Navlungo'ya Git

Satışların Katlanarak Arttığı Black Friday’de Satış Rehberi 2021

6 dakikalık okuma

Black Friday e-ticaret

Black Friday döneminde e-ticaret ve e-ihracat satışlarınızı nasıl artırabilirsiniz? Black Friday satış ipuçlarını bloğumuzda derledik.

Pandemi etkisini sürdürürken, pek çok kişinin alışverişlerini özellikle denk getirmeye çalıştığı, adeta dört gözle beklediği, ülkemizde ve tüm dünyada online alışveriş sitelerinde büyük ses getiren, e-ticaret satışlarını arttıran önemli günlerden Black Friday indirimleri yaklaşıyor. Alışveriş sezonu açılırken Kara Cuma 2021 yılında hangi tarihe denk gelecek, Black Friday ne zaman başlayacak, Black Friday’in e-ticarete ve ekonomiye etkisi ne olacak büyük merak haline geldi. Satış yapan firmaların yıllık gelirlerinin %20’sini karşılayarak çok önemli hale gelen Black Friday’i bu yazımızda detaylıca inceleyeceğiz.

Tüm dünyada yaşanan pandemiye karşı alınan önlemlere rağmen, indirimli alışverişlerin büyük çılgınlıkla yapıldığı, ülkemizde Muhteşem Cuma gibi isimlerle de kullanılan Black Friday bu sene de yoğun ilgiyle bekleniyor. Başta ABD’nin bazı eyaletlerinde olmak üzere mağazaların açık olduğu ülkelerde market önlerinde uzun kuyruklar oluşurken pandemi etkisiyle online dünyadaki alışverişinde daha çok seçeneğe sahip olduğunu düşünen tüketici, online ortamda da sepetlerini doldurmaya başladı.

Geçtiğimiz senelerde Black Friday döneminde Türkiye’de sadece internetten milyonlarca lira ödeme gerçekleşti. Pazar yerlerinde %80, alışveriş merkezlerinde ise %60’a varan indirimler müşterileri karşıladı.

Markalar Black Friday indirimlerini farklı isimlerle başlattı. Sektörün önde gelen pazar yerleri 25-29 Kasım tarihleri arasında yüzde 80’e varan indirimlerle milyonlarca ürün satmayı hedeflediklerini belirttiler. Geçen yıl Black Friday’de rekor satışlara imza atan platformların, bu yıl kendi rekorlarını kıracağı tahmin ediliyor. 

Peki Türkiye’de ‘Efsane Cuma’, ‘Muhteşem Cuma’ ve ‘Beklenen Cuma’ gibi değişik isimlerle anılan Black Friday ne demek?

Black Friday, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayının dördüncü Perşembe gününe denk gelen Şükran Gününü takip eden Cuma gününü ifade ediyor. 1952 yılından bu yana Noel alışveriş sezonunun ilk günü kabul ediliyor ve çılgınca indirimler başlıyor. Bu indirim dolu günün ‘Kara’ bir gün olarak adlandırılmasının nedeni ise 1960’larda başlıyor. Dükkanların o gün daha hava aydınlanmadan açılması ve ancak hava kararınca kapanması, ayrıca alışveriş caddelerinde yaşanan yoğun araç ve insan trafiğinin neden olduğu günlük hayatı etkileyen olumsuzluklar bugüne ‘Kara Cuma’ denmesine sebep oluyor. Bu tabirin ilk kez Philadelphia kentinde kullanıldığı ve o günlerden günümüze aktarıldığı tahmin ediliyor.

Online alışveriş sitelerinin devreye girmesiyle ve e-ticaretin artmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen bu indirim günü uluslararası çapta tüm pazar yerlerinde bir indirim gününe dönüştü ve tüm dünyada benimsendi. Her şeyden önce bu indirim günleri dünyanın tüm ülkelerinde farklı günlerde farklı isimlerle ekonomiyi ve çeşitli sektörleri canlandırmak için farklı bahanelerle yapılsa da Black Friday (BF) küresel çapta kuyruklara neden olan nadir günlerden oluyor.

Black Friday 2021 hangi güne denk geliyor?

Kasım ayının son Cuma günü gerçekleştirilen Black Friday bu yıl 26 Kasım 2021 Cuma gününe denk geliyor.

Black Friday E-Ticarete Nasıl Etki Edecek?

Black Friday'de satış ipuçları

Pandemide e-ticarete doğru hızlı ve çarpıcı bir geçiş yaşandı. Hemen hemen herkes bir e-ticaret sitesini ziyaret etti. Böylece dijitalin alışverişteki rolü daha da sağlamlaştı.

Black Friday 2021’de, 2020 yılında gördüğümüz trendlerin birçoğunun bu yıl da katlanarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Satın alma oranları pandemi etkisiyle elektronik, ev & yaşam ve giyim gibi ana kategorilerde yoğunlaştı.

Geçen seneden farklı olarak Black Friday 2021’de mağazalar oyuna daha fazla dahil olacak. Mağaza ziyaretlerinin arttığını ve sepet tutarlarının da bu trende paralel olarak artış gösterdiğini düşünürsek mağazaya trafik çekmek, önceki yıllara göre daha fazla rekabet avantajı sağlayacak. E-ticaret sitesi ziyaret sayısının geçen yıl 52 milyona ulaştığını, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Black Friday alışveriş hacminin 2002’den bu yana yüzde 72,3 arttığını ve 700 milyar doları aştığını düşünürsek tekrar oyuna giren mağazalara trafiği artırmanın yolu dijitalden geçecek.

Lider e-ticaret sitelerinden Amazon bu dönemde %60’a varan indirim yapacağını duyurarak hızlı teslimat ile her gün yeni ürünleri müşterilerine teslim edeceğini açıkladı. 

Türkiye’ de yapılan bir araştırmaya göre Kasım indirimlerinin en az birinden faydalanan katılımcıların çoğunluğu, tercihini Black Friday yönünde kullanmış. Black Friday indirimlerinde kadınlar %72’lik bir katılım göstereceklerini belirtirken erkeklerde bu oran %60 olarak belirlenmiş durumda. Bu sonuca göre kadınlar, erkeklerden daha çok alışveriş yapıyorlar. Çelişkili olarak erkekler kadınlara oranla Black Friday gününde daha çok para harcıyorlar. Bu durum, erkeklerin Black Friday indirimlerinde en çok elektronik ürün satın alması ile açıklanabilir. Bunun haricinde en çok tercih edilen ürünler giyim kategorisinden seçilmekte.

Black Friday’de yapılan promosyonlar ve kampanyaların tercihinde yapılan bir araştırma sonucunda kadınların en çok tercih ettiği promosyon şekli seçili ürünlerde geçerli yüksek oranlı indirim oldu. İkinci sırayı ise bütün ürünlerde geçerli düşük oranda indirim seçeneği aldı. Üçüncü sırada ise hediye ürünler yer aldı. Öte yandan, erkeklerin en beğendiği indirim ise bütün ürünlerde geçerli ancak düşük oranlı indirimler oldu. Bu durumu sırası ile seçili ürünlerde geçerli yüksek oranlı indirimler ile indirim kodları veya kuponları takip etti.

Özellikle Black Friday günlerinde internetten alışverişin popülaritesi her geçen sene artıyor. Black Friday alışverişi yapacak kişilerden sadece %8’inin mağazalardan alışveriş yapacağı öngörülüyor. Bu dönemde alışveriş merkezlerinde alışverişin daha az tercih edilmesinin öngörülme sebeplerinden en önemlisi beklemek zorunda kalınan kuyruklar. Ankete katılan Türkler arasında kadınların %30’u, erkeklerin %34’ü sırada beklemektense ürünü almaktan vazgeçeceklerini belirtmişler.

Black Friday İndiriminde En Çok Satılan Ürünler Nelerdir?

Black Friday üzerine araştırma yapan şirketlerin yayımladığı raporlarda, Black Friday 2020’de en çok satılan ürünler şu şekilde listelendi:

  • bebek bezi,
  • cep telefonu, bilgisayar, yazıcı gibi teknolojik aletler,
  • giyim, ayakkabı ve çanta,
  • kitap,
  • sağlık ve kozmetik ürünleri,
  • elektrikli ev aletleri.

Black Friday'de en çok satılan ürünler

Black Friday Satış Rehberi

Bu indirim dolu günlerde satıcı olarak öne geçmek için dikkate almanız gereken kritik noktaları inceleyelim:

  1. Black Friday kampanyalarınıza erken başlamaktan korkmamalısınız çünkü tüketiciler Ekim ayından itibaren alınacaklar listesini oluşturuyor. Bu durumda hem müşteri bazınızı artırmak hem de ilk karar listesine girmek için fırsatınız oluyor.
  2. Kalabalıkta kaybolmamak için bu yıl video reklamlardan da daha fazla yararlanabilirsiniz. Globalde tüketicilerin %70’i son bir yılda YouTube’ta keşfettiği bir markadan alışveriş yaptığını belirtiyor.
  3. Geçtiğimiz yıl Black Friday sonrasındaki 2 hafta boyunca özellikle bazı kategorilerde tüketici talebinde düşüş yaşanmadı. Bunu düşünerek siz de satışlarınız için aralık ayını da dahil eden planlar yapabilirsiniz. Tüketicilerinizin hem online olarak, hem de fiziksel mağazanızda nasıl davrandığı ile ilgili tüm verileri bir araya getirmek planlamanız için çok kritik olacaktır. 

Elbette ki, Black Friday döneminde online satışlar yükselişte olacak. Yoğun taleple birlikte zorlukların da geleceğini öngörüp önlem almakta fayda var. Müşterilerinizin şikayetleri, soruları ve geri dönüşleri artacaktır. Bunlara cevap verecek potansiyele sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Örneğin e-ticarette yüksek sipariş talebini karşılarken tedarik problemleri yaşanabilir, ürünleriniz tüketicinize söz verdiğiniz tarihlerde teslim edilemeyebilir. Bu gibi aksaklıklar müşteri deneyimini negatif etkileyecektir. Böyle sıkıntıların önüne geçmek, en iyi şekilde yönetmek bu alışveriş döneminden maksimum faydayla sıyrılmanıza yarayacaktır. Bu dönemde ürünün müşteriye ulaştırılma sürecini doğru ve zamanında organize etmeniz önemlidir. Navlungo’yu incelebilirsiniz.

İlk günden bu yana uyguladığınız çözümleri bu dönemde de devam ettirmek çok önemli olacaktır. Yerel kampanyalar ve reklamlar ile hem marka algınızın yüksek olduğu, hem de ürün araştırması yapan kitleleri mağazanıza çekmeye devam edebilirsiniz. Mağaza içi sunduğunuz ödeme kolaylıklarını ve teslimat opsiyonlarını yıl sonuna kadar görünür kılabilirsiniz.

Ayrıca mobil cihazların yaygınlaşması ve yeni platformların ortaya çıkmasıyla birlikte tüketicilerin yeni şeyler keşfetmelerine, ihtiyaçlarını karşılamalarına ve engellerle karşılaşmadan alışveriş yapmalarına yardımcı olmak önemli. Müşteriler kişiselleştirilmiş ve alakalı bir hizmet sunan markalardan alışveriş yapmak istiyor. Bu durum, sizin satıcı olarak stok yapmak ve kampanya düzenlemekten daha başka önemli işlerinizin de olduğunu gösteriyor. Black Friday 2020’de en çok satış yapılan zaman aralıkları 00:00 – 01:00 saatleri olarak tespit edilmiştir. Mesai saatlerinin dışında olan bu zaman aralıklarında satışlarınızı kontrolde tutmak için e-ticaret sitenizin veya mobil uygulamanızın düzenli bir şekilde test edilmesi ve bu saatler aralığında gelebilecek olan müşteri trafiğini kaldıracak şekilde ayarlanmasına önem vermeniz gerekmektedir. 

Black Friday 2020 verilerinde dikkat çeken bir diğer nokta ise e-posta pazarlamasıdır. 2020 yılında Black Friday satışlarını arttırmak, Black Friday kampanyalarını tanıtmak ve müşterileri mağazalarına çekmek isteyen satıcılar yaklaşık 116.5 milyon adet e-posta gönderdi. Bu elektronik postaların açılma oranı yaklaşık %15 civarındayken e-postalara tıklama oranı %25 olarak ölçülmüştür.

Pazar yerlerinde yeniyseniz E-Ticaret Satış Kanalları adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

Diğer blog yazılarımızı okumak için ise https://blog.navlungo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.