Türkiye’den Amazon’a satış yapan ve yapmak isteyenlerin merak ettikleri konuların başında şüphesiz ürünlerinin nasıl gönderileceği gelir.

Amazon’a kargo gönderimi aslında düşünüldüğü gibi zor bir süreç değildir. Sistemli şekilde bütün adımlar tamamlanarak kolayca kargo gönderimi yapılabilmektedir.

İlk olarak Amazon’a nasıl kargo göndereceğimizi detaylandırmak için hangi metot ile çalışılacağı belirlenmelidir. Amazon’da kullanabileceğiniz iki satış yöntemi ve dolayısıyla iki farklı kargo gönderim yöntemi vardır. Bunlar:

Bu iki yöntemin de kargo gönderim süreçleri başkadır. Örneğin FBA modelinde ürünlerinizi Amazon deposuna gönderirsiniz ve lojistik sürecini Amazon yönetir. FBM yönteminde ise tüm lojistik süreçleri siz yönetirsiniz.

Peki Amazon’a kargo gönderirken nelere dikkat etmelisiniz?

Amazon Kargo Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi model ile çalışırsanız çalışın kargo gönderimi yaparken dikkat etmeniz gereken birden fazla unsur vardır. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Gönderilecek ürün cinsini iyi tanımak, Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (G.T.I.P) hakkında temel seviyede bilgi sahibi olmak.
  • Belge gereksinimlerini iyi belirlemek (Amazon istekleri ya da gümrükte istenebilecek dökümanlar).
  • Ürünlerin standartlara uygun şekilde etiketlenmesi.
  • Koli etiketlerinin düzgün şekilde basılması ve ilgili koli ile ilişkilendirilmesi.
  • Proforma faturanın detaylı doldurulması. FBA kargo gönderimi yapılacaksa Navlungo olarak geliştirdiğimiz platform üzerinden amazon deposu seçilerek otomatik proforma basılmaktadır.
amazon cargo content 3 min
Amazon'a Kargo Gönderirken Bilmeniz Gerekenler 2

Ekonomik Amazon Kargo Fiyatları Elde Etmek

Bunların yanı sıra daha ekonomik kargo gönderebilmek için aşağıdaki kurallara uymanız tavsiye edilir.

  • Ürün volümetrik olarak az yer kaplamalı ve buna uygun koli seçilmelidir.
  • Koli/kutu’nun bombe ve şişlik yapmaması (kamera ile gerçek ölçüm yapıldığı için beyan edilenden büyük ölçüler oluşabilir ve kargo ücreti değişkenlik gösterebilir).
  • Koli belirlerken desi hesabı yapılarak gerçek kg ile karşılaştırıp, aradaki fark kolinin elverdiği ölçüde değerlendirilebilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kargonun gideceği ülkede doğabilecek olası vergilerden haberdar olmaktır. Örneklemek gerekirse; Türkiye’den Amazon FBA yapmak istiyorsunuz.

Amerika, Avustralya için gümrüksüz ve KDV’siz sınır 800 USD’dir. 800 USD sınırı aşmayan gönderilerde vergi çıkmamaktadır. Avrupa Birliği için 22 Euro’dur. Yine de gümrük tarafından bazı durumlarda yeniden ürün değerlendirilerek, proforma değeri sınırların altında olsa dahi vergi uygulanabilmektedir.

Navlungo yukarıda bahsetmiş olduğum tüm bu süreçleri Amazon satıcıları için daha kolay ve anlaşılabilir hale getirmektedir. Tüm süreç boyunca satıcılara destek olmaktadır.

Yorum Yaz