin HS kodunu sorgulayabilmek için Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin GTİP sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. HS kodunuzu sorgularken aşağıdaki örnekte olduğu gibi ürün adını girdikten sonra detayını ve çeşidini seçerek ilerleyebilirsiniz.

 

GTİP kodu HS kodu

GTİP kodu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için linkteki diğer blog içeriğimizi okuyabilirsiniz. Ürünlerinizin GTİP kodunu öğrendikten sonra nasıl çeki listesi veya packing list hazırlayabileceğinizi ilgili içeriğimize göz atarak öğrenebilirsiniz.

E-ihracat dünyası ve yurt dışı satış & kargo konusunda kendinizi hep yenileyebilmek için ise Navlungo’nun her hafta paylaştığı E-İhracat Bültenine abone olmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.