Navlungo'ya Git

E-İhracat İle Yeni Satış Kanalları Yaratın

2 dakikalık okuma

E-ihracat Nedir?

E-ihracat, Online satış mağazasıyla yurtdışındaki bireysel müşterilere yapılan satışlara denir.

Günümüzde hızla gelişen bu e-ticaret sistemiyle dünyanın bir ucundan diğer ucuna kolaylıkla ulaşabilir, ürünleri inceleyip alışveriş yapabilir hale geldi. Fiziksel mağazalarda ürün sunma, toptan mal getirme gibi geleneksel ticaretin çok dışında olan bu sistemin içerisinde sizde bulunabilirsiniz.

 E-Ticaret ve E-İhracat ile ülkemizde üretilen ürünlerin yurt dışına satışını gerçekleştirebilir, cari açığımızın kapanmasında etkin rol oynayabilirsiniz.

E-İhracatın gelişimine en büyük katkı sağlayan unsurlardan biri de “Mikro İhracat”tır. Mikro ihracatı 300 kilogram ve 15.000 Euro’ya kadar olan gönderilerinizin ETGB ile yurt dışına gönderimi yapılan bedelli ihracat olarak tanımlayabiliriz.

Klasik ihracat ve E-ihracat Arasındaki Farklar Nelerdir?

Klasik ihracat B2B, (İşletmeden işletmeye satış)  E-İhracat B2C (işletmeden bireysel müşteriye satış) şeklinde gerçekleşmektedir.

Gümrük beyannamesi için Klasik ihracatta gümrük müşavirine ihtiyaç duyulurken e-ihracatta elektronik ortamda express taşıyıcılar tarafından oluşturulur. Alıcı ülkesinde ki gümrükleme işlemi ise klasik ihracatta gümrük müşavirine, evraklara, ürün grubuna bağlı olarak ortalama 2-7 iş günü sürerken e-ihracatta çoğu ülkede e-gümrükleme sistemiyle sadece 12-48 saat sürmektedir. Operasyon hazırlığı, ihracat iş süreçleri ve takibi, uçtan uca hizmet alabilme hizmeti de dahil olmak üzere e-ihracatta klasik ihracata göre çok daha kolay ve uygulanabilirdir. Marka tescil sertifikası, belgelerin tercümesi, satıcı ve alıcı şirketin karnesi, hijyen sertifikası, laboratuvar analizi e-ihracat sürecinde çoğunlukla gerek duyulmazken klasik ihracat sürecinde çoğunlukla temin edilmemesi gereken belgeler olarak adlandırılırlar.

E-ihracat Teşviklerinden, Muafiyetlerinden ve Devlet Destekleri 

E-ihracat yapanlar, e-ihracat teşviklerinden ve devlet desteklerinden yararlanabilir. E-ihracat verimlilik içeren bir ticaret türü ve bir mikro ihracattır. E-ihracatta diğer ihracat türlerine göre devletlerin sağladığı muafiyetler daha  fazladır.

E-ihracat yapan kişiler gümrük vergisi ve yurt dışı KDV muafiyetlerinden faydalanabilmektedir. Ayrıca E-ihracat yapanlar için %50 vergi muafiyeti de bulunmaktadır.. Bu muafiyetler, ülkeden ülkeye ve gönderi miktarına bağlı olarak farklılık gösterir. E-ihracat yapan kişiler bireysel müşterisi adına KDV’siz fatura kesebilmektedir. İhracata yönelik KDV iadesi avantajından da faydalanabilmektedir. Devletin sağladığı özel teşvik kredileri, özel bankaların ihracatçı kredileri gibi teşviklerden de faydalanılabilmektedir.

Bazı Ülkelerin B2C Siparişlerde Gümrük Vergisi Muafiyetleri Nelerdir?

  • Rusya, özellikle kürk ve deri gibi ürünlerde gümrük vergisi muafiyeti sunuyor. Sipariş  tutarı 1000 euroyu geçmeyen ürün grupları yurtdışı KDV’den muaf tutuluyor.
  • Avrupa Birliği ülkeleri, 22 euroya kadar olan hazır giyim ürünleri için gümrük vergisi ve KDV almıyor.
  • Ukrayna, 150 euroya kadar olan gönderiler için gümrük vergisi ve KDV’den muaf tutuluyor.
  • Amerika’ya gönderilen 800 dolara kadar olan e-ihracat gönderileri, gümrük vergisi ve yurt dışı KDV’den muaf tutuluyor.
  • Azerbaycan, aylık 500 euro altındaki gönderiler için gümrük vergisi ve yurt dışı KDV muafiyeti uyguluyor.
  • Körfez ülkelerinde 270 dolar altındaki gönderiler gümrük vergisi ve KDV’de muaf tutuluyor.

Sizlerde uzman kadrosu ve güvenilir lojistik partnerleri sayesinde e-ihracatı dijital hale getiren Navlungo ile ilk elektronik ihracatınıza başlayın. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir