Amazon’da e-ticaret yapmak isteyenlerin mutlaka bilmesi gereken, halihazırda yapanların da aklına takılan tüm soruları blog içeriğimizde cevapladık. Dünyanın en büyük e-ticaret zincirini oluşturan Amazon’da FBA, FBM satış modelleriyle ticaretini gerçekleştiren birçok kişinin aklındaki soru işaretlerine açıklık getirmek için kaleme aldığımız bloğumuzu okumaya devam edin!

Amazon Amerika’da Vergi Vermemi Zorunlu Tutar mı?

Farz edelim ki Türkiye’de Amazon hesabınızı açtınız. Ürünlerinizi Amazon Amerika deposuna gönderiyorsunuz ve satılan her ürün için fatura kesiyorsunuz. İlerleyen süreçte Amazon’un Amerika’da da vergi vermenizi zorunlu tutup tutmayacağını merak ediyorsunuz.

İçinizi rahatlatalım: Hayır, böyle bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Sizden bu şekilde vergi talep edilebilmesi için Amerika’da vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Amazon hesabınızı Türkiye üzerinden açtığınız takdirde vergi işlemlerinizi Amerika’dan bağımsız olarak Türkiye’de gerçekleştirirsiniz.

Amazon Mikro İhracatta KDV İadesi Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’deki şirketiniz üzerinden Amazon’a Mikro İhracat gönderimi yaptığınızı varsayalım. Bu durumda KDV iadesinden faydalanabilirsiniz. Peki KDV iadesini nasıl hesaplayacaksınız?

Türkiye’den alınan bir ürünün ihracatı gerçekleştirildikten sonra %18’i için KDV iadesi alınabilmektedir. Ürün gümrükten çıktıktan sonra mikro ihracatta bir sorgu numarası verilir. Verilen sorgu numarası ile muhasebeciniz %18 KDV iadesi için müracaat edebilmektedir.

KDV iadesine ek olarak işinize dair gider olarak gösterebileceğiniz bazı masraflar ve demirbaş malzemeler için de iade aktarabilirsiniz. Demirbaş sayılabilecek malzemeler arasında elektrik, su, telefon faturası, yakıt, bilgisayar, internet gibi giderler sayılabilir. Demirbaş malzemelerin %40 veya %50’sine kadar olan kısmının KDV’si iade alınabilir.

Mikro İhracat/ETGB hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon ile Çin’den Amerika’ya Ürün Göndermek

Türkiye’de bulunan şirketiniz üzerinden Çin’den Amerika’ya ürün gönderdiğinizde e-ihracat kapsamındaki desteklerden faydalanamıyorsunuz maalesef. Çünkü Türkiye’den doğrudan yapılan bir ticaret söz konusu olmadığında e-ihracat desteklerinden, muafiyetlerinden faydalanılamaz.

Vergi tarafında ise Çin’den Amerika’ya yapılan transit ticaretteki malın vergisi Türkiye’ye ödenmelidir. E-İhracat yapanlar için %50 vergi muafiyeti hakkında detaylı bilgi edinmek için linkten ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon için Şahıs Şirketi mi Limited Şirket mi Kurmalıyım?

Hem şahıs şirketi, hem de limited şirket kurmanın artı ve eksi yönleri vardır. Şahıs şirketini çok daha uygun maliyetlerle hızlı bir şekilde kurabilir ve kaldırabilirsiniz. Eğer uzun vadeli bir işletme kurmayı, büyük planlarla ve hedeflerle ticarete girmeyi planlıyorsanız evrakları tam olan, uzun soluklu şekilde faydalanacağınız bir limited şirket kurmak daha uygun olacaktır. Uzun vadeli planlarınız yoksa ve kısa vadede hızlı harelet edebilmeyi hedefliyorsanız şahıs şirketi kurmanız daha faydalı bir tercih olur.

29 yaşını doldurmamış kişilerin şahıs şirketi kurmak koşuluyla gelir vergisinden muaf tutulduğunu ekleyelim. Genç girişimcilerin desteklendiği bu program kapsamında, kazançlarından yıllık 75.000 TL’lik kısmı gelir vergisinden istisna edilir.

Şirket türleri hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon’da Fatura Süreçleri Nasıl Gerçekleşir?

Diyelim ki Türkiye’de şirketiniz var ve Amazon Amerika’ya ürün göndereceksiniz. Peki ama ürünleri kime ihraç ettiğinizi göstermeniz gerekir? Faturayı kime keseceksiniz?

Faturanın ihracatı yapan kişinin kendisi tarafından kesilmesi gerekir. Adres Amazon olarak gösterilmeli; miktar ve tutar ürünlerin satış fiyatı üzerinden yazılmalıdır. Bu şekilde gümrükten çıkan ürünler Amazon deposunda yerini almaktadır. Akabinde her bir satışa fatura kesilmektedir.

İşlem sonucunda kişinin elinde toplamda iki farklı fatura olacaktır. Birisi ürünün gümrükten geçtiği fatura, diğeri de Amazon deposundan satışa dönen ürünlerin faturası. Muhasebe yetkilileri sadece satışa dönen ürünlerin faturalarını dikkate alır.

Türkiye’den Amerika’daki Şirkete İhracat Yapmak Avantajlı mıdır?

Türkiye’de ve Amerika’da şirket kurup Türkiye’den Amerika’daki şirkete ihracat yapmak mı yoksa sadece Amerika veya Türkiye üzerinden tek bir şirket kurarak ilerlemek mi daha avantajlı? Bu soru pek çok e-ihracatçının aklını kurcalıyor.

Türkiye’de kurulan şirketin giderleri çok fazla olabilmektedir. Bu sebeple Türkiye’deki bir şirket Amerika’daki ek bir LLC şirketine bağlanabilmektedir. Bu da her iki tarafta da şirketinizin olabildiği anlamına gelir. Türkiye ve Amerika’da şirketi olan kişi Türkiye’deki masraflarının faturasını Amerika’ya kesebilir. Böylelikle her iki ülkede de daha az vergi öder.

Yüksek cirolu satışlar yapıyorsanız Amerika’da şirket kurmanızda fayda var. Çünkü Türkiye’den yapılan işlemlerde her satışa fatura kesmeniz zorunlu. Türkiye’de e-arşiv fatura detaylarıyla uğraşmak çok zahmetli olabilir ancak Amerika’da bu denli zahmetli bir süreç bulunmamakta. Kredi kartı ile satış yaptıktan sonra basit bir excel formatında faturanızı beyan edebiliyorsunuz.

Amerika’da şirket kurmak hakkında detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Ürün, Kargo, Reklam Maliyetlerini Gider Olarak Gösterilebilir mi?

Yalnızca Türkiye’de şirketiniz var ve Çin’den Amazon Amerika deposuna ürün gönderiyorken çok fazla masrafınız oluyor. Böyle bir durumda bu masrafları biraz olsun hafifletmek için ürün, kargo, reklam maliyetlerini gider olarak göstermeniz halinde maliye bu duruma itiraz edebilir mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Türkiye’de şirketiniz varsa ve Amazon hesabınızı Türkiye’den açtıysanız vergilendirme süreciniz tamamıyla Türkiye’de yapılmaktadır. Haliyle tüm gelir ve giderler rahatlıkla gösterilebilmektedir. Gelir ve gider kalemlerinizin her biri belgelendirilip resmi bir şekilde sunulursa, muhasebecinin buna itiraz edebilmesi için söylediklerini destekleyen belgeleri mutlaka beyan etmesi gerekir.

Amazon’da Fatura Süreçleri Nasıl Gerçekleşir?

Faturanın ihracatı yapan kişinin kendisi tarafından kesilmesi gerekir. Adres Amazon olarak gösterilmeli; miktar ve tutar ürünlerin satış fiyatı üzerinden yazılmalıdır. Bu şekilde gümrükten çıkan ürünler Amazon deposunda yerini almaktadır. Akabinde her bir satışa fatura kesilmektedir. İşlem sonucunda kişinin elinde toplamda iki farklı fatura olacaktır. Birisi ürünün gümrükten geçtiği fatura, diğeri de Amazon deposundan satışa dönen ürünlerin faturası. Muhasebe yetkilileri sadece satışa dönen ürünlerin faturalarını dikkate alır.

Ürün, Kargo, Reklam Maliyetlerini Gider Olarak Gösterilebilir mi?

Türkiye’de şirketiniz varsa ve Amazon hesabınızı Türkiye’den açtıysanız vergilendirme süreciniz tamamiyle Türkiye’de yapılmaktadır. Haliyle tüm gelir ve giderler rahatlıkla gösterilebilmektedir. Gelir ve gider kalemlerinizin her biri belgelendirilip resmi bir şekilde sunulursa, muhasebecinin buna itiraz edebilmesi için söylediklerini destekleyen belgeleri mutlaka beyan etmesi gerekir.

Yorum Yaz