Navlungo'ya Git

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

2 dakikalık okuma

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz, alışveriş yaptığımız ve birçok insanın satış yaparak para kazanmaya başladığı Amazonda işler nasıl ilerliyor? 

Birçoğumuzun aşina olduğu gibi Amazon 1994’te Jeff Bezos tarafından kuruldu. Sitedeki gelişmeleriyle, yeni ürünler eklenerek Amazon yavaş yavaş kendi lojistik ağını oluşturdu. Sonucunda şirket oldukça gelişti ve tüm dünyada  başarısını kanıtlamış uluslararası çalışan bir e-ticaret sitesi haline geldi. Mart 2019 verilerine göre Amazon’da 145 Milyon mobil kullananı, 2.5 milyon satıcı ve yaklaşık 120 milyona yakın ürün bulunmaktadır. Bu veriler günümüzde daha da artmıştır.

Amazon’daki Satış Modelleri Nelerdir?

Amazon’da ticaret, FBA(Fulfillment by Amazon) veya FBM (Fullfillment by Merchant) olarak yapılabilmektedir.

FBA olarak Amazon’da satış yapmak için Amazon depolarında bir yer kiralanması gerekir. Ardından ürünün toplu bir şekilde Amazon deposuna kargolanması gerekecektir. Site üzerinden ürüne talep geldikçe Amazon, satıcı yerine paketleme ve dağıtım işlerini üstlenir. Bu işlemleri de barkod sistemi ve Amazon Kiva robotlarıyla yoğun otomasyon kullanarak gerçekleştirir. Amazon’un tüm bu işlemleri üstlendiği süreçte, satıcı belirli bir miktar ücret ödemesi de gerekecektir.

FBM’de Amazon satıcısı olmak için ise  müşterinizden gelen talep durumunda bütün işlemleri sizin gerçekleştirmeniz gerekir. Bu  durumda Amazon sadece satış yapmanıza aracı bir yer olarak kalır.

Amazon FBA, FBM hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Satmak istenilen ürünler 3 belirgin şekilde kategorize edilmektedir. “Amazon’da nasıl satış yapılması gerekir?” konusunda bu yöntemler yardımcı olacaktır.

İlk yöntemden örnek vererek bahsedecek olursak; Amazon’da bir kalem satmak istiyorsunuz. Hali hazırda kalemin tedariğini sağlayan belirli yerler bulunuyor. Ürün Amazon’da satılmakta ve ürün kodu da Amazon’da mevcut. Siz yeni bir kalem satıcısı olarak o kalemi belirli yerlerden tedarik ederek Amazonda satmaya başlayabilirsiniz. Tabii böyle bir durumda kalemin birden fazla satıcısı olacaktır. Bu nedenle Amazon her satıcının belirli bir düzeyde satış yapabilmesi için kalemin satıcısını belirli süre zarfında sırayla değiştirir. Böylelikle her satıcı kendi zaman dilimindeki satışlardan yararlanır.

Diğer bir yöntem; Amazon’da olmayan, üretimin tamamen size ait olduğu bir ürün satmaktır. Bu herhangi bir el emeği üründe olabilir. Bahsedilen ürünün Amazon’da bulunmadığı için ürüne ait herhangi bir puanlama, yorum bulunmayacaktır. Sıfırdan bir ürün oluşturduğunuz için de ilk zamanlarda satış yapılması zor olacaktır. Bu durumda Amazon’da ürün tanıtımı için ücretli reklam verilmesi sağlıklı olacaktır.

Amazon’da satıcı olmak için kullanılan son yöntemde ise, hâihazırda üretim yapan bir firmayla anlaşılmasıdır. Örneğin ürettikleri ürün bir kalem ise sizin markanız adına üretim yapmasını sağlayarak Amazon’da satış yapabilirsiniz.

Siz de Amazon mağazanızı açarak kendiniz için en uygun yöntemi seçip satış yapmaya başlayabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir