Navlungo'ya Git

GTİP Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1 dakikalık okuma

GTİP Nedir?

GTİP açılımı Gümrük Tarifesi İstatistik Pozisyonudur. Uluslararası geçerliliği olan rakamlardan oluşmuş bir tarife sistemidir. Dış ticarete konu olan canlı, cansız her bir ürünü temsil eder.

GTİP ile uluslararası ticarette ürünlerin tanımı ve ayrımı kolaylıkla yapılmış olur. Ayrıca GTİP Armonize sistemden oluşmaktadır. Bu armonize sistemde 12 haneli bir sayı yer almaktadır. İlk altı hanesi tüm dünyada ortaktır ve değiştirilemez. Bu düzenlemeler Dünya Gümrük Örgütü tarafından yapılmaktadır. Türkiye’de ise sorumlu kurum Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’dır.

GTİP, uluslararası gümrük kodlarının hesaplanmasında önemli rol oynar. Ayrıca GTİP koduna göre ihracat rakamları belirlenir.

GTİP Neye Göre Belirlenir?

GTİP toplam 12 hanelidir. Gümrük Tarife Cetvelinin ilk 6 hanesi dünyada aynıdır. İlk 8 hanesi ise Avrupa Birliği’nde aynıdır. Gümrük Tarife Cetvelini 12 haneli olarak kullanan tek ülke ise Türkiye’dir. 

Hane sayısı ülkeden ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Her bir ülke kendi ihtiyacını göz önünde bulundurarak tarife sistemini oluşturur. Ülkeler bu haneleri belirlerken, ürünlerini sınıflandırma detayını, gümrük vergileri uygulamalarını ve istatistiksel verilerini göz önünde bulundurur. Türkiye’de bu sistem olabildiğince ayrıntı barındırmaktadır.

Özetle;

  • İlk 4 rakam ürün pozisyonudur.
  • İlk 6 rakam Dünya Gümrük Örgütü’ne üye olan ülkeler tarafından kullanılır.(AS Nomanklatür Kodu)
  • 7 ve 8. rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılır. (AB Kombine Nomanklatür Kodu)
  • 9 ve 10. rakamlar farklı vergi uygulamaları nedeniyle açılan pozisyonları gösterir. (Milli Alt Açılım Kodu)
  • 11 ve 12. rakamlar Gümrük Tarife İstatistik (GTİP) kodlarını gösterir.

GTİP taşınan ürün hakkında detaylı bilgi verir. Taşıma esnasında alınacak önlemler ve uygulanacak vergiler GTİP üzerinden yapılmaktadır. Gümrük tarifesi beyanı için uzman bir gümrük müşavirinden destek alınmasında yarar vardır. 

GTİP kodu yanlış beyan edilirse ne olur?

Eğer ki tarife yanlış beyan edilmişse, gümrük tarafından eksik ödenen vergi varsa üç katı kadar ceza kesilmektedir. Tarife CE, TSE vb. denetimine bağlıysa ve gerekli uygunluk alınamazsa ürüne el koyulmaktadır. Akabinde gümrüklenmiş değerin iki katı kadar ceza kesilmektedir.

Gümrüklenmiş Değer: Tüm vergiler + CIF (Mal bedeli+sigorta+navlun ) bedelidir. 

Ayrıca kaçakçılık kanununa aykırılıktan hukuki yaptırımlara, ürüne el koyma ve bedelinin üç katına varan vergi cezaları kesilmektedir. Dolayısıyla bu konuda çok hassas davranılmalı, dikkat edilmelidir.

GTİP kodu nereden alınır?

GTİP kodunuzu bulmak için; Türkiye İstatistik Kurumu’nun sitesinden,Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı’ndan veya gümrük.com.tr gibi sitelerden faydalanabilirsiniz.

Navlungo olarak bu konularla alakalı veya diğer tüm detaylarla ilgili destek olmak için her zaman yanınızdayız. 

Bize ulaşın: 0850 532 79 49 & info@navlungo.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir