Uluslararası pazar yeri Ebay ile yurt dışına satışta nelere dikkat etmelisiniz? Ebay ile dropshipping, Ebay komisyon oranları ve en çok satılan ürünleri blog içeriğimizde inceleyeceğiz.

Online alışverişin günümüzde önemli bir trend haline gelmesiyle tüketici davranışında yaşanan değişim, e-ticaret satıcılarını e-ihracata daha çok yöneltti. 2021 istatistiklerine göre dünya çapında 182 milyon aktif kullanıcısı olan ve her ay 109 milyon tekil ziyaretçi ağırlayan Ebay, online ticaretçilerin ürünlerini yurt dışı pazarlarıyla buluşturması için önemli kanallardan biri konumunda.

Bu içeriğimizde Ebay’de satışı en çok gerçekleşen ürünlerin neler olduğuna, satışa başlamadan önce yapılması gerekenlere, e-ticaret satış kanalı olarak Ebay’in neden kullanılması gerektiğine, satılan ürünlerin lojistik süreçlerinin nasıl planlanacağına ve Navlungo’nun Ebay entegrasyonunun Ebay mağaza sahiplerine sağladığı kargo kolaylıklarına odaklanacağız.

Ebay Nedir?

1995 yılında Amerika’da kurulan Ebay, online ticaretin kalbinin yıllar içinde daha yoğun atmaya başladığı, alıcı ile satıcıyı buluşturan dünyanın en büyük uluslararası pazar yerlerinden biridir. Ebay üzerinde online ticaretçiler ürün listeleyerek satış yapabildiği gibi açık artırma sistemi ile rekabetçi fiyatlara yurt dışına ürün satışı gerçekleştirebilir. Elektronikten modaya, sağlık ve kozmetik ürünlerinden ev & bahçe dekorasyon kategorisine kadar pek çok alanda ürün Ebay’de online tüketicilere sunuluyor.

Neden Ebay’de Satış Yapmalısınız?

Ebay’in dünya genelinde satıcılar arasında popülerlik bakımından Amazon ve Etsy arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Amazon’da olduğu gibi Ebay’de de geniş ve çeşitli bir pazar kitlesine ulaşabiliyorken Ebay’in kayıt, kurulum ve ürün liste yönetimi gibi süreçleri Amazon’a kıyasla daha basit. Ürün listelediğiniz an ücret ödemenizi gerektiren Etsy ile karşılaştırdığımızda ise Ebay’de belirli bir süre boyunca ücret ödemeden listeleme yapabiliyorsunuz.

Daha az eforla daha hızlı satış yapmak isteyen online satışçılar için Ebay’in en iyi seçenek olduğu söylenebilir. Geniş pazar kitlesi, kolay kayıt & kurulum olanağı ve sunduğu fırsatlarla oldukça popüler.

online payments credit card concept cash stacks financial transactions internet connect all world blue sky background 3d rendering scaled 1

Ebay Kazandırıyor mu?

Statista’nın verilerine göre 2010’un ilk çeyreğinden 2020’nin son çeyreğine kadar olan aralıkta Ebay üzerindeki kullanıcı sayısı 185 milyonu bulmuş ve her gün ortalama 1,3 milyar ürün listelenmiş. Bu rakamlar Ebay’de ürün satışını pek çok online ticaretçi için cazip hale getiriyor.

Ebay’in dünya genelinde 190 ayrı pazarda alıcı ve satıcıları bir araya getiren, 2021 Nisan ayından bu yana aldığı aylık 1,7 milyar ziyaretle en çok ziyaret edilen ikinci pazar yeri olarak karşımıza çıktığını belirtelim. Dünya genelinde en çok ziyaret edilen birinci pazar yeri ünvanı ise tüm zamanların en popüler e-ticaret kanalı Amazon’a ait.

19 milyonun üzerinde satıcı hesabı bulunan Ebay’de, satıcıların %31’i ABD’den, %29’u Birleşik Krallık’tan iken %15 ve %12 satıcı oranlarıyla onları Almanya ve Çin takip ediyor.

2020 yılında 10,2 milyar dolar gelir elde eden Ebay’in tüm mal ve servislerinin satış değeri toplamını ifade eden brüt emtia değeri ise 100 milyar doların üzerinde.

Bütün bu istatistiklere baktığımızda e-ihracatla farklı pazarlarda satış yapıp hızlı para kazanmak isteyen online satışçılar için Ebay’in önemli ve etkili bir kanal olduğu söylenebilir. Pek çok kategoride satış yapabilme, belirli bir süre ücret ödemeden ürün listeleyebilme imkanı ve basit mağaza kurulumu Ebay’i online ticaretçiler için daha da cazip hale getiriyor.

Ebay’de Satıcı Hesabı Nasıl Açılır?

Her pazar yerinde olduğu gibi Ebay’de de ürün satabilmek için bir satıcı hesabı başvurusunda bulunmanız ve mağaza açabilmek için kredi kartınızı tanımlamanız gerekir. Ebay üzerinde mağaza açmak isteyenlere farklı bütçelendirmesi olan paket seçenekleri sunulur. Bunların arasından seçiminizi yapıp aylık veya yıllık abonelik planlarıyla ilerleyebilirsiniz.

Ebay Komisyon Oranları Nasıldır?

Ebay’de ürün listelemek ücretsizdir ancak sattığınız her ürün için belirli bir komisyon miktarı ödemeniz gerekir. Bu komisyon miktarı satılan ürünün kategorisine ve listelediğiniz ürün adedine göre belirlenir. Pek çok kategori için bu miktar, satış fiyatının %12,55’i oranında veya daha düşüktür. Ek olarak, Ebay’de her sipariş için 0,30 USD ücret talep edilir.

Ebay komisyon oranları nelerdir?

Ebay’de En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Oldukça geniş bir yelpazeden aklınıza gelebilecek kadar çok sayıda ürünün satışını Ebay’de yurt dışına güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Önceki yıllarda Ebay’de en çok satılan ürünlerden ilham alarak satış yapılabilecek bazı ürün çeşitlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Telefon & telefon aksesuarı
 • Video oyunları
 • Kozmetik & sağlık ürünleri
 • Mobilya
 • Bilgisayar, tablet
 • Müzik aletleri
 • Kameralar, fotoğraf makineleri
 • Giyim, ayakkabı & aksesuar
 • Mücevher & saat
 • Oyuncaklar & hobi ürünleri
 • Vintage & antika ürünler

Ebay Dropshipping Nasıl Yapılır?

Dropshipping ya da stoksuz e-ticaret, araya herhangi bir stoklama veya depolama işlemini sokmadan doğrudan üretici/ tedarikçi, alıcı ve satıcı üçgeninde gerçekleşen e-ticaret satış modelidir. Dropshipping modelinde, satıcı tarafından listelenen ve müşteri tarafından sipariş edilen ürünler, üretici veya tedarikçinin kendisi tarafından alıcıya kargolanır. Satıştan elde edilen para ise tedarikçi ve satıcı arasında bölüştürülür.

Ebay satış platformunu da dropshipping amaçlı kullanabilirsiniz. Ebay satıcı hesabınızı oluşturduktan sonra ürünlerinizi içeriye aktarıp müşterilere listelemeye başlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, listelenecek ürünün fiyatı, stok durumu, ödeme yöntemi gibi detayları önceden tedarikçi ile konuşup netleştirmek gerektiğidir.

Dropshipping yaptığınız ürünlerle ilgili Ebay mağazanızda fiyat, garanti ve teslimat süresine ilişkin bilgi bulundurmayı unutmayın. Bu aşamadan sonra Ebay’de dropshipping yapmaya hazırsınız.

Ebay ile satışta kargo ve lojistik süreçleri

Ebay’de Kargo ve Lojistik Süreçleri

Ebay üzerinden gelen siparişlerinizin kargı planlamasını yaparken mümkün mertebe titiz olmaya, zarar gelmeyecek şekilde paketleme yapmaya ve teslimat sürelerine ilişkin müşterilerinizi doğru bilgilendirmeye özen gösterin. Gelen siparişlerinizi kargolamasını kendiniz yönetebileceğiniz gibi çözüm odaklı bir firma ile çalışarak vaktinizi işinizi büyütmeye daha çok yönlendirebilirsiniz.

Navlungo’nun onlarca pazar yeri ile olduğu gibi Ebay ile olan entegrasyonu sayesinde aldığınız siparişlerin kargolama sürecini dertsiz ve planlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bu doğrultuda Ebay üzerinden aldığınız siparişler siz hiçbir şey yapmadan Navlungo panelinize otomatik olarak akar. Yeni gelen her siparişin iletileceği adresin uzaklığına ve yükün desi değerine göre Navlungo’nun size sunduğu kargo tekliflerinden en uygun bulduğunuzu seçip pürüzsüz bir kargo deneyimi için gerisini kargo süreçlerinde çözüm partneriniz Navlungo’ya bırakabilirsiniz.

Ebay ve dünyanın önde gelen pek çok uluslararası pazar yerinde sattığınız ürünlerin yurt dışı kargo gönderim süreçlerine dair daha detaylı bilgi almak için ilgili içeriğimize göz atabilirsiniz.

Farklı e-ticaret kanallarında ürün satışı ve kargo süreçlerine dair aklınıza takılan sorular varsa linkten ilgili blog içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yorum Yaz