Etsy’de nasıl satış artırılır? Etsy satış teknikleri ile satışlarınızı artıracağınız tüm bilgiler blog yazımızda! Detaylı bilgi için okumaya devam edin.

2005 senesinde ABD’de kurulan Etsy, el yapımı ürünlerin alınabildiği ve satılabildiği Dünya’nın en büyük pazar yerlerinden biridir. Yaklaşık 4 milyon aktif satıcısı ve 70 milyondan fazla alıcı potansiyeli ile zamanla e-ticaret dünyasının mihenk taşlarından biri olmuştur. Etsy’de el yapımı ürünlerin satışını yapmak zorunludur. Bunun için bir tedarikçiyle anlaşıp ürünlerinizi temin ettirebilir, veya kendiniz üretimini sağlayıp Etsy üzerinde satabilirsiniz.

Etsy’de başarılı olmak için, mağazalarda uygulanan bütün stratejileri bilmeniz ve yeri geldiğinde de uygulamanız gerekmektedir. Bu blog yazımızda sizlere Etsy mağazanızda satışlarınızı nasıl arttırabileceğinizi anlatacağız. Henüz başlamadıysanız “Etsy’de Nasıl Satış Yapılır?” bloğumuzu okuyabilirsiniz.

Etsy’de Satışlarınızı Artıracak 10 İpucu

Etsy’de satışları başarılı bir şekilde gerçekleştirip kârlılık arttırmak emek isteyen süreçlerden geçmektedir. Başarılı bir mağaza oluşturmanın ve başarılı bir satıcı olmanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Peki, Etsy’de satışları arttırmanın yöntemleri nelerdir?

Etsy’de Satış Yapmadan Önce Mağazaya Sosyal Medya Hesaplarının Eklenmesi

Herkesin bildiği üzere sosyal medya mecraları en büyük tanıtım platformları haline gelmiştir. Dünyanın sosyal medya üzerinden döndüğünü kabul etmek doğru bir yaklaşım olacaktır. Daha fazla alıcıya ulaşmanın ve ürünleri mağaza harici başka bir kanaldan tanıtmanın oldukça iyi bir pazarlama aracı olduğunu söyleyebiliriz. Etsy mağazanıza sosyal medya hesaplarınızı entegre etmek görsellik açısından sizlere artı sağlayacaktır. Özellikle Instagram ve Pinterest hesaplarınızı eklemeniz, mağazanıza olacak etkileşimi arttırır ve satışlarınızı arttırabilir.

Etsy’de Satışta Ürün Sınıflandırmanın Önemi

Etsy’de bir şahıs veya şirket dilediği kadar mağaza açabilir. Lakin, bu mağazalarda satılacak ürünlerin sınıflandırılması büyük önem taşımaktadır. Örnek vermek gerekirse:
Yün ürünleri sattığınız bir mağazanız var ve bu mağazanın içine spontane olarak yapmış olduğunuz deri ürünlerini de kattığınızı varsayalım. Deri ürünlerini aynı mağazanın içinde satmak satışları arttırmaz. Aksine, potansiyel alıcılarınızın kafasını karıştırmış olursunuz. Eğer deri ürünlerini de satmak istiyorsanız, yeni bir mağaza açmanız satışlarınız için daha faydalı olacaktır.

Etsy’de Satış Öncesi Satış Hacmi Araştırması

Etsy’de mağazanıza yeni bir ürün eklemek istediğinizde o spesifik ürün veya ürünlerin satış hacminin araştırılması gerekmektedir. Satışını yapacağınız ürünün Etsy üzerinde aramasını gerçekleştirip benzer ürün satan mağazaların satış rakamları analiz ettikten sonra mağazaya eklenmesi en doğru hamle olacaktır.

Etsy’de Satışta Kişiselleştirilmiş Ürünlerin Önemi

Geçmişte yapılan bir araştırmaya göre, Etsy’de alışveriş yapan birçok kişi özel ürünlere daha çok ilgi gösterip o ürünü alma eğiliminde bulunuyor. Etsy satıcılarının ürünlerini kişiselleştirmesi, alıcı gözünden bakıldığında büyük önem arz ediyor. Unutmamamız gereken en önemli nokta ise kişiselleştirilmiş ürün satıyorsanız, o ürünün açıklamasına “Personalized” kelimesini eklemeniz büyük fayda sağlayacaktır.

Etsy’de Satış Yapmak için Ürün Gönderim Süreleri ve Önemi

Bütün e-ticaret pazar yerlerinde olduğu gibi Etsy üzerinde de ürünlerinizin kargolama süreci ve teslimat hızı satışlarınızı arttıracak maddelerden biridir. Lojistik hizmetleri sağlayan gelişmiş kargo firmaları ile çalışmak, ürünlerinizin zamanında müşterinize ulaşmasını sağlayacaktır. Navlungo, bütün lojistik ve kargolama işlemlerinde çözüm ortağınız olarak sizlere en iyi hizmeti sağlamak için buradadır.

ETSY’de Çok Satmanın Sırları

Tuger Akkaya aşağıdaki videyosunda ETSY’de satış nasıl yapılır ve ETSY’de daha fazla satış yapmak için optimizasyon teknikleri sizler için açıklıyor. Bu konuya meraklıysanız, videoyu yazıdan sonra izlemenizi tavsiye ederiz.

Ürün Görselleri

Online pazar yeri mağazalarında en çok dikkat çeken şey, ürünlerin görselleridir. Ürünü herhangi bir şekilde canlı görme şansı bulunmadığı için, görsellerin en iyi seviyede olması gerekmektedir. Ürünün kendi görseli ile beraber, paketlenmiş halinin görselini de sunmak potansiyel alıcılarınıza verdiğiniz hizmetin kalitesini gösterir. Eğer paketleriniz şık ve özenli ise, satışlarınız büyük olasılıkla artacaktır.

Mağaza Açıklaması

Etsy mağaza açıklamasında güzel ve dikkat çekici bir hikaye dikkat çekecektir. ”Etsy’de satışa neden ve nasıl başladınız? Üretim süreciniz nelerden geçiyor? Ne zamandan beri üretiyorsunuz?” gibi soruların cevaplandığı detaylı açıklamalar bulunması mağazanız açısından faydalı olacaktır. Böylelikle, potansiyel müşterileriniz hikayenizi öğrenip ürünlerinizi alma eğilimini gösterme şansını arttırmış olursunuz.

Markalaşma

Bir ürün nezdinde tek tercih edilen olmak veya Etsy mağazanız üzerinde pazar payının büyük bir bölümünü almak için markalaşmak büyük önem taşımaktadır. Markalaşmak alıcılarınızın veya potansiyel alıcılarınızın kafalarında, sattığınız ürünlerin iyi olduğuna, kalitesinin yukarı seviyelerde yer aldığına dair pozitif bir algı yaratır ve bu da satışlarınızın iyileşmesi anlamına gelir.

Yorumlar & Mağaza Puanı

Bütün online pazar yerlerinde olduğu gibi Etsy üzerinde de yorumlar ve mağaza puanı büyük önem taşır. Yorumları arttırmak için sattığınız her üründen sonra alıcılarınızdan ürün ile alakalı bir yorum yapmalarını rica edebilirsiniz. Bu Etsy nezdinde uygun bir durumdur ancak, pozitif yorum karşılığında teklif edeceğiniz ekstra ürün veya indirimler Etsy kurallarına aykırıdır. Ürünler müşteriye ulaştıktan sonra yorumları ve puanlarınızı, ürünün içine yerleştirdiğiniz küçük bir notla gönderebilirsiniz.

Etsy mağazanızdaki istenmeyen yorumları nasıl kaldıracağınızı linkte yer alan ilgili blog içeriğimizden okuyabilirsiniz.

Etsy’de Öne Çıkmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Etsy’de öne çıkmak için yukarıdaki maddeler harici ekstra yapılması gereken detaylar mevcuttur. Bunları sizler için sıraladık:

  • Anahtar Kelime Seçimi – Satacak olduğunuz ürünlerin en çok hangi kelimelerde aratıldığının kontrolünü yapmanız faydalı olacaktır.
  • Ürün Etiketlerinizi Doğru Kullanın – Her ürün için 13 etiket hakkınız bulunmaktadır. Kullanacağınız her etiket filtre görevi göreceği için ne kadar kullanırsanız, potansiyel alıcılarınızın ürününüzü görüntüleme olasılığı da o kadar yüksek olur.
  • Ücretsiz Kargo İmkanı – Bazı bölgelere ücretsiz kargo imkanı sağlamanız ürünlerinizin Etsy arama sonuçlarında ön sıralarda çıkmasına yardımcı olur. Ücretsiz kargo bilgisi Etsy tarafından satıcılara sağlanır ve dikkate alınması gerekebilir.

Gelin Güçlerimizi Birleştirelim

Artık bu blog yazısını da okuduğunuza göre, Etsy’de satışlarınızı artırmanın yöntemlerini oldukça iyi bildiğinizi düşünüyoruz. Satışlarınız arttıktan sonra operasyonel yükünüzü hafifletecek çözüm ortaklarına başvurmak bütün Etsy satıcıları için kaçınılmazdır.

Etsy’de istenmeyen yorumları kaldırabilmek için ise Etsy politikasını ihlal eden aşağıdaki davranışları tespit etmelisiniz:

  • Kişisel bilgi içermesi
  • Müstehcen, ırkçı ya da taciz bir ifade biçimi içermesi
  • Ayrımcılıkla Mücadele Politikasını (Anti-Discrimination Policy) ihlal etmesi
  • ya da reklam içermesi
  • Sadece satıcının kontrolünün dışında gelişen durumlar içermesi (kargo-gümrük noktaları vb.)
  • Tehdit ve zorbalık içermesi

Etsy gibi pazaryerleri hem satıcı ve hem de alıcıyı sunduğu hizmetteki kaliteyi koruma amaçlı korur. Siz de yukarıdaki kapsamda yorumler tespit ettiğinizde Aldığınız olumsuz yorumun gerçeği yansıtmadığını ve kötü niyetle yazıldığını düşünüyorsanız Etsy ekibine bildirerek destek talebinde bulunabilirsiniz. Aldığınız yorumun altında bulunan Yorumu bildire tıklayarak ilgili yorumun Etsy Satıcı Politikasında belirtilen yönergeyle çeliştiğini belirtebilirsiniz. Uygulayabileceğiniz en anlamlı metod budur.

Navlungo ile ürünlerinizi hızlı ve güvenli şekilde dünyanın her yerine kargolayabilirsiniz. Doğru analizlerden sonra ürünlerinizi satmaya başlayıp hacimlerinizi arttırdıkça bir yerden sonra 3. parti ara depo hizmetlerine ihtiyacınız olacaktır.

Park Palet by Navlungo olarak da 18 farklı bölgede, 250’den fazla depoyla Türkiye’nin en büyük depo ağı olarak hizmet veriyoruz. Pazar yerlerinde satış yapan herkese satış yapma metodu fark etmeksizin, istenilen anda, istenilen yerde, istenildiği kadar depolama ve fulfillment hizmeti sunuyoruz.

Yorum Yaz