E-ticaret ile uğraşan bütün şahıs veya kurumlar, işlerine kolaylık sağlamak için birden farklı yola başvurmuşlardır. Fulfillment ve ara depo hizmeti de bunlardan yalnızca birkaçıdır. Dünya e-ticaret devi Amazon’un “Fulfillment by Amazon” (FBA) hizmetini başlatmasıyla, e-ticaret o gün olduğundan çok farklı bir hale evrildi. Ara depo kullanıp ürünü depolama ve kargolama konusunda bir çeşit e-ticaret devrimi olarak karşılayabileceğimiz FBA hizmetinin, e-ticaret ile uğraşan bütün paydaşların hayatını fazlasıyla kolaylaştığını söyleyebiliriz.

Türkiye’de fulfillment hizmetleri yeni gelişmeye başladığı için, biz de bu blog yazımızda e-ticaret lojistiği akla gelen en önemli konular fulfillment ve ara depo hizmetlerinin detaylarını, inceliklerini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini derleyeceğiz. Ama hepsinden önce “Fulfillment nedir?” ve “Ara Depo nedir?” sorularını yanıtlayalım.

Fulfillment ve Ara Depo Hizmetleri Nedir?

Fulfillment’ın operasyonel karşılığı aslında sipariş hazırlamaya denk gelmektedir ama e-ticaret lugatında “fulfillment” biraz daha kapsamlı bir anlam taşır. Bir şirketin veya şahsın, almış olduğu siparişin alıcıya iletilmesi sürecinde geçen bütün operasyonel eylemlerin tek bir sistem çatısı altında toplanmasına “fulfillment” hizmeti denir.

Ara depo hizmeti ise, Amazon, Etsy, Ebay ve bunun gibi pazar yerlerinde satış yapan ya da  dropshipping, arbitrage gibi operasyonlar gerçekleştiren şahıs veya firmaların operasyonel ve lojistik ihtiyaçlarının karşılanmasıdır. Ara depo hizmetinin, normal depolamaya kıyasla çok sayıda avantajı bulunmaktadır. Sabit depolama gideri olmadan, kısa ya da uzun dönemli depo kullanım imkanı ve bu depolama hizmetinin gerektiğinde ölçeklendirilmesi avantajları vardır. ParkPalet by Navlungo, ara depo ve fulfillment ihtiyaçlarınızı karşılar, sağlayacağı verimlilik ile e-ticaret lojistik operasyonlarınızı en üst seviyeye taşır.

Fulfillment Hizmetlerinin Fiyatlandırması Neye Göre Yapılır?

Fulfillment ücretleri, tabii ki hizmet alınan şirketler nezdinde değişkenlik gösterebilir. Bu hizmeti sağlayan firmanın yapısına ve fulfillment hizmetini nasıl karşıladığına bağlıdır. Bazı fulfillment operasyon merkezleri, müşterilere hazır ürünleri sevk ederken, bazı fulfillment merkezleri ise, paketleme, ürün birleştirme, hediye paketi, ve bunun gibi katma değerli hizmetler sağlayarak ürünlerin son kullanıcıya gönderimini sağlarlar.

Fulfillment hizmet sağlayıcılarının birçoğu, işlem başına ücretlendirme belirler ve böylelikle satıcıların sipariş başına maliyetleri oluşur. E-Ticaret satıcılarının sipariş sayısı arttıkça, ölçek ekonomisi nedeniyle maliyetleri düşer.

Fulfillment Ücretleri Nelerdir?

Fulfillment hizmetlerinin fiyatlandırılması, operasyon merkezinin sunduğu hizmetler doğrultusunda oluşur. Sistem entegrasyonu, ürün kabul, depolama, ürün toplama, paketleme ve katma değerli hizmetler gibi ücretlendirmeler içermektedir. Bunları sizler için detaylandırdık:

Kurulum Ücretleri / Sistem Entegrasyonu

Kurulum hizmeti ve sistem entegrasyonu; pazar yerinde bulunan mağazanızın, web site altyapınızın ve diğer satış platformlarınızın operasyon merkezinin yazılımıyla entegre olmasıdır. Bu kurulum & entegrasyon ücreti, entegrasyon kapsamına bağlı olarak değişim gösterebilir.

Ürün Kabul Ücretleri

Ürün kabul ücretleri, yani mal kabul adı ile de bilinen süreç, kabul edilecek ürün çeşidinin, ürün sayısının, ürün paketlemesinin ve kabul esnasında yapılacak kontrollerin içeriğine göre değişim göstermektedir. Standart bir ürün kabul sürecinde ürün adet ve hasarsızlık kontrolü temel işlemlerin arasındadır.

Depolama Ücretleri

Depolama ücretleri de, ürünün ne kadar süre depolanacağı, ne kadarlık alan kaplayacağı, nasıl depolanacağı ve bunun gibi değişkenlere bağlı olarak fiyatlandırılmaktadır.

Toplama ve Paketleme Ücretleri

Ürünler depoya ulaştığı andan itibaren, nasıl toplanacağı ve paketleneceği satıcının talepleri doğrultusunda tanımlanır. Bu taleplere göre bir fiyatlandırma ortaya çıkar ve satıcı hizmet karşılığında ücretleri karşılar.

Nakliye Ücretleri

Ürünün sevkiyat aşamasında, depodan müşteriye iletilmesi genellikle 3. parti lojistik ve kargo firmaları tarafından üstlenilir. Bu ücretler, fulfillment hizmetlerinin içine dahil edilip satıcının veya hizmet sunanın inisiyatifine bağlı olarak da ilerleyebilir. ParkPalet by Navlungo ile fulfillment ve ara depo hizmetlerini karşılayabilir, Navlungo ile de ürünlerinizi güvenli bir şekilde kargolayabilirsiniz.

Fulfillment Nakliye Ücretleri Nelerdir?

Fulfillment hizmetinde nakliye ücretleri satıcıların maliyetlerini zorlayan konulardan biridir. Genel olarak bakıldığında, fulfillment hizmetleri içinde nakliye ücretlerini de barındırmaktadır. Sattığınız ürünün nakliye ve lojistik desteğini de hizmet alacağınız firmanın ekonomik kargo ve lojistik anlaşmalarıyla gerçekleştirirseniz, maliyet avantajlarından faydalanmış olursunuz. Fulfillment hizmetinin her şeyi kapsayan bir lojistik hizmet desteği olduğunu düşünürsek, toplam paketi satın almak, önemli bir maliyet avantajı yaratacaktır.

Fulfillment ve Ara Depo Hizmetlerinde Palet Giriş ve Palet Çıkış Senaryolarının Özel Hususları Nelerdir?

Fulfillment hizmeti almak istediğinizde ürünlerinizi paletle depolamak ve paletle çıkarmak isteyebilirsiniz. Özel bir hususunuz olduğunda, hizmet aldığınız firmadan destek istemenin en doğru karar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Burada önemli olan konu, paletlerinizin depolama ve nakliye koşullarına uygun olarak hazırlanmasıdır. Aynı zamanda paletleri sevk edeceğiniz Amazon depoları veya fulfillment operasyon merkezinin palet kabul ölçü ve ağırlıklarını dikkate almanız gerekmektedir.

Fulfillment Hacim ve Sözleşme İndirimleri Nedir?

Fulfillment hizmetinde bir taahhüt olmamasına rağmen, bazı e-ticaret satıcıları veya şirketler fulfillment merkezlerine yüksek hacimde ürün gönderebilir ve yüksek sayıda siparişe sahip olabilirler. Çok hacimli ürün gönderen bu e-ticaret satıcıları veya şirketler, anlaşmış oldukları fulfillment hizmeti sağlayıcısından fiyat avantajı alma şansına erişebilirler.Örnek vermek gerekirse;

X firması Y satıcısına 1 paket ürün karşılığında 1 USD sipariş hazırlama ücreti çıkarırken, aynı X firması Z satıcısına 10 paket ürün karşılığında 9 USD’lik bir ücret çıkarabilir. Böylece, bir paket ürünü 0.90 USD gibi bir fiyata gelecektir. Veya, Bir palet ürün X firmasına 20 USD olarak depolama maliyeti oluştururken, 30 palet depolama yapan bir firma için, palet depolama maliyeti 18 USD olabilir. Böylelikle ortalama palet depolama maliyetiniz düşecektir. Miktar, depolama biçimi, depolama süresi değiştikçe, bütün bu faktörler değişkenlik gösterebilmektedir.

Fulfillment Fiyatlandırma Örneği

Sizler için fulfillment hizmeti içinde bulunan bütün ücret kalemlerin örneğini çıkardık. Fulfillment ücretleri, ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye ve hizmeti kullanacağınız ürünün nasıl depolanacağına, paketleneceğine ve kargolanacağına göre değişir. Eğer fulfillment hizmeti almak istiyorsanız, fiyatlandırma kısmında, kafanızın karışmaması adına bu listeye bakabilirsiniz.

Kurulum Ücreti

Kurulum ücreti, fulfillment hizmetini alacağınız hizmet sağlayıcı ile satış yaptığınız pazar yerine otomatik olarak entegrasyon sağlayan bir yazılımdır. Satış taleplerini, stok listesini, ürünün ne zaman çıkıp ne zaman müşteriye ulaşacağını takip edebilirsiniz.

Ürün Transfer Ücreti

Ürün transfer ücreti, ürünlerinizin üreticiden ya da tedarik merkezinden fulfillment merkezine transferi esnasında ödeyeceğiniz nakliye ücretidir. Ürünün hangi araç ve hangi mesafeden geldiğine göre belirlenecektir.

Ürünü Depoya Alma / Mal Kabul Ücreti

Ürünü depoya alma (mal kabul) sürecine ödenen ücretlerdir. Operasyon merkezine gelen ürünlerin adet ve hasarsızlık kontrollerinin yapılıp depolama alanlarına taşınmasına yansıyan ücrettir. Bu ücretler genelde ürün/adet olarak belirlenir.

Depolama Ücreti

Merkeze kabul edilen ürünün nasıl, ne kadar ve nerede depolanacağıyla ilgili maliyettir. Fiyatlar bu faktörlere göre belirlenir ve depolama süresi boyunca hesaplanır.

Sipariş Karşılama Ücreti

Satılan ürünün bulunduğu depolama alanından toplanması, paketlenmesi ve son kullanıcıya ulaşması için kargo firmasına teslimini içeren hizmet aşamasıdır. Sepet içerisindeki ürün sayısına göre fiyatlar değişebilir.

Kutu Ücreti

Kutu ücreti bazı fulfillment merkezlerinde fulfillment ücretine dahil olarak da ücretlendirilebileceği gibi bazı merkezlerde bağımsız olarak ücretlendirilir. Hizmet aldığınız yerde kutulama ücreti, fulfillment hizmetine dahil ediliyorsa, o ücretlendirme standart ücretlere kıyasla biraz daha fazla olabilir. Bunu hizmet aldığınız yer ile görüşebilirsiniz.

Katma Değerli Hizmetler

Ürünü satın alan kişinin talebi doğrultusunda paketleme ve kargolamada bazı özel talepleri olabilir. Alıcıların vermiş olduğu hediye siparişlerinde, hediye notu veya hediye kartı gibi katma değerli hizmetler ya da aynı gün/belirli saat aralığında teslim gibi talepler olabilir. Bu katma değerli hizmetler tanımlanan hizmet içeriğine göre belirlenir.

Gönderim Ücreti

Paket gönderim ücretleri, fulfillment merkezinden çıkacak siparişin son kullanıcıya nasıl ulaşacağını içerir. Fulfillment merkezinin veya satıcının anlaşmalı olduğu bir kargo firması varsa, sözleşmeli fiyat avantajlarından faydalanılır. Kargo fiyatları tabi ki siparişin boyutu, ağırlığı ve, teslim adresine göre farklılık gösterir.

İade Ücreti

İade süreci, siparişin alıcıya tam ve doğru bir şekilde gelmemesi, gönderim süreci esnasında hasar alması durumunda, veya herhangi bir nedenle satıcıya geri gönderilmesidir. İade gelen ürünlerin, doğru ürünler olup olmadığı, doğru sayıda gelip gelmediği ve ürünün iade kabul standartlarına uygun olup olmadığı fulfillment merkezi tarafından kontrol edilir. İade ücretleri tanımlanan hizmet içeriğine göre farklılık gösterebilir.

Fulfillment ve Ara Depo Hizmeti Alanında Uzman ParkPalet by Navlungo’yu Yakından Tanıyın!

Park Palet by Navlungo, kısa dönem için depo alanı arayan şirketlerle kapasite fazlası olan depolama şirketlerini buluşturan teknoloji kası güçlü bir markadır.

ParkPalet’in Fulfillment ve Ara Depo Fiyatları Hakkında Nasıl Bilgi Edinebilirsiniz?

ParkPalet uygun ve rekabetçi fiyatlar ile fulfillment ve ara Depo hizmeti sunmaktadır. Firmaların iade ürünlerin ParkPalet depolarında tekrar paketlenmesini ve satıcıya hiç geri dönmeden başka bir müşteriye satılmasını sağlayarak firmalara maliyet avantajı ve daha da önemlisi zaman kazandırır. Esnek ve verimli çalışan lojistik depolama ağının sunduğu avantajlardan yararlanın.

Fulfillment Hizmetinde Fiyatlandırmada Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Fulfillment hizmetinin siparişin mükemmel bir şekilde alıcısına ulaşması için sağlanan en önemli süreç olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatlandırma kalemlerinde ve alacağınız hizmette dikkat edilmesi gereken şeylerin en başında, fiyat-kalite performansının dengeli olması gelmektedir. Dünyanın neresinde hizmet almak isterseniz, o bölgede fulfillment hizmeti sağlayıcılarının ücretlerini karşılaştırmak ve sunduğu hizmet kalemlerini dikkatli bir şekilde inceleyip kendinize en uygun olanı tercih etmek en önemli unsurdur.

Fulfillment Hizmetinde Maliyeti Azaltmanın Yolları

Fulfillment hizmeti içinde belirtmiş olduğumuz hizmet maliyetlerini barındırmaktadır ve bu maliyetleri düşürmek bütün satıcılar için en önemli unsurlardan biridir. Maliyet azaltmanın birden fazla yolu vardır. Doğru kargo firması ile çalışmak, çalıştığınız firma ile düzenli olarak irtibat halinde olmak, pazar yeri entegrasyonunuzun ve sipariş yönetimi sisteminizin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak, çoklu şekilde ürün ve sipariş yönetimi yapmak temel hatlarıyla bu maliyetleri azaltacaktır.

Online Arbitrage İş Modeli Nedir?

Online Arbitrage, bir ürünü veya ürün modellerini, herhangi bir yerden pazarın genel fiyatlandırmasından daha uygun bir şekilde satın alıp veya tedarik edip üzerine kâr payı koyarak farklı bir online pazar yerinde satma işlemine denir.

Örnek vermek gerekirse: X bir ürünü, Bir pazar yeri satıcısından 4 USD’ye tedarik edip ABD pazarında 6 USD’ye satabilirsiniz. Alım ve tekrar gönderim maliyetlerinizi de 1 USD olarak ön görürseniz, her bir arbitraj işleminde 1 USD kazanma şansına sahip olabilirsiniz.

Online Arbitrage İş Modelinde Ara Depo Kullanmanın Önemi Nedir?

Online arbitrage, yukarıda anlattığımız gibi ürün bazlı kârlılık hedefiyle ilerlediği için, satacağınız ürünün bir ara depodan çıkması ticaretinizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini sağlayacaktır. Ürünü belirledikten sonra, ürünü hangi ülkenin veya bölgenin pazarında ve hangi pazar yerinde satacağınızı belirlemenizin ardından seçmiş olduğunuz ürünü ara depoya yollamak, paket, etiket değişikliği yapmak ve, uygun kargo anlaşmasıyla son tüketiciye yollamak işinizi verimli hale getirecektir.

Yazımızda fulfillment ve ara depo hizmeti ile alakalı bütün bilgileri sizlerle paylaştık. Profesyonel çözüm ortakları seçerek, işlerinizi geliştirebilir ve maliyet avantajı sağlayabilirsiniz.

Navlungo olarak biz, ürünlerinizi hızlı ve güvenli şekilde dünyanın her yerine kargolayabilmenizi kolaylaştırıyor size zaman kazandırıyoruz. Doğru analizlerden sonra ürünlerini bizle satmaya başlayıp hacimlerinizi arttıran kullanıcılarımız bir yerden sonra Amazon’un depolama sistemini kullanmaya başlıyor. Bu satıcılar zamanla Amazon’un depolama fiyatlarının yüksek olmasından yakınıp, 3. parti ara depo hizmetlerini kullanmaya başlıyorlar. İşte tam bu noktada Park Palet by Navlungo olarak, 8 ülkede, 18 bölgede ve 260’den fazla depoyla sizlere hizmet vererek, işlerinizi kolaylaştırıyoruz.

Yorum Yaz