Etsy kargo profili nedir? Etsy’de kargo profili nasıl oluşturulur? gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız bloğumuzu okumaya devam edin!

Günümüzde satış yapılabilecek birçok pazar yeri bulunsa da Etsy bütün pazar yerlerinden daha farklı. Etsy’de tamamen el emeği ile üretilen benzersiz ürünlerin satışının yapılmasına izin verilmesi onu diğer pazar yerlerinden ayırmaktadır. Vintage ürünlerden mücevher ve takılara, süs eşyalarından el emeği kıyafet ve aksesuarlara kadar birçok farklı ürün Etsy’de satışa sunulmaktadır.

Etsy’de satış yapmak zannedildiğinden daha kolay bir işlemdir. Bu konuda bilgi sahibi olmak için Türkiye’den Etsy’de Nasıl Satış Yapılır? isimli blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Etsy’de satış yapılırken en önemli konulardan birisi ürünlerin teslimatıdır. Bunun için Etsy’de kargo profili (shipping profile) oluşturmak gerekmektedir. Bu sayede, siparişleriniz için bir kargo profili oluşturarak zamandan tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca bölgelere özel kargo fiyatı teklif ederek olası zararların önüne geçebilirsiniz. Bu yazımızda Etsy kargo profili nedir, kargo profili nasıl oluşturulur, Etsy kargo politikası gibi birçok bilgiyi sizlerle paylaşacağız.

Etsy’nin ücretlendirme politikasına dair bilgi edinmek için ilgili blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Etsy’de Kargo Profili Nasıl Oluşturulur?

Etsy’de bir kargo profili oluşturmak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Etsy’de hesabınıza giriş yapın ve “Mağaza Yöneticisi” butonuna tıklayın.
 • Mağaza Yöneticisi panelinde “Ayarlar”a tıklayın.
 • Açılan menüden “Gönderi Ayarları”na tıklayın.
 • Açılan sayfadan “Nakliye Profilleri”ne tıklayın.
 • “Gönderi Profili Ekle” butonuna tıklayın.
 • Uygun nakliye ayrıntılarını doldurun.
 • Kargo ile ilgili istenen bilgileri doldurun. Yurt içi ve yurt dışında ayrı gönderim ücreti belirleyebilirsiniz.
 • Ürün ağırlığını ve boyutlarını ekleyin.
 • “Kaydet” butonuna tıklayın.

Bu adımlar sonrasında Etsy kargo profilinizi oluşturmuş olacaksınız!

Etsy’de Kargo Profili Oluşturmanın Avantajları

Kargo profili ile doğrudan teslimat şirketleri aracılığı ile sipariş gönderebilir ayrıca hızlı bir şekilde gönderi etiketleri satın alabilirsiniz.

Etsy’de kargo profili oluşturmanın avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Etsy’de kargo profili ile ilgili yapılan değişikliklerin tamamı, profile bağlı olan tüm listelerde geçerli olmaktadır.
 • Mağazadaki ürünlere kargo fiyatları eklenerek kargo profilleri oluşturmak teslimat süreçlerinde satıcıya zamandan tasarruf sağlar.
 • Kargo profili sayesinde gönderi maliyetleri benzer ürünler için otomatik olarak hesaplanır.
 • Benzer ağırlıkta ve boyuttaki ürünler için kargo maliyeti hızla listelenir ve güncellenir.
 • Müşterinize nakliyede ekstra teklifler verebilirsiniz, bu sayede müşteriniz kendini ayrıcalıklı hissedecektir.

Etsy Türkiye Kargo Profili Nasıl Oluşturulur?

Etsy’de satış yapmak isteyen Türk satıcıların kargo profili oluşturmak için izlemesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • “Mağaza Yöneticisi” (Shop Manager) ve “Listeler” (Listings) menülerine tıklayın.
 • “Yeni liste oluşturma ve yeni ürün ekleme” sayfasına gidin.
 • “Kargo Ayarları” (Shipping Settings) butonuna tıklayın.
 • “Kargo Profili Ekle” (Add Shipping Profile) butonuna tıklayın.
 • Açılan sayfadaki bilgileri doğru bir şekilde doldurun.
Etsy kargo profili nedir?

Etsy’de Kargo Profili Alanında Hangi Bilgiler Yer Alıyor?

Etsy kargo profili alanında doldurmanız gereken bilgiler şunlardır:

Shipping Origin

“Shipping Origin” alanında ifade edilmek istenen kargonun hangi ülkeden gönderileceğidir. Bu alan, bulunduğunuz ülkeye göre varsayılan (default) olarak seçilecektir, ancak hangi ülkeden gönderim yapacağınız görünmüyor ise mutlaka ülkeyi seçmeniz gerekmektedir. Örneğin; Türkiye’den ürün gönderiyorsanız bu kısımda “Turkey” seçeneğini seçmelisiniz.

Processing Time

“Hazırlanma Süresi” anlamına gelen bu alanda, siparişin alınması ile kargoya verilmesine kadar geçen süre ifade edilmektedir. Ürünün hazırlanması 6 ile 8 haftadan daha uzun sürecekse “Custom Range” seçeneği ile farklı zaman aralığı belirleyebilirsiniz. Ürünün hangi zaman aralığında kargoya verileceğini bilmiyor veya müşteriden brief bekliyorsanız “Unknown” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir.

Fixed Shipping Costs

Bu alan, Etsy’nin Türkiye’de açmadığı bir özellik olduğundan dolayı bu alanda değişiklik yapılamamaktadır. Bir alttaki menüden gönderim yapacağınız ülkeyi seçmeniz gerekmektedir.
Standart Shipping: Herhangi bir kargo entegrasyonu kullanıyorsanız “Other” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Bu alanda “Delivery Time”, gönderinin müşteriye ulaşma süresini belirtmektedir. Burada 21 iş gününe kadar süre seçebilirsiniz.

Add Another Location

Müşterinize gönderiyi “ücretsiz kargo” olarak gönderecekseniz, teslim süresini girdikten sonra “Add another location” seçeneği ile ilgili ülkenin verilerini girmeniz gerekmektedir. Eğer gönderiden kargo ücreti alacaksanız “What you’ll charge” menüsünden “Fixed Cost” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.

One Item

Tek bir ürün için kargo ücretini belirtmektedir.

Additional Item

Ek ürünler için kargo ücretine eklenecek tutarı ifade etmektedir.

Everywhere Else

Her ülke için tek tek kargo fiyatı belirlemek yerine “Avrupa Birliği” (European Union) gibi bir bölge de seçebilirsiniz. Bu seçenek ile seçtiğiniz bölgedeki tüm ülkelerde geçerli bir fiyat tanımlamış olursunuz. Diğer bölgelerdeki ülkeler için ise “Add a location” menüsünden “Everywhere Else” butonuna tıklayarak fiyat girişi yapabilirsiniz.

Profil Name

Kargo profilinize istediğiniz ismi verebilirsiniz.

Create Profile

“Profil Oluştur” anlamına gelen bu butona bastığınızda, Etsy giriş yaptığınız fiyatları profile kaydeder. Ürün girişi yaptığınızda kargo fiyatı tanımlamak için sadece kargo profili seçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede kargo fiyatları otomatik olarak ürünler için tanımlanmış olur.

Etsy’de Liste Gönderi Profiline Nasıl Bağlanır?

Etsy’de ürün listelerini gönderi profiline bağlamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • “Mağaza Yöneticisi (Shop Manager)” panelinden “Listeler” butonuna tıklayın.
 • Gönderi profili gerektiren listenin onay kutusunu tıklayın.
 • “Düzenleme Seçenekleri’’ butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkan menüden ‘’Gönderim Profillerini Değiştir’’e tıklayın.
 • “Profil Seç”e tıklayın ve bir gönderi profili seçin.
 • Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Uygula” butonuna tıklayın.

Etsy’de Ücretsiz Kargo Hizmeti Nasıl Oluşturulur?

Ücretsiz kargo (Free Shipping), müşterilerinizin satın alma kararlarını olumlu etkilemektedir. Etsy, satıcılarına yeni veya var olan gönderi profilleri için ücretsiz kargo hizmeti ekleme seçeneği sunmaktadır. Bunun için, kargo ayarlarına tıklayıp bir kargo profilini düzenleyerek “Ücretsiz kargo” seçeneğini eklemeniz gerekmektedir. Hesaplanmış kargo kullanıyorsanız, bir kargo profilinin “Ücretsiz kargo” bölümüne tıklayarak, gerekli kutuları işaretledikten sonra ücretsiz kargo hizmeti ekleyebilirsiniz.

Etsy siparişlerinizi Navlungo ile güvenle gönderin!

Navlungo olarak Etsy’de işinizi kolaylaştırmak için sizlere yardımcı olmak isteriz. Bunun için tek yapmanız gereken Etsy mağazanızı Navlungo portalına entegre etmektir. Navlungo sistemine üye olarak mağazanıza erişim vermeniz ve gönderilerinizi organize etmeniz gerekmektedir. Bu entegrasyon sayesinde siparişlerinizi hem kendi mağazanızda hem de Navlungo portalında görüntüleyebilir, gönderilerinizin hangi firmalarla, ne zaman ve nasıl gönderebileceğinizi seçebilir ve gönderi formunuzu basarak bize ulaştırabilirsiniz. Navlungo olarak yur tdışı kargo süreçlerinizde size yardımcı olmak için çalışıyor, ürünlerinizin hızlı ve güvenilir şekilde kargolamanız için size destek sunuyoruz! 

Artık Etsy’de kargo profilinin nasıl oluşturulacağına yönelik tüm detaylara hakimsiniz.

Yorum Yaz