Navlungo'ya Git

Amazon’a Kargo Gönderirken Bilmeniz Gerekenler

2 dakikalık okuma

Amazon Satış Modelleri

Türkiye’den Amazon’a satış yapan ve yapmak isteyenlerin merak ettikleri konuların başında şüphesiz ürünlerinin nasıl gönderileceği gelir. Amazon’a kargo gönderimi aslında düşünüldüğü gibi zor bir süreç değildir. Sistemli şekilde bütün adımlar tamamlanarak kolayca kargo gönderimi yapılabilmektedir. 

İlk olarak Amazon’a nasıl kargo göndereceğimizi detaylandırmak için hangi metot ile çalışılacağı belirlenmelidir.

FBA (Fulfilled by Amazon)

FBA modeli ile Amazon geleneksel e-satış platformlarından farklı olarak kendi depolama hizmetini sunmaktadır. Bu yöntem ile ürünler toplu olarak direkt Amazon depolarına gönderilebilir. Satış işlemi gerçekleştiğinde tüm kargolama işlemleri Amazon tarafından gerçekleştirilir. Bu nedenle de Türkiye’den Amazon’a ürün göndermek daha karlı ve zahmetsiz olmaktadır.

FBM (Fulfilled by Merchant)

Bir diğer satış yöntemi FBM olarak adlandırılır. Bu ürünlerin son müşteriye kargolama işlemleri satıcılar tarafından yapılır. Bir satış gerçekleştiğinde ürün kargolanır.

FBA yada FBM yapabilmek için Amazon tarafından şirket şartı aranmaz, fakat şirket olmanın avantajları yadsınamayacak kadar fazladır. Şirket türleri hakkında bilgi edinmek için; Şirket türleri nelerdir? şirket kurmak için gerekenler içeriğimi göz atabilirsiniz.

Bunun haricinde 3. parti ajanslardan hizmet alınarak Amazon FBA modeline benzer bir çalışma yapılması mümkündür. 3.parti şirkete toplu olarak gönderilen kargolar, son kullanıcı tarafından sipariş verildikten sonra aynı şirket tarafından kargolanır. Fizibilite çalışmaları sonucunda hangi modelin uygulanacağına karar verilir. Navlungo bu konuda satıcılara ücretsiz şekilde destek olmaktadır.

Amazon FBA VE FBM modeli hakkında detaylı bilgi için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Amazon Kargo Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi model ile çalışırsanız çalışın kargo gönderimi yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur vardır.

  • Gönderilecek ürün cinsini iyi tanımak, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.I.P) hakkında temel seviyede bilgi sahibi olmak.
  • Belge gereksinimlerini iyi belirlemek (amazon istekleri ya da gümrükte istenebilecek dökümanlar)
  • Ürünlerin standartlara uygun şekilde etiketlenmesi.
  • Koli etiketlerinin düzgün şekilde basılması ve ilgili koli ile ilişkilendirilmesi.
  • Proforma faturanın detaylı doldurulması. FBA kargo gönderimi yapılacaksa Navlungo olarak geliştirdiğimiz platform üzerinden amazon deposu seçilerek otomatik proforma basılmaktadır.

Ekonomik Kargo Fiyatları Elde Etmek

Bunların yanı sıra daha ekonomik kargo gönderebilmek için aşağıdaki kurallara uymanız tavsiye edilir.

  • Ürün volümetrik olarak az yer kaplamalı ve buna uygun koli seçilmelidir.
  • Koli/kutu’nun bombe ve şişlik yapmaması (kamera ile gerçek ölçüm yapıldığı için beyan edilenden büyük ölçüler oluşabilir ve kargo ücreti değişkenlik gösterebilir.)
  • Koli belirlerken desi hesabı yapılarak gerçek kg ile karşılaştırıp, aradaki fark kolinin elverdiği ölçüde değerlendirilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kargonun gideceği ülkede doğabilecek olası vergilerden haberdar olmaktır. Örneklemek gerekirse; Türkiye’den Amazon FBA yapmak istiyorsunuz. Amerika, Avustralya için gümrüksüz ve KDV’siz sınır 800 USD’dur. 800 USD sınırı aşmayan gönderilerde vergi çıkmamaktadır. Avrupa Birliği için 22 Euro’dur. Yine de gümrük tarafından bazı durumlarda yeniden ürün değerlendirilerek, proforma değeri sınırların altında olsa dahi vergi uygulanabilmektedir.

Navlungo yukarıda bahsetmiş olduğum tüm bu süreçleri Amazon satıcıları için daha kolay ve anlaşılabilir hale getirmektedir. Tüm süreç boyunca satıcılara destek olmaktadır.

Amazon sırları hakkında daha fazla bilgi edinmek için: Amazon’da E-ticaret Yapmanın Püf  Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir