Amazon yurt dışı kargo gönderimi nasıl yapılır? Amazon yurt dışı kargo ücretleri nelerdir? Yurt dışı kargo gönderimi hakkında detaylı bilgi bloğumuzda!

Dünyanın en büyük pazar yerlerinden biri olan Amazon’un, kapılarını Türkiye pazarına da açmasıyla birçok Türk e-ihracatçının da Amazon üzerinden yurt dışına ürünlerini satması, yepyeni bir pazar oluşturdu. Amazon’un hem prestij, hem pazar bilinirliği, hem de alıcı ve satıcılarına sağlamış olduğu kolaylıklar ile dünya e-ihracat sektöründeki yerini genişlettiğini söylemek yanlış olmaz.

Amazon üzerinde yurt dışından ürün tedarik etmek alıcı için oldukça kolay bir işlem. Tek tuş üzerinden ürününüzü belirlenmiş kargo tarihleri arasında kapınızın önünden alabiliyorsunuz. Peki satıcılar için bu süreç nasıl işliyor? Bu blog yazımızda sizler için Amazon’da yurt dışına nasıl satış yapılır, kargo gönderme ücretleri nelerdir ve bunun gibi aklınıza takılabilecek birçok soruyu yanıtladık.

Amazon üzerinden yurt dışı satışına başlamak istiyorsanız satıcı hesabı açmak, ürün stok girişi yapmak, ödeme almak ve pek konuyu cevaplandırdığımız blog içeriğimizi linkten okuyabilirsiniz.

Amazon Yurt Dışı Kargo Gönderme Ücretleri Nelerdir?

Bütün satıcıların aklına gelen ilk soru, Amazon üzerinden yapılacak satışların kargo gönderim ücretleri olmuştur. Aslında sabit bir kargo ücreti olmadığını söylemek doğru olabilir. Nedeni ise Amazon yurt dışı kargo ücretlerinin belirli unsurlara göre hesaplanmasıdır. Satış yaptığınız bölge veya ülke, satılacak ürünün ağırlığı, boyutu, yüksekliği gibi farklı maliyet hesaplamaları vardır. Aynı şekilde satılacak ürünün koli ile mi gönderileceği yoksa, daha küçük paketleme modelleri olan zarf veya kutu gibi yöntemler mi kullanılacağı, gönderilecek ürünün kırılgan olup olmaması gibi bir çok farklı etkene bakılır.

Amazon Yurt Dışı Kargo Fiyatlarımı Nasıl Hesaplarım?

Amazon’da yurt dışı satışı yapmadan önce belirlemeniz gereken belli başlı konular vardır. Ürün ve pazar araştırması bunların en başında gelir. Hangi ürünü kime, nereye, nasıl satacağınızı belirledikten sonraki aşama kargo fiyatlarını hesaplamaktır. Ürününüzün ağırlığı, boyutu, nasıl paketleneceği gibi değişkenlere bağlı olarak yurt dışı kargo fiyatları belirlenir. Deniz yolu, kara yolu, hava yolu gibi farklı kargolama yöntemleri bulunmaktadır. Göndereceğiniz ürünün bütün detaylarını biliyorsanız Navlungo bütün Amazon satıcılarına kargo hesaplaması konusunda en iyi, en uygun ve en rekabetçi fiyatları sunar.

delivery service mobile application 3d rendering min scaled

Amazon Yurt Dışı Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Amazon’da satış yapan satıcıların kafasında oluşan bir diğer soru ise, göndermiş oldukları kargonun takibini yapabilmektir. Satışını yaptığınız ürünün, eğer fulfillment hizmeti alıyorsanız ilk olarak depoya, sonrasında Amazon depolarına, en sonunda da alıcıya güvenle ulaşması ve bu işlemlerin anlık takibi, e-ticaret sektöründe müşteri verimliliği ve memnuniyeti adına çok önemlidir.


Genellikle kargo takiplerinizi anlaşmış olduğunuz kargo firması üzerinden yapabilirsiniz. E-ticaret yapmak düşünüldüğünden çok daha basit süreçlerden oluşur. Navlungo olarak, ülke, bölge, ağırlık fark etmeksizin en uygun ve rekabetçi fiyatlar ile Amazon satıcılarına hizmet vermekteyiz. Kendinize ve müşterilerinize uyacak en uygun kargo hizmetini Amazon ve diğer pazar yeri satıcılarına sağlamaktayız.

Amazon Yurt Dışı Kargo Teslim Süreleri Nedir?

Kargo teslim unsurları üründen ürüne ve bölgeden bölgeye değişkenlik gösterir. Yurt dışına kargo göndermenin birçok farklı metodu bulunur. Kara yolu, hava yolu, deniz yolu gibi yöntemler vardır. Gönderilecek ülke, gönderilen ürünün ağırlığı ve kullanılacak kargo yöntemi, önde gelen unsurlardır. Türkiye’den sınır komşularımıza gönderilecek bir ürün, Batı Avrupa’ya kıyasla daha kısa bir sürede ulaşabilirken, denizaşırı yani Amerika Birleşik Devletleri, Avusturalya, Çin, vb. ülkelerden alacağınız siparişin kargo teslim süresi nispeten daha uzun olacaktır. Ürünlerinizin Amazon depolarına ne zaman ulaşacağını, ulaştıktan sonra Amazon stoğuna kaç gün içinde dahil olup potansiyel alıcılarınıza ulaşacağını ve sipariş geldikten sonra kaç gün içerisinde teslim olacağını belirtebilirsiniz. Amazon platformunda satış yaptığınız ülke haricinde, ürünü nereden tedarik ettiğinizi de belirtebilir, potansiyel alıcılarınıza ürünün ortalama ne kadar sürede ulaşacağını gösterebilirsiniz. Bu şeffaflık Amazon satıcılarına artı puan sağlamakla beraber, Amazon mağazanıza da olumlu yansıyacaktır.

Amazon Yurt Dışı Depolarını Nasıl Kullanabilirim?

İstatistiksel açıdan baktığımızda dünyanın en çok satış yapan e-ticaret platformu olan Amazon, dünyanın her ülkesinde ve bölgesinde depoları olan bir platformdur. Piyasada bulunan bütün ürünleri ve ürün gruplarını burada bulmak mümkündür.  Eğer Amazon üzerinden satış yapacaksanız, bu depoları kullanmak zorunludur. Çünkü satmış olduğunuz bütün ürünler Amazon’un kendi deposundan çıkmak durumundadır. Amazon depolarına ürün göndermek için bazı hususlar ve dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Biz de sizler için bu hususları sıraladık:

  • Amazon’a göndereceğiniz ürünleri tek seferde gönderin. Parça parça ürün göndermek maliyetinizi arttırabilir ve böylelikle kârlılığınız azalır.
  • Amazon ile düzenli olarak irtibat halinde olun ve göndermiş olduğunuz ürünlerin onayını alın.

Amazon Amerika Kargo Ücreti Nedir?

Amazon Amerika’nın sabit bir kargo ücreti yoktur. Göndereceğiniz ürünün boyut, ağırlık, ürünün gideceği eyalet ve ürünün nasıl gideceği gibi etkenlere dayalı olarak fiyatlandırılır. Tekrar etmek gerekirse, kargo ücretleri sabit fiyatlandırma üzerinden yapılmamaktadır. Ürünün Amazon depolarına ve nihai kullanıcısına ne kadar çabuk ulaşmasını isterseniz, kargo ücretleri de o kadar artmaktadır.
Örnek vermek gerekirse, bir ürünü veya ürün grubunu Amazon’un Amerika deposuna veya hizmet aldığınız fulfillment merkezine hava yolu ile 1 ila 2 günde ulaştırabilecekken, aynı ürün grubunu deniz yolu ile 25-35 günde ulaştırabilirsiniz. Ve tabii ki, 1-2 günde depolara ulaşıp satışa hazır bir ürünün kargo maliyeti ile, 20-25 günlük bir kargo operasyonunun maliyeti aynı olmayacaktır. Ne kadar hızlı, o kadar pahalı olarak özetlemek en doğrusu.

Amazon Gümrük Vergisi Alıyor Mu?

Amazon’dan satış yapan satıcılar gümrük vergisine tâbi değildir. Satış yaptığınız ülkenin veya bölgenin katma değer vergisini ve satış yaptığınız yerdeki gelir vergisine tâbi tutulursunuz.

Neden Güçlerimizi Birleştirmiyoruz?

Artık Amazon’da yurt dışı satışı ile alakalı bütün detayları bildiğinize göre, ürünlerinizi kolaylıkla yurt dışına gönderebilirsiniz ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. Amazon dünyanın en büyük e-ticaret satış platformu olduğu için sizlerin de güvenilir bir iş ortağına ihtiyacınız olacaktır.

Navlungo olarak, ürünlerinizi hızlı ve güvenli şekilde dünyanın her yerine kargolayabilirsiniz. Doğru analizlerden sonra ürünlerinizi satmaya başlayıp hacimlerinizi arttırdıkça bir yerden sonra Amazon’un depolama sistemini kullanan satıcılar, zamanla Amazon’un depolama fiyatlarından şikayetçi olup 3. parti ara depo hizmetlerini kullanmaya başlıyorlar.

Park Palet by Navlungo olarak da, 18 farklı bölgede, 250’den fazla depoyla Türkiye’nin en büyük depo ağı olarak hizmet veriyoruz. Bütün Amazon satıcılarına ve diğer pazar yerlerinde satış yapan herkese satış yapma metodu fark etmeksizin istenilen anda, istenilen yerde, istenildiği kadar depolama ve fulfillment hizmeti sunuyoruz.

Amazon Yurt Dışı Kargo Gönderme Ücretleri Nelerdir?

Sabit bir kargo ücreti olmadığını söylemek doğru olabilir. Nedeni ise Amazon yurt dışı kargo ücretlerinin belirli unsurlara göre hesaplanmasıdır. Satış yaptığınız bölge veya ülke, satılacak ürünün ağırlığı, boyutu, yüksekliği gibi farklı maliyet hesaplamaları vardır. Aynı şekilde satılacak ürünün koli ile mi gönderileceği yoksa, daha küçük paketleme modelleri olan zarf veya kutu gibi yöntemler mi kullanılacağı, gönderilecek ürünün kırılgan olup olmaması gibi bir çok farklı etkene bakılır.

Amazon Yurt Dışı Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Satışını yaptığınız ürünün, eğer fulfillment hizmeti alıyorsanız ilk olarak depoya, sonrasında Amazon depolarına, en sonunda da alıcıya güvenle ulaşması ve bu işlemlerin anlık takibi, e-ticaret sektöründe müşteri verimliliği ve memnuniyeti adına çok önemlidir. Genellikle kargo takiplerinizi anlaşmış olduğunuz kargo firması üzerinden yapabilirsiniz.

Yorum Yaz