Navlungo'ya Git

E-İhracat ile Dünya Ticaretinde Nasıl Yer Alırız?

3 dakikalık okuma

E-ihracat “Sınır ötesi e-ticaret” olarak da tanımlanır. Taleplerin artışı ve tüketicilerin bilinçlenmesi ile e-ticaret son dönemlerde ilgi çekici hale geldi. Pandemi dönemiyle de %100’ ün üzerinde ivme kazandı. Yıllar içinde ulaşılabileceği büyüme oranları giderek arttı. Sektör temsilcileri dijitale yaptıkları yatırımı kat kat artırma kararı aldı. Yeni dönemde de tüketici davranışını; kalite-performans, yerelin yükselişi, teknoloji faktörleri şekillendirecek.

Türkiye’de e-ticaret 2019 yılında %39 büyüdü. Toplam e-ticaret pazarı 83 Milyar TL’ye ulaştı. Bu büyümelerden yola çıkarak dijital ticaretin sektörler arasında kalacağı kesinleşti. E-ihracat ise geçtiğimiz senelerde e-ticaretin 2 katı hızla büyüdü. 2022’de dünya genelindeki tüm e-ticaretin %22’ sini oluşturacağı bekleniyor. Tüm satışçıları büyük bir fırsat bekliyor.

Birçok yeni girişimci; ihracat işlemleri süreci nasıldır? e-ihracatla nasıl büyüyebiliriz? gibi soruların cevaplarını aramaya başladı. Bizler de bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz. Öncelikle her işte olduğu gibi e-ihracatta da yenilikleri takip etmek ticaretinize katkı sağlayacağından bahsetmezsek olmazdı. Peki e-ihracatın trendleri ve gereklilikleri nelerdir?

En önemlisi influencerların etkisi olacaktır. Ürünler bu kaynaklar sayesinde tanıtılır. İndirim tanımlama taktiği satışlarda büyük katkı sağlar. Bunun yanında hızlı-temassız teslim, sosyal medya kullanımı, AR / VR kullanımları bu trendlerin etkilerindendir.

E-ihracat dünyanın farklı yerlerindeki müşterilere ulaşabilmeyi sağlar. E-ihracat; hedef pazarın belirlenmesi, listeleme, gümrük prosedürleri, lojistik altyapının kurulması, web sitesi tasarımı, dil çevirisi, vergilendirme, lokalizasyon, döviz kurlarında esnek olma, ödeme yöntemleri gibi faktörün bir araya geldiği bir süreçtir.

Bu süreçlerin doğru yönetilmesi için doğru planlama ve doğru araştırma yapılmalıdır. Her süreç için yeterli bilgiye sahip olup işleme öyle başlanmalıdır.  Böylece risk minimize edilir.

Peki Hangi Konulara Odaklanmalı?

Doğru pazar yeri bulmak

Doğru pazar yeri bulmak işlemlerin en başında yer alır. Pazar yerinin e-ticaret hacmi nasıl? Büyüme oranları olgunluğa ulaşmış mı? Tüketici sayısı ne durumda? Ürününüze bu pazar yerinde ihtiyaç var mı? Gibi etkenlere bakıp karar verilmelidir.

Pandemi ile birlikte hızlı üretim pazarları ciddi rağbet gördü. Kişi ya da kurumlar bu pazarın ürünlerini stokladı. Hızlı üretim pazarları yeni başlayacaklar için doğru bir seçenek olur.

Ürün tanıtımı

Pazar yeri bulunduktan sonra müşteriye ürünü tanıtma aşamasına geçilir.Ürün tanıtma doğru şekilde yapılırsa müşteriyi yakalama şansı artar.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler; ürün fiyatlandırması, ürünün fotoğraflanması, ürün açıklamalarının uygun dilde yapılması ve hızlı-temassız ödeme yöntemleridir.

Bunlara ek olarak reklamı en etkileyici şekilde yapmak da önemlidir. Reklam için sosyal medyanın gücünden yararlanmak  mantıklı olur. Satış yapılan ülkenin pazarlama takvimlerine göre ürünleri belirlemek akıllıcadır.

Satış kanalının çoklu dil desteği

Dil çevirisinin önemi de gerekli bir faktördür. Örneğin ürünlerin İngilizce yorumlanması Rusya’da bir sorun olacaktır. Rusya pazarında müşteriler Rusça çeviri görmek isterler. E-ticaret web sitesinde lokalizasyon yapılırken profesyonel tercümanlar iyi çalışmalıdır.

Lojistik

Ürünün tüketiciye gitme aşamasında en son lojistik faktörü yer alır. Lojisitk en çok dikkat edilmesi gereken faktörlerdendir. En ufak bir sipariş işleminde bile lojistik faktörü birkaç kez devreye girer. Alışverişin omurgası rolünü alır. Siparişin gecikmemesi sağlanırsa müşteri memnuniyeti de paralel olarak sağlanmış olur. Gönderileri hava kargo ile express şekilde kargolamak en avantajlı yoldur. Bu süreçte satıcının kapısından alıp alıcının kapısına kadar teslim eden lojistik firmaları büyük destek sağlamaktadırlar. Navlungo ‘da sisteminde bulunduğu birçok taşıyıcı firma ile size bu konuda yardımcı olacaktır.

Türkiye, ihracatçı bir ülke olarak coğrafi açıdan çok iyi bir konumdadır. Lojistik açıdan gelişmişliği bizi diğer ülkelere karşı ön plana çıkarmaktadır. Bu avantajları en iyi şekilde kullanan firmalarla çalışmak sizi öne taşıyacaktır.

Gümrük prosedürleri

Bir diğer faktör gümrük prosedürleridir. Gümrük prosedürleri ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile kolay hale geldi.

Ağırlığı 300 kilogramı ve mal bedeli 15.000 Euro’yu geçmeyen gönderiler, gümrük prosedürüne takılmadan aynı gün içinde ihraç edilebilecek hale geldi. Bu sayede yurt dışındaki taşımalar sorunsuz yapılabilir hale gelmiş oldu.

Hukuk

İdari para cezaları ihracatçıların gözünü korkutmaktadır. Hukukçuların önleyici hukuk çözümleriyle sorunlar en aza indirgenmelidir. Elbette yine de çıkabilecek sorunların riskleri önceden hesaplanmalıdır. İşlemler buna uygun yapılmalıdır.

E-ihracat sürecinde internet sitesinin regülasyona uygun olması, üyelik-ödeme sistemlerinin siber güvenlik alt yapıları ile destekleniyor olması, iade süreçlerinin iyi takip edilmesi, üyelik sözleşmeleri politikalarının uygulamada yer alması, tüketici tarafındaki haklara sahip çıkılması gibi önlemlerle sorunlar yok ediliyor.

Genel Veri Koruma Yönetmeliği olarak bilinen veri koruma tüzüğü ve Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’nun kuralları oldukça dikkate alınmalıdır. Doğru bilgi verilmezse yapılan işlemlerden dolayı ciro üzerinden idari para cezaları ödenmesi gerekebilir.

Sözleşmeler teknoloji yardımıyla akıllı sözleşmelerle yapılmalıdır.Uyuşmazlık çözüm yöntemleri kullanılarak sorunlar çözülebilir.

Bütün bu önemli faktörlere dikkat edip e-ihracat işlemlerini yaparsanız sizler de zaman ve maliyet tasarrufu sağlayarak e-ihracat dünyasında yerinizi en başarılı şekilde alabilirsiniz.

2021’de Türkiye’nin E-İhracat’ta dünya ticaretinin önemli parçası haline gelmesi dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir