Navlungo'ya Git

E-İhracat ile Dünya Ticaretinde Nasıl Yer Alırız?

4 dakikalık okuma

“Sınır ötesi e-ticaret” olarak da tanımlanan e-ihracat dünyasında yer almak, son dönemlerde taleplerin artışı ve tüketicilerin bilinçlenip e-ticaretin kolaylığının farkına varmasıyla birlikte oldukça ilgi çekici hale geldi. Pandemi dönemiyle de %100’ ün üzerinde ivme kazanarak hızını kalıcılaştırdı. Yıllar içinde ulaşılabileceği düşünülen büyüme oranları haftalara sığdı. Sektör temsilcileri önümüzdeki dönemlerde dijitale yaptıkları yatırımı kat kat artırma kararı aldı. Yeni normal dönemde de tüketici davranışını; kalite-performans, yerelin yükselişi, teknoloji faktörleri şekillendirecek.

Türkiye’de e-ticaret 2019 yılında %39 büyüdü ve toplam e-ticaret pazarı 83 Milyar TL’ye ulaştı. Bu büyümelerden yola çıkarak dijital ticaretin sektörler için can damarı olarak kalacağı kesinleşiyor. E-ihracat ise geçtiğimiz senelerde e-ticaretin 2 katı hızla büyüdü ve 2022’de dünya genelindeki tüm e-ticaretin %22’ sini oluşturacağı bekleniyor. Buradan hareketle de tüm satışçıları büyük bir fırsatın beklediği görülüyor.

Birçok yeni girişimci ve hali hazırda 90’ı aşkın ülkede çok rağbet görüp satış yapan Türk satışçılar e-ihracatla nasıl büyüyebiliriz, e-ihracatın hızına nasıl ayak uydurabiliriz, e-ihracat yaparken önümüze ne gibi engeller çıkar ve bu engellerle nasıl mücadele edilir sorularının cevaplarını aramaya başladı. Bizler de bu yazımızda bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

E-ticareti önümüzdeki dönemde şekillendirecek trendlere bakacak olursak; en önemlisi influencerların tüketiciler üzerindeki etkisi olacaktır. Ürünlerinizi bu kaynaklar sayesinde tanıtıp sonrasında indirim tanımlama taktiği satışlarınıza büyük katkı sağlayacaktır. Bunun yanında hızlı-temassız teslim, sosyal medya kullanımınız, AR / VR kullanımlarıyla sanki mağazada gibi alışveriş yapabilme seçeneği de bu trendlerin etkililerindendir.

Dünyanın farklı yerlerindeki müşterilere ulaşabilmek için büyük bir potansiyel sağlayan e-ihracat; hedef pazarın belirlenmesi, listeleme, gümrük prosedürleri, lojistik altyapının kurulması, web sitesi tasarımı, dil çevirisi, vergilendirme, lokalizasyon, döviz kurlarında esnek olma, ödeme yöntemleri, gibi çok sayıda faktörün bir araya geldiği bir süreçtir.

Bu süreçlerin doğru yönetilmesi ve riskin minimize edilmesi için en önemli şey, doğru planlamanın yapılmasıdır.

Bu noktada yapılması gereken ise doğru araştırmadır. Her süreç için yeterli bilgiye sahip olup işleme öyle başlanmalıdır.

 

Peki Hangi Konulara Odaklanmalı?

Doğru pazar yeri bulmak

Doğru pazar yeri bulmak işlemlerin en başında yer alan can alıcı kısımlarından birisidir. Pazar yerinin e-ticaret hacmi nasıl, büyüme oranları olgunluğa ulaşmış mı, tüketici sayısı ne durumda, ürününüze bu pazar yerinde ihtiyaç var mı, pazarın sektörel hacimleri ne durumda gibi etkenlere bakıp karar verilmelidir.

Pandemi ile birlikte hızlı üretim pazarları ciddi rağbet gördü ve kişi ya da kurumlar bu pazarın ürünlerini stokladı. Hızlı üretim pazarları yeni başlayacak olanlar için güzel bir seçenek olacaktır.

En uygun pazar yeri bulunduktan ve pazara girildikten sonra müşteriye bir nevi direkt sunum yaptığımız, ürünümüzü anlattığımız kısma geçmiş oluyoruz. Buradaki gereklilikler doğru şekilde yapılırsa müşteriyi yakalama şansı oldukça yükseliyor.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli faktörler; ürün fiyatlandırması, ürünün net bir şekilde fotoğraflanması, satış için ürün açıklamalarının uygun dilde yapılması, çeşitli yazılım destekleriyle sitede müşteriyi karşılayan dijital satış asistanları ve hızlı-temassız ödeme yöntemleri olarak karşımıza çıkıyor. Bunlara ek olarak reklamı en etkileyici şekilde yapmak da önem kazanıyor. Burada da sosyal medyanın gücünden yararlanmak çok mantıklı olacaktır. Ayrıca satış yapılan ülkenin pazarlama takvimlerini en iyi şekilde takip edip ürünleri buna uygun belirlemek akıllıca olacaktır.

Dil çevirisine tekrar değinmek gereklidir çünkü her ne kadar İngilizce olarak ürünlerin tanımlaması yapılsa da örneğin Rusya’da bu büyük sorun olacaktır. Büyük Rusya pazarında müşteriler kesinlikle Rusça çeviri görmek isteyeceklerdir.

Lojistik

İlk kez gönderim yapmak isteyen kişilerin en çok çekindikleri, ürünün en son tüketiciye gitme aşaması olan lojistik faktörü en çok dikkat edilmesi gereken faktör olarak yer alıyor. En ufak bir sipariş işleminde bile lojistik faktörü birkaç kez devreye girerek, alışverişin omurgası rolünü alıyor ve siparişin gecikmemesi sağlanırsa müşteri memnuniyeti en iyi şekilde sağlanmış oluyor. Gönderileri hava kargo ile express şekilde kargolamak en avantajlı yol olacaktır. Burada, satıcının kapısından alıp alıcının kapısına kadar teslim eden lojistik firmaları en büyük desteği sağlıyorlar. Navlungo ‘da sisteminde bulunduğu birçok taşıyıcı firma ile size bu konuda yardımcı olabilir.

Türkiye, ihracatçı bir ülke olarak coğrafi açıdan çok iyi bir konumda ve rekabet piyasası içinde bu konumu, lojistik açısından gelişmişliği bizi diğer ülkelere karşı ön plana çıkarıyor. Bu avantajları en iyi şekilde kullanan firmalarla çalışmak sizi her zaman öne taşıyacaktır.

Gümrük prosedürleri

Bir diğer en çok çekinilen ve problemin yaşandığı faktör olan gümrük prosedürleri, ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) ile kolay hale geldi.
Ağırlığı 300 kilogramı ve mal bedeli 15.000 Euro’yu geçmeyen gönderiler, taşıyıcı firma tarafından doldurulan form ile hiçbir gümrükçüye ihtiyaç duyulmadan ve gümrük prosedürüne takılmadan aynı gün içinde ihraç edilebilecek hale geldi. Bu sayede tıpkı yurt içindeki taşımalar gibi yurt dışındaki taşımalar da sorunsuz yapılabilir hale gelmiş oldu.

Hukuk

İdari para cezaları her ne kadar ihracatçıların gözünü korkutsa da hukukçuların önleyici hukuk çözümleriyle sorunlar en aza indirgenmeli. Elbette yine de çıkabilecek sorunların riskleri önceden hesaplanmalı ve işlemler buna uygun yapılmalıdır.

E-ihracat sürecinde internet sitesinin regülasyona uygun olması, üyelik-ödeme sistemlerinin siber güvenlik alt yapıları ile destekleniyor olması, iade süreçlerinin iyi takip edilmesi, üyelik sözleşmeleri politikalarının uygulamada yer alması, tüketici tarafındaki haklara sahip çıkılması gibi önlemlerle sorunlar yok ediliyor.

Genel Veri Koruma Yönetmeliği olarak bilinen veri koruma tüzüğü ve Kişisel Verilerin Korunması Kurumu’nun kuralları oldukça dikkate alınmalıdır. Çünkü burada doğru bilgi verilmezse yaptığınız işlemlerden dolayı cironuz üzerinden idari para cezaları ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Akıllı sözleşmeler kullanarak teknoloji yardımıyla kolay şekilde sözleşmeleri yapmak yararınıza olacaktır. Bunun yanında uyuşmazlık çözüm yöntemlerini kullanarak sorunlarınızı daha az uğraştırıcı şekilde çözebilirsiniz.

Bütün bu önemli faktörlere dikkat edip e-ihracat işlemlerini yaparsanız sizler de zaman ve maliyet tasarrufu sağlayarak e-ihracat dünyasında yerinizi en başarılı şekilde alabilirsiniz.

2021’de Türkiye’nin E-İhracat’ta dünya ticaretinin önemli parçasın haline gelmesi dileklerimizle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir