Navlungo'ya Git

Amazon Satış Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 dakikalık okuma

Dünya üzerinde e-ticaretin farklı bir boyut kazanmasını sağlayan  “Amazon‘da satış” kavramı, uzun zamandır ülkemizde de fazlasıyla duyulmaktadır. Birçok şahıs ve şirket tarafından tercih edilmektedir. Peki sizin de aklınızda böyle bir fikir varsa, bu süreç hakkında neleri bilmeniz gerekli?

Sizler için birkaç önemli noktayı sıraladık:

 

Ön Hazırlık

Her işlemde olduğu gibi Amazonda satış yapmak için de bir ön hazırlık yapmak gerekir. Hazırlık aşamasında yapmanız gereken, konu hakkında yeterli miktarda veri toplamaktır. Youtube’dan, bu konudaki çeşitli eğitimlerden, İngilizce ve Türkçe birçok kaynaktan yardım alabilirsiniz.

İngilizce Yeterliliği

Günümüzde yapacağımız birçok işlemde olduğu gibi burada da İngilizce büyük önem arz etmekte. Sistemin işleyişini kavramak, müşterilerinizin taleplerini doğru anlamak ve cevap oluşturabilmek için iyi derecede İngilizceye sahip olmak faydanıza olacaktır. 

Şirket Kurmak

Ticaretinizi usulüne uygun gerçekleştirebilmeniz adına bir şirket kurmanız da faydalı olacaktır. Ayrıca faturaların kesilebilmesi ve Mikro İhracat işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için şahıs şirketi veya limited şirketinizin olması gerekmektedir.

Tedarikçi Edinmek 

Satışlarınıza başlamadan önce satacağınız ürünü veya ürünün ham maddelerini temin edeceğiniz toptancılar ile anlaşmanız gerekir. Ürünler toptan alındığında satış sırasında kar edilmektedir. 

Araç-Gereç Temini

Sürecin devamında ürünlerinizin faturalanması için bir yazıcı ve bilgisayara, kolilenmesi için karton kutulara ihtiyacınız olacaktır. Basit bir ofis düzeni oluşturarak bu sorun çözülebilmektedir. Aynı zamanda kolileme sıkıntısı için de kargo şirketlerinden karton koliler talep edebilirsiniz. Ürün paketleme ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Kargo Şirketi 

Satış aşamasındaki işlemlere baktığımız zaman karşılaşacağınız ilk adım; müşterinize satın aldığı ürünü göndermek olacaktır. Bunun için mikro ihracat yapabilen bir kargo şirketiyle anlaşma yapmanız gerekir. Bu sayede satışlarınız arttıkça gönderileriniz sisteme oturmuş olacaktır. Navlungo bünyesi içerisindeki güvenilir taşıyıcı firmalar sayesinde sizlere destek verecektir.

Ödeme Alma

Bir sonraki aşamada, müşterinizden ödeme alma durumu karşınıza çıkacaktır. Bu durumda ödeme işlemlerini gerçekleştirmeniz için bir ödeme sistemi ihtiyacınız olacaktır. Bu durumu Payoneer, Transferwise gibi sistemlere kayıt yaptırarak ödeme işlemlerinizi bir sistem altında düzenli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Yurt dışında ödeme alma ile ilgili detaylı bilgi edinmek için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Kargo İade Süreçleri

Satışını yaptığınız ürün alıcıya ulaştığında, müşteriniz ürünü iade etmek isteyebilmektedir. Kargonun 24 saat içerisinde iade işlemi gerçekleşir. Alıcı 45 gün içerisinde ürünü geri yollayabilmektedir. Bu işlem sonrasında malların düzenlemesi yapılarak tekrar satışı için Amazon’a gönderilebilmektedir. Gönderilen yerde forwarder bir şirket ile anlaşabilirsiniz.

Ürünlerle Fark Yaratmak

Bu süreç öncesinde ve esnasında yapılması gereken en önemli şey yaratıcı olmak ve her geçen gün bu özelliğin üzerine katarak devam etmektir. Yaratıcılığı, satacağınız ürünün türünden, en basitiyle bir paketleme şekline kadar entegre edebildiğiniz takdirde fark yaratmış olacaksınız ve bunun satışlarınız üzerindeki etkisini de fark edeceksiniz. 

Son olarak bu süreç boyunca daima aklınızda çıkmaması gereken üç kavram olmalı. Sabır, emek ve motivasyon… Satışlarınızın artışı ve yapacağınız kar miktarı, verdiğiniz emekle paralel olarak zamanla artacaktır. İlk başlarda sisteminizin oturmasını ve süreci öğrenmeyi sabırla beklemeniz gerekir. En önemlisi, başarısızlıklara ve bütün olumsuzluklara rağmen motivasyonunuzu kaybetmeden, başladığınız işin devamlılığını sağlamalısınız.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Amazon hakkında merak edilenler 

Amazon Avrupa’da satış yapmak için izlenmesi gereken adımlar

Amazon’da nasıl satış yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir