Navlungo'ya Git

Amazon’da Nasıl Satış Yapılır?

1 dakikalık okuma

AMAZON 

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz, çok fazla alışveriş yaptığımız ve artık birçok insanın satış yapmaya ve para kazanmaya başladığı Amazonda işler nasıl ilerliyor? 

Artık birçoğumuzun bu bilgiye aşina olduğu gibi Amazon 1994’te Jeff Bezos tarafından öncelikle sadece kitap satışı için kuruldu. Daha sonrasında sitedeki gelişmeler, yeni ürünler eklenmesi ve Amazonun yavaş yavaş kendi lojistik ağını oluşturması sonucunda şirket oldukça gelişti. Mart 2019 verilerine göre Amazonda 145 Milyon mobil kullanıcısı , 2.5 milyon satıcısı ve yaklaşık 120 milyona yakın ürün bulunmaktadır. Bu veriler günümüzde daha da artmıştır.

 

 

AMAZONDA 2 FARKLI ŞEKİLDE SATIŞ YAPABİLİRSİNİZ!

Amazonda FBA(Fulfillment by Amazon) veya FBM (Fullfillment by Merchant) olarak satış gerçekleştirebilirsiniz. 

FBA olarak satış yapmak, Amazonun birçok lokasyonda bulunan depolarından kendiniz için bir yer kiralıyorsunuz ve ürününüzü toplu bir şekilde Amazonun deposuna kargolamanız gerekmektedir. Site üzerinden ürününüze talep geldikçe Amazon sizin yerinize paketleme ve dağıtım işlemini üstlenir. Bu işlemleri de oluşturdukları düzenekle barkod sistemi ve robotlarla ,yoğun otomasyon kullanarak gerçekleştiriyorlar.Bütün işlemleri belirli bir ücret karşılığında sizin yerinize gerçekleştiriyorlar. 

FBM’de ise müşterinizden gelen talep durumunda kargo bütün işlemleri siz gerçekleştiriyorsunuz. Amazon sadece satış yapmamıza aracı bir yer olarak kalıyor. 

AMAZONDA EN BELİRGİN 3 AYRI KATAGORİDE SATIŞ YAPABİLİRSİNİZ!

Amazonda satmak istediğiniz ürünleri 3 ayrı şekilde kategorize edebiliriz. İlk kategorimizde örneğin bir kalem satmak istiyorsunuz , kalemin tedariğini sağlayan belirli yerler var ve kalemin ürün kodu da Amazonda mevcut bulunuyor ve site üzerinde kalemin yorumları ve puanlaması bulunuyor. Siz ise o kalemi tedarik edip Amazonda satabiliyorsunuz; ancak tabi ki de böyle bir durumda kalemin birden fazla satıcısı bulunuyor. Bu nedenle de Amazon her satıcının belirli bir düzeyde satış yapabilmesi için kalemin satıcısını belirli süre zarfında sırayla değiştiriyor ve böylelikle her satıcı kendi zaman dilimindeki satışlardan yararlanıyor.

Diğer bir yöntem ise Amazonda var olmayan üretiminin tamamen size ait olduğu bir ürün oluşturup (Bu herhangi bir el emeği üründe olabilir ) ürününüzü Amazonda satabilirsiniz. Ancak bu durumda da ürününüzün Amazonda daha önceden herhangi bir yorum ya da puanlaması olmadığı için yani sıfırdan Amazonda yeni bir ürün oluşturduğunuz için ilk başlarda satış yapmanız zor olabilir. Bunun içinde yine Amazon üzerinden ürün tanıtımı için ücretli reklam verebiliyorsunuz.

Son yöntem olarakta, hâlihazırda üretim yapan bir firmayla anlaşıp, örneğin ürettikleri ürün bir kalemse sizin markanız adına üretim yapmasını sağlayarak Amazonda satış yapabiliyorsunuz. 

Sizde mağazanızı açarak kendiniz için en uygun yöntemi seçip satış yapmaya başlayabilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir