Navlungo'ya Git

Amazon’a Kargo Gönderimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2 dakikalık okuma

Türkiye’den Amazon’a satış yapan ve yapmak isteyenlerin merak ettikleri konuların başında şüphesiz ürünlerinin nasıl gönderileceği gelir. Amazon’a kargo gönderimi aslında düşünüldüğü gibi zor bir süreç değildir. Sistemli şekilde bütün adımlar tamamlanarak kolayca kargo gönderimi yapılabilir.

İlk olarak Amazon’a nasıl kargo göndereceğimizi detaylandırmak için hangi metot ile çalıştığımız önem arz etmektedir.

  • Fulfilled by Amazon (FBA)

Amazon geleneksel e-satış platformlarından farklı olarak kendi depolama hizmetini verebilmektedir. Bu yöntem ile ürünler toplu olarak direkt Amazon depolarına gönderilebilir. Satış işlemi gerçekleştiğinde tüm kargolama işlemleri Amazon tarafından gerçekleştirilir.

  • Fulfilled by Merchant (FBM)

Bir diğer satış yöntemi Merchant olarak adlandırılır. Bu ürünlerin son müşteriye kargolama işlemleri satıcılar tarafından yapılır. Bir satış gerçekleştiğinde ürün kargolanır.

 

FBA yada FBM yapabilmek için, Amazon tarafından şirket şartı aramaz, ancak şirket olmanın avantajları yadsınamayacak kadar fazladır. Diğer  yazımızda bununla ilgili detaylar vereceğim.

Bunun haricinde 3. parti ajanslardan hizmet alınarak Amazon FBA modeline benzer bir çalışma yapılması mümkündür. Bu modelde 3.parti şirkete toplu olarak gönderilen kargolar, son kullanıcı tarafından sipariş veridikten sonra bu şirket aracılığı ile kargolanır. Fizibilite çalışmaları sonucunda hangi modelin uygulanacağına karar verilir. Navlungo bu konuda satıcılara ücretsiz şekilde destek olmaktadır.

Hangi model ile çalışırsanız çalışın kargo gönderimi yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur vardır.

  • Gönderilecek ürün cinsini iyi tanımak, gümrük tarife pozisyonu (G.T.I.P) hakkında temel seviyede bilgi sahibi olmak.
  • Belge gereksinimlerini iyi belirlemek (amazon istekleri ya da gümrükte istenebilecek dökümanlar)
  • Ürünlerin standartlara uygun şekilde etiketlenmesi.
  • Koli etiketlerinin düzgün şekilde basılması ve ilgili koli ile ilişkilendirilmesi.
  • Proforma faturanın detaylı doldurulması.

FBA kargo gönderimi yapılacaksa Navlungo olarak geliştirdiğimiz platform üzerinden amazon deposu seçilerek otomatik proforma basılmaktadır.

Bunların yanı sıra daha ekonomik kargo gönderebilmek için aşağıdaki kurallara uymanız tavsiye edilir.

  • Ürün volümetrik olarak az yer kaplamalı ve buna uygun koli seçilmeli
  • Koli/kutu’nun bombe ve şişlik yapmaması (kamera ile gerçek ölçüm yapıldığı için beyan edilenden büyük ölçüler oluşabilir ve kargo ücreti değişkenlik gösterebilir.)
  • Koli belirlerken En x Boy x Yükseklik /5000 [cm] hesabı yapılarak gerçek kg ile karşılaştırıp, aradaki fark kolinin elverdiği ölçüde değerlendirilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kargonun gideceği ülkede doğabilecek olası vergilerden haberdar olmaktır. Amazon depolarının olduğu ülkelerden örneklemek gerekirse; Amerika, Avustralya için gümrüksüz ve KDV’siz sınır 800 USD iken, Avrupa Birliği için 22 Euro’dur. Yine de gümrük tarafından bazı durumlarda yeniden ürün değerlendirilerek, proforma değeri sınırların altında olsa dahi vergi uygulanabilmektedir.

Navlungo yukarıda bahsetmiş olduğum tüm bu süreçleri Amazon satıcıları için daha kolay ve anlaşılabilir hale getirmektedir. Tüm süreç boyunca satıcılara destek olmaktadır.

Sevgi ve Saygılarımla,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir